چطور داستان سریال House of The Dragon به رمان‌های مارتین مرتبط می‌شود؟

داستانی که چندان کامل نیست

داستان سریال House of The Dragon - خاندان اژدها

اخیرا کارگردان سریال خاندان اژدها طی یک مصاحبه اعلام کرده که ارتباط داستان سریال House of The Dragon – خاندان اژدها با رمان‌های جورج آر.آر. مارتین (George R.R. Martin) در چیست و آن‌ها چطور روایت خاص آن را اقتباس کرده‌‌اند.

بدون شک سریال Game of Thrones يکی از محبوب‌ترین آثاری بود که از سال ۲۰۱۱ پخش آن شروع شد و تا ۸ فصل توانست نظر طرفداران را به خود جلب کند. با این وجود، همیشه یکی از نقاط ضعف این سریال در آن بوده که پس از گذشت پنج فصل، سازندگان آن دیگر به سراغ داده‌های رمان مارتین نرفتند و نظر خالق سرزمین خیالی وستروس (Westeros) را تا حدودی نادیده گرفتند.

در واقع وقتی که سریال گیم اف ترونز منتشر شد، داستان آن کاملا براساس رمان‌ها بود اما جدا شدن از مسیر، آن را به راهی اشتباه انداخت و حتی اعتراض بسیاری از طرفداران را به دنبال داشت. با این وجود، حال که پس از مدت‌ها انتظار اسپین آف این سریال با نام خاندان اژدها منتشر شده، به نظر می‌رسد که همه چیز آن برگرفته از همان کتاب پرطرفدار مارتین باشد که داستان جنگ داخلی تارگرین‌ها (Targaryens) را روایت می‌کند.

داستان سریال House of The Dragon و ارتباط آن‌ها به رمان‌های مارتین

در حقیقت داستان سریال خاندان اژدها حدود ۲۰۰ سال پیش از شروع وقایع بازی تاج و تخت رخ می‌دهد؛ جایی که در سرزمین وستروس، تارگرین‌ها با کنترل اژدها موفق شده‌اند تا کنترل این قلمرو بزرگ را به دست بگیرند. با این وجود، مدت‌ها حکمرانی بر قلمرو پرتنشی که تخت آهنین در آن قرار دارد، قاعدتا یک روز اوضاع را آشفته می‌کند و همه چیز آرام نخواهد ماند.

بدین ترتیب داستان سریال House of The Dragons شروع می‌شود و ما می‌بینیم که شاه ویسرس اول (Wiserys I)، بر تخت آهنین حکومت می‌کند. این داستان براساس رمان سال ۲۰۱۸ جورج آر.آر. مارتین به نام آتش و خون است و چنان که به نظر می‌رسد، سازندگان از پتانسیل‌های این نوشته به خوبی برای سریال خاندان اژدها استفاده کرده‌اند.

در واقع رایان جی. کوندال (Ryan J. Condal) کسی است که وظیفه کارگردانی قسمت‌های مختلف این سریال را بر عهده دارد و درباره داستان این مجموعه جدید، اظهار کرده که آن‌ها به صورت تمام و کمال از کتاب آتش و خون مارتین استفاده نکرده‌اند. دلیل این کار هم بسیار واضح است؛ اینکه در کتاب نام برده، وقایع از دید یک تاریخ‌نگار به نام آرکمستر گیلدین (Archmaester Gyldayn) روایت می‌شود.

در حقیقت داستان‌های قبلی نوشته مارتین اکثرا با این زاویه دید روایت می‌شدند که ما روایت را بیشتر از زبان شخصیت‌های مختلف می‌شنیدیم و حتی برخی مواقع اینکه بدانیم چه کسی داستان را توضیح می‌دهد، خود به یک پرسش بزرگ تبدیل می‌شد. اما داستان رمان Fire And Blood براساس نگارش یک تاریخ‌نویس است و همانطور که می‌دانید، مورخان ممکن است در نوشته‌های خود درست گفته باشند، یا اینکه ممکن است نظر شخصی و سلیقه خود را خواسته یا ناخواسته در آن دخیل کنند!

به همین دلیل برای به نمایش گذاشتن تاریخ جنگ داخلی و حکومت تارگرین‌ها در قالب داستان سریال House of The Dragon لازم است تا تیم سازنده بیشتر درباره این موضوع تحقیق کنند و در نتیجه، آتش و خون منبع نسبتا غیر قابل اعتمادی خواهد بود.

به گفته کارگردان سریال House of The Dragon آن‌ها سعی کرده‌اند تا به بیشترین حد با خود مارتین برای نشان دادن تاریخ صحیح در ارتباط باشند و همچنین از روایت رویداد رقص اژدها (The Dance of The Dragons) استفاده کنند.

هم‌اکنون قسمت اول سریال خاندان اژدها از شبکه HBO Max در حال پخش است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا