#مهسا_امینی

از سازندگان بازی Cyberpunk 2077 شکایت شد؟

مشکلی دیگر به مشکلات سی‌دی پروجکت اضافه شد!

شکایت سازندگان Cyberpunk 2077

شواهد امر گویای این موضوع است که گروهی از سرمایه‌گذاران شرکت سی‌دی پروجکت (CD Projekt) از سازندگان بازی Cyberpunk 2077 به خاطر نقض قانون ۲۸۶ تجارت و ارائه‌ی اطلاعات نادرست شکایت کرده‌اند.

پس از هشت سال صبر و انتظار، سرانجام بازی سایبرپانک 2077 روانه بازار شد. اثری که هرچند در گام نخست با استقبال عالی منتقدان روبه‌رو شده بود، اما طولی نکشید که موج شدیدی از اعتراض‌ها از سوی بازیکنان به خصوص کاربران کنسول‌های نسل هشتم به راه افتاد. برخلاف وعده‌ی تیم سازنده، نسخه‌ی کنسولی بازی مملو از باگ‌ها و مشکلات فنی است که گاها تجربه‌ی بازی را غیرممکن کرده و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این عنوان هرگز آن‌طور که باید و شاید عمل نکرده و پس از هشت سال صبر و ماه شماری، حسابی تو ذوق بازیکنان زده است.

وجود باگ‌های مختلف تنها مشکل اساسی سی‌دی پروجکت طی روزهای اخیر نبوده است. در پی عرضه‌ی ناموفق بازی، ارزش سهام این کمپانی لهستانی به یک باره نزدیک به ۲۹ درصد سقوط کرد و از طرفی، برخلاف قوانین و وعده‌ها، در طول چند روز گذشته امکان بازپرداخت بازی برای کاربران فراهم نبود. هرچند که این موضوع پس از کشمکش‌های فراوان در نهایت محقق شد و در حال حاضر بازیکنان هر دو کنسول ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 می‌توانند بازی را استرداد کنند. علاوه بر این‌ها، شرکت سونی چندی پیش برای جلوگیری از دردسرهای بیشتر، در اقدامی غیرمنتظره سایبرپانک 2077 را از فروشگاه خود حذف کرد.

علی‌رغم تمامی این معضلات، اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر خرابی فایل‌های ذخیره بازی نیز به گوش رسیده که گویا امکان بازگردانی آن‌ها نیز وجود ندارد. در همین راستا، کارکنان استودیوی سی‌دی پروجکت رد تمامی مدیران ارشد کمپانی را مسئول این اتفاق معرفی کرده‌اند و به خاطر به تعیین ددلاین‌های غیرواقع گرایانه، تحت فشار قرار دادن تیم سازنده و اعمال شرایط سخت کاری دست به اعتراض زده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد که نه تنها وضعیت کنونی سی‌دی پروجکت بهتر نمی‌شود، بلکه به احتمال قوی شرایط دشوارتر، وخیم‌تر و بدتر از گذشته نیز خواهد شد.

به بیان دقیق‌تر، ساعاتی پیش مجله‌ی معروف نیویورک تایمز (The New York Times) در گزارشی اعلام کرد که به‌زودی شرکت سی‌دی پروجکت به خاطر نقض قوانین تجارت در دادگاه حضور خواهد داشت! ماجرا از این قرار است که آقای میکولاژ اورزكوفسكی (Mikołaj Orzechowski) که از سرمایه‌گذاران بزرگ شرکت سی‌دی پروجکت به شمار می‌رود، به‌تازگی در بیانیه‌ای از طرح دعوای خود با این کمپانی سخن گفته و ظاهرا به‌زودی شکایتی علیه سازندگان بازی Cyberpunk 2077 تنظیم خواهد کرد. او معتقد است که این شرکت لهستانی ماده‌ی ۲۸۶ قانون تجارت را زیر پا گذشته و به خاطر منافع مالی، اطلاعات نادرستی را در اختیار عموم و همچنین سرمایه‌گذاران قرار داده است.

سی‌دی پروجکت پیش از عرضه‌ی بازی در خطاب به سرمایه‌گذاران و بازیکنان اعلام کرده بود که سایبرپانک 2077 روی کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 عملکرد بسیار خوبی دارد. این در حالی است که وجود باگ‌های مختلف تاحدودی تجربه‌ی بازی را برای گیمرها غیرممکن کرده است. آقای اورزكوفسكی با اشاره به این ادعا، اشاره می‌کند که مدیران ارشد کمپانی به منظور حفظ منابع مالی خود چنین اطلاعات نادرستی را با تمامی سرمایه‌گذاران به اشتراک گذاشته‌اند که این موضوع با توجه به قانون مذکور، یک جرم برشمرده می‌شود.

گفتنی است که در حال حاضر اطلاعات زیادی در خصوص این شکایت در دسترس نیست و چه بسا سی‌دی پروجکت هنوز واکنشی در این زمینه از خود نشان نداده است. با این حال، در صورتی که میکولاژ اورزكوفسكی از این تصمیم خود صرف نظر نکند و به مرور نیز افراد بیشتری از سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب کند، چندان دور از انتظار نیست که طی روزها و یا هفته‌های آینده شاهد تشکیل جلسه‌ی دادگاه و دفاع این شرکت لهستانی باشیم.

بازی پرطرفدار Cyberpunk 2077 پس از چندین بار تاخیر، در حال حاضر روی پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4، گوگل استادیا و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد و دارندگان کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، سری اس و پلی‌استیشن 5 صرفا به لطف قابلیت پشتیبانی از نسل قبل قادر به تجربه‌ی این عنوان هستند. گفتنی است که هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار نسخه‌ی نسل نهم بازی تعیین نشده و کاربران این پلتفرم‌ها در آینده‌ به‌روزرسان ارتقا به نسل بعدی را به طور رایگان دریافت خواهند کرد.

در پایان این خبر، بد نیست اشاره کنم که اگر بی‌صبرانه منتظر تجربه‌ی سایبرپانک 2077 هستید و اطلاعات چندانی از این عنوان ندارید، پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «بازی Cyberpunk 2077 | هر آنچه که باید از جدیدترین بازی سی‌دی پراکجت رد بدانید» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. علاوه بر این، در صورت تمایل تماشای ویدیوی «لتس پلی: بازی Cyberpunk 2077» را از دست ندهید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا