کرک داگلاس در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت

یکی از دیگر از بازماندگان عصر طلایی سینما از میان ما رفت

کرک داگلاس

کرک داگلاس، ستاره‌ی فیلم Spartacus و یکی از آخرین بازماندگان عصر طلایی هالیوود، در سن ۱۰۳ سالگی از دنیا رفت. او در سال ۲۰۰۸ از دنیای بازیگری کناره‌گیری کرده بود.

کرک داگلاس (Kirk Douglas)، بازیگر و تهیه‌ی کننده‌ی آمریکایی، در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت. اگرچه دلیل فوت او هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده اما وضعیت سلامتی او در چند وقت اخیر رو به وخامت بوده است. این بازیگر بیش از ۶۰ سال در سینما و تئاتر فعالیت داشته و در طول این مدت افتخارات بزرگی دست یافته که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نامزدی برای کسب جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در مراسم اسکار و همچنین دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در فیلم درام در مراسم گلدن گلوب اشاره کرد. مایکل داگلاس، فرزند کرک داگلاس با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی نسبت به این اتفاق ناگوار واکنش نشان دادند:

من و برادرانم با غم و اندوهی بی‌پایان اعلام می‌کنیم که کرک داگلاس در سن ۱۰۳ سالگی از بین ما رفت. او برای جهان یک ستاره‌ بود؛ ستاره‌ای از دوران طلایی فیلم‌های سینمایی. فردی انسان‌دوست که تعهدش به عدالت و آرمان‌هایی که به آن‌ها باور داشت، برای همه‌ی ما الهام‌بخش بود.

برای من، جوئل و پیتر، تنها یک پدر بود. برای کاترین هم یک ناپدری عالی بود. او همچنین برای نوه‌ها و نتیجه‌هایش پدربزرگی دوست‌داشتنی و برای آن (Anne) هم شوهری شگفت‌انگیز بود.

این بازیگر آمریکایی در سال ۱۹۱۶ متولد شد و نام اصلی او ایشور دانیلویچ ( Issur Danielovitch) بود اما پیش از اینکه برای حضور در جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی بپیوندد، نامش را به چیزی که امروز می‌شناسیم تغییر داد. پس از اینکه از ارتش خارج شد، تصمیم گرفت تا در عرصه‌ی رادیو، تئاتر و فیلم‌های تبلیغاتی به فعالیت بپردازد. عملکرد او در تئاتر Kiss and Tell مورد توجه قرار گرفت. همین موضوع هم باعث شد تا سال ۱۹۴۶ در فیلم سینمایی The Strange Love of Martha Ivers به ایفای نقش بپردازد. داگلاس در این اثر درام و نوآر، به واسطه‌ی استعدادهای بازیگری و کاریزمای بالایش، نقش‌آفرینی کم‌نقصی از خود به یادگار گذاشت تا رسما به یک ستاره در هالیوود تبدیل شود.

کرک داگلاس

پس از این، کرک داگلاس در ده‌ها فیلم فراموش‌نشدنی حضور پیدا کرد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Spartacus به کارگردانی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) و Champion به کارگردانی مارک رابسون (Mark Robson) اشاره کرد. ستاره‌ی فیلم Spartacus در برخی از آثار خود با جان وین (John Wayne) همبازی بوده است که از مهم‌ترین آثار مشترک این دو می‌توان به The War Wagon ،In Harm’s Way و Cast a Giant Shadow اشاره کرد. Empire State Building Murders، آخرین اثری بود که این بازیگر سرشناس آمریکایی در آن حضور پیدا کرد. مدت کوتاهی پس از فیلم، داگلاس برای همیشه از دنیای بازیگری کناره‌گیری کرد.

کرک داگلاس جدا از نامزدی برای دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در اسکار و دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در فیلم درام در مراسم گلدن گلوب، افتخارات دیگری هم داشته است. او در سال ۱۹۸۱ نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری را از جیمی کارتر، ریاست جمهوری وقت آمریکا دریافت کرد. دولت فرانسه هم در سال ۱۹۸۵ نشان لژیون دونور را به داگلاس هدیه داد. در ضمن، داگلاس در رتبه‌ی سی‌وششم لیست بزرگ‌ترین بازیگران تاریخ سینما از دید وب سایت اینترتینمنت ویکلی قرار دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا