رئیس سابق دی سی از چگونگی سلطه ابرقهرمانان بر دنیای کمیک می‌گوید

چه شد که ابرقهرمانان دنیا را گرفتند؟

سلطه ابرقهرمانان بر دنیای کمیک

دن دی‌دیو (Dan DiDio)، رئیس سابق شرکت دی سی (DC) به تازگی درباره چگونگی سلطه ابرقهرمانان بر دنیای کمیک صحبت کرده است که نتیجه آن را امروزه در دنیای سینما و تلویزیون می‌بینیم.

دن دیو یکی از افراد مهم و تاثیرگذار دی سی است که تا به حال روی کمیک‌های مختلف با محوریت بتمن (Batman)، لیگ عدالت (Justice League) و لیگ عدالت تاریک (Justice League Dark) کار کرده است. او به تازگی در مصاحبه جدید خود به موضوع سلطه ابرقهرمانان بر دنیای کمیک پرداخته و این که چرا کمیک‌ها تا این حد به ابرقهرمانان علاقه‌مند هستند و این موضوع چه مشکلات مشکلاتی را ایجاد می‌کند. او از زمان خروجش از دی سی در سال ۲۰۲۰ در مورد کمیک‌های جریان اصلی به طور صریح صحبت کرده و دیدگاه‌های جالبی را به اشتراک گذاشته است.

او در مصاحبه با زک رابیروف (Zach Rabiroff) از رسانه کمکی ژورنال (The Comics Journal) توضیح داده که چرا از نظر او، بازار تنها کمیک‌های ابرقهرمانی را تقویت می‌کند و این موضوع چرا از نظر اقتصادی و خلاقیتی یک مشکل است. طبق گفته او در بازار مستقیم که در آن توزیع کنندگان نقش یک واسطه را بین شرکت‌های کمیک و فروشگاه‌های کتاب کمیک را داشتند، از دهه ۱۹۷۰ میلادی شروع شد و همین موضوع باعث محدود شدن دامنه جریان اصلی کمیک‌ها شد. ناگهان در آن زمان سهم کمیک‌های ابرقهرمانی از بازار از حدود ۴۰ درصد به ۸۵ درصد رسید و ۱۵ درصد باقی مانده نیز به کمیک‌های عاشقانه، معمایی و علمی تخیلی اختصاص داشت. او در این رابطه گفت:

چرا؟ چون این همون چیزیه که بازار مستقیم می‌خواست و همین باعث می‌شد کتاب‌های محبوب و موفق روی دکه روزنامه‌فروشی که سودآور بودند، لغو می‌شدن تا تا کتاب‌هایی که البته به اون اندازه سودآور نبودن، اما متمرکز بر بازار مستقیم و ابرقهرمانان بودن، فضای بیشتری داشته باشن. ما خودمون مسیر رو باریک و این فضای بسیار تنگ رو ایجاد کردیم.

این مسیر در نهایت به ورود ابرقهرمانان به دنیای سینمایی و تلویزیون و شکل‌گیری مجموعه‌های مهمی چون دنیای سینمایی مارول (MCU) و دنیای دی سی (DCU) شد. دنیای سینمایی مارول هم اکنون ۳۲ فیلم دارد و عنوان Avengers: Endgame با فروش بین‌المللی نزدیک به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، هم اکنون دومین فیلم پرفروش تاریخ سینماست. از میان ۱۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما، ۴ فیلم آن متعلق به دنیای سینمایی مارول است.

3.3 4 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا