یکی از رازهای Half-Life 2 پس از نزدیک به دو دهه کشف شد

تلاش‌های ۹ ساله نتیجه داد

ارتفاع ساختمان سیتادل

یکی از کاربران فروم Reddit با انجام بررسی‌های مختلف سرانجام توانست ارتفاع ساختمان سیتدل در بازی Half-Life 2 را کشف کند.

طی چند دهه‌ای که از آغاز فعالیت صنعت ویدیو گیم می‌گذرد، بازی‌های زیادی به بازارهای جهانی آمدند اما تعداد کمی موفق شدند در لیست بهترین‌های تاریخ قرار بگیرند. Half-Life 2 یکی از آن‌ها است. محصول شرکت ولو در زیرژانر اکشن اول شخص ساخته شده و دنباله‌ای برای Half-Life است که اواخر قرن بیستم عرضه شده بود. داستان روی گوردون فریمن تمرکز دارد که به نیروهای مقاومت پیوسته و سعی دارد به واسطه اقدامات مختلف، شرایط را برای آزادسازی سیاره زمین از یک امپراتوری بیگانه به نام کمباین نجات دهد.

بازی Half-Life 2 به صورت خطی طراحی شده اما سازندگان می‌خواستند دست کاربر را برای گشت و گذار باز بگذارند. از همین رو، تصمیم گرفتند محیط‌هایی را در مسیر اصلی قرار دهند که کاربر می‌تواند به جستجو در آن‌ها پرداخته یا به صورت کامل نادیده‌شان بگیرد. از دیگر ویژگی‌های شاخص می‌توان به دشمنان متنوع اشاره کرد که هر کدام نقاط ضعف متفاوتی دارند. از همین رو، مقابله با آن‌ها نیازمند تاکنیک‌های مختلف است. در ضمن، محصول ولو به واسطه فیزیک، انیمیشن، صداگذاری، هوش مصنوعی، جلوه‌های بصری و داستان کم‌نقص تحسین منتقدان را برانگیخت و موفق شد نام خود را در لیست بهترین‌های تاریخ صنعت ویدیو گیم قرار دهد.

وقتی کاربر وارد شهر ۱۷ محل رخ دادن اتفاقات اصلی می‌شود، بدون شک توجهش به سمت ساختمانی عظیم و مرتفع می‌رود که در مرکز شهر قرار داشته و بالاترین طبقه‌اش، دفتر اصلی دکتر برین است. داستان Half-Life 2 در پایین‌ترین طبقه شروع شده و در بالاترین طبقه به اتمام می‌رسد. البته کاربر در این بین به لوکیشن‌های متعددی سفر می‌کند.

ساختمانی که دفتر دکتر برین در آن واقع شده، سیتدل نام داشته و به قدری مرتفع است که نمی‌توان انتهایش را دید؛ زیرا در میان ابرها محو می‌شود. یکی از کاربرانی که دوست داشتند ارتفاع ساختمان سیتدل را بداند، یک ایمیل برای مارک لیدلاو (Marc Laidlaw) نویسنده بازی ارسال کرد و سوالی را پیرامون موضوع مورد نظر مطرح کرد. نویسنده داستان اطلاعی درباره ارتفاع ساختمان نداشت. از همین رو، به سراغ یکی از اعضای تیم طراحی رفت. نکته جالب اینجا است که او هم ارتفاع دقیق را نمی‌دانست و تنها گفت حداقل ۱ هزار و ۶۰۰ متر است.

Rscreamroad نُه سال را صرف کرد تا بتواند ارتفاع را بیابد

کاربران که به دنبال ارتفاع ساختمان سیتدل به صورت دقیق بودند، به جواب طراح Half-Life 2 بسنده نکرده و خودشان دست به کار شدند. طی سال‌های گذشته نتایج مختلفی اعلام شد. یکی از کاربران ادعا کرد ساختمان مزبور دقیقا ۲ هزار و ۵۶۹ متر ارتفاع دارد. فرد دیگری گفت این ساختمان در حدود ۳ هزار متر است. البته فرد دوم بخش‌هایی از سازه که زیرزمین قرار دارد را هم در نظر گرفته بود.

یکی از کاربران فروم Reddit با نام Rscreamroad شناخته شده و تصمیم گرفت ارتفاع سیتدل را شخصا اندازه بگیرد. او گفت در صورتی که ۲ هزار و ۵۶۹ متر را ارتفاع بدانیم، عرضش در حدود ۲۵۰ متر خواهد بود که به هیچ وجه منطقی نیست. به گفته او، افرادی که داخل ساختمان سیتدل رفته‌اند می‌دانند امکان ندارد عرض آن ۲۵۰ متر باشد و این سازه بسیار عریض‌تر است. در نتیجه، ارتفاع مزبور نمی‌تواند صحیح باشد. او مرحله‌ای که در بالاترین نقطه ساختمان رخ می‌دهد را بارگذاری کرد و سپس از آن بالا به منظره شهر ۱۷ نگاه کرد.

Rscreamroad سپس به داخل فایل‌های بازی Half-Life 2 رفت و تصاویری که برای نمایش مدنظره شهر از بالا به پایین بودند را پیدا کرد. با کنار هم قرار دادنشان به این نتیجه رسیدند که تصاویر مزبور از شهر نیویورک و در ارتفاع ۸ هزار و ۴۰۶ متری تهیه شده‌اند. او برای رسیدن به چنین رقمی زاویه عکس را ملاک قرار داده بود. کاربر همچنین یک تصویر ایجاد و سیتدل را با موارد مختلفی مقایسه کرد.

در انتها، لازم به ذکر است جدیدترین نسخه مجموعه هف لایف، Half-Life: Alyx نام داشته و در سال گذشته میلادی برای واقعیت مجازی عرضه شد. این بازی یک پیش درآمد برای Half-Life 2 است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا