بازی Elden Ring

بازی Elden Ring | تمام آنچه باید در مورد اثر میازاکی و جرج مارتین بدانید

به دنبال شکوه ازدست‌رفته

1%
  • 0/10
بازی Elden Ring | تمام آنچه باید در مورد اثر میازاکی و جرج مارتین بدانید ۱ ۰۶ تیر ۱۴۰۰ پیش‌نمایش (بازی) کپی لینک

بالاخره انتظارات به پایان رسید و استودیوی فرام‌سافتور (From Software) پس از دو سال سکوت دردناک را شکست و به این ترتیب طرفداران توانستند جزییات جدیدی از بازی Elden Ring به دست بیاورند. در تریلر گیم‌پلی بازی که در مراسم Summer Game Fest نشان داده شد، ضمن نمایش دنیا و باس‌های غول‌پیکر دنیای بازی، تاریخ عرضه‌ی این عنوان نیز مشخص شد.

در کنار سابقه‌ی درخشان میازاکی در ساخت بازی‌های نقش‌آفرینی نظیر سری دارک سولز (Dark Souls)، بلادبورن (Bloodborne) و سکیرو (Sekiro)، حضور جرج مارتین (George R.R Martin)، نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ی بازی تاج و تخت، این اثر را به یکی از موردانتظارترین عناوین سال ۲۰۲۲ تبدیل کرده است. در واقع طراحی دنیا و تمامی پس‌زمینه‌های آن توسط مارتین انجام شده است و این موضوع هم طرفداران این نویسنده و هم طرفداران بازی‌های فرام‌سافتور را هیجان‌زده کرده است. در تریلری که از این عنوان به نمایش در آمد، جزئیات کوچکی جای خوش کرده بود که برای طرفداران آثار استودیوی فرام‌سافتور از جذابیت زیادی برخوردار بود.

میازاکی طی مصاحبه‌ای اعلام داشت که الدن رینگ از نظر داستان، گیم‌پلی و سایر عناصر ضمن پایبندی به ساخته‌های پیشین فرام‌سافتور، از سری دارک سولز جدا است و داستان خود را دنبال می‌کند. از آنجایی که این عنوان در ابتدای سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شود، مطمئنا اطلاعات بیش‌تری از آن در اختیار طرفداران قرار خواهد گرفت. ضمن این که مدیرعامل بندای نامکو، ناشر این بازی اعلام کرد که این شرکت برنامه‌هایی فراتر از تنها یک بازی ویدیویی برای این عنوان در نظر دارد. البته مشخص نیست که منظور او به ساخت برنامه‌ی تلویزیونی و کمیک بوک‌ها برمی‌گردد یا صرفا به برنامه‌های تجاری آن اشاره دارد.

تریلر رونمایی بازی Elden Ring در مراسم E3 2019؛ یک فانتزی تاریک

بر هیچکس پوشیده نیست که جرج آر. آر. مارتین، خالق دنیای Game of Thrones، مهارت خارق‌العاده‌ای در ساخت دنیاهای تاریک و وحشیانه با شخصیت‌های پیچیده دارد. حتی در این تریلر هم می‌توان ردپایی از فانتزی تاریک این نویسنده‌ی توانا پیدا کرد. در تریلر، چندین صحنه‌‎ی مختلف نشان داده می‌شود؛ از شخصیتی وحشت‌آور و خشمگین که با دست‌های زیادی احاطه شده است گرفته، تا بازوی در رفته‌ی یک شخص ناشناس. درست در حینی که تماشاگران این صحنه‌های مرموز و تسخیرکننده را مشاهده می‌کنند، راوی بیان می‌کند:

آن چه به ستارگان امر می‌کند و درخشش کامل خود را به زندگی می‌بخشد؛ الدن رینگ!‌ آه الدن رینگ! متلاشی شده به دست کسی یا چیزی. به من نگو که آن را نمی‌بینی. به آسمان نگاه کن که می‌سوزد.

در ادامه صحنه‌ای از شخصی زره‌پوش روی تصویر نقش ‌می‌بندد و سپس خطی طلایی از قطعات خردشده‌ی الدن رینگ صفحه را فرا می‌گیرد. این تریلر بیش از آن که جوابی به همراه داشته باشد، تنها سوالات بیش‌تری را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. مطمئنا همین سوالات است که ذهن پرسش‌گر مخاطبان را به پیگیری داستان بازی تشویق می‌کند.

تریلر گیم‌‎پلی بازی Elden Ring در مراسم Summer Game Fest 2021

از این تریلر باشکوه که مو را به تن آدم سیخ می‌کند، طرفداران توانستند اطلاعات زیادی از بازی به دست آورند. به این ترتیب عطش آن‌ها برای تجربه این عنوان بیش از پیش شد. این بازی با نمایش خود شروع جذابی برای مراسم Summer Game Fest و در ادامه E3 2021 بود.

اطلاعات تکمیلی از گیم‌پلی بازی Elden Ring

با توجه به سابقه‌ی دیرینه‌ی فرام‌سافتور در ساخت بازی‌هایی با میزان سختی بالا، بعید نیست که الدن رینگ هم به این سنت پای‌بند بماند. بنابراین امکان این که با یک گیم‌پلی طاقت‌فرسا رو به رو شویم اصلا دور از انتظار نیست. با توجه به صحبت‌های میازاکی و نمایشی که از این بازی دیدیم، به نظر می‌رسد ایده‌های جدیدی در بازی پیاده شده است تا بازیکنان آزادی عمل بیش‌تری در اختیار داشته باشند. البته انتظار نداشته باشید که دیگر از دشمنان خطرناک و سرسخت خبری نباشد.

مکانیزم‌های موجود در گیم‌پلی از همان سبک قدیمی پیروی می‌کند و شما همچنان می‌‌توانید جاخالی دهید و از ترکیب جادو، شمشیر، نیزه و سایر سلاح‌ها در مبارزه استفاده کنید. در مجموع بیش از ۱۰۰ قابلیت مختلف در بازی وجود دارد و سیستم شخصی‌سازی حتی قوی‌ و متنوع‌تر از عناوین قبلی میازاکی خواهد بود.

سازندگان هم‌چنین قول داده‌اند که دشمنان از تنوع بالایی برخوردار باشند. از آنجایی که بازیکنان آزادی بیش‌تری در این دنیا برخوردارند مطمئنا گزینه‌های بیش‌تری برای مقابله با دشمنان در اختیار خواهند داشت. برخی از گزینه‌های مخفی‌کاری مانند قایم شدن در چمن‌های بلند یا حمله از پشت نیز با الهام از سکیرو به بازی اضافه شده است.

دیگر تنها نیستید! 

شما می‌توانید در دنیای بازی به گشت‌وگذار بپردازید و روح دشمنان را شکار و جمع‌آوری کنید. ویژگی جالب دیگری که این بازی دارد، امکان احضار روح دشمنان به عنوان یار است تا در مبارزه با یک دشمن قوی به شما کمک کنند. این موضوع وقتی جذاب‌تر می‌شود که اگر روح دشمنان آن طور که باید به شما کمک نکنند، شما این امکان را دارید که بازیکنان دیگر را احضار کنید و تا سقف ۴ نفر به صورت Co-Op به تجربه‌ی ادامه‌ی بازی بپردازید. البته هنوز مشخص نیست که چه محدودیت‌هایی در این بخش وجود دارد و امکان اتمام بخش داستانی بازی به صورت Co-Op وجود دارد یا خیر.

عبور و مرور در دنیای Elden Ring

عبور و مرور در بازی Elden Ring کمی با فرمول نسخه‌های مختلف سری سولز متفاوت خواهد بود. بازی از قابلیت Fast Travel برخوردار بوده ضمن اینکه شخصیت اصلی یک گوزن دارد که به طی کردن سریع‌تر مسیرها کمک می‌کند.

از آنجایی که الدن رینگ بزرگ‌ترین ساخته‌ی استودیوی From Software تا امروز به شمار می‌رود، مطمئنا سیستم حمل و نقل نیز پیشرفت زیادی به خود دیده است. این موضوع با توجه به نسخه‌های قبلی سری سولز برای عده‌ای نگران کننده است؛ چرا که در عناوین دارک سولز و بلادبورن بازیکن بعد از مردن تمامی XP خود را از دست می‌داد و برای بازیابی آن‌ها باید به آن مکان برمی‌گشت یا آن‌ها را برای همیشه از دست می‌داد. سازندگان برای تشویق بازیکنان و کم کردن ترس آن‌ها، روش‌های بیش‌تری برای بهبود از جمله توانایی ساخت آیتم‌ها و جمع‌آوری موارد لازم را در بازی قرار داده‌اند.

تجربه‌ی گیم‌پلی پیشرفته‌تر 

خبر خوش برای همه‌ی طرفداران سری سولز! آیا از اینکه شخصیت اصلی حتی نمی‌تواند از یک مانع دو متری بالا برود خسته شده‌اید؟‍ دیگر نگران نباشید! با توجه به تریلر گیم‌پلی بازی شما کاراکتر شما می‌تواند به بالا بپرد و نه تنها از موانع بالا برود بلکه برخی از ضربه‌های دشمنان را جاخالی دهد. موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و شما می‌توانید با گوزن خود از دره‌های بلند نیز بالا بروید. هر چند به نظر می‌رسد که مکان‌های خاصی برای این کار وجود دارد و شما نمی‌توانید هر زمان که دلتان خواست این کار را انجام دهید.

وقایع الدن رینگ در چه دنیایی رخ می‌دهد؟

داستان بازی در منطقه‌ای وسیعی به نام The Lands Between روایت ‌می‌شود. بخش آغازین بازی احتمالا روندی خطی دارد و سپس با پیش رفتن در داستان آزادی بیش‌تری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. در مجموع شش منطقه‌ی اصلی برای گشت‌وگذار وجود دارد که هر کدام تحت سلطه‌ی یک نیمه‌خدا است. 

دنیای بازی هم‌چنین از سیستم آب و هوای پویا و چرخه‌ی شبانه‌روز بهره می‌برد تا به حس زنده بودن جهان کمک کند. موجوداتی که در مناطق مختلف بازی وجود دارند، هر کدام انگیزه و داستان مخصوص به خود را دارند. در کنار تمامی هیولاهای ترسناک و غول‌پیکری که در تریلر بازی مشاهده شد، برخی طرفداران متوجه یک کوزه‌ی متحرک در بخشی از تریلر شدند که موجی از استقبال را به دنبال داشت و به سوژه‌ی کاربران در فضای مجازی تبدیل شد. به نظر می‌رسد که این کوزه‌ها سیستم جدید ذخیره‌سازی بازی هستند که جای خود را به کمپ‌های آتش در سری سولز داده‌اند.

بازی Elden Ring به روایت چه داستانی می‌پردازد؟

با رونمایی از تریلر جدید، بالاخره طرفداران توانستند اطلاعات بیش‌‌تری از داستان بازی به دست بیاورند. داستان بازی مدتی پس از تخریب الدن رینگ در دنیایی به نام The Lands Between رخ می‌دهد. تکه‌های مختلف الدن رینگ، معروف به The Great Runes هر کدام به گوشه‌ای از این سرزمین پرتاب شده‌اند.

بازیکنان در نقش Tarnished، یکی از افرادی که مدت‌ها پیش توسط الدن رینگ و Erdtree (نماد حضور الدن رینگ) طرد شده است، به تجربه‌ی بازی می‌پردازند. شخصیت اصلی بازی که توسط الدن رینگ از این سرزمین تبعید شده بود، حالا به دنبال آن برگشته است. 

هدف Tarnished در واقع یافتن و نابودی فرزندان ملکه ماریکا (Queen Marika the Eternal) یا همان نیمه‌خدایانی است که کمی قبل به آن‌ها اشاره شد. هر کدام از این نیمه‌خدایان بخشی از الدن رینگ را در اختیار دارند. چیزی که باید به آن توجه داشت این است که هر کدام از آن‌ها تحت تاثیر الدن رینگ آلوده و دچار تغییر شده‌اند. هدف نهایی بازیکن در واقع جمع کردن تمامی این قسمت‌ها و تبدیل شدن به الدن لرد سرزمین‌های میانی است. البته باید منتظر ماند و دید که این اتفاق در واقع عاقبت خوبی به همراه خواهد داشت یا خیر.

همانند داستان سری دارک سولز، بخشی زیادی از داستان بازی روی یافتن و کنار هم قرار دادن جزئیاتی که در طول بازی با آن‌ها برخورد می‌کنید، تمرکز دارد. به گفته‌ی میازاکی این بار داستان بازی احتمالا قابل درک‌تر است و پیچیدگی‌های کم‌تری دارد.

جرج مارتین چه نقشی در توسعه‌ی بازی Elden Ring دارد؟

مطمئنا بعد از دیدن اسم جرج مارتین در تریلر بازی، Game of Thrones امید داشتید که این نویسنده خط داستانی و تمامی دیالوگ‌های بازی را نوشته باشد. با این حال موضوع کمی متفاوت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. در واقع نقش اصلی مارتین در الدن رینگ، شکل دادن به داستان و افسانه‌های بازی بوده است. بنابراین شاید روایت این اثر حس و حال سایر داستان‌های مارتین را نداشته باشد اما باز هم می‌توان حضور او را از همان ابتدای بازی احساس کرد.

در واقع زیربنای داستانی الدن رینگ به همراه افسانه‌ها و اسطوره‌های از ذهن خلاق جورج مارتین سرچشمه گرفته است. همچنین تاریخ و پس‌زمینه‌ی داستانی به همراه شخصیت‌ها و ارتباط میان دودمان‌ها نیز حاصل قلم مارتین هستند؛ مبحثی که این نویسنده در آن تبهر خاصی دارد. به گفته‌ی یکی از اعضای فرام‌سافتور، دنیای بازی الدن رینگ بیش از هر زمانی حس اکتشاف را در مخاطب ایجاد کرده ضمن اینکه هر لحظه ممکن است سر و کله‌ی یک تهدید جدید پیدا شود. 

طراحی پیش‌زمینه‌ی الدن رینگ برخلاف سری سولز پیش از توسعه‌ی بازی انجام شده است؛ بنابراین گیم‌پلی بازی باید ارتباط دقیق‌تری با دنیای آن داشته باشد. مارتین همچنین نقش مهمی در ساخت باس‌های اصلی بازی داشته است؛ به طوری که هر کدام از نیمه‌خدایان داستان مخصوص به خود را دارند و سرگذشت آن‌ها روی شکل فعلی آن‌ها موثر بوده است.

به گفته‌ی میازاکی حتی اگر مارتین تمامی جزئیات بازی را طراحی نکرده باشد، با این حال توانسته تا ایده‌های زیادی در زمینه‌ی داستان‌سرایی و طراحی شخصیت‌ها برای تیم تولید به ارمغان بیاورد که در حالت عادی شاید به ذهنشان نمی‌رسید.

درخشیدن الدن رینگ در مراسم گیمزکام ۲۰۲۱؛ تصاویر جدیدی از این بازی منتشر شد 

جف کیلی در حساب توییتر خود چند اسکرین شات جدید از بازی Elden Ring به اشتراک گذاشت و اعلام کرد که در ویدیوی ۱۶ دقیقه‌ای که سازندگان این عنوان به او نشان داده‌اند، رضایت کامل دارد.

در جریان مراسم گیمزکام ۲۰۲۱ که در اوایل شهریور ماه و به مدت سه روز برگزار شد، بازی الدن رینگ موفق به دریافت چهار جایزه از این جشنواره شد. این جوایز شامل بهترین بازی نقش‌آفرینی، اکشن ماجراجویی، بهترین بازی پلی‌استیشن و نهایتا بهترین اثر گیمزکام را به خود اختصاص داد. با این وجود در این مراسم شاهد نمایش تریلر جدیدی نبودیم.

جف کیلی اما تنها شخصی نبود که این نمایش را مشاهده کرده و تعدادی از ژورنالیست‌ها به صورت خصوصی پیش‌نمایش این عنوان را مشاهده کردند. این ویدیو هنوز به صورت عمومی منتشر نشده و تنها تعدادی اسکرین‌شات از آن منتشر شده است. طبق گفته‌ی یکی از این ژورنالیست‌ها الدن رینگ نسبت به عناوین گذشته‌ی فرام‌سافتور گزینه‌های بیش‌تری در اختیار بازیکن قرار می‌دهد و از انعطاف‌پذیری بیش‌تری برخوردار است. 

در یکی از این تصاویر شاهد مبارزه‌ی شخصیت اصلی بازی با یک اژدها در کنار درخت Erdtree مشغول مبارزه است. همین تصویر کافی است تا به خوبی تاثیر و حضور مارتین در بازی حس شود. در تصاویر دیگر شاهد اشاره‌ی بیش‌تری به بخش داستانی هستیم که هنوز هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با این حال انتظار می‌رود که تا نمایش تریلر گیم‌پلی بعدی مدت زمان زیادی باقی نمانده باشد و به‌زودی اطلاعات بیش‌تری از این بازی مورد انتظار در اختیارمان قرار بگیرد. 

تریلر جدید گیم‌پلی الدن رینگ

روز موعود برای تمامی دوست‌داران بازی‌های نسبتا سخت ولی جذاب فرام‌سافتور فرار رسید و در تاریخ چهارم نوامبر، تریلر ۱۵ دقیقه‌ای از بازی الدن رینگ منتشر شد. در ابتدای کار مشخص می‌شود که این تریلر مربوط به نسخه‌ی پی‌سی بازی است و هنوز هم سازندگان مشغول کار روی آن هستند. از همان ابتدای کار با Site of Grace آشنا می‌شویم که به نحوی حکم بون فایر‌ یا محل استراحت را برای شما دارند. سپس Mount این کارکتر احضار می‌شود و به گشت و گذار کردن محیط زیبای بازی می‌پردازد. البته دیری نمی‌پاید که اژدهایی ظاهر شده و آدرنالین را به رگ‌ها تزریق می‌کند. بعد از این اتفاق، کارکتر به یک NPC شبیه یک کوزه یا گلدان بزرگ به نام Alexander بر می‌خورد و او را از چاله به بیرون می‌آورد. نقشه‌ی بازی نیز نشان داده می‌شود و متوجه می‌شویم که می‌توانیم مکان‌ها، دشمنان، آیتم‌ها و… را روی نقشه، نشانه‌گذاری کنیم تا بعدا به سراغ آنان برویم. پس از آشنایی با Spirit Spring که می‌توانید با استفاده از آن به مکان‌های مرتفع بپرید و سیستم Crafting بازی، با کمپی از دشمنان مواحه می‌شوید تا با مکانیزم‌های مخفی‌کاری نیز خودی نشان دهند. سپس با بازیکنی دیگر هم‌مسیر شده و به جنگ با یک مینی باس می‌روید. حالا نوبت به مکان‌هایی شبیه به مکان‌های سری سولز می‌رسد و آنان دانجن نام دارند. نکته‌ی جالب‌توجه این بخش هم بازگشت illusory wallها از سری سولز است. سپس کارکتر به قلعه‌ای خوف‌انگیز به اسم Stormveil Dungeon سفر می‌کند. آزادی عمل و پلتفرمینگ الدن رینگ به شما نشان داده شده و در انتها با یکی از Demi God‌ها یا نیمه‌خدایان مواجه می‌شوید تا نبردی طوفانی و سراسر هیجان شکل بگیرد.

بررسی تریلر جدید

تریلر را تماشا کردید؟ حالا وقت آن است که به جنبه‌های مختلف این تریلر گیم‌پلی و البته، اطلاعاتی که تا الان از این بازی به دست آوردیم، نگاهی بیندازیم.

بزرگترین دنیای ساخته‌ی فرام‌سافتور!

The Lands Between نام دنیاییست که بازی الدن رینگ در آن جریان دارد و به ۶ منطقه‌ی مختلف که حاوی دانجن‌ها، باس‌ها و راز‌های بی‌شمار می‌شود، تقسیم شده است. این دنیا نه تنها بزرگ‌ترین دنیای ساخته‌ی فرام‌سافتور محسوب می‌شود، بلکه پویا‌ترین دنیای این استودیو به لطف تغییرات آب و هوایی و چرخه‌ی شب و روز به حساب می‌آید. همچنین شما می‌توانید Mount خود را در هر نقطه‌ای از آن، احضار نمایید و حتی سوار بر اسب به مبارزه با دشمنان بپردازید.

المان‌های نقش‌آفرینی و مخفی‌کاری

الدن رینگ سیستم مبارزه‌ی سنتی فرام‌سافتور را شامل تغییراتی کرده است. البته هنوز سیستم مبارزه‌ی تن به تن و بر پایه‌ی استمینا بر قوت خود باقیست ولی شامل مبارزات بر پایه‌ی جادو و مبارزات از راه دور متنوع‌تری خواهد بود. در این بازی ۱۰۰ اسکیل برای استفاده در تمامی سلاح‌ها وجود دارند و همچنین مخفی‌کاری نیز گسترده‌تر شده است. المان‌های مخفی‌کاری و شکستن گارد دشمن قطعا شما را یاد بازی سکیرو خواهد انداخت. الدن رینگ بدون شک لقب بهترین سیستم مبارزه در تمامی بازی‌های فرام‌سافتور را مال خود کرده تا روی کاغذ یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی چند سال اخیر به نظر بیاید.

کلاس‌های الدن رینگ

فرام‌سافتور پیش از این پنج کلاس را برای تست شبکه‌ی بازی الدن رینگ اعلام کرد که این کلاس‌ها شامل Warrior ،Enchanted Knight ،Prophet ،Champion و Bloody Wolf هستند و مشخص هم نیست که قرار است کلاس‌های این بازی صرفا به این پنج کلاس محدود باشند یا خیر.

اگر بحث مقایسه در تعداد کلاس‌ها را پیش بکشیم، بازی‌های Dark Souls ده کلاس، Dark Souls 2 هشت کلاس، Dark Souls 3 ده کلاس و بلادبورن ۹ کلاس داشتند. البته بازی Sekiro شامل هیچ کلاسی نمی‌شد و بخش Character Creator هم در این بازی وجود نداشت.

برای اتمام الدن رینگ به چند ساعت زمان احتیاج است؟

به احتمال خیلی زیاد، برای اتمام داستان اصلی این بازی حداقل به ۳۰ ساعت زمان نیاز است. البته این نکته الدن رینگ را هم‌ردیف با بازی‌های قبلی فرام‌سافتور قرار می‌دهد و ممکن است برای اتمام بازی، تقریبا ۶۰ ساعت زمان نیاز باشد.

الدن رینگ تا چه اندازه سخت خواهد بود؟

الدن رینگ بلندپروازانه‌ترین بازی فرام‌سافتور است و به گفته‌ی میازاکی، قرار است درجه‌ی سختی آن در حد بازی دارک سولز ۳ باشد. لازم به ذکر است که الدن رینگ به بازیکنان انتخاب‌های مختلفی جهت طی کردن مسیر می‌دهد تا بازیکنان کم‌تجربه‌تر نیز از بازی لذت ببرند.

یاشیرو کیتائو، مدیر بازاریابی و ارتباطات فرام سافتور گفته که الدن رینگ برای هر قشری از گیمر‌ها طراحی شده و فقط مختص بازیکنان حرفه‌ای و سرسخت نخواهد بود.

سیستم Fast travel به چه شکل است؟

همه‌ی بازی‌های فرام‌سافتور به شما اجازه‌ی Fast travel را می‌دهند ولی فقط در نقاطی مشخص می‌توانستید این کار را انجام دهید. شما در الدن رینگ نه تنها می‌توانید از هر نقطه‌ای Mount خود را احضار کنید، بلکه می‌توانید Fast Travel کرده و به گشت و گذاری تازه در این دنیای بزرگ بپردازید. البته مقصد شما فقط به Site Of Grace که پیدا کرده‌اید می‌توانید Fast Travel کنید. همان‌گونه که در بالاتر ذکر شد، Site Of Grace درست به مانند بونفایر، جان شما را پر کرده و دشمنانی که قبلا شکست دادید را دوباره ظاهر می‌کند.

تاریخ انتشار بازی الدن رینگ چه زمانی خواهد بود؟

بازی Elden Ring در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ (۶ اسفند ۱۴۰۰) برای رایانه‌های شخصی، پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری اکس منتشر خواهد شد.

اسکرین‌شات‌های بیش‌تر از بازی Elden Ringمطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments