#مهسا_امینی
سریال Ms. Marvel

هر آنچه لازم است پیش از تماشای سریال Ms. Marvel بدانید

اولین ابرقهرمان مسلمان دنیای سینمایی مارول!

با انتشار آثار متعددی نظیر سریال Loki یا سریال Moon Knight، دنیای سینمایی مارول بیشتر از هر زمانی غرق در گستردگی فاز چهارم شده است. حال زمان آن فرا رسیده تا مخاطبین و طرفداران دنیای سینمایی مارول با یکی دیگر از ابرقهرمان‌های محبوب مارول به نام Ms. Marvel آشنا شوند. ساخت سریال مستقل این ابرقهرمان از اوایل نوامبر ۲۰۲۱ آغاز شد و به تازگی قسمت‌های ابتدایی آن از طریق سرویس استریم دیزنی پلاس در دسترس قرار گرفته است. ایمان ولانی (Iman Vellani)‌ ایفاگر نقش کامالا خان خواهد بود و گفتنی است که در جریان سریال مذکور، برای اولین بار این شخصیت معرفی می‌شود.

در جریان اولین سری کمیک‌های این شخصیت، یک ابرقهرمان مسلمان و اولین شخصیت از آسیای جنوبی در جهان مارول به علاقه‌مندان معرفی شد. کامالا در واقع یک نوجوان ۱۶ ساله پاکستانی-آمریکایی است و توانایی‌های منحصر به فرد وی، او را به یکی از برجسته‌ترین ابرقهرمان‌های مارول تبدیل کرده است. مشخصا حضور این شخصیت در جهان سینمایی مارول و بهره‌گیری از او برای به تصویر کشیدن اتفاقاتی نظیر تشکیل شدن گروه انتقام جویان جوان (Young Avengers) می‌تواند تغییرات متعددی را در آثار آینده مارول ایجاد کند. پخش سریال مستقل این شخصیت به تازگی آغاز شده و از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به مرور و بررسی جزئیات مختلفی که باید پیش از تماشای سریال Ms. Marvel از وجود آن‌ها اطلاع داشته باشید، بپردازیم.

پیشینه کمیک بوکی  شخصیت Ms. Marvel

کامالا خان/ میس مارول احتمالا یکی از تعامل پذیرترین شخصیت‌های خلق شده در جهان ابرقهرمان‌های مارول است. او یک دانش آموز دوره دبیرستان در منطقه نیوجرسی است و علاقه بسیار زیادی به جوانب مختلف زندگی و فعالیت‌ ابرقهرمان‌ها دارد. شخصیت مورد علاقه او در میان تمامی قهرمان‌های دنیا، کارول دنورز (Carol Danvers) ملقب به کاپیتان مارول است. کامالا یک دختر رنگین پوست با والدینی محافظه کار در سرزمین‌های غربی است و هنگامی‌ که به قدرت‌های فراانسانی خود پی می‌برد، مشکلات دوره نوجوانی‌ او بیشتر از همیشه نمایان می‌شوند. در کمیک‌ها، اولین حضور این شخصیت به کمیک شماره اول Ms. Marvel ساخته ثنا امانت (Sana Amanat)، استیون وکر (Stephen Wacker)، جی. ویلو ویلسون (G.Willow Wilson)، آدرین آلفونا (Adrian Alphona) و جیمی مک‌کلوی (Jamie McKelvie)  بازمی‌گردد. توجه تیم سازنده این مجموعه کمیک به برخی جزئیات ظاهری مردم پاکستان قابل ستایش است و این موضوع درون لایو اکشن اختصاصی میس مارول نیز به وضوح دیده می‌شود. از طرفی ایمان ولانی شخصا علاقه بسیار زیادی به خواندن کمیک بوک‌های مختلف، به ویژه آثار شرکت مارول دارد و آشنایی قابل توجه او با این جهان، کمک بسیار برجسته‌ای به تیم سازنده این سریال کرده است. شایان ذکر است که ثنا امانت شخصا دارای خانواده‌ای آمریکایی-پاکستانی بوده و در منطقه نیوجرسی زندگی می‌کرده است. در واقع شخصیت میس مارول با الهام از زندگی این نویسنده خلق شده و جوانب مختلفی از زندگی او به داستان‌های کامالا شبیه است. همچنین طبق اعلام تیم سازنده سری کمیک‌های Ms. Marvel، علت انتخاب دین اسلام برای این ابرقهرمان تصمیم و پافشاری‌های امانت بوده است.

تفاوت قدرت‌های کامالا در کمیک‌ها با سریال Ms. Marvel چیست؟

مطابق اطلاعات موجود، نسخه به تصویر کشیده شده از شخصیت کامالا خان در سریال Ms. Marvel ماجراجویی‌ها و مسیر متفاوتی را با کمیک‌های مذکور خواهد داشت. در قدم اول باید متذکر شویم که این سریال، منبع اصلی قدرت‌ و توانایی‌های منحصر به فرد این شخصیت را به طور کلی تغییر می‌دهد. توانایی‌های این شخصیت تنوع بسیار خوبی را دارا هستند؛ برای مثال در کمیک‌ها او می‌تواند همانند شخصیت آقای شگفت انگیز (Mr. Fantastic) اندازه اندام‌های خود را تغییر دهد یا همانند ولورین (Wolverine)
توانایی خود درمانی دارد؛ او همچنین می‌تواند مانند شخصیت مرد مورچه‌ای (Ant-Man) سایز بدنش را کوچک یا بزرگ کند. با این وجود شاید بزرگ‌ترین قدرت ویژه کامالا، توانایی تغییر شکلش باشد. اما در این سریال قدرت‌های او با موارد دیگری نظیر مشت‌های بنفش درخشان جایگزین شده است. کامالا تنها زمانی می‌تواند از قدرت خود استفاده کند که دست بند مخصوص مادر مادربزرگ خود را به دست کرده باشد. البته تحت هیچ شرایطی نباید این دستبند را ساده در نظر گرفت چراکه آن‌ به پیشینه و تاریخچه خانواده‌ کامالا مرتبط است. بدون اسپویل کردن یا لو دادن بخش‌های دیگری از داستان و اتفاقات این سریال، طرفداران باید انتظار مشاهده تغییرات متعددی در جوانب مختلف زندگی و ماجراجویی‌های شخصیت کامالا خان را در قیاس با کمیک بوک‌ها داشته باشند. بخشی از گفته‌های کوین فایگی (Kevin Feige) حول تغییرات ایجاد شده در قدرت‌های شخصیت میس مارول به شرح زیر است:

ما از کمیک‌ها الهام می‌گیریم و یک اثر اقتباسی را براساس آن‌ها تولید می‌کنیم؛ بنابراین این دسته از آثار لزوما ترجمه دقیقی از کمیک‌ها نخواهند بود. شخصیت کامالا از یک دوره به خصوص از  کمیک‌های مارول  الهام گرفته شده و به مخاطبین معرفی می‌شود. حال نیز او در یک دوره زمانی مهم در حال ورود به جهان سینمایی مارول است. اما این دو مورد هیچ‌گونه تطابقی را ندارند و نباید انتظار داشت که تمامی جزئیات یک اثر سینمایی یا حتی سریال‌ها دقیقا مشابه با کمیک‌ها طراحی شوند.

بازیگران سریال Ms. Marvel 

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز ذکر شد، ایمان ولانی ایفاگر شخصیت اصلی سریال Ms. Marvel یعنی کامالا خان خواهد بود. ساغر شیخ (Saagar Shaikh) به عنوان امیر خان، آرامیس نایت (Aramis Knight) به عنوان رد دگر و  زنوبیا شراف (Zenobia Shroff) به همراه موهان کاپور (Mohan Kapoor) به عنوان والدین کامالا ایفاگر سایر نقش‌های کلیدی این اثر هستند. از دیگر بازیگران حاضر در این سریال می‌توان به مت لینتز (Matt Lintz) به عنوان برونو کارلی دوست صمیمی کامالا، یاسمین فلچر (Yasmeen Fletcher) به عنوان ناکیا، ریش شاه (Rish Shah)‌به عنوان کامران، لورل مارسدن (Laurel Marsden) به عنوان زوئی و تراوینا اسپرینگر (Travina Springer) به عنوان تایشا هیلمن اشاره کرد. با توجه به نام‌های مطرح شده، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که مارول برای ساخت این اثر اصلا به دنبال استفاده از نام‌های برجسته و سرشناس نبوده و کامالا به تیم جوان خود اطمینان کرده است.

چه اشخاصی در پشت صحنه تولید سریال Ms. Marvel حضور دارند؟

بیشا کی. علی (Bisha K. Ali) که سابقه کار در پروسه تولید سریال Loki را در کارنامه کاری‌ خود دارد، نگارش فیلمنامه سریال Ms. Marvel را برعهده داشته است. عادل ال‌عربی (Adil El Arbi) به همراه بلال فلاح (Bilall Fallah) کارگردان‌های فیلم Bad Boys For Life به عنوان کارگردان قسمت نخست و پایانی این سریال شناخته می‌شوند. از طرفی، شارمین عبید-چینوی (Sharmeen Obaid-Chinoy) کارگردانی سه قسمت دیگر از این اثر را برعهده دارد و میرا منون (Meera Menon) کارگردان تک قسمت باقی مانده آن به شمار می‌رود. از میان تهیه کنندگان اجرایی حاضر در این پروژه نیز می‌توان کوین فایگی (Kevin Feige)، ویکتوریا آلونسو (Victoria Alonso)، عادل ال‌عربی و مایکل ویندربام (Michael Winderbaum) را نام برد.

شخصیت کاپیتان مارول چه ارتباطی را با سریال Ms. Marvel دارد؟

بسیاری از طرفداران معتقد هستند که شخصیت کاپیتان مارول به عنوان مربی و راهنمای کامالا خان در سریال Ms. Marvel، محصول جدید سرویس استریم دیزنی پلاس حضور می‌یابد. البته نباید با این گمان به این موضوع نگاه کرد که میس مارول احتمالا کاپیتان مارول بعدی MCU خواهد بود یا به نوعی جایگزین این شخصیت قدرتمند خواهد شد. چه براساس کمیک‌ها و چه براساس سریال مذکور، کاپیتان مارول همواره به عنوان یک الگو برای شخصیت ابرقهرمانی کامالا عمل کرده و او حتی لقب اصلی‌اش را نیز به دلیل میزان علاقه‌ خود به کارول دنورز انتخاب کرده است. شکی وجود ندارد که حضور کاپیتان مارول در جریان اتفاقات این سریال توجه بسیاری از مخاطبین را به خود جلب خواهد کرد. با این حال، این مسئله هنوز به صورت رسمی تایید یا تکذیب نشده و احتمالا مارول قصد دارد تا از حضور این شخصیت به عنوان یک غافلگیر ویژه بهره گیرد.

آینده شخصیت Ms. Marvel در جهان سینمایی مارول چگونه خواهد بود؟

پیش از شروع پخش سریال میس مارول، به صورت رسمی تایید شد که ایمان ولانی به عنوان ایفاگر نقش کامالا خان در فیلم The Marvels حضور خواهد داشت و ماجراجویی مشترکی را با شخصیت کاپیتان مارول آغاز خواهد کرد. در این فیلم مورد انتظار بری لارسون (Brie Larson) مجددا به عنوان کارول دنورز بازمی‌گردد و تنویا پاریس (Tenoyah Parris) ایفاگر نقش مانیکا رمبو در سریال WandaVision  یکی دیگر از شخصیت‌های اصلی این اثر خواهد بود. اتفاقات این عنوان شامل هم‌ گروه شدن سه شخصیت نام برده برای مقابله با یک تهدید بزرگ می‌شود. داستان سریال Ms. Marvel در واقع به عنوان یک پیش درآمد برای این فیلم به شمار می‌رود و مخاطبین را پیش از شروع اتفاقات بزرگ‌تر، با این ابرقهرمان نوجوان آشنا می‌کند.

نیا داکوستا (Nia DaCosta) انتخاب مارول برای کارگردانی فیلم The Marvels بوده و نگارش فیلمنامه آن به مگان مک‌دانل (Megan McDonnell) محول شده است. هم‌اکنون تاریخ 28 جولای 2023 (6 مرداد 1402) برای انتشار این فیلم مقرر شده است. گفته می‌شود که در آینده نزدیک و با پرداختن هرچه بیشتر MCU به شخصیت‌های نوجوانی همچون آمریکا چاوز (America Chavez) از فیلم Doctor Strange 2، دو قلوهای ماکسیموف از سریال WandaVision و کیت بیشاپ (Kate Bishop) از سریال Hawkeye، نقش و اثرگذاری کامالا خان در نجات دنیا از طریق یک گروه متشکل از قهرمان‌های جوان نیز بیشتر به چشم خواهد آمد. همچنین نباید از احتمال ساخته شدن فصل دوم سریال Ms. Marvel و پرداختن به سایر اتفاقات برجسته کمیک‌های این شخصیت غافل شد. ثنا امانت یکی از سازندگان سری کمیک‌های مستقل میس مارول پیش از شروع پخش سریال اعلام کرده بود که در صورت دریافت مجوز ساخت فصل دوم از سرویس استریم دیزنی پلاس، آن‌ها قصد دارند تا از شخصیت Bird Man که در واقع یک کلون از توماس ادیسون است را به عنوان آنتاگونیست جدید سریال استفاده کنند. بدون شک احتمالات و گزینه‌های قرار گرفته در مسیر خالقین MCU برای استفاده از شخصیتی با پتانسیل بالا مانند میس مارول بسیار فراوان است!

اما نظر شما در رابطه با این سریال چیست؟ به نظر شما سریال میس مارول می‌تواند مانند دیگر آثار دنیای سینمایی مارول محبوب شود؟


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا