آماری از فروش فیلم جان ویک 4 در گیشه منتشر شد

موفقیت بزرگ و رکوردشکن قسمت چهارم جان ویک!

آماری از فروش فیلم جان ویک 4 در گیشه منتشر شد عرفان بدری ۰ ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ سینمای جهان
فروش فیلم جان ویک 4

چند روزی از آغاز اکران فیلم John Wick: Chapter 4 در سینماهای سراسر دنیا می‌گذرد. اما فروش فیلم جان ویک 4 در گیشه تا به الان چطور بوده و توانسته تا انتظارات را برآورده کند؟

تا به الان عملکرد فیلم John Wick: Chapter 4 در باکس آفیس بسیار خوب بده، به خصوص افتتاحیه آن که منجر به ثبت یک رکورد جدید در این سری فیلم شد. قسمت اول فیلم John Wick در سال ۲۰۱۴ اکران شد و با بودجه تولید ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلاری‌ای که داشت، موفق به ثبت فروش ۸۶ میلیون دلاری شد، اما این مجموعه با هر قسمت رشد کرد و اکنون با قسمت چهارم خود، به اوج سودآوری رسیده است. با توجه به عملکرد فعلی قسمت چهارم می‌توان گفت که فروش فیلم جان ویک 4 قطعا به حدی خواهد بود که بتواند به پرفروش‌ترین قسمت این مجموعه تبدیل شود.

باکس آفیس در چند سال اخیر دوران سختی داشته و پس از گذر از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ که منجر به تعطیلی سینماهای بیشتر نقاط دنیا شد، اما در سال ۲۰۲۲ شاهد عملکرد بهتری از آن بودیم و دیدیم که چند فیلم موفق به ثبت فروش میلیارد دلاری شدند، هر چند اوضاع هنوز هم با قبل از سال ۲۰۱۹ بسیار فاصله دارد. اما سال ۲۰۲۳ برای آثار بلاک باستری شاخص چندان خوب نبوده و فیلم‌هایی مثل Ant-Man and the Wasp: Quantumania و Shazam!: Fury of the Gods  فروش بسیار ضعیف و ناامید کننده‌ای داشتند. با این حال خوشبختانه جان ویک راه دنیای سینمایی مارول (MCU) و دنیای توسعه‌یافته دی سی (DCEU) را نرفته و در آخر هفته افتتاحیه خود ۷۳.۵ میلیون دلار فروش داشت که بیشترین فروش در این مجموعه است.

پیش از این، رکورد بهترین فروش افتتاحیه سری جان ویک متعلق به فیلم John Wick: Chapter 3: Parabellum با ۵۶.۸ میلیون دلار بود،‌ اما فروش فیلم جان ویک 4 حدود ۱۶.۷ میلیون دلار بیشتر است. البته لازم به ذکر است که پیش از این فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania با افتتاحیه ۱۰۶ میلیون دلاری کار خود را آغاز کرد، اما فیلم John Wick: Chapter با رده‌بندی سنی بزرگ سال ساخته شده و بودجه تولید آن هم نصف قسمت سوم Ant-Man است، بنابراین این فروش ۷۳.۵ میلیون دلاری برای چنین اثری یک موفقیت بزرگ است.

قسمت اول جان ویک با بودجه ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلاری خود، با افتتاحیه ۱۴.۴ میلیون دلاری کار خود را آغاز کرد و در نهایت نیز موفق به ثبت فروش ۴۳ میلیون دلاری در قاره آمریکای شمالی و ۸۶ میلیون دلاری در سراسر دنیا شد. اما فروش فیلم جان ویک 4 به اندازه‌ای است که تقریبا اندازه کل قسمت اول در افتتاحیه خود درآمد داشته است. فیلم John Wick: Chapter 2 نیز با ۳۰.۴ میلیون دلار کار خود را آغاز کرد و نهایتا ۹۲ میلیون دلار آمریکای شمالی و ۱۷۱.۵ میلیون دلار در کل دنیا فروش داشت. فیلم John Wick: Chapter 3 – Parabellum نیز در افتتاحیه ۵۶.۸ میلیون دلار داشت فروش داشت و در آخر، فروش آن در آمریکای شمالی به ۱۷۱ میلیون دلار و در دنیا به ۳۲۸.۳ میلیون دلار رسید.

فروش فیلم جان ویک 4 در خارج از آمریکای شمالی نیز رقم فوق‌العاده بود. این اثر با فروش ۶۴ میلیونی خود در دیگر نقاط جهان، توانست تا به فروش بین‌المللی ۱۳۷.۵ میلیون دلار برسد. اگر فرض کنیم که ۴۷ درصد از فروش یک فیلم از بازار خارج از آمریکای شمالی به دست می‌آید، از همین حالا به راحتی می‌توان گفت که John Wick: Chapter 4 قطعا به پرفروش‌ترین فیلم مجموعه خود تبدیل خود خواهد شد.

دو فیلم Ant-Man and the Wasp: Quanumania و Shazam!: Fury of the Gods در هفته دوم اکران خود افت فروش بسیاری را تجربه کردند، اما این طور که به نظر می‌رسد فیلم John Wick: Chapter 4 به سرنوشت مشابهی دچار نخواهد شد و همچنان می‌تواند با قدرت به کار خود ادامه دهد.

3.8 5 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا