#مهسا_امینی
بررسی تصمیم دکتر استرنج، آیا او واقعاً 14 میلیون آینده مختلف را بررسی کرد؟

بررسی تصمیم دکتر استرنج، آیا او واقعاً 14 میلیون آینده مختلف را بررسی کرد؟

تأثیر تصمیم دکتر استرنج در فاز چهارم دنیای مارول

دکتر استرنج با استفاده از قدرت سنگ زمان به آینده سفر کرد تا با بررسی روش های شکست تانوس یک نقشه مناسب تدارک ببیند، ولی او تنها یک راه را انتخاب کرد! چرا؟

سفر در زمان، موضوعی جالب و هیجان‌انگیز که از قرن‌ها پیش ذهن انسان را به خود درگیر کرده است! در این بین فیلم‌های سینمایی نیز به‌خوبی توانسته‌اند هیجان این موضوع را بیشتر از قبل کنند. آیا با سفر در زمان و دیدن آینده‌های احتمالی می‌توان تصمیم‌های بهتری برای زندگی در زمان حال گرفت؟ با توجه فیلم‌های نشان داده‌شده در مورد سفر در زمان همه ما به‌خوبی می‌دانیم که سفر به آینده کاری خطرناک و با ریسک بسیار بالا است!

اگر واقعاً امکان سفر در زمان وجود داشته باشد و کسی توانایی سفر در زمان را داشته باشد از این قدرت چه استفاده‌ای می‌کند؟ شاید بهتر است جواب این سؤال از دکتر استرنج بپرسیم!

خطر لو رفتن داستان فیلم Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame این مطلب بخش‌های زیادی از دو فیلم Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame را برای شما بازگو می‌کند. در صورتی که هنوز این فیلم‌ها را مشاهده نکرده‌اید لطفاً از خواندن ادامه این مطلب خودداری نمایید.

در فیلم Avengers: Infinity War شخصیت دکتر استرنج با بازی بندیکت کامبربچ با استفاده از قدرت سنگ زمان به آینده سفر کرد تا با بررسی روش‌های شکست تانوس، یک نقشه مناسب تدارک ببیند؛ او چه چیزی در آینده دید؟ آیا واقعاً آینده‌های احتمالی دیده‌شده راه‌های شکست تانوس را نشان می‌دادند یا اینکه فقط یک راه برای شکست تانوس وجود داشت؟

برای اینکه بهتر از موضوع سفر در زمان و بررسی آینده توسط دکتر استرنج را متوجه شویم باید از ابتدا موضوع را بررسی کنیم. در فیلم گروهی از قهرمانان (دکتر استرنج، مرد عنکبوتی و مرد آهنی) به همراه گروه محافظان کهکشان به سیاره تایتان ها رسیده و بعد از ملاقات با یکدیگر، برای شکست تانوس باهم متحد شدند. هرکدام از این افراد بر اساس تجربیات قبلی خود، برای شکست دادن تانوس (با بازی جاش برولین) به دنبال راهکار و نقشه‌ای مناسب بودند.

در این بین شخصیت دکتر استرنج به‌عنوان قوی‌ترین جادوگر زمین با استفاده از قدرت جادویی خود و همچنین قدرت سنگ زمان، به آینده سفر کرد و 605 میلیون و 14 مورد از آینده‌های احتمالی مختلف را بررسی کرد تا بتواند بهترین مسیر و نقشه برای شکست دادن تانوس را پیدا کند.

در طول مبارزه با تانوس، دکتر استرنج به مرد آهنی اعلام می‌کند که از بین تمام آینده‌های قابل پیش‌بینی، تنها یک راه وجود دارد که در آن گروه انتقام جویان می‌توانند تانوس را شکست دهند. در پایان مبارزه نیز دکتر استرنج برای رسیدن به این مسیر و برای جلوگیری از کشته شدن مرد آهنی توسط تانوس، سنگ زمان را به تانوس تقدیم می‌کند.

 آیا واقعاً تنها یک راه برای نجات وجود دارد؟

همان‌طور که دکتر استرنج به مرد آهنی اعلام کرد، در بین تمامی احتمالات بررسی‌شده تنها یک احتمال وجود داشت که در آن قهرمانان می‌توانستند تانوس را شکست دهند. این احتمال و نحوه شکست دادن تانوس در فیلم بعدی اونجر با نام Avengers: Endgame که اوایل امسال اکران شد به شما نمایش داده شد.

در این فیلم قهرمانان گروه اونجر توانستند تمامی افرادی که به‌وسیله بشکن تانوس کشته‌شده بودند را زنده کرده و برگرداند. مسیر رسیدن به این پیروزی در نوع خود بسیار جالب است. آن‌ها در ابتدا توسط مرد مورچه و دانش مرد آهنی به دنیای کوانتوم سفرکرده و تئوری سفر در زمان را به واقعیت تبدیل کردند. سپس هرکدام به زمان‌های مختلف رفته و سنگ‌های ابدیت را جمع‌آوری کردند و درنهایت با ساخت دستکش مخصوص سنگ‌های ابدیت توانستند با یک بشکن مجدد همه افراد را زنده کنند. این بشکن توسط هالک زده شد و با توجه به قدرت‌های بالای سنگ‌های ابدیت نیمی از بدن هالک سوخت. این سوخته شدن بدن هالک نشان داد که استفاده از سنگ‌های ابدیت باعث آزاد شدن انرژی زیادی می‌شود که افراد عادی توانایی تحمل آن را ندارند و در صورت استفاده می‌تواند باعث مرگ آن‌ها شود.

در ادامه تانوس که در زمان گذشته وجود داشت متوجه حضور این افراد از آینده شد و توانست با اسیر کردن یکی از این افراد و سرقت تکنولوژی، به آینده سفر کند. تانوس از گذشته به آینده آمد و نبرد سهمگینی با تمام اعضای باقی‌مانده از گروه انتقام جویان (کاپیتان آمریکا، مرد آهنی و تور) انجام داد.

در ادامه و در بخش‌های پایانی نبرد، ما متوجه می‌شویم که تمام نفراتی که در فیلم قبلی توسط بشکن تانوس کشته‌شده بودند این بار توسط بشکن هالک به زندگی برگشته‌اند. در این بین دکتر استرنج و بقیه قهرمانان گروه انتقام جویان نیز دوباره به زندگی برگشته و وارد مبارزه با تانوس می‌شوند. در بخش پایانی فیلم تمام اعضای گروه انتقام جویان با تانوس و لشکر او وارد مبارزه می‌شوند.

در نبرد پایانی فیلم، دکتر استرنج به مرد آهنی اعلام می‌کند که تنها یک راه برای شکست دادن تانوس وجود دارد؛ مرد آهنی باید از سنگ‌های ابدیت برای نابود کردن تانوس لشکر او استفاده کند. مرد آهنی این کار را انجام داده و آزاد شدن انرژی سنگ‌های ابدیت باعث مرگ تانوس و لشکر او می‌شود. به دلیل استفاده از سنگ‌های ابدیت و آزاد شدن انرژی این سنگ‌ها بدن مرد آهنی می‌سوزد و باعث مرگ او می‌شود. گروه انتقام جویان با جان‌فشانی مرد آهنی در مقابل تانوس به پیروزی می‌رسند.

حال سؤال اساسی اینجاست که آیا واقعاً همین یک راه وجود داشت و دکتر استرنج آن را پیش‌بینی کرده بود؟ باید برای بررسی صحت ادعای دکتر استرنج چند مورد را از ابتدا بررسی کنیم.

جادوگران زمان نمی‌توانند آینده پس از مرگ خود را پیش‌بینی کنند.

اگر فیلم مستقل دکتر استرنج را دیده باشید باید به خاطر بیاورید که جادوگران زمان (با استفاده از سنگ زمان) می‌توانند به آینده سفر کنند و اتفاقات آینده را مورد بررسی قرار دهند؛ اما آن‌ها نمی‌توانند آینده پس از مرگ خود را ببینند؛ یعنی جادوگران زمان نمی‌توانند آینده دنیا را بعد از مرگ خود ببینند. پس این نکته که دکتر استرنج برای بازگشت خودش به زندگی و شاید فدا کردن جان دیگران این مسیر را انتخاب کرده است اشتباه است چرا که او اساساً نمی‌تواند آینده‌ای ببیند که خودش در آن مرده است. پس باید آینده را انتخاب کند که در آن زنده است.

پس در تمامی 14 میلیون حالت بررسی‌شده دکتر استرنج زنده است اما اینکه قهرمانان در این 14 میلیون آینده بررسی‌شده می‌توانستند تانوس را شکست دهند یا خیر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نکته مهم دیگر این است که آیا این 14 میلیون حالت درواقع حالت‌هایی هستند که دکتر استرنج زنده مانده است و تانوس مرده است؟ جواب این سؤال بله است. تنها راه موفقیت برای گروه قهرمانان مرگ تانوس است، اما همه می‌دانیم که برای این کار خسارت‌های سنگینی به گروه قهرمانان وارد می‌شود.

چرا دکتر استرنج این مسیر را انتخاب می‌کند؟

دکتر استرنج تمامی حالت‌هایی که تانوس مرده را بررسی کرده و از بین آن‌ها بهترین مسیر را انتخاب کرده است؟ درواقع هدف دکتر استرنج از ابتدا شکست تانوس نبوده بلکه مرگ تانوس بوده چرا که تنها با مرگ تانوس این خطر از روی دنیا برداشته می‌شده است.

باید این نکته نیز ذکر شود که دکتر استرنج می‌توانست حالات بیشتری را بررسی کند اما در آن حالت‌ها آیا قهرمانان می‌توانستند تانوس را شکست دهند؟

مشخص است که جواب این سؤال برای دکتر استرنج دارای ابهامات فراوانی بوده است. به همین دلیل دکتر استرنج فقط حالت‌هایی را بررسی کرده که در آن قطعاً تانوس مرده و تمامی حالات دیگر را حذف کرده است. حال باید از بین 14 میلیون حالت ممکن که تانوس مرده است بهترین و مناسب‌ترین انتخاب شود.

دکتر استرنج تنها یک مسیر را انتخاب می‌کند و اعلام می‌کند که این تنها راه شکست تانوس و پیروزی است. مسیر انتخاب‌شده توسط دکتر استرنج باعث می‌شود که یکی از بهترین شخصیت‌های گروه انتقام جویان به نام مرد آهنی (شخصیت تونی استارک) کشته شود.

شاید یکی از حماسی‌ترین سکانس‌ها جایی باشد که در حین مبارزه شخصیت مرد آهنی با تانوس درصحنه‌های پایانی فیلم Avengers: Endgame مرد آهنی به دکتر استرنج نگاه می‌کند و دکتر استرنج به او اعلام می‌کند که تنها یک راه برای پیروز شدن بر تانوس وجود دارد. مرد آهنی هم تصمیم خود را می گرد و با استفاده از سنگ‌های ابدیت تانوس و تمام همراهان او را از بین می‌برد.

آیا دکتر استرنج از خطرهای احتمالی آینده باخبر است؟

دکتر استرنج برای بررسی مسیرهای شکست تانوس بهترین مسیر را انتخاب کرده است. البته در این مسیر به خاطر سفر در زمان گروه انتقام جویان برای پیدا کردن سنگ‌های ابدیت، شاخه‌های زمانی متعددی پدیدار شد که هرکدام می‌توانند آینده گروه انتقام جویان را تحت تأثیر قرار دهند؛ اما دکتر استرنج با علم به آینده و بررسی احتمالات، این شکاف‌های زمانی را نادیده می‌گیرد.

حتی ممکن است دکتر استرنج تهدیدهای آینده گروه انتقام جویان را نیز در این مسیر دیده باشد. تهدیدهایی مثل ظهور یک دشمن جدید و خطرناک‌تر از تانوس.

در آینده و در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول ما ممکن است دشمن جدیدی را با نام Kang the Conqueror و یا Galactus نیز مشاهده کنیم که هرکدام می‌توانند دنیای قهرمانان را حسابی تهدید کنند.

در این مسیر بهترین نتیجه حاصل‌شده است. حتی احتمال اینکه دکتر استرنج بیرون آمدن اسکات لنگ با استفاده از بازیگوشی یک موش بر روی ماشین کوانتوم را دیده باشد، هم وجود دارد. درنتیجه هدف اصلی دکتر استرنج همان‌طور که اعلام شد شکست تانوس به دست گروه انتقام جویان بوده است.

 بهتر است کمی به این مسیر انتخاب‌شده نگاه کنیم و نتایج حاصل‌شده در این مسیر را بررسی کنیم:

  • در این مسیر گروه انتقام جویان با سفر در زمان، سنگ‌های ابدیت را به دست میاورد و باعث می‌شوند که انشعابات و شکاف‌هایی در زمان ایجاد شود. یکی از این شکاف‌ها فرار لوکی برادر ناتنی ثور با سنگ تسراک است که ممکن است در آینده به‌عنوان دوست یا دشمن دوباره با انتقام جویان روبرو شود.
  • در این مسیر برای به دست آوردن سنگ روح باید یک نفر جان خودش را فدا کند. این فداکاری غیرقابل بازگشت خواهد بود و فرد کشته‌شده به‌صورت سنگ روح به دنیای مادی بازمی‌گردد و دیگر هیچ‌وقت زنده نمی‌شود. برای رسیدن به سنگ روح یکی از شخصیت‌های گروه انتقام جویان به نام ناتاشا رومانوف جان خودش را فدا می‌کند.
  • با ساختن دستکش و استفاده از سنگ‌های ابدیت و درنهایت بشکن هالک، تمامی افراد کشته‌شده توسط تانوس در فیلم Avengers: Infinity War به زندگی برمی‌گردند و امید و شادی به کره زمین و دیگر کهکشان‌ها بازمی‌گردد.
  • برای شکست دادن تانوس یکی از مهم‌ترین اعضای گروه اونجر یعنی مرد آهنی جان خودش را فدا می‌کند. نتیجه این فداکاری باعث می‌شود که مردم بیش از قبل به اهمیت گروه اونجر پی ببرند و اعتبار و خوش‌نامی این گره بازبین مردم پدیدار می‌شود (بعد از اتفاقات کاپیتان آمریکا جنگ داخلی و بدنام شدن گروه اونجر در بین مردم). تأثیر این حرکت مرد آهنی را می‌توان در فیلم مرد عنکبوتی دور از خانه مشاهده کرد که در آن مردم کره زمین، مرد آهنی را به‌عنوان یک قهرمان برخاسته از دل مردم ستایش می‌کنند.
  • در این مسیر یکی از قدیمی‌ترین اعضای گروه اونجر نیز به آرامش می‌رسد و بعد از مرد آهنی این کاپیتان امریکا است که با بازگشت به گذشته وزندگی با معشوقه خود (پگی کارتر) آرامش پیدا می‌کند.
  • در این آینده هالک به‌عنوان یک اونجر و نه یک هیولا بین مردم شناخته می‌شود و می‌تواند تعادلی بین هالک و دکتر بروس بنر برقرار کند. این کار باعث می‌شود که اعتبار از دست خود در بین مردم را به دست می‌آورد.
  • شخصیت گامورا که به‌عنوان معشوقه پیتر کوییل یا همان استار لرد که در فیلم Avengers: Infinity War برای رسیدن به سنگ روح به دست تانوس قربانی می‌شود. (در دنیای مارول گامورا دخترخوانده تانوس است که تانوس علاقه زیادی به او دارد.) گامورا در فیلم Avengers: Endgame نیز حضور دارد و درواقع نسخه گذشته گمورا است که با استفاده از ماشین زمان به آینده می‌آید. در این نسخه از گامورا، او کمترین میزان علاقه به استارلرد را دارد و بعد از شکست تانوس به دنبال سرنوشت خود می‌رود و احتمالاً باعث رقم خوردن حوادث فیلم بعدی نگهبانان کهکشان می‌شود.

تبعات این تصمیم‌گیری در آینده دنیای مارول و فاز چهارم

درنتیجه در این مسیر کمترین آسیب به گروه انتقام جویان وارد می‌شود. تنها با کشته شدن 2 نفر از اعضای گروه انتقام جویان و بازنشسته شدن یک نفر از این اعضا، مابقی اعضای گروه انتقام جویان متحدتر از همیشه به زندگی خود ادامه می‌دهند. همچنین اعتبار این گروه در بین مردم بیشتر از قبل شده است و در بین اعضا نیز اتحاد و همدلی خاصی دیده می‌شود.

تصمیم دکتر استرنج و فاز چهارم دنیای مارول

آیا لوکی در فاز جدید و انشعاب ایجادشده در زمان، بازهم دشمن انتقام جویان خواهد بود؟ به نظر می‌رسد فرار لوکی و اینکه سرنوشت او چه مسیری خواهد داشت، یکی از مهم‌ترین بخش‌های فاز چهارم دنیای مارول است. اینکه در آینده چه تهدیدهایی برای گروه اونجر رخ خواهد داد را باید در فاز چهارم دنیای مارول دید.

با توجه به شخصیت دکتر استرنج، می‌توان فهمید که کسی که چندین میلیون آینده مختلف را دیده است قطعاً نمی‌تواند زندگی نرمال و عادی به‌عنوان یک جادوگر داشته باشد و در دنیای تاریکی زمان فرو خواهد رفت. دکتر استرنج در فاز چهارم دنیای مارول باید با تاریک‌ترین زمان‌های زندگی خودش مقابله کند.

انشعابات ایجادشده در زمان نیز می‌تواند حسابی گروه انتقام جویان را در آینده به دردسر بیندازد. وجود افرادی مثل Kang the Conqueror و Galactus اصلاً دور از ذهن نیست. باید منتظر ماند و دید در فاز چهارم دنیای مارول چا اتفاقاتی رخ خواهد داد.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا