حقایق بازی جی تی ای 4

حقایق بازی جی تی ای 4 – GTA IV که از آن‌ها خبر نداشتید

توجه راکستار به جزییات

مجموعه بازی‌های Grand Theft Auto با گذر زمان به محبوبیت زیادی دست پیدا کردند. در این مقاله برخی از حقایق بازی جی تی ای 4 را به شما نشان می‌دهیم.

بازی Grand Theft Auto IV در سبک اکشن ماجراجویی در سال 2008 توسط استودیوی راکستار گیمز (Rockstar Games) منتشر شد. این بازی به عنوان ششمین بازی اصلی مجموعه GTA و در مجموع، یازدهمین بازی در این سری به شمار می‌رود. بازی GTA IV در شهر Liberty City داستان شخصیت نیکو بلیک (Nico Bellic) را بازگو می‌کند. این بازی با کسب میانگین نمره‌ی 98 در متاکریتیک، حسابی نظر منتقدان را به خود جلب کرد. بیشتر منتقدان این بازی را به دلیل طراحی جهان باز و روایتش، مورد ستایش قرار دادند.

بازی Grand Theft Auto IV با کسب درآمد 310 میلیون دلار در روز عرضه، و 500 میلیون دلار در هفته‌‌ی اول، رکورد سریع‌ترین فروش بازی در زمان خودش را شکست. این بازی با فروش بیش از 25 میلیون نسخه تا سال 2013 و کسب جوایز متعدد، موفقیت‌های زیادی را برای استودیوی راکستار به ارمغان آورد‌. استودیوی راکستار همیشه به دقت در جزییات در ساخت بازی‌هایش معروف است. بازی GTA IV را هم می‌توان به عنوان یکی از پرجزییات‌ترین بازی‌های این استودیو شناخت که حقایق جالبی را در خودش جای می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از جالب‌ترین حقایق بازی جی تی ای 4 را به شما معرفی کنیم.

9: کمیاب‌ترین عابران پیاده

بازی‌های جی‌ تی ای پر هستند از عابران پیاده و NPCهایی که در خیابان‌ها راه می‌روند و در بسیاری از مواقع، مورد اذیت و آزار بازیکنان قرار می‌گیرند. راکستار حتی در مورد رعایت جزییات روی عابران پیاده هم کم کاری نمی‌کند. وقتی باران می‌بارد، عابران چترهایشان را بیرون آورده، یا با استفاده از روزنامه، سر خود را می‌پوشانند. حتی بعضی اوقات شاهد دستگیر شدن این NPCها توسط پلیس هستیم. اگر NPCها به شما مشت بزنند، باز هم توسط پلیس دستگیر می‌شوند.

با این حال اما یک‌سری از NPCهای بازی GTA IV بسیار کمیاب هستند. شاید بسیاری از بازیکنان فکر کنند که فرد پستچی، کمیاب‌ترین عابر پیاده در Liberty City باشد. اما چنین چیزی حقیقت ندارد. یکی از حقایق بازی جی تی ای 4 این است که احتمالا خیلی از بازیکنان هیچ‌وقت متوجه‌ی حضور تعمیرکاران تلفن نشده‌اند. این تعمیرکارها معمولا بین ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر کار می‌کنند و به این راحتی‌ها اسپاون نمی‌شوند. بعضی مکانیک‌های برق هم معمولا بین ساعت‌های 3 تا 5 بعد از ظهر، وسایل مختلف را تعمیر می‌کنند.

8: جزییات کارواش

کارواش، عضو همیشگی در مجموعه بازی Grand Theft Auto است. با این حال در بسیاری از GTAهای قدیمی، توانایی ایجاد تعامل با کارواش‌ها ممکن نبود. کارواش‌ها فقط در بازی‌های جی‌ تی ای 4، اپیزودهای Liberty City و جی تی ای 5 قابل تعامل هستند. از همان ابتدای بازی جی تی ای 4، امکان استفاده از کارواش برای بازیکن محیا می‌شود. طبیعتا می‌توانید با استفاده از کارواش، گرد و خاک و حتی خون را از روی ماشین بشویید.

استودیوی راکستار حتی به جزییات در تبلیغ‌ تابلوهای کارواش هم دقت می‌کند. برای مثال در تابلوی تبلیغات کارواش، قیمت برای ماشین‌های معمولی، 5 دلار و برای تاکسی‌ها، 3 دلار در نظر گرفته شده است. و نکته‌ی جالب این‌که واقعا اگر با ماشین‌های تاکسی وارد کارواش شوید، فقط 3 دلار از پول‌تان کم می‌شود. در حالی که ماشین‌های معمولی 5 دلار پول می‌دهند. همچنین پس از استفاده از کارواش، قطره‌های آب از پرزهای کارواش، چکه می‌کنند. در ضمن اگر از بخش کارواش اتوماتیک عبور کنید، یک کارگر به صورت دستی، ماشین‌تان را می‌شوید.

7: تخریب پذیری

ما گیمرها عادت داریم هر چیزی که در بازی، قابل خراب شدن باشد را نابود کنیم. افتادن به جان اشیا، تیراندازی بدون هدف به در و دیوار، یا پرتاب نارنجک و کارهایی از این قبیل، لذت بازی کردن را دوچندان می‌کند. حالا اگر این بازی در پیاده‌سازی سیستم فیزیک و تخریب سازی، موفق ظاهر شود، می‌توان از آن به عنوان بهشت گیمرها یاد کرد.

سیستم تخریب پذیری بازی جی تی ای 4 فوق‌العاده است. یکی از حقایق بازی جی تی ای 4 این است که در این بازی تقریبا می‌توان هرچیزی را تخریب کرد. از کیوسک‌ها گرفته، تا میز و صندلی، و حتی مجسمه‌ها. برای مثال دایناسور در موزه‌ها، یکی از پرجزییات‌ترین فیزیک تخریب پذیری را دارند. با تیراندازی به هر بخش از اسکلت دایناسور، هر قطعه به طور جداگانه، تکه تکه می‌شود. حتی می‌توان با شلیک یک تیر آرپیجی، داربست‌ها را هم نابود کرد. همینطور با شلیک به هدف‌های تمرین تیراندازی، علامت جای شلیک روی هدف می‌ماند و همینطور کاغذهای پاره‌ پار‌ه‌ی آن، روی هوا پخش می‌شود.

6: هیچ پرنده‌ای در آسمان Liberty City وجود ندارد

قطعا حضور جانوران مختلف از جمله پرندگان، به پویایی بیشتر دنیای بازی‌های ویدیویی کمک می‌کند. اما آیا تا به‌حال به عدم حضور پرنده‌ها در آسمان Liberty City توجه کرده بودید؟ شاید متعجب شوید، اما یکی از حقایق بازی جی تی ای 4 این است که در واقع هیچ پرنده‌ای در این شهر وجود ندارد. البته به دلایل نامشخصی، شاهد مرغ‌های دریایی در اسکله‌های Alderney هستیم. آن‌ هم فقط در برخی زمان‌های خاص. برای مثال اگر در شب به این منطقه سر بزنید، هیچ مرغ دریایی‌ای اینجا حضور ندارد. به همین منظور، برخی از طرفداران، مادی را برای اضافه کردن پرندگان به دنیای بازی طراحی کرده‌اند. به کمک این ماد، ساحل‌ها با پرواز پرندگان زیباتر شده، انواع پرندگان در پارک‌ها حضور دارند، و آسمان مغازه‌های فست فود توسط پرندگان محاصره شده است.

5: ون‌های بستنی فروشی

ون‌های بستنی فروش Mr. Tasty با طراحی بزرگ، چندان در جاده خوش نمی‌درخشند. طبیعتا نمی‌توان از ماشین‌های بزرگ انتظار سرعت زیادی را داشت. این ماشین دارای سرعت معمولی و شتاب ضعیفی است که رانندگی با آن چندان لذت بخش نیست. با همه‌ی این‌ها، هنوز هم این ماشین به‌خاطر یک‌سری ویژگی‌های خاص، از محبوبیت زیادی بین بازیکنان برخوردار است.

ون‌های بستنی فروشی در عین حال عملکرد ترسناک و غافل‌گیرانه‌ای دارند. اگر با سرعت بیشتری رانندگی کنید، سرعت پخش موسیقی ون هم افزایش می‌یابد. اگر دنده‌ عقب بروید، موسیقی هم وارونه می‌شود. یکی از موسیقی‌های اصلی بازی GTA IV، موسیقی Soviet Connection هم در این ون پخش می‌شود. یکی از حقایق بازی جی تی ای 4 این است که می‌توانید از یک کد چیت هنگام پخش این موسیقی استفاده کنید. اگر هنگام پخش این موسیقی، با شماره‌ی 9485550100 تماس بگیرید، پس از اتمام موسیقی پیامکی دریافت می‌کنید که نام این موسیقی را به شما نشان می‌دهد. پس از باز کردن این پیامک، زره و سلامتی دریافت می‌کنید. این ون‌ها را معمولا می‌توان در نزدیک‌های پارک پیدا کرد. پس بهتر است حواس‌تان را جمع کنید.

4: ماشین‌های شبح‌وار

همه‌ی بازی‌ها از یک‌سری تکنیک‌های فنی برای گول زدن بازیکن استفاده می‌کنند که بازیکن نباید متوجه‌ی آن‌ها شود. استودیوی راکستار هم هرچقدر به جزییات در بازی‌هایش توجه داشته باشد، اما باز هم گاهی به دلایل فنی مجبور می‌شود تا بازیکن را گول بزند. وقتی که بازیکن در یک مکان حضور ندارد، راکستار از ماشین‌های شبح‌وار برای پر کردن آن نقطه استفاده می‌کند. ماشین‌هایی که ظاهری شبیه به کاغذ دارند و بازیکن از فاصله‌ی دور، به هیچ وجه متوجه‌ی این قضیه نمی‌شود‌. این ماشین‌ها رفتاری ربات مانند دارند و اصلا به موانع جاده توجه نمی‌کنند. فقط یک راه مستقیم را پیش می‌گیرند و جلو می‌روند. در حالت عادی نمی‌توان این ماشین‌ها را مشاهده کرد. اما کاربران با استفاده از مادهای مختلف به این راز جالب از حقایق بازی جی تی ای 4 پی برده‌اند.

3: آوازخوان‌های دوره گرد

احتمالا بارها با آوازخوان‌های دوره گرد در خیابان‌های Liberty City مواجه شده‌‌اید. بسیاری از بازیکنان در چنین برخوردی، برای لحضاتی کنترلر خود را کنار گذاشته، و از موسیقی لذت می‌برند‌. شاید هم ترجیح بدهید آن‌ها را مورد اذیت و آزار قرار دهید که خب تصمیم با خودتان است. اما یکی از حقایق بازی جی تی ای 4 این است که آوازخوان‌ها، صرفا آواز نمی‌خوانند.

بازیکن می‌تواند به این افراد پول بدهد که به دلایل نامشخصی باعث افزایش سلامتی‌تان می‌شود. علاوه بر این، یک آهنگ زنگ روی گوشی‌تان اضافه می‌شود. البته استودیوی راکستار یک نسخه‌ی با کیفیت‌تر را برای گوشی‌های Whiz Wireless طراحی کرده است. این آوازخوان‌ها گاهی روی صحنه‌ی کافه Superstar در Algonquin هم اجرا می‌کنند. توجه به جزییات توسط استودیوی راکستار در خلق این شخصیت‌ها، واقعا قابل ستایش است. این آواز خوان‌ها توسط والتر هاوزر (Walter Houser)، پدر سم هاوزر (Sam Houser) و دن هاوزر (Dan Houser) مدیران ارشد راکستار صداگذاری شده است. شاید به همین دلیل است که راکستار توجه خاصی به این NPC دارد.

2: زمان و آب‌ و هوای مختلف در رادیوی جی تی ای 4

رادیو یکی از محبوب‌ترین المان‌های مجموعه بازی Grand Theft Auto است. درست همانند همه‌ی بازی‌های GTA، رادیو نقش مهمی را در بازی جی تی ای 4 ایفا می‌کند. در بازی‌های قبلی جی تی ای، شبکه‌های رادیویی به شکل یک نوار ثابت، مدام تکرار می‌شدند. اما در بازی Grand Theft Auto IV شبکه‌های رادیویی نسبت به قبل، بسیار پویاتر ظاهر می‌شوند. بازی جی تی ای 4 دارای 16 شبکه‌ی رادیویی مختلف است که بازیکنان با سلایق مختلف را راضی می‌کند.

از حقایق بازی جی تی ای 4 این‌که، این پویایی فقط در پخش موسیقی خلاصه نمی‌شود و در اعلام شرایط آب و هوا، و صبح و روز و شب هم تاثیر دارد. مجری‌های شبکه‌های رادیویی در هر زمان از شبانه روز، زمان را اعلام می‌کنند و حتی اگر هوا بارانی، ابری یا مه آلود باشد هم نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. شبکه‌های رادیویی حتی در برخی مواقع، جنایت‌های مختلف نیکو، شخصیت اصلی بازی جی تی ای 4 را گزارش می‌کنند.

1: رانندگان شرکت پست

شرکت حمل و نقل در بازی Grand Theft Auto IV با نام Post OP برا اساس UPS یک شرکت حمل و نقل آمریکایی، طراحی شده است. ماشین‌های این شرکت معمولا خیلی کم در بازی ظاهر می‌شوند و احتمالا خیلی از بازیکنان، فرصت روبرویی با آن را از دست بدهند. با این حال اگر خیلی خوش شانس باشید، گاهی اوقات این ماشین‌ها را به صورت پارک شده پیدا می‌کنید که مامور پست هم در پشت ماشین به محموله‌ها سر و سامان می‌دهد. در بازی GTA IV می‌توان انبار شرکت Post OP را در محل Port Todur در ایالت Alderney و دفتر این شرکت را در Iron Streets پیدا کرد.

با این‌که سال‌های زیادی از عرضه‌ی بازی جی تی ای 4 می‌گذرد، اما بازیکنان هنوز هم با نکات جدیدی در این بازی روبرو می‌شوند. شما چه نکات دیگری را در مورد این بازی می‌دانید؟ کدام‌‌یک از حقایق بازی جی تی ای 4، بیشتر از همه نظر شما را به خودش جلب کرد. حتما نظرات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید‌.

4.7 9 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا