#مهسا_امینی

کشف کهکشان بیضی شکل غول پیکر با پوسته‌های مرموز توسط تلسکوپ هابل

کهکشانی با دوبرابر وسعت کهکشان راه شیری

کشف کهکشان بیضی شکل غول پیکر با پوسته‌های مرموز توسط تلسکوپ هابل تیم سرگرمی ۰ ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ فضا
تلسکوپ فضایی هابل کهکشان مرموز

تلسکوپ هابل کهکشان بیضی شکل عظیمی را که با پوسته‌های مرموز احاطه شده به ثبت رسانده است.

تلسکوپ فضایی هابل منظره جدید و خیره کننده‌ای از یک کهکشان غول پیکر با وسعت بیش از دو برابر کهکشان راه شیری، ثبت کرده است.

این کهکشان بیضوی، معروف به NGC 474، تقریبا حدود صد میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد. تلسکوپ هابل تصاویری از نمای نزدیک بخش مرکزی این کهکشان ثبت کرده که وسعت آن را نشان می‌دهد.

NGC 474 با وسعت تقریبی 250 هزار سال نوری، 2.5 برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری است. اما اندازه NGC 474 تنها ویژگی منحصر به فرد آن نیست، بر اساس گزارش ناسا، مشاهدات اخیر هابل نشان می‌دهد که NGC 474 دارای یک سری پوسته‌های لایه‌ای پیچیده است که هسته کروی آن را احاطه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، اگرچه منبع این پوسته‌ها ناشناخته است، اما احتمال دارد این لایه‌ها در نتیجه یک ادغام کهکشانی تشکیل شده باشند که در آن NGC 474 یک یا چند کهکشان کوچکتر را جذب کرده است.

بر این اساس گفته می‌شود در نتیجه یک ادغام کهکشانی، کهکشان جذب شده می‌تواند امواجی ایجاد کند و پوسته‌های لایه‌های مختلف NGC 474 را تشکیل دهد.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی ناسا، حدود 10 درصد کهکشان‌های بیضوی دارای ساختارهای پوسته‌ای هستند، اما برخلاف اکثر کهکشان‌های بیضوی که با خوشه‌های کهکشانی مرتبط هستند، بیضی‌های پوسته‌دار معمولا در فضای نسبتا خالی قرار دارند.

تصویر جدید NGC 474 با استفاده از دوربین پیشرفته هابل برای بررسی‌ این کهکشان تازه گرفته شده تا دیدی جامع از این کهکشان عظیم به دست آورند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا