نسخه‌ی ابتدایی The Dark Knight Rises شامل مرگ دلخراش یکی از شخصیت‌ها می‌شد

مرگی که می‌توانست رده‌بندی سنی فیلم را تغییر دهد

نسخه‌ی ابتدایی The Dark Knight Rises شامل مرگ دلخراش یکی از شخصیت‌ها می‌شد سورنا رضایی ۰ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ سینمای جهان
نسخه‌ی ابتدایی The Dark Knight Rises

متیو موداین هنرپیشه‌ی آمریکایی در مصاحبه‌ای اخیر خود به نسخه‌ی ابتدایی The Dark Knight Rises پرداخت؛ نسخه‌ای که شامل مرگ دلخراش یکی از شخصیت‌ها می‌شد.

اگرچه کریستوفر نولان (Christopher Nolan) آثار شاخصی از جمله Memento را در پرونده‌ی کاری خود داشت اما در زمان ساخت Batman Begins نام شناخته‌شده‌ای برای طرفداران آثار کمیک بوکی نبود. علاوه بر این، Batman & Robin محصول سال ۱۹۹۷ میلادی دیدگاه بسیار منفی‌ای را نسبت به آثار ابرقهرمانی، به خصوص با محوریت شوالیه‌ی تاریکی به وجود آورده بود. از همین رو، امید چندانی به موفقیت جدیدترین اقتباس سینمایی بتمن وجود نداشت. با این حال، نولان توانست نگاه متفاوت خود را در قالب اثری شایسته روی پرده‌ی نقره‌ای برده و به موفقیت‌های قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف دست یابد.

کریستوفر نولان با The Dark Knight محصول سال ۲۰۰۷ میلادی پا را فراتر گذاشت و اثری را خلق کرد که نه تنها یکی از بهترین آثار دوران فعالیتش به شمار می‌رود، بلکه در لیست شاخص‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما هم قرار گرفته است. در این میان، نباید از عملکرد بی‌نقص هیث لجر (Heath Ledger) در نقش دلقک دیوانه غافل شد که تاثیر بسزایی روی میزان موفقیت فیلم داشت. این کارگردان بریتانیایی نهایتا در سال ۲۰۱۲ میلادی The Dark Knight Rises را به سینماها برد تا ماجراجویی‌های بروس وین یکبار برای همیشه به پایان برسد. این اثر جدا از دریافت بازخوردهای مثبت، موفق شد در دوران اکران خود بیش از یک میلیارد دلار بفروشد. با این حال، عده‌ای از مخاطبان آن را پایان‌بندی شایسته‌ای نمی‌دانند.

متیو موداین (Matthew Modine) هنرپیشه‌ی آمریکایی چندی پیش مصاحبه‌ای را با وب سایت IGN انجام داد. او که نقش افسر پلیس پیتر فولی را در The Dark Knight Rises ایفا می‌کرد، در بخشی از صحبت‌های خود به نحوه‌ی مرگ شخصیت خود در بخش‌های پایانی فیلم پرداخت. طبق گفته‌های او، مرگ پیتر به قدری دلخراش بود که اگر در نسخه‌ی نهایی قرار می‌گرفت، باعث می‌شد فیلم با رده‌بندی سنی NC-17 (تحت هیچ شرایطی برای افراد زیر ۱۷ سال مناسب نیست) رو پرده‌ی نقره‌ای برود. سومین فیلم شوالیه‌ی تاریکی مانند دو اثر پیشین با رده‌بندی PG-13 (ممکن است برای افراد زیر ۱۳ سال نامناسب باشد) اکران شد. موداین درباره‌ی نسخه‌ی ابتدایی The Dark Knight Rises گفت:

بعد از فرو رفتن چاقو در پهلوی بتمن و مردن بین، تالیا سوار یکی از آن خودروهای رزهی می‌شود. او شروع به حرکت می‌کند و همزمان، من هم به او شلیک می‌کنم. پیتر فولی نهایتا در اثر برخورد با خودروی تالیا کشته می‌شود. این صحنه بسیار خشونت‌آمیز بود. تیم تولید، جلوی خودرو را با پلکسی گلس پوشاند و به بدلکار من طناب وصل کرد. برخورد با ماشین، او را تا ارتفاع چهار و نیم متری به هوا پرتاب کرد.

متیو موداین در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت:

صدای افتادنش روی سنگفرش‌های خیابان مقابل بورس نیویورک دلخراش بود. به یاد می‌آوردم به محض ضبط این صحنه به کریستوفر نولان نگاهی انداختم. رنگ پوستش مثل گچ سفید شده بود. او در آن شرایط به تیم تولید گفت: «خیلی خب، این صحنه را ضبط کردیم. برویم سراغ صحنه‌ی بعدی.» اما احتمالا در دلش می‌گفت: «اوه، خدای من، حالش خوب است؟ اصلا می‌تواند از جایش بلند شود؟» نولان بعدها گفت اگر آن صحنه را در نسخه‌ی نهایی قرار می‌داد، رده‌بندی فیلم به NC-17 تغییر می‌کرد چون بسیار خشونت‌آمیز بود.

پیتر فولی در نسخه‌ی نهایی The Dark Knight Rises هم کشته شد اما نحوه‌ی مرگش به گونه‌ای متفاوت رخ داد. اگر به یاد داشته باشید، این شخصیت در اثر شلیک گلوله از سوی خودرویی که تالیا سوارش بود جان خود را از دست داد.

NC-17، بالاترین رده‌بندی سنی در آمریکا بوده و کمتر تهیه‌کننده‌ای حاضر می‌شود اثرش را همراه با آن به سنیماها بفرستد؛ زیرا انتخاب چنین رده‌بندی سنی‌ای می‌تواند به فروش ضربه‌ای بزرگ بزند؛ اتفاقی که در گذشته بارها و بارها رخ داد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا