#مهسا_امینی

قابلیت FPS Boost ایکس‌باکس رزولوشن برخی از بازی‌ها را کاهش می‌دهد

نرخ فریم بالاتر یا رزولوشن بهتر؟

قابلیت FPS Boost

با استناد بر اظهارات اخیر ردموندی‌ها، به نظر می‌رسد که استفاده از قابلیت FPS Boost برای ارتقای نرخ فریم بازی‌های قدیمی در ایکس‌باکس سری ایکس و اس در گاهی مواقع منجر به کاهش رزولوشن بازی‌ها می‌شود.

چند روز پیش بود که شرکت سرشناس مایکروسافت در راستای اجرای روان‌تر بازی‌های قدیمی روی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و اس از قابلیت جدیدی به نام FPS Boost پرده برداشت. به لطف این ویژگی، میزان نرخ فریم عناوین پیشین پلتفرم ایکس‌باکس روی کنسول‌های نسل نهم ردموندی‌ها افزایش می‌یابد و گاها بازیکنان می‌توانند این آثار را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه نیز اجرا کنند. در حال حاضر تعداد انگشت شماری از بازی‌های قدیمی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، اما مایکروسافت وعده داده که به تدریج بازی‌های بیشتری با بهره‌گیری از این فناوری، روان‌تر از همیشه روی ایکس‌باکس سری ایکس و اس اجرا خواهند شد.

در همین راستا، چندی پیش آقای جیسون رونالد (Jason Ronald)، رئیس مدیریت برنامه‌های شرکت ایکس‌باکس، در گفت‌وگویی با کولت ایستوود اعلام کرد که پشتیبانی بازی‌ها از ویژگی ارتقای نرخ فریم به اقدام خاصی از سوی سازنده و یا شرکت ناشر نیاز ندارد و مایکروسافت به تنهایی نرخ فریم بازی‌های قدیمی را برای اجرا در کنسول‌های جدید ایکس‌باکس افزایش می‌دهد. حال بر اساس تازه‌ترین خبرها، از آنجا که این اقدام بدون دخالت سازندگان صورت می‌گیرد، به نظر می‌رسد گاها افزایش فریم ریت منجر به کاهش وضوح تصویر بازی‌ها شده و ایکس‌باکس سری ایکس و اس برای ارتقای نرخ فریم، به ناچار کیفیت و رزولوشن را کاهش می‌هند.

رئیس مدیریت برنامه‌های شرکت ایکس‌باکس به تازگی در پادکست کولت ایستوود با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته، ادعا کرده که گاها با کاهش جزئی رزولوشن و وضوح تصویر، میزان نرخ فریم بازی‌ها تا چند برابر افزایش می‌یابد. در واقع می‌توان گفت که استفاده از قابلیت جدید FPS Boost در برخی از بازی‌ها در مقابل کاهش دقت تصویر صورت می‌گیرد. با این حال، برخی از بازیکنان تجربه‌ی بازی‌ها در رزولوشن بالاتر را به تجربه‌ی آن با نرخ فریم بالاتر ترجیح می‌دهند. به همین خاطر، مایکروسافت شما را ملزم به افزایش نرخ فریم نمی‌کند و حق انتخاب را به کاربران داده تا بین نرخ فریم بالاتر و یا رزولوشن بهتر یکی را انتخاب کنند.

جیسون رونالد در این خصوص توضیح می‌دهد:

در برخی موارد ما مشاهده کردیم که اگر در حین اجرای بازی رزولوشن و وضوح تصویر را کمی کاهش دهیم، نرخ فریم تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند. از آنجا که برخی از بازیکنان رزولوشن بهتر را به نرخ فریم بالاتر ترجیح می‌دهند، ما به بازیکنان حق انتخاب می‌دهیم. بر این اساس، این که بازی را در بهترین رزولوشن ممکن تجربه کنید و یا برای افزایش نرخ فریم، حاضر به اجرای آن در رزولوشن پایین‌تر هستید، به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد.

بر این اساس، اگر تجربه‌ی روان‌تر بازی‌های قدیمی را ترجیح می‌دهید، باید قید رزولوشن بالا را بزنید. البته، این قاعده برای همه‌ی بازی‌هایی که از قابلیت FPS Boost پشتیبانی می‌کنند، صادق نیست و صرفا برخی از آثار در مقابل افزایش میزان نرخ فریم، وضوح تصویر در آن‌ها کاهش می‌یابد. از طرفی در صورتی که یک سازنده به‌روزرسان ارتقا به نسل نهم را برای اثر خود منتشر کند، شما در کنار نرخ فریم بالاتر می‌توانید بازی را در رزولوشن‌های بهتری نیز تجربه کنید. در هر حال، قابلیت FPS Boost یک ویژگی جدید برای کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس است که بی‌شک مایکروسافت در آینده به بهبود عملکرد آن خواهد پرداخت.

لازم به ذکر است که در حال حاضر بازی‌های محبوبی از جمله Far Cry 4 و Watch Dogs 2 و Sniper Elite 4 و UFC4 و New Super Lucky’s Tale از این قابلیت جدید مایکروسافت استفاده می‌کنند و بازیکنان می‌توانند آن‌ها را با نرخ فریم بیشتر از قبل روی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس | اس تجربه کنند. علاوه بر این‌ها، ردموندی‌ها وعده داده‌اند که در آینده بازی‌های بیشتری به جمع آثار مذکور اضافه می‌شوند، اما در مجموع بازیکنان نباید منتظر پشتیبانی تمامی آثار قدیمی از ویژگی FPS Boost باشند و انتخاب بازی‌ها بر اساس یک سری فاکتورها و ملاک‌هایی صورت خواهد گرفت. با همه‌ی این‌ها، در حال حاضر جزئیاتی از بازی‌هایی که به زودی به جمع این عناوین اضافه می‌شوند، منتشر نشده است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا