انیمه Bungo Stray Dogs: محدودیت قدرت‌های دازای کجاست؟

انیمه Bungo Stray Dogs: محدودیت قدرت‌های دازای کجاست؟

آیا قدرت مطلق، محدودیتی هم دارد؟

انیمه Bungo Stray Dogs: محدودیت قدرت‌های دازای کجاست؟ آیدا امشاسفند ۱ ۲۹ مهر ۱۴۰۲ انیمه

در انیمه Bungo Stray Dogs که همه چیز در مورد قدرت‌هاست، سوال پیش ‌می‌آید که حد و حدود قدرتی مانند قدرت دازای کجاست؟

اسامو دازای(Osamu Dazai) یکی از مسحورکننده‌ترین شخصیت‌های انیمه Bungo Stray Dogs است که به اندازه نویسنده‌ای که بر اساس او ساخته شده است، جذاب و پیچیده است. در حالی که اکثر بازیگران دارای استعداد هستند، او “ضد استعداد” است، با قدرت او که No Longer Human نام دارد، هر گونه توانایی را از طریق تماس فیزیکی باطل می‌کند، که تا زمانی که جنبه های منفی را در نظر نگیریم، به نظر می‌رسد یکی از بزرگ‌ترین توانایی‌هاست.

نام این توانایی برگرفته از رمانی به همین نام در سال ۱۹۴۸ است که مشهورترین اثر دازای و داستانی نیمه اتوبیوگرافیک بود که پس از خودکشی او پس از مرگ منتشر شد. داستان زندگی اوبا یوزو را به تصویر می‌کشد که در تلاش بود تا در جامعه جا بیفتد و با شیاطین درونی‌اش مبارزه می‌کرد و در عین حال ظاهری از عادی بودن را در زندگی روزمره‌اش نشان می‌داد. تصویری که بانگو از دازای به نمایش می‌گذارد، ظاهری شبیه به آنچه یوزو می‌پوشد، به مخاطبان ارائه می‌کند، البته با تمایلات خودکشی‌اش که به عنوان یک شوخی وحشتناک برای نشان دادن عجیب‌وغریب بودن‌هایش در جلو و مرکز قرار می‌گیرد. با تعداد زیادی از توانایی‌های مجموعه که شخصیت و حقیقت درونی هر شخصیت را نشان می‌دهد، No Longer Human به طرز وحشتناکی مناسب است. این رمز و راز از درون Dazai سرچشمه می‌گیرد و آن را به سلاحی تبدیل می‌کند تا قدرت شخصیت‌های دیگر را از بین ببرد.

چه شخصیتی تحت تاثیر دازای قرار نمی‌گیرد؟

دازای اغلب از توانایی خود به عنوان یک توانایی مطلق صحبت می‌کند، اما موارد قابل توجهی وجود داشته است که در آن قدرت او بی‌اثر بوده است. بدیهی ترین آنها ادوگاوا رانپو(Edogawa Ranpo) است، اما با توجه به اینکه هدف اصلی قسمت مقدماتی رانپو نشان دادن این است که او استعدادی ندارد، این مسئله تقریبا تقلب حساب می‌شود. او فقط فوق العاده باهوش است و این را نشان نمی‌دهد تا فصل 2 که No Longer Human واقعاً آزمایش نخواهد شد. هوارد فیلیپس لاوکرفت(Howard Phillips Lovecraft) هم در زندگی واقعی و هم در فصل دوم Bungo که در مقابل دازای و چویا قرار گرفت، آدم عجیبی بود. توانایی او، با نام Great Old One، او را به موجودی بزرگ با توانایی‌های احیا کننده و مصونیت از دستکاری ذهنی توسط قدرت‌های دیگر تبدیل می‌کند. به طرز خطرناکی، وقتی دازای او را لمس کرد، فرم الدریچ لاوکرفت خاموش نشد.

از آنجایی که No Longer Human مطلق تلقی می شود، این اطلاعات بلافاصله به این معناست که قدرت لاوکرفت در طبقه بندی «توانایی» قرار نمی گیرد. لاوکرافت یکی از اسرار بزرگ داستان باقی مانده است، و در حالی که او هنوز از پایان فصل ۲ بازنگشته است، ممکن است در یک آرک آینده ظاهر شود، اگرچه بعید است که معمای او حل شود. وحشت لاوکرافت به هر حال همه چیز درباره ناشناخته است.

در واقع یک توانایی قابل توجه دیگر وجود دارد که دازای نمی‌تواند آن را متوقف کند، اگرچه هنوز در انیمه اقتباس نشده است. Bungo Stray Dogs Gaiden یک داستان فرعی است که بر‌خلاف داستان اصلی، تمام شخصیت‌های اصلی بر اساس نویسندگانی هستند که هنوز زنده هستند. به ویژه، شخصیت اصلی، یوکیتو آیاتسوجی، ممکن است برای طرفداران انیمه آشنا باشد، زیرا او نویسنده کتاب دیگری در سال ۲۰۰۹ است، داستان ترسناکی که توسط P.A. تبدیل به یک انیمیشن شد.

توانایی او به طور ساده‌ای دیگری نامیده می‌شود و باعث مرگ تصادفی یک هدف می‌شود، مشروط بر اینکه آنها مجرم باشند و در واقع خودشان مرتکب جرم شده باشند. نکته مهم این است که آیاتسوجی کنترلی بر توانایی ندارد و نمی‌تواند پس از به حرکت درآوردن آن را متوقف کند، به این معنی که اگر دازای او را لمس می‌کرد، هیچ کاری انجام نمی‌‌داد. از بین تمام توانایی‌هایی که دازای نمی‌تواند از بین ببرد، این قطعاً یکی از ترسناک‌ترین آنهاست.

یک توانایی ناسازگار

بیشتر شخصیت‌های Bungo Stray Dogs درد بسیار زیادی را متحمل می‌شوند، اما این تهدید اغلب با حضور آکیکو یوسانو کاهش می‌یابد، که توانایی او، Thou Shalt Not Die می‌تواند هر کسی را که نزدیک به مرگ است درمان کند. البته «هر کس» به معنای «هرکس به جز دازای» است. این ممکن است در واقع توضیح دهد که چرا صحنه های زیادی بین دازای و یوسانو وجود ندارد. 

اینطور نیست که دازای زیاد به بیمارستان برود و یا آنقدر جذب مرگ شود که احتمالاً هم نمی خواهد. این مشکل به شدت در فصل 3 در جریان Cannibalism incident خودی نشان می‌دهد. دازای مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد، اما با توانایی ابطال همیشه فعال، او باید در بیمارستانی متفاوت از بیمارستانی که بقیه آژانس در آن درمان می‌شوند، عمل شود.

همانطور که در رمان 55 دقیقه توضیح داده شد، در واقع راهی برای یوسانو وجود دارد که – به سختی – دازای را از مرگ نجات دهد، اما لازم است که او در آستانه مرگ باشد. اگر بتوان توانایی شفا را در فاصله نیم ثانیه ای بین زندگی و مرگ اعمال کرد، دازای را می‌توان نجات داد. همانطور که ممکن است تصور شود، این آخرین راه حل است و اگر نتوان او را به بیمارستان برد، در عوض این روش کارساز است.

از بیرون، No Longer Human یکی از مفیدترین توانایی ها به نظر می‌رسد، مخصوصاً در داستانی که اکثر شخصیت‌ها دارای یک ابرقدرت خاص خود هستند. در حالی که بله، می تواند بسیار مفید باشد، دازای کمتر در برابر هر چیزی که توانایی خاصی نیست آسیب پذیر است. این محدودیت‌ها نشان می‌دهد که شخصیتی مانند دازای چقدر در این داستان متعادل کننده است. او مطمئناً در مبارزه دستی دارد، اما تمرکز او در مبارزه به مراتب کمتر از همتایان خود است. بزرگ‌ترین سلاح او عقل اوست و اغلب در پس‌زمینه برای کمک به اعضای تیمش کار می‌کند. اما اگر بتواند به اندازه کافی نزدیک شود، یک لمس تمام چیزی است که حتی به زمین بازی نیاز دارد، و به همین دلیل است که با وجود/به دلیل محدودیت‌ها، او یکی از اعتیادآورترین شخصیت‌ها برای تماشای انیمه Bungo Stray Dogs است.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا