آیا فیلم سینمایی Joker به دیگر آثار دی‌سی مرتبط است؟

یک پاسخ قطعی به یک سوال بحث‌برانگیز

فیلم سینمایی Joker

طی دو سال گذشته این سوال به‌وجود آمد که آیا فیلم سینمایی Joker با دیگر فیلم‌های دنیای دی‌سی مرتبط است یا خیر. پاسخ این پرسش بالاخره مشخص شد.

مدت کوتاهی پس از تایید ساخت فیلم سینمایی Joker در آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی، این سوال برای طرفداران به‌وجود آمد که آیا اقتباس سینمایی جوکر با دیگر فیلم‌های دنیای دی‌سی مرتبط است یا خیر. تاد فیلیپس (Todd Phillips)، کارگردان این تریلر روانشناختی بارها در صحبت‌های خود اعلام کرد هیچ ارتباطی میان فیلم Joker و فیلم‌های ابرقهرمانی دی‌سی وجود ندارد. فیلیپس حتی در یکی از مصاحبه‌های خود گفت جدیدترین محصول او بخشی از یک دنیای دیگر بوده که به‌طور آزمایشی با نام DC Black شناخته می‌شود.

تاد فیلیپس حتی در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو توضیح داد Joker هرگز قرار نبوده به هیچ فیلم یا دنیای سینمایی دیگری ارتباط داشته باشد. با وجود این‌ها، طرفداران تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا هر طور شده ارتباطی میان فیلم Joker و دیگر فیلم‌های ساخته‌ شده براساس دنیای سینمایی دی‌سی پیدا کنند. در این میان، حتی عده‌ای موفق به پیدا کردن تعدادی شباهت‌ شدند تا شک و شبهه‌ پیرامون این موضوع افزایش یابد.

به لطف فیلم‌نامه‌ی رسمی Joker که چندی پیش در فضای مجازی منتشر شد، اکنون می‌توان پاسخ یکی از بحث‌برانگیز‌ترین سوال‌های چند وقت اخیر را پیدا کرد. تاد فیلیپس و اسکات سیلور (Scott Silver)، در بخش مقدمه صریحا به این نکته اشاره می‌کنند که اولین اقتباس مستقل از شخصیت جوکر هیچ ارتباطی با ‌دیگر فیلم‌های ساخته شده توسط برادران وارنر و دی‌سی ندارد:

داستان این اثر در دنیایی کاملا مستقل روایت می‌شود و هیچ ارتباطی با دیگر فیلم‌های دی‌سی که قبل از این اکران شده‌اند، ندارد. ما این فیلم را به‌عنوان اثری کلاسیک می‌بینیم. کاراکترها در دنیایی واقع‌گرایانه زندگی می‌کنند. اگرچه در طول فیلم هیچ اشاره‌ای به این نکته نمی‌شود اما این اتفاقات در گذشته، یعنی سال ۱۹۸۱ رخ داده‌اند. شرایط دشوار شده و میزان جرم و جنایت در گاتهام به بالاترین میزان خود رسیده است. اعتصاب رفتگران طی شش هفته‌ی گذشته شهر را عملا فلج کرده است. در این میان، اختلاف طبقاتی هم به‌شدت قابل‌لمس شده و رسیدن به رویاها برای افراد فقیر به امری غیرممکن تبدیل شده است.

تاد فیلیپس پیش از اینکه ایده‌ی فیلم سینمایی Joker را با برادران وارنر به اشتراک بگذارد، می‌دانست که مدیران این شرکت برای حضور دو نسخه‌ی متفاوت از جوکر در سینما در ابراز نگرانی می‌کنند:

به دفتر برادران وارنر رفتم؛ چون می‌دانستم نگرانی‌هایی پیرامون نحوه‌ی جداسازی این فیلم از دیگر آثار دی‌سی به‌وجود خواهد آمد. مطمئن بودم که این جمله را به من می‌گویند: اگر این نسخه از جوکر را اکران کنیم، باعث سردرگمی مخاطبان خواهیم شد. بنابراین، به آن‌ها پیشنهاد دادم تا یک لیبل کاملا جدید ایجاد کنند. اعتراف می‌کنم چنین پیشنهادی از سوی من در آن زمان مقداری زیاده‌روی بود.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا دی‌سی بلک به یک لیبل رسمی در صنعت سینما تبدیل می‌شود یا خیر. با این حال، احتمال رخ دادن چنین اتفاقی بسیار بالا است؛ زیرا فیلم سینمایی Joker در مقابل بودجه‌ی ۵۵ الی ۷۷ میلیون دلاری خود توانست به فروشی بیش از یک میلیارد دلار دست یابد که عملکرد فوق‌العاده‌ای برای یک فیلم با درجه‌ی سنی بزرگسال محسوب می‌شود.

این فیلم همچنین نشان داد که لیبل دی‌سی بلک هم در زمینه‌ی جلب بازخوردهای مثبت از سوی طرفداران و منتقدان و هم در زمینه‌ی تجاری، می‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا