برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
نقد و بررسی بازی Hogwarts Legacy
1%
  • 0/10

نقد و بررسی بازی Hogwarts Legacy

خوراک یک پاترهد!

نقد و بررسی بازی Hogwarts Legacy ۱ ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ بررسی بازی کپی لینک

بازی Hogwarts Legacy بعد از مدت‌ها توانست یکبار دیگر طرفداران را به جهان جادویی هری پاتر ببرد. اما آیا این عنوان ارزش تجربه کردن و وقت بازیکنان را دارد؟

سال‌ها منتظر عرضه یک بازی ویدیویی کامل و درست حسابی برای فرنچایز هری پاتر بودیم. سری بازی‌های الهام گرفته شده از سری فیلم‌های هری پاتر از سال ۲۰۰۱ توسط استودیو آرگونات (Argonaut Games) ساخته و توسط الکترونیک آرتس (Electonic Arts) منتشر می‌شدند، اما عملا هیچکدام از آن‌ها موفق نشد تا آن چیزی که انتظارش را داشتیم برآورده کنند.

در کنار عناوین اصلی، چندین بازی اندرویدی و غیره نیز مانند Fantastic Beasts: Cases From The Wizarding World ساخته و عرضه شدند. اما پس از تجربه تمامی این بازی‌ها، باید گفت که واقعا هیچکدام حس مستقل بودن و جذابیتی که باید را نداشتند. با این وجود، وقتی که نام Hogwarts Legacy چند سال پیش برای اولین بار به میان آمد، بسیاری از طرفداران به شدت هیجان‌زده شدند و چشم‌ها به سوی تریلرهای مختلف این بازی رفتند.

در واقع بازی Hogwarts Legacy یک وجه تمایز بسیار قوی نسبت به سایر عناوین قبلی در سری هری پاتر دارد؛ خبری از هری پاتر در آن نیست!

در واقع بازی Hogwarts Legacy یک وجه تمایز بسیار قوی نسبت به سایر عناوین قبلی در سری هری پاتر دارد؛ خبری از هری پاتر در آن نیست! اینکه بازی همیشه سعی می‌کرد تا با دنیای فیلم‌های هری پاتر در رقابت باشد و به نحوی همان داستان را با همان کاراکترها و زمینه قبلی، مجددا به تصویر بکشد، موضوعی بود که باعث شکست باز‌ی‌های قبلی سری هری پاتر می‌شد. اما Hogwarts Legacy به کلی این مسئله را کنار می‌زند تا یک روایت جدید، اما مرتبط را نمایش دهد.

داستان بازی ۱۰۰ سال قبل از جریانات سری فیلم‌های Harry Potter و حتی Fantastic Beasts است و از این جهت، می‌توانید به آن امیدوار باشید. گیم پلی بازی هم تقریبا همان چیزی که از جهان جادو می‌خواستید را برای شما فراهم می‌کند. از نظر گرافیکی و طراحی نیز، مدرسه هاگوارتز هیچوقت تا این حد از نزدیک برای ما قابل لمس نبوده است! در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و نقاط ضعف Hogwarts Legacy می‌پردازیم.

+ چرا بازی Hogwarts Legacy را بازی کنیم؟!

اول از همه بگذارید با تمرکز اصلی سازندگان بازی، یعنی گیم پلی شروع کنیم. در Hogwarts Legacy شما عملا می‌توانید چیزی که در کتاب‌ها خوانده بودید و در فیلم‌های هری پاتر دیده بودید را در گرافیک 4K با نرخ فریم بالا و طراحی چشم‌نواز تجربه کنید. باید اعتراف کرد که هیچ چیز جای زدن طلسم کشنده Avada Kedavra را با این گرافیک نمی‌گیرد!

بازی جهان بسیار گسترده و بزرگی دارد که بعد از گذشت چند ساعت، عملا در آن گم می‌شوید! شاید این مورد برای برخی از بازیکنان یک نکته منفی باشد، اما اگر برای آن وقت بگذارید و از ریتم خسته‌کننده آن بگذرید، بازی آیتم‌ها و مراحل فرعی جذابی را پیش روی شما می‌گذارد که یکی از دیگری بهتر هستند. همچنین اگر خلاقیت و حوصله داشته باشید، می‌توانید در ویواریوم هاگوارتز یک سرزمین جذاب و خاص را خلق کنید! این قابلیت در بازی Hogwarts Legacy یکی از نکات مثبت و بسیار خوبی است که بازیکنان بسیاری مشغول استفاده، و به اشتراک‌گذاشتن طرح‌های خاص خود در آن هستند.

یکی دیگر از مواردی که بسیاری از کاربران بی‌صبرانه منتظر دیدن آن بودند، نبرد با چوب دست‌ها در جهان جادو بود. ما در فیلم‌های سری هری پاتر هم مبارزه‌های جادویی و دوئل‌های خاص را دیده بودیم، اما اینکه خود این طلسم‌ها را اجرا کنیم، تجربه‌ای بسیار متفاوت خواهد بود. با این حال، باید گفت که بازی Hogwarts Legacy هرگز قرار نیست شما را نا امید کند!

ترکیب کردن انواع طلسم‌ها برای شکست دادن دشمنان، به شما اجازه می‌دهد تا با لویوسو دشمنان را روی هوا معلق نگه دارید، با اکیو آن‌ها را به سمت خود بکشید، و سپس با یک اینسندیو آن‌ها را رسما بسوزانید! این در حالی است که هنگام دفاع، سه مکانیزم متفاوت به شما داده می‌شود که استفاده و حرفه‌ای شدن در هرکدام، بسیار مهم خواهد بود. دفاع ساده در برابر طلسم‌های معمولی، ضد حمله زدن و جای خالی دادن. حال اگر بتوانید در لحظه به دشمن خود ضد حمله بزنید و دکمه دفاع را درست هنگام مورد حمله قرار گرفتن بزنید، عملا چند پله از دیگر جادوگران جلوتر هستید.

با این وجود باید گفت که بازی Hogwarts Legacy چیزی بیشتر از ۲۶ طلسم را در اختیار شما نمی‌گذارد. این در حالی است که ارتقا و استفاده کامل از هر طلسم، خود چالشی است که با پیشرفت در بازی قادر به انجام آن خواهید بود. همچنین اینکه برخی از طلسم‌ها صرفا از مراحل فرعی به دست می‌آیند، خود یکی از موضوعات جالبی است که به Side Quest های بازی ارزش بیشتری می‌دهد.

همچنین یکی از مواردی که باعث می‌شود تا بازی Hogwarts Legacy واقعا یک تجربه خاص باشد، زنده بودن جهان آن است. حس خاصی در بازی وجود دارد که انگار همه چیز در آن به درستی جایگذاری شده است؛ از موجودات شگفت انگیز آن بگیرید، تا دعوا و شوخی روح‌ها و دانش‌آموزان در سالن‌های مختلف هاگوارتز.

اسپین آف هری پاتر در چه مواردی شما را نا امید می‌کند؟

شاید مهم‌ترین چیزی که بعد از گذشت مدتی کوتاه متوجه آن بشوید، خسته‌کننده بودن داستان بازی Hogwarts Legacy باشد. این یعنی شما برخلاف سکانس‌هایی که ابتدای بازی می‌بینید، قرار نیست تا شاهد اکشن مداوم و صحنه‌های داستانی تاثیرگذار و زیادی باشید. در واقع باید گفت که Hogwarts Legacy یک تجربه بی‌نظیر از دنیای جادو است، که در کنار آن یک داستان جالب هم روایت می‌شود. تمرکز اصلی بازی هرگز روی منطقی و کامل بودن داستان نیست.

در واقع ما در این بازی یاد می‌گیریم که یک نوع جادوی کهن وجود دارد که تنها افراد خاصی از آن مطلع هستند و می‌توانند از آن استفاده کنند. شخصیت اصلی بازی هم همین قابلیت را دارد، اما اینکه این جادو از کجا آمده، چه چیزی است و چرا در داستان ۱۰۰ سال بعد هری پاتر هیچ اشاره به آن نشده بود، هرگز درست توضیح داده نمی‌شود.

همچنین یک نقطه ضعف دیگر از بازی Hogwarts Legacy، کمبود تنوع دشمنان (برای یک جهان به این گستردگی) و همچنین خنگ بودن هوش مصنوعی است. بارها پیش آمده که حین تجربه بازی، اگر شما به دشمنان خود حمله نکنید، آن‌ها می‌ایستند و شما را تماشا می‌کنند! یا اینکه یک گابلین به جای حمله کردن، صرفا دور شما می‌دود و شاید وقتی که خسته شد، یک طلسم بزند.

به جز هوش مصنوعی ضعیف و نداشتن داستانی عمیق، بازی Hogwarts Legacy تجربه‌ای بی‌نظیر را از رفتن به جهان جادو و مدرسه هاگوارتز در اختیار شما قرار می‌دهد. گرافیک خیره‌کننده، گیم پلی سرگرم‌کننده و تجربه ساعت‌ها مراحل فرعی با جهانی بسیار گسترده، از ویژگی‌های درجه ۱ این بازی هستند.


8.5 عالی
به جز هوش مصنوعی ضعیف و نداشتن داستانی عمیق، بازی Hogwarts Legacy تجربه‌ای بی‌نظیر را از رفتن به جهان جادو و مدرسه هاگوارتز در اختیار شما قرار می‌دهد. گرافیک خیره‌کننده، گیم پلی سرگرم‌کننده و تجربه ساعت‌ها مراحل فرعی با جهانی بسیار گسترده، از ویژگی‌های درجه ۱ این بازی هستند.
  • گیم پلی هیجان‌انگیز
  • گرافیک خیره‌کننده
  • جهان گسترده
  • طراحی جذاب
  • هوش مصنوعی ضعیف و تنوع کم دشمن‌ها
  • تعداد کم طلسم‌ها
  • داستان خسته‌کننده

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments