فیلم Bad Boys for Life

بررسی فیلم Bad Boys for Life – پسران بد تا ابد

خاطره‌بازی در خیابان‌‌های میامی

1%
  • 0/10
بررسی فیلم Bad Boys for Life – پسران بد تا ابد ۰ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ بررسی فیلم‌های خارجی کپی لینک

فیلم Bad Boys for Life یا «پسران بد تا ابد» پس از کش و قوس‌های فراوان، بالاخره در سال ۲۰۲۰ میلادی اکران شد. این اثر یک بار دیگر ما را به ساحل «میامی» برده و دردسرهای پلیس بودن را با زبانی طنز به نمایش می‌گذارد.

زمانی که مجموعه‌ی «پسران بد» در دهه‌ی ۹۰ میلادی توسط «مایکل بی» ‌ساخته شد، هیچکس فکرش را نمی‌کرد که این کارگردان جوان و تازه‌کار بتواند یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های اکشن دو دهه‌ی اخیر را خلق کند. پسران بد، اولین تجربه‌ی مایکل بی به عنوان یک کارگردان بود و به دلیل استقبال سینمادوستان از این فیلم، قسمت دوم آن پس از هشت سال ساخته شد. بعد از موفقیت پسران بد ۲، مشکلات زیادی بر سر راه سازندگان آن قرار گرفت که ساخت قسمت سوم را به مدت ۱۷ سال به تاخیر انداخت؛ مشکلاتی مثل نبود بودجه‌ی کافی برای ساخت اثر، تغییر نویسنده‌ها و مهم‌تر از همه، جدایی مایکل بی از تیم کارگردانی. با تمام مشکلات یاد شده، فیلم پسران بد تا ابد در سال ۲۰۲۰ میلادی اکران شد و مورد استقبال علاقه‌مندان به فیلم‌های اکشن قرار گرفت.

این فیلم همان‌طور که از نامش پیداست، یک بار دیگر ما را با ماجراهای دو افسر پلیس معروف این مجموعه یعنی مایک و مارکوس همراه می‌کند. این دو دوست قدیمی حالا به دوران میان‌سالی رسیده‌اند و باید کم‌کم برای بازنشستگی آماده شوند. با این همه، مایک هنوز حاضر به کنار گذاشتن شغل و حرفه‌اش نیست. مایکل هدف و انگیزه‌ای غیر از مبارزه با خلافکاران میامی در سر ندارد و تمام زندگی او در شغلش خلاصه می‌شود. برخلاف مایک، مارکوس می‌خواهد زندگی آرام و بی‌دردسری داشته باشد اما نمی‌تواند بهترین دوست خود را در مبارزه با باندهای مواد مخدر میامی تنها بگذارد؛ به همین دلیل بخش عمده‌ای از فیلم «پسران بد تا ابد» به تلاش مارکوس برای سر به راه کردن دوست کله‌شق خود اختصاص دارد. جدال بین این دو قهرمان پرحرف، با آمدن یک آدمکش حرفه‌ای به شهر، به طور موقت به پایان می‌رسد. حالا مایک و مارکوس باید یک بار دیگر در نقش پسران بد ظاهر شده و برای مبارزه با این خلافکار جدید و همراهانش آماده شوند.

بررسی فیلم Bad Boys for Life
تعامل دو شخصیت مایک و مارکوس با یکدیگر، مثل همیشه موقیعت‌های خنده‌داری را در طول فیلم ایجاد می‌کند.

این اثر در جمع‌بندی مناسب داستانی که شروع کرده، واقعا ناتوان است

بخش داستانی فیلم «پسران بد تا ابد» بی‌شباهت به قسمت‌های قبلی این مجموعه نیست. در این قسمت کل‌کل‌های «ویل اسمیت» و «مارتین لارنس» در طول فیلم، موقعیت‌های خنده‌دار زیادی را ایجاد می‌کند. ویل اسمیت مثل همیشه نقش «قهرمان نترس» و «یک دنده‌‌ی قصه» را ایفا می‌کند و مارتین لارنس هم همان «پلیس باهوش» و البته دل نازکی است که در قسمت‌های قبلی با او آشنا شده‌ایم. شخصیت کلی قهرمانان داستان در طول این ۱۷ سال تغییری نکرده و به همین دلیل، تماشای ماجراجویی‌های آن‌ها می‌تواند هم برای طرفداران قدیمی و هم افرادی که برای اولین بار سراغ پسران بد می‌آیند، جالب و سرگرم‌کننده باشد. مبارزه‌ی پلیس‌ میامی با کارتل‌های مواد مخدر، هسته‌ی اصلی داستان این مجموعه را تشکیل داده، اما فیلم «پسران بد تا ابد» سعی کرده اینبار نبرد قهرمانان داستان را کمی شخصی‌تر کرده و به نوعی قصه‌ی یک انتقام را روایت کند. فاصله گرفتن از فضای پلیسی و پرداختن به نبرد شخصی قهرمانان می‌توانست ایده‌ی بسیار خوبی برای این فیلم باشد؛ به خصوص که طرفداران آن، ۱۷ سال برای روبه‌رو شدن با قهرمانان قصه انتظار کشیده‌اند. با این همه، این اثر در جمع‌بندی داستانی که شروع کرده، واقعا ناتوان است. نحوه‌ی پیروزی «آدم خوب‌ها» در مقابل «آدم بدها» نه تنها بسیار قابل پیش‌بینی است، بلکه نقش قهرمانان داستان در دستیابی به پیروزی یاد شده را هم فوق‌العاده کمرنگ می‌کند. فیلم «پسران بد تا ابد» تقریبا تمام داستان را مطابق با چارچوب معمول فیلم‌های اکشن روایت می‌کند، اما پایان آن را به سبک ملودرام‌های عاشقانه رقم می‌زند که چندان با ماهیت این مجموعه هم‌خوانی ندارد.

این فیلم سعی کرده تا بیشتر به رابطه‌ی دوستانه‌ی عمیق بین مایک و مارکوس بپردازد. مایک از همان ابتدای فیلم با انتخاب‌ها و تصمیمات دشواری رو‌به‌روی می‌شود که تاثیر زیادی روی رابطه‌ی او با مارکوس دارد؛ تصمیماتی که در ادامه به دلیل ورود خلافکاران تازه‌وارد به میامی، برای مدتی به حاشیه رانده خواهد شد. «پسران بد تا ابد» به خوبی بحران عاطفی و درونی مایک را به ما نشان می‌دهد. بحران درونی مایک قرار است این کاراکتر را پس از ۲۵ سال به یک مرحله‌ی تازه از زندگی وارد کرده و به نوعی شخصیت او را به تکامل برساند. با این همه، پس از به پایان رسیدن ماجرا و بسته شدن پرونده‌ی خلافکاران، بحران درونی مایک هم به کلی به فراموشی سپرده می‌شود. مایک دیگر نیازی نیست بین زندگی و کارش، یکی را انتخاب کند و به طور خلاصه، خرده داستانی که قرار بود بُعد انسانی و عاطفی شخصیت او را به تکامل برساند، در گیر و دار سکانس‌های اکشن فیلم به کلی فراموش می‌شود.

فیلم پسران بد تا ابد
سکانس‌های اکشن این فیلم واقعا هیجان‌انگیز و جذاب است.

 «عادل ال اربی» و «بلال فلاح» به سبک کارگردانی مایکل بی در این مجموعه وفادار بوده‌اند

فیلم «پسران بد تا ابد»، اولین عنوان در این مجموعه است که بدون حضور مایکل بی‌ ساخته می‌شود. وظیفه‌ی کارگردانی این فیلم به زوج هنری بلژیکی «عادل ال اربی» و «بلال فلاح» محول شده. «پسران بد تا ابد» اولین تجربه‌ی کارگردانی این دو هنرمند در هالیوود بوده و باید گفت که این دو فرد توانسته‌اند وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهند. کاملا مشخص است که عادل ال اربی و بلال فلاح به سبک کارگردانی مایکل بی در این مجموعه وفادار بوده‌اند. آن‌ها برخی از مهم‌ترین عناصر فیلم‌های این کارگردان معروف را در «پسران بد تا ابد» مورد استفاده قرار داده‌اند؛ مثل گردش دوربین به دور قهرمانان، استفاده از نماهای هوایی و همچنین سکانس‌های اکشن سریع و کوتاه. استفاده‌ی درست و بجا از عناصر یاد شده، سومین قسمت از مجموعه‌ی پسران بد را به فیلمی هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده تبدیل کرده‌ که با نبردهای خیابانی، انفجارهای بزرگ و همچنین تعقیب و گریزهای نفس‌گیر خود، بیننده را روی صندلی میخکوب می‌کند. کارگردان‌ها با استفاده از این المان‌ها، جای خالی «مایکل بی» را تا حد زیادی پر کرده و یک‌پارچگی بصری را در این مجموعه حفظ کرده‌اند. با توجه به عملکرد خوب عادل ال اربی و بلال فلاح به عنوان کارگردان فیلم «پسران بد تا ابد»، می‌توان آینده‌ی روشنی را برای این زوج هنری و مجموعه‌ی پسران بد تصور کرد.

فیلم Bad Boys for Life دنباله‌ی خوبی برای فیلم Bad Boys II است. تاخیرهای پی‌ در ‌پی در اکران فیلم و طولانی شدن فرآیند آن، تاثیر منفی خود را روی اثر گذاشته و باعث شده تا برخی جنبه‌های فیلم – مثل بخش داستانی آن – نسبت به قسمت‌های قبلی این مجموعه، افت کیفیت قابل تاملی را تجربه کند. این فیلم در عین حفظ عناصر محبوب مجموعه‌ی پسران بد، تلاش می‌کند تا داستانی احساسی و عمیق را برای ما روایت کند اما نمی‌تواند این قصه‌ی پیچیده‌ را به درستی به پایان برساند و حداقل در این زمینه، سوال‌های بی‌جواب بسیاری را در ذهن بیننده باقی می‌گذارد. به طور کلی، فیلم Bad Boys for Life یک اثر اکشن قابل قبول است و اگر با برخی ایرادات کوچک آن کنار بیایید، مطمئنا لحظاتی شاد و در عین حال، هیجان‌انگیز را تجربه خواهید کرد.


7 خوب
فیلم Bad Boys for Life یک اثر اکشن قابل دفاع است و اگر با برخی ایرادات کوچک آن کنار بیاییم، مطمئنا لحظاتی شاد و در عین حال، هیجان‌انگیز را تجربه خواهیم کرد. با توجه به عملکرد خوب عادل و بلال به عنوان کارگردان فیلم پسران بد تا ابد، می‌توان آینده‌ی روشنی برای این زوج هنری و مجموعه‌ی پسران بد متصور شد.
  • فضای خنده‌دار و سرگرم‌کننده اثر به دلیل کل‌کل‌های مارکوس و مایک
  • سکانس‌های اکشن جذاب و پرهیجان
  • وفادار بودن سازندگان به سبک کارگردانی مایکل بی
  • پرداخت سطحی شخصیت مایک و نیمه‌کاره ماندن خرده داستان او
  • پایان‌بندی ضعیف و قابل پیشبینی فیلم

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments