آیا id Software در حال ساخت نسخه‌ی جدید DOOM است؟

انحصاری جدید ایکس‌باکس؟

آیا id Software در حال ساخت نسخه‌ی جدید DOOM است؟ عرفان بدری ۰ ۰۹ آبان ۱۴۰۰ اخبار بازی
نسخه‌ی جدید DOOM

استودیوی id Software به تازگی آگهی‌های شغلی جدیدی را منتشر کرده است تا برای ساخت پروژه‌ی بعدی خود بازیسازانی را جذب کند، پروژه‌ای که احتمالا نسخه‌ی جدید DOOM باشد.

حدود یک سال از خریداری شدن شرکت ZeniMax Media و ناشر بزرگ و معروف زیرمجموعه‌ی آن یعنی Bethesda Softworks می‌گذرد. در این مدت ما توانسته‌ایم اطلاعاتی را در رابطه با آینده‌ی بیشتر استودیوهای بازیسازی Bethesda و پروژه‌های در دست ساخت آن‌ها به دست آوریم و تقریبا می‌توانیم تصور روشنی از قدم‌های بعدی آن‌ها داشته باشیم. اما هنوز اطلاعات چندانی راجع به پروژه‌ی بعدی استودیوی id Software که بیش از یک سال بازی DOOM Eternal را منتشر کرده است، نداریم.

حالا طبق اخباری که منتشر شده ممکن است یک بازی جدید از مجموعه‌ی DOOM در مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی خود در استودیوی id Software باشد. اگرچه این پروژه‌ی مورد انتظار ممکن است هیچ ارتباطی به مجموعه‌ی DOOM نداشته باشد، اما استودیوی id Software اخیرا تعدادی آگهی شغلی منتشر کرده است تا افرادی را برای کار روی عنوان جدید خود جذب کند. در حالی که به نظر می‌رسد قرار است تا مدت طولانی‌ای اطلاعاتی از این پروژه‌ی معرفی نشده به دست نیاوریم، اما این اثر قرار است اولین بازی جدید id Software از زمان خریداری شدن شرکت Bethesda Softworks و ZeniMax Media توسط Microsoft و پیوستن آن‌ها و زیرمجموعه‌هایشان به جمع استودیوهای بازیسازی Xbox باشد.

این آگهی‌های شغلی در وب‌سایت رسمی شرکت Zenimax Media منتشر شده‌اند و طبق اطلاعاتی که در آن‌ها آمده است، می‌دانیم بازیسازان جدیدی که به استودیوی id Software می‌پیوندند، قرار است تا روی نسخه‌ی جدیدی از یک مجموعه‌ی اول شخص تیراندازی قدیمی و پرسابقه کار کنند. جزئیات زیادی در رابطه با این مجموعه ارائه نشده است و آگهی‌های شغلی بیشتر به توضیح و شرایط کاری اعضای جدید تیم پرداخته‌اند.

در یک نگاه کلی، می‌توانیم دو گزینه را برای این پروژه تصور کنیم، اولین گزینه این است که استودیوی id Software شروع به توسعه‌ی نسخه‌ی جدید DOOM کرده است که با توجه به موفقیت دو عنوان DOOM 2016 و DOOM Eternal در سال‌های اخیر بسیار امکان‌پذیر به نظر می‌رسد. هر دوی این بازی‌ها به شدت مورد تحسین بازیکن‌ها، طرفداران و منتقدان قرار گرفته‌اند و همچنین فروش خوبی داشته‌اند. با اینحال id Software در آخرین قسمت از دی‌ال‌سی بازی DOOM Eternal به این نکته اشاره کرده بود که ممکن است سری DOOM برای مدتی به استراحت برود و شاید شاهد نسخه‌ی جدیدی از آن نباشیم.

نسخه‌ی جدید DOOM

در صورتی که گزینه‌ی اول درست نباشد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که اعضای تیم id Software به سراغ احیای یکی دیگر از مجموعه‌های پرطرفدار و جذاب خود یعنی Quake بروند. شرکت Bethesda مدتی پیش نسخه‌ی ریمستر شده‌ی نسخه‌ی اصلی بازی Quake را برای پلتفرم‌های مدرن منتشر کرده بود، این ریمستر با بازخوردهای خیلی خوبی همراه بود و شاید id Software قصد داشته باشد این مجموعه را با یک نسخه‌ی جدید و نسل نهمی بازگرداند.

صرف نظر از این که کدام یک از این دو گزینه درست خواهد بود و به حقیقت خواهد پیوست، این بازی قرار است اولین ساخته‌ی id Software زیر پرچم Microsoft و استودیوهای بازیسازی Xbox باشد، بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازی به صورت انحصاری برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های اکس‌باکس منتشر شود و احتمالا شاهد انتشار آن روی کنسول‌های پلی‌استیشن نباشیم.

آخرین بازی منتشر شده توسط شرکت Bethesda عنوان Deathloop است که توسط استودیوی Arkane، سازنده‌ی سری Dishonored و Prey ساخته شده است، البته به دلیل قراردادهای که پیش از خرید این شرکت توسط Microsoft بسته شده بود، این بازی تا یک سال در انحصار کنسول پلی‌استیشن 5 قرار دارد و به جز این پلتفرم تنها برای رایانه‌های شخصی منتشر شده است. همچنین بازی بعدی Bethesda یعنی Ghostwire: Tokyo که توسط توسعه‌دهندگان مجموعه‌ی The Evil Within در استودیوی Tango Gameworks مراحل توسعه‌ی خود را می‌گذارند نیز مانند Deathloop تا مدتی در انحصار کنسول پلی‌استیشن 5 قرار دارد. این عنوان برای انتشار در نیمه‌ی اول سال میلادی آینده برنامه‌ریزی شده است. در عوض بازی‌های Redfall ،Starfield ،The Elder Scrolls VI و نسخه‌ی سوم Wolfenstein به صورت انحصاری برای کنسول‌های اکس‌باکس در حال ساخت هستند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا