برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

کارگردانی Jaws 3-D تجربه‌ای وحشتناک برای جو آلوز بوده است

به حدی که ترجیح داد دیگر وظیفه‌ی کارگردانی را بر عهده نگیرد

کارگردانی Jaws 3-D تجربه‌ای وحشتناک برای جو آلوز بوده است ۰ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ سینمای جهان کپی لینک
کارگردانی Jaws 3-D

جو آلوز چندی پیش مصاحبه‌ای را با شبکه‌ی تلویزیونی Syfy انجام داد و در بخشی از آن، کارگردانی Jaws 3-D را تجربه‌ای وحشتناک توصیف کرد.

پس از موفقیت‌های غیرمنتظره‌ی Jaws در سال ۱۹۷۵ میلادی، یونیورسال پیکچرز تصمیم گرفت تا جای ممکن از پتانسیل‌های موجود در دنیای این فیلم استفاده کرده و آثار بیشتری را تولید کند. نتیجه‌ی اتخاذ چنین تصمیمی، ساخت سه دنباله بوده است. مدتی پس از ورود سومین فیلم این فرنچایز به فاز پیش‌تولید، جو آلوز (Joe Alves) روی صندلی کارگردانی نشست. او به عنوان طراح تولید روی دو قسمت قبلی کار کرده بود و از همین رو، آشنایی کاملی با دنیای آن داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، آلوز انتخاب مناسبی به نظر می‌رسید اما نتیجه‌ی کار از لحاظ کیفی به هیچ وجه قابل قبول نبوده است.

جو آلوز اخیرا مصاحبه‌ای را با وب سایت Syfy انجام داد و در بخشی از آن به صحبت درباره‌ی کارگردانی Jaws 3-D پرداخت. طبق گفته‌های او، کار روی این فیلم تجربه‌ای «وحشتناک» بوده است:

کار روی Jaws 3-D وحشتناک بود. مدتی پس از اینکه تصمیم گرفتیم فیلم را به صورت سه بعدی تولید کنیم، وظیفه‌ی کارگردانی روی دوش من قرار گرفت اما مشکل اینجا بود که هیچ دوربین جدیدی نداشتیم. از یک سو، همه‌ی آن‌ها قدیمی بودند. بنابراین، مجبور بودیم مدل‌های جدیدی بسازیم تا تصاویر از لحاظ همگرایی مشکلی نداشته باشند. از سوی دیگر، آلن لندزبرگ (Alan Landsburg) بود که به طور مداوم می‌گفت سریع‌تر دست به کار شوید.

شرایط واقعا سختی بود. نمی‌توانستیم با دوربین‌های قدیمی صحنه‌ها را ضبط کنیم چون تصاویر از لحاظ همگرایی مشکل پیدا می‌کردند.

کارگردان Jaws 3-D در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت نسخه‌ی مد نظر او هرگز روی پرده‌ی نقره‌ای نرفت و آن چیزی که در سالن‌های سینما به نمایش در آمد، نسخه‌ی مد نظر آلن لندزبرگ بود:

مدت زمان فیلم را به یک عدد مشخص رساندم اما آلن لندزبرگ ۲۰ دقیقه از آن را حذف کرد که به روابط انسانی مربوط می‌شد. مشکلی با این موضوع ندارم چون فیلم موفقی بود و بسیار پولساز ظاهر شد.

اگرچه بازخوردهای Jaws 3-D از سوی منتقدان و مخاطبان بسیار منفی بود اما این فیلم موفق شد در مدت زمان اکران خود ۸۸ میلیون دلار بفروشد، در حالی که ۱۸ میلیون دلار هزینه‌ی ساختش شده بود. داستان سومین اثر از فرنچایز آرواره‌ها در یک پارک آبی جریان دارد. یک روز که دروازه‌های آن پارک در حال بسته شدن بودند، یک کوسه‌ی سفید بزرگ از فرصت استفاده کرده و وارد آنجا می‌شود. در چنین شرایطی، مایک برودی (فرزند مارتین برودی) باید به همراه دیگر افراد حاضر در پارک تلاش خود را به کار ‌بگیرد تا این کوسه را متوقف کند. از بازیگران حاضر در این اثر می‌توان به دنیس کواید (Dennis Quaid) و بس آرمسترانگ (Bess Armstrong) اشاره کرد.

ریچارد متیسون (Richard Matheson) یکی از دو فیلمنامه‌نویس Jaws 3-D در بخشی از کتاب Science Fiction Stars and Horror Heroes: Interviews with Actors, Directors, Producers and Writers of the 1940s Through 1960s گفت سپردن وظیفه‌ی کارگردانی به جو آلوز و همچنین استفاده از فرزندان مارتین برودی در داستان، ایده‌ی «احمقانه‌ای» بوده است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments