#مهسا_امینی

روش تشخیص گوشی‌های ریفربیش شده از نسخه‌ نو و کارنکرده

به کدهای آیفون توجه کنید

روش تشخیص گوشی‌های ریفربیش

روش تشخیص گوشی‌های ریفربیش شده از گوشی‌های نو اگرچه کار سختی نیست اما معمولا در بازار برخی این گوشی‌ها را به جای نسخه‌ی اوریجینال به فروش می‌رسانند.

گوشی‌های ریفربیش شده (Refurbished) به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که به دلایل مختلف مثل مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری به شرکت سازنده مرجوع شده و پس از رفع نقص، مجددا توسط شرکت مورد نظر بسته‌بندی ‌شده و به بازار برگردانده می‌شود. البته در مواردی هم ممکن است اصلا گوشی هیچ ایرادی هم نداشته و فقط مشتری جعبه را باز کرده و از خرید پشیمان شده و گوشی را پس داده است اما چون جعبه دستگاه باز شده، دیگر به عنوان گوشی نو عرضه نمی‌شود.

پس از بازگردانده ‌شدن، این دستگاه‌ها توسط مهندسان شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرند و پس از رقع مشکل دوباره در بسته‌بنید قرار می‌گیرند و روی بسته‌بندی حتما قید می‌شود که گوشی ریفربیش شده و با قیمتی پایین‌تر به‌فروش می‌رسد.

گوشی ریفربیش شده عملا مشکلی در عملکرد ندارد و برخلاف تفکر بعضی افراد، دستگاه تقلبی به‌شمار نمی‌آید.

اما روش تشخیص گوشی‌های ریفربیش شده از گوشی‌های اصل یا جایگزین چیست؟ در این گزارش روش تشخیص آیفون ریفربیش شده را از گوشی اوریجینال ارائه می‌کنیم.

تشخیص آیفون ریفربیش شده از نو

بهترین راه برای تشخیص آیفون ریفربیش شده از گوشی‌های اصل این است که پس از روشن شدن دستگاه به بخش Setting یا تنظیمات گوشی مراجعه کنید. سپس روی گزینه‌ی “General” ضربه بزنید و بخش “About” را باز کنید.

گوشی ریفربیشد شده

در این بخش می‌توانید مدل دستگاه را ببینید؛ حروفی که در این قسمت درج شده بسیار مهم است و نشان می‌دهد که دستگاه شما ریفربیش شده است، برای اولین بار باز و استفاده شده یا یک دستگاه جایگزین است.

اگر حروفی که جلوی بخش Model درج شده با حرف M شروع شود به این معناست که دستگاه جدید است و شما اولین خریدار آن هستید.

حرف F نشان می‌دهد که گوشی ریفربیش شده است و پس از طی فرآیند تعمیر و بازسازی دوباره به بازار عرضه شده است.

حرف N به معنای آن است که دستگاه پیشتر خریداری شده و احتمالا به دلیل درخواست خدمات، جایگزین شده است.

حرف P نشان دهنده‌ی سفارشی سازی است؛ یعنی به درخواست خریدار سفارش داده شده و روی آن حکاکی شده است.

تشخیص موبایل‌های اندروید ریفربیش شده از نو

اما به شکل کلی برای سایر گوشی‌های اندرویدی می‌توان به روش‌های مختلفی پی به ریفربیشد یا اوریجینال بودن گوشی برد.

در مرحله‌ی اول به همه‌ی کاربران توصیه می‌کنیم که از مراکز خرید و نمایندگی‌های معتبر اقدام به خرید گوشی کنند تا درصورت بروز هر گونه مشکلی با فاکتور خرید بتوانند گوشی مورد نظر را تعویض کرده یا از طریق مراجع قانونی اقدام کنند.

بعد از باز کردن جعبه و روشن کردن گوشی، باید کدی را شماره‌گیری کنید تا وارد یک منوی مخفی شوید.

درصورتی‌که کد ## 786 # (## RTN #) را شماره‌گیری کنید، منوی RTN باز می‌شود. اگر این کد کار نکرد، کد # * # 786 # * # را امتحان کنید. بعد از شماره‌گیری صفحه‌ای باز و دو گزینه نمایش داده می‌شود؛ View و Reset که باید روی گزینه‌ی View ضربه بزنید تا Reconditioned Status ظاهر شود. اگر کلمه‌ی NO ظاهرا شود، نشان‌دهنده‌ی این است که گوشی شما نو و اوریجینال است، اما اگر کلمه‌ی YES نشان داده شود، این گوشی ریفربیشد شده است.

گوشی ریفربیشد

اما روش دیگر استفاده از یک اپلیکیشن به نام فون اینو است. پس از دانلود و نصب این اپلیکیش، ابتدا از شما درخواست دسترسی به تماس‌ها و دوربین می‌شود تا به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کند.

سپس می‌توانید به اطلاعاتی در رابطه با گوشی هوشمندتان دسترسی پیدا کنید که آیا این دستگاه ریفربیشد شده یا نو است.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا