#مهسا_امینی
بازی Cyberpunk 2077

بازی Cyberpunk 2077 | هر آنچه که باید از جدیدترین بازی سی‌دی پراکجت رد بدانید

با موردانتظارترین بازی سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر آشنا شوید

تا انتشار نهایی بازی Cyberpunk 2077 دیگر چیزی باقی نمانده و در طول این همه مدت انتظار، اخبار و اطلاعات زیادی از این بازی به ظاهر جذاب منتشر شده که در ادامه به طور مفصل تمامی این داده‌ها را جمع‌آوری کرده تا به شما توضیح می‌دهیم.

استودیوی سی‌دی پراجکت رد مدت زمان زیادی می‌گذرد که روی بازی سایبرپانک 2077 کار می‌کند و دیگر چیزی به تجربه‌ی این بازی باقی نمانده است. این بازی در سبک نقش‌آفرینی توسعه یافته که داستانش در آینده‌ی بسیار دور در جریان است. نکته‌ی جالب اینجاست که بازی Cyberpunk 2077 نزدیک به هشت سال است که مراحل تولید و توسعه را پشت سر می‌گذارد اما از این بازی تا به این لحظه که مطلب نوشته می‌شود چه چیزهایی می‌دانیم؟ البته به جز خبر تاخیرهای پی در پی سایبرپانک که باعث شده میم و شوخی‌های اینترنتی زیادی پیرامون بازی در محافل مختلف شکل گیرد؛ چراکه بازی Cyberpunk 2077 در ماه مهر گلد شده ولی بنا به دلایلی فنی تاریخ انتشارش برای چندمین مرتبه به عقب افتاد و قرار است که بازی سایبرپانک به‌جای این ماه، در ماه آینده به صورت گلوبال منتشر شود.

انگار همین دیروز بود که اولین تیزر رسمی بازی Cyberpunk 2077 منتشر شد. جالب است بدانید که ایده‌ی تولید این بازی ویدیویی از یک بازی رومیزی به همین نام اقتباس شده که توسط مایک پانداسمیت طراحی شده بود. نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که پانداسمیت در بازی ویدیویی سایبرپانک در نقش یک مشاور حضور دارد. وقایع بازی در پادآرمان‌شهری به اسم نایت سیتی در جریان است که در واقع یک شهری خیالیست که بین لس آنجلس و سان فرانسیسکو واقع شده است. داستان حول محور شخصیتی مزدور به اسم وی (V) روایت می‌شود.

‌سی‌دی پراجکت رد؛ استودیوی سازنده‌ی بازی Cyberpunk 2077

سی‌دی پراجکت رد، استودیوی خوش‌آوازه‌ای است که در چند سال گذشته توانسته با توسعه و انتشار بازی The Witcher 3 کولاک کرده و توجه‌ رسانه‌ها را به خود جلب کند. آیا آنها در بازی سایبرپانک 2077 نیز می‌توانند همان سناریو را با قدرت بیشتر تکرار کنند؟ ضمن این‌که سایبرپانک، اولین تجربه‌ی جدید این استودیو خواهد بود؛ چراکه سی‌دی پراجکت رد تا پیش از سایبرپانک، به صورت متمرکز روی فرنچایز ویچر کار می‌کرد.

بازی سایبرپانک از طرفی دیگر جزء اولین بازی این شرکت خواهد بود که از تکنولوژی نسل بعدی انجین RED بهره می‌برد. این انجین توانایی‌های زیادی مثل ray tracing دارد که در نوع خود باعث می‌شود تا این بازی ویدیویی از حیث گرافیک و جلوه‌های بصری در حد شگفت‌انگیزی ظاهر شود. البته انجین بازی ویژگی‌های دیگری نیز دارد که ریچارد بورزیموسکی، تولیدکننده‌ی بازی اعلام کرده که به‌زودی با این قابلیت‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

داستان بازی Cyberpunk 2077 از چه قرار است؟

جالب است بدانید که گیمرهای زیادی به گیم‌پلی داستان اصلی بازی ویچر ۳ به شدت معترض بوده‌اند؛ چراکه طولانی بودن بیش از حد بخش داستانی بازی باعث آزرده خاطر (!) شدن گیمرها شد و آنها نمی‌توانستند بازی را به اتمام برسانند. حال این‌که دلیل علاقه‌ی آنها به کوتاه بودن داستانی چه دخلی به استودیو و زحمات آنها دارد هنوز مشخص نیست اما سی‌دی پراجکت رد بیان کرده که داستان بازی Cyberpunk 2077 کوتاه‌تر از ماجراهای ویچر در بازی The Witcher 3 خواهد بود. البته پاتریک میلس، طراح ارشد مراحل بازی اذعان داشته تیم تصمیم گرفته به صورت خیلی خفیف مدت زمان قصه‌ی بازی را کوتاه‌تر کند و این‌گونه نیست که با یک بازی پنج الی شش ساعته طرف حساب باشیم! میلس توضیح می‌دهد:

داستان اصلی بازی Cyberpunk 2077 در مقایسه با ویچر ۳ کمی کوتاه‌تر است. ما درباره‌ی بازی ویچر ۳ شکایات زیادی داشته‌ایم که گیمرها از طولانی بودن بیش از حد بازی معترض بودند! بر اساس داده‌هایمان نیز مشخص بود گیمرهای زیادی نتوانسته‌اند تا انتهای داستان پیش بروند.

داستان بازی Cyberpunk 2077 درباره‌ی شخصیتی به اسم وی (V) است که در نقش یک مزدور تبهکار قصد دارد به یک قطعه خاص دست پیدا کند که کلیدی برای جاودانگی محسوب می‌شود. گیمرها نیز کنترل وی را برعهده می‌گیرند؛ کاراکتری که کاملا قابل شخصی‌سازی است. شما می‌توانید هر آنچه را که تصور می‌کنید، از شکل و فرم هیکل بدن تا صدا و حتی داستان پیش‌زمینه‌ی وی را بر طبق سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنید.

همچنین در بازی Cyberpunk 2077 گروه‌های گنگستری و فرقه‌هایی وجود دارد که می‌توانند دوست شما باشند یا از سمت مقابل دشمن نیز باشند. این موضوع کاملا به دوراهی‌هایی برمی‌گردد که شما در طول داستان اصلی بازی انتخاب می‌کنید. سازندگان برای این‌که طیف بیشتری از گیمرها این قدرت را پیدا کنند که تا پایان قصه به پیش بروند، تمامی تلاش‌های خود را به کار گرفته‌اند تا بازی از لحاظ مدت زمانی، کوتاه‌تر از ویچر ۳ باشد.

کیانو ریوز در بازی سایبرپانک نقش چه کسی را برعهده دارد؟

ریوز در نقش جانی سیلورهند در این بازی ویدیویی حضور دارد. این کاراکتر یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های بازی رومیزی سایبرپانک است که در سال ۱۹۸۸ عرضه شده بود. جانی به عنوان یک روح دیجیتالی (!) در ذهنِ کاراکتر اصلی داستان پرسه می‌زند و به همین دلیل با کاراکتر بازی به کرات صحبت می‌کند. بر همین اساس قرار است کیانو ریوز را در این بازی به دفعات زیاد زیارت کنیم و چه چیزی بهتر از این؟

از گرافیک بازی Cyberpunk 2077 چه اطلاعاتی داریم؟

شکل و شمایل نایت سیتی در بازی Cyberpunk 2077 از آنچه که تصور می‌کنید زیباتر است. همان‌طور که از نام بازی پیداست، داستان در سال ۲۰۷۷ میلادی جریان دارد و محیط مدرن و سایبرپانکی‌اش، تنها یکی از جذابیت‌های گرافیکی است که بازی سایبرپانک در خود دارد. مردم شهر نایت‌سیتی به لطف کدنویسی‌های پیشرفته‌ی بازی در مقیاسی زیاد، در کوچه و پس کوچه‌های نایت سیتی حضور دارند و هر کدام به یک کار خاص می‌پردازند. البته هنوز مشخص نیست که دنیای بازی تا چه اندازه داینامیک و پویاست. برای مثال اگر در یکی از محله‌های بازی، یک قتل یا جنایتی انجام شود آیا افراد حاضر در صحنه برای تمیز کردن محیط دست به کار می‌شوند یا پس از مدتی به یک‌باره اتفاقاتی که افتاده از آن نقطه‌ی جغرافیایی ناپدید می‌شود؟

محیط شهری بازی به شش منطقه تقسیم شده و خوشبختانه گیمر قرار نیست هیچ صفحه‌ی لودینگی را در طول بازی مشاهده کند

محیط شهری بازی به شش منطقه تقسیم شده و خوشبختانه گیمر قرار نیست هیچ صفحه‌ی لودینگی را در طول بازی مشاهده کند. هنوز دقیقا مشخص نشده که در هر منطقه چه خبر است و چه داستان‌های خاصی را می‌توانیم به عنوان یک گیمر در هر منطقه تجربه کنیم اما قطع به یقین پرسه زدن در هر منطقه، تجارب منحصربه‌ فردی را به دنبال خواهد داشت؛ کمااین‌که در بازی The Witcher 3 نیز با دنیایی طرف حساب بوده‌ایم که رفتار مردم و حتی جلوه‌های بصری محیطی با سرزمین‌های دیگر تفاوت‌های چشمگیری داشته است. قطعا سی‌دی پراجکت رد در بازی سایبرپانک نیز تدابیری از این نظر اندیشیده و انتظار برای ماجراجویی در دنیای بازی به شدت کار سختی است. یکی از نکات جالب بازی در سامِن کردن یا احضار وسیله‌ی نقلیه است که کار را برای گیمر به شدت راحت می‌کند. به همین خاطر اگر ماشین خود را جایی پارک کرده‌اید دیگر نیازی ندارید که مجدد به آن نقطه برگردید، بلکه با انتخاب یک گزینه می‌توانید ماشین‌تان را در فاصله‌ی کمتری مجدد به دست بیاورید. البته امیدواریم با باگ‌هایی روبه‌رو نشویم که در زمان تجربه‌ی بازی ویچر با آن آشنا شده‌ایم؛ چراکه برای فراخواندن اسب گرالت یعنی «روچ»،باگ‌هایی به‌طور اتفاقی ایجاد می‌شد که دست مایه طنزهای اینترنتی بود. البته دنیای بازی محدود به نایت سیتی نیست و گیمرها می‌توانند به خارج از نایت سیتی نیز سفر کنند. پاوِل ساسکو، سرپرست طراحان مراحل در طی مصاحبه‌ای با رسانه VG24/7 در این رابطه توضیح می‌دهد:

بازیکن‌ها می‌توانند از نایت‌ سیتی خارج شده و در مناطق خارج شهری به ماجراجویی‌های جدید بپردازند؛ مناطقی که در آن سازه‌هایی مخروبه وجود دارد که به علت جنگی است که در پنجاه سال پیش در دنیای بازی در سال‌های بین ۲۰۲۰ تا ۲۰۷۷ رخ داد. شما می‌توانید به این نواحی سرک بکشید و ماموریت‌های خاصی برای برای این نیت طراحی شده است. همچنین محتواهایی نیز در دنیای اوپن ورلد وجود دارد که به صورت آزادانه گیمر می‌تواند به آنها دسترسی پیدا کند. به هر حال منطقه‌ی نایت‌ سیتی تنها جایی نیست که شما آن را در بازی رویت خواهید کرد.

چه خبر از تریلرهای بازی Cyberpunk 2077 و استریم‌های نایت سیتی؟

سی‌دی پراجکت رد در زمان معرفی این بازی ویدیویی در چند سال گذشته در انتشار گیم‌پلی‌ و حتی تیزرها به شدت خساست به خرج داده، اما در یکی دو سال گذشته که تب و تاب انتشار بازی بالا گرفته بود، با تریلرهای متعددی از گیم‌پلی و حتی دنیای بازی شاهد بودیم که باعث شده برای تجربه‌ی بازی لحظه‌شماری کنیم. سی‌دی پراجکت رد با پخش برنامه‌ای به اسم استریم‌های نایت‌ سیتی گیمرها را عادت داده تا به پای این تریلرها بنشینند و از اطلاعات جدید به وجد بیایند؛ برای مثال وسایل نقلیه‌ی بازی به پنج دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • اقتصادی
 • اجرایی
 • سنگین
 • ورزشی
 • هایپرماشین‌ها

از سمتی دیگر در همین تریلرها مشخص شد که گیمرها می‌توانند فشن استایل خاص خود را انتخاب کنند. برای مثال آیا می‌خواهند مثل یک سرباز در کوچه و پس‌کوچه‌های نایت سیتی قدم بزنند یا مثل یک لات بی‌سر و پا؟ بازیکن‌ها برای انتخاب فشن مورد علاقه‌ی خود با انتخاب‌های متعددی روبه‌رو هستند که مطابق سلیقه‌ی خیلی از گیمرهاست.

تریلری نیز در اوایل ماه اکتبر منتشر شد که همان اطلاعات بدیهی گذشته را مجدد با هیجان بیشتری به مخاطبین ارائه می‌کرد؛ با این تفاوت که شخصیت جانی سیلورهند با نقش‌آفرینی کیانو ریوز در این تبلیغ حضور داشت. این تریلر صرفا برای هایپ کردن مجدد گیمرها بود و به هیچ رقم حتی یک اپسیلون نکته‌ی جدیدی به معلومات قبلی گیمرها اضافه نکرد.

در تاریخ ۱۸ سپتامبر با سومین برنامه‌ی استریم نایتی سیتی همراه شدیم که سی‌دی پراجکت رد در این برنامه دو تریلر از Cyberpunk 2077 منتشر کرد. در اولین تریلر با مناطق شهری بازی آشنا شدیم و در برخی از محله‌های نایت سیتی از قاب دوربین پرسه زدیم. از آسمان‌خراش‌های بازی تا گروه‌های زیرزمینی تبهکارها همگی نوید یک محیط پرجزئیات را می‌دهند که از لحاظ جلوه‌های بصری در حد شاهکار به نظر می‌رسد.

در تریلر دوم درباره‌ی گروه‌های گنگستر و تبهکار بازی صحبت شد و ما رسما تنوع بسیار گسترده‌ای را بین آنها شاهد بوده‌ایم. گروه‌های خلافکار می‌توانند شما را به استخدام خود در بیاورند تا شما ماموریت‌های جانبی را انجام دهید و با بخش‌های بیشتر نایت‌سیتی آشنا شوید. هم‌زمان با پیشرفت داستانی، حزب و گروه‌های مختلفی وارد داستان اصلی می‌شوند و شما می‌توانید به آنها کمک کنید تا به اهداف و مقاصد خود برسند.

سی‌دی پراجکت رد یک تریلر سینمایی خیلی جذابی را در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرد که The Gig نام داشت. این‌طور گفته می‌شود که کلیپ به نوعی مقدمه‌ی بازی است که در قالب چند ماموریت اتفاق می‌افتد. کمی قبل‌تر یعنی ماه آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی، تریلری به اسم deep dive منتشر شده بود که بازی Cyberpunk 2077 را به صورت یک پیش‌نمایش کلی در معرض نمایش عمومی قرار داده بود؛ یعنی مخاطب با گیم‌پلی، خط داستانی، لوکیشن‌ها و دیگر موارد در حد خیلی کمی آشنا شده بود و با این حال استودیو این نکته را متذکر شده بود که هر آنچه در کلیپ رویت می‌کنید، به صورت بالقوه امکان دارد تغییر کند.

کمی عقب‌تر، در مراسم E3 سال ۲۰۱۹ میلادی با تریلری سینماتیک روبه‌رو شده بودیم؛ تریلری ماندگار و نفسگیر که رسما حضور کیانو ریوز در این بازی را تایید کرده بود و خیلی از سینمادوست‌ها نیز به خاطر حضور کیانو ریوز در این پروژه به سمت خرید و تجربه‌ی این بازی ویدیویی تمایل نشان دادند. قبل‌تر از این نقطه، باید به مراسم E3 در سال ۲۰۱۸ اشاره کنیم که علنا هیچ فوتیجی از داخل بازی به نمایش کشیده نشده بود. هر چند انتشار این تریلر پس از پنج سال بی‌خبری باعث دلگرمی بسیاری از کاربران و گیمرها شد.

معرفی عناصر گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077

گیم‌پلی بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ قطعا المان و عناصر بیشتری دارد که ما در زمان نگارش این پیشنمایش از آنها مطلع نیستیم. در حال حاضر قرار است عناصری را به شما معرفی کنیم که تا به این لحظه در لابه‌لای تریلرها به دست آورده‌ایم. البته به جز اولین المان بازی که از پروسه‌ی تولید حذف شده، مابقی المان‌ها سر جای خود باقی هستند و به نوعی هسته‌ی اصلی گیم‌پلی را تشکیل می‌دهند.

ویژگی وال ران

جالب است بدانید که در ابتدای پروسه‌ی تولید و توسعه‌ی بازی، قابلیت دویدن روی دیوار یا به اصطلاح Wall Run وجود داشت که در تریلر تقریبا ۵۰ دقیقه‌ای از گیم‌پلی بازی که در آگوست سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود، ویژگی وال ران وجود داشت اما بعدها از داخل بازی کات شد. پیرس، یکی از طراح‌های بازی برای توجیه این کار از سمت بازیسازهای تیم توضیح داد که بازیسازها به علت برخی از دلایل مرتبط با طراحی مراحل، مجبور به این کار شدند. با این حال سی‌دی پراجکت رد اطمینان خاطر داد که گیمرها بدون ویژگی وال ران نیز همچنان این قابلیت را دارند تا در یک گیم‌پلی این بازی به صورت منعطف رفتار کنند.

قابلیت برین‌دنس (Braindance)

سی‌دی پراجکت رد در ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی در جریان لایو استریم نایت سیتی، یکی از عناصر منحصربه‌فرد گیم‌پلی بازی تحت عنوان Braindance پرده‌برداری کرد. گیمر با استفاده از قابلیت برین‌دنس می‌تواند به حافظه و تاریخچه‌ی سایر NPCهای بازی وارد شود و با گذشته‌ی آنها به صورت تمام و کمال آشنا شود. قابلیت برین‌دنس تا به الان یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب بازی به شمار می‌رود و قطعا روی تجربه‌ی گیم‌پلی بازی تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

تغییرنما از حالت اول شخص به سوم شخص

در سال ۲۰۱۸ متوجه شده‌ایم که بازی Cyberpunk 2077 الزاما در همه حال به صورت اول شخص اجرا نمی‌شود. بلکه نمای سوم شخص نیز در برخی از کات‌سین‌های سینمایی بازی اجرا می‌شود و همچنین در زمان رانندگی با وسایل نقلیه‌ی مختلف بازی نیز چنین نمایی به‌وجود می‌آید. از طرفی دیگر در صفحه‌ی نمایش اینونتوری (Inventory) نیز تغییر نما را شاهد هستیم. با این‌که سی‌دی پراجکت رد در وصف حال سبک بازی Cyberpunk 2077 این‌طور توضیح نمی‌دهد که این بازی صرفا یک اثر شوتر و تیراندازی است، پاتریک میلس در طی مصاحبه‌ای با گیمزرادار توضیح می‌دهد که Cyberpunk 2077 در درجه‌ی اول یک بازی نقش‌آفرینی است تا یک شوتر محض. به همین منظور المان‌های نقش‌آفرینی زیادی به وفور دیده می‌شود که روی تجربه‌ی گان‌پلی بازی نیز قطعا اثرگذار خواهد بود.

مبارزات تن به تن

آیا دلتان می‌خواهد با دستان خالی و با سلاح سرد به دل دشمنان بزنید؟ سی‌دی پراجکت رد این قابلیت را برای شما فراهم کرده تا مبارزات تن به تن را نیز در بازی تجربه کنید. به این صورت که بتوانید ضربات حریف را بلوکه کرده و حتی با یک زمان‌بندی خوب بتوانید ضدحمله (Parry) بزنید. یکی از سلاح‌های سرد بازی Mantis Blade نام دارد که در نوع خود خیلی سلاح پرفایده و پرکاربردی است.

روابط عاشقانه‌ی پیچیده

گفته می‌شود بازی Cyberpunk 2077 از لحاظ روابط عاشقانه گزینه‌های به مراتب بیشتری نسبت به ویچر ۳ دارد. حداقل این چیزی است که پاوِل ساسکو، سرپرست طراحی ماموریت‌ها می‌گوید. ساسکو در پاسخ به نیاز هواداران بازی گفته در بازی Cyberpunk 2077 بازیکن‌ها می‌توانند روابط واقعا معنی‌دار عاشقانه‌ای را با سایر کاراکترها حتی برای یک بازه‌ی کوتاه مدت تجربه کنند. او در این رابطه بیشتر توضیح می‌دهد:

از آنجایی که ما کاراکتر از پیش تعریف شده‌ای مثل بازی ویچر ۳ در سایبرپانک نداریم، این بازی گزینه‌های بیشتری برای روابط عاشقانه پیش روی گیمر قرار می‌دهد.

کلاس‌های موجود در بازی Cyberpunk 2077

گیمرها می‌توانند از بین سه کلاس، یک مورد را به دلخواه انتخاب کنند. کلاس‌ها به شرح زیر است:

 • تِکی (Techie): سازنده و خلق‌کننده ابزار آلات و تجهیزات
 • نت‌رانر (Netrunner): یک هکر فوق‌العاده قوی
 • سولو (Solo): یک مزدور حرفه‌ایِ کارکشته و مسلط به فنون مختلف نبرد

البته این‌گونه نیست که گیمرها بدون شناخت درست و در همان ابتدای بازی کلاس خود را انتخاب کرده و دیگر نتوانند آن را تغییر دهند. گیمرها آزاد هستند استایل و شیوه‌ی دلخواه خود را در بازی کشف کنند. بر همین اساس رویه‌ی انتخاب کلاس بازی آزادانه خواهد بود. پاتریک میلس درباره‌ی این موضوع بیشتر توضیح می‌دهد:

برخلاف بازی رومیزی سایبرپانک، در بازی ویدیویی به این شکل است که شما آزادانه در محیط پرسه زده و با اختیار کامل هر آنچه که دلتان می‌خواهد را تجربه می‌کنید.

انواع و اقسام سلاح‌های بازی Cyberpunk 2077

سایبرپانک ۲۰۷۷ یک بازی نقش‌آفرینی از نوع اول شخص است و درگیری‌های زیادی در قالب تیراندازی در این بازی شاهد هستیم. به همین خاطر در دنیای بازی آنچه که به وفور یافت می‌شود سلاح است! با این حال همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم در بازی سلاح سرد نیز یافت می‌شود تا به صورت تن به تن به نبردهای مختلف بپردازید. کلاس سلاح‌های این بازی به شرح زیر است:

سلاح‌های قدرتی (Power Weapons)

این نوع کلاس تا حد زیادی مشابه به آن چیزی است که در امروزه در دنیای واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این تفاوت که سلاح‌های درون بازی مدرن هستند و شما می‌توانید دشمنانی را که پشت کاور یا در گوشه‌ای قایم شده‌اند را نیز مورد هدف قرار دهید. گلوله‌ها این قدرت را دارند تا راهشان را از یک خط صاف تغییر دهند و به سمتی دیگر روانه شوند.

سلاح‌های تک (Tech Weapons)

سلاح‌های تک، یکی از ابزار آلات قدرتمندی دنیای بازی است که با فناوری الکترومغناطیسی کار می‌کند. گیمرها می‌توانند با استفاده از سلاح‌های تک، گلوله‌های کاملا فلزی را شلیک کنند؛ گلوله‌هایی که دیوار بتنی را سوراخ و از آن عبور می‌کند. در همین راستا یکی از استراتژی‌هایی که گیمر می‌تواند برای خود بچینند این است که با در دست داشتن یک سلاح تک، از پشت در و دیوار، به دشمنان بازی شلیک کند و آنها را از پا در بیاورند.

سلاح‌های هوشمند (Smart Weapons)

سلاح‌های دیگری در بازی وجود دارد که از فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برند. به طور کلی سلاح‌های این دسته می‌توانند اهداف را دنبال کرده و کار را برای از پا در آوردن دشمنان راحت‌تر کند. سلاح‌های هوشمند در موقعیت‌هایی که خیلی سخت می‌توان به صورت مستقیم تیراندازی کرد، ابزاری به شدت کارآمد محسوب می‌شوند. برای قلع و قمع دشمنانی که در گوشه و کنار نقشه‌ی بازی قرار دارند، استفاده از سلاح‌های هوشمند می‌تواند جالب باشد.

سلاح‌های سرد

سلاح‌های سرد شاید مثل سلاح‌های گرم طرفدار پیدا نکند، اما از لحاظ فناوری و نوع استفاده می‌تواند یکی از جذاب‌ترین سلاح‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی باشد. در حال حاضر صرفا یک کاتانای جذاب در حین گیم‌پلی دیده‌ایم که لحظه‌شماری می‌کنیم آن را در دست بگیریم.

جنگ‌افزارهای سایبری (Cyberware)

ظاهرا گیمر می‌تواند با ایمپلنت‌های سایبری، بدن خود را به یک سلاح سیار تبدیل کند. برای نبردهای جدی و ماموریت‌هایی که دشمنان تا دندان به مهمات تجهیز هستند، جنگ‌افزارهای سایبری مثل نارنجک‌اندازهای پیشرفته و مدرن می‌تواند کار را برای گیمر راحت‌تر کرده و پیشروی در محیط بازی را به یک تجربه‌ی ناب اکشن بدل کند.

مشخصات سیستم مورد نیاز Cyberpunk 2077

برای تجربه‌ی بازی سایبرپانک شما نیازی ندارید که حتما یک سیستم کاملا پیشرفته‌ای را داشته باشید. اگر بازی The Witcher 3 را نیز تجربه کرده باشید، از این موضوع باخبر هستید که سی‌دی پراجکت رد در زمینه‌ی بهینه‌سازی نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا طیف وسیعی از پی‌سی گیمرها بتوانند بازی‌های ویدیویی آنها را تجربه کنند.

حداقل سیستم مورد نیاز برای تجربه‌ سایرپانک 2077

 • سیستم عامل: ویندوز ۷ یا ۱۰ – نسخه‌ی ۶۴ بیتی
 • دایرکت‌ایکس: نسخه‌ی ۱۲
 • پردازنده: اینتل Core i5-3570k یا AMD FX-8310
 • حافظه: ۸ گیگابایت
 • پردازنده‌ی گرافیکی: انویدیا GTX 780 یا AMD Radeon RX 470  سه گیگابایت
 • فضای مورد نیاز برای نصب: ۷۰ گیگابایت (حافظه‌ی SSD پیشنهاد می‌شود)

مشخصات سیستم پیشنهادی سایبرپانک 2077

 • سیستم عامل: ویندوز ۱۰ – نسخه‌ی ۶۴ بیتی
 • دایرکت‌ایکس: نسخه‌ی ۱۲
 • پردازنده: اینتل Core i7-4790 یا AMD Ryzen 3 3200G
 • حافظه: ۱۲ گیگابایت
 • پردازنده‌ی گرافیکی: انویدیا GTX 1060 یا AMD Radeon R9 Fury (شش گیگابایت)
 • فضای مورد نیاز برای نصب: ۷۰ گیگابایت (حافظه‌ی SSD پیشنهاد می‌شود)

آیا بازی Cyberpunk 2077 بخش مالتی‌پلیر دارد؟

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی سی‌دی پراجکت رد تایید کرد که روی بخش چندنفره‌ی بازی Cyberpunk 2077 مشغول به کار است. البته در زمان انتشار اولیه‌ی بازی قرار است که بازی تنها بخش تک‌نفره و داستانی داشته باشد. البته در آن زمانی که این حرف زده شد، قرار بود بازی Cyberpunk 2077 در ماه آوریل (حدودا فروردین سال ۹۹) منتشر شود. سی‌دی پراجکت در آن زمان اعلام کرده بود که قرار است بازی به صورت تک‌نفره منتشر شده و سپس با عرضه‌ی چند بسته‌ی الحاقی رایگان و محتواهای جدید برای بخش داستانی، کم کم خودشان را برای عرضه‌ی بخش چندنفره‌ی بازی آماده کنند.

در هر صورت بازی Cyberpunk 2077 از آن زمان تا الان دو بار تاخیر خورد و در زمانی که این مقاله نوشته می‌شود منتظر هستیم تا بازی در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی (مصادف با آذر ماه) منتشر شود. هنوز مشخص نیست این تاخیرهای پی در پی صرفا مربوط به بخش تولید و پولیش بخش تک‌نفره است یا توسعه‌دهندگان فرصت کرده‌اند بخش مالتی پلیر یا همان چندنفره را نیز به بازی اضافه کنند. در هر صورت فعلا دلمان را صابون زده‌ایم که در نسخه‌ی نهایی بخش چندنفره هم وجود دارد!

بازی Cyberpunk 2077 برای چه پلتفرم‌هایی منتشر خواهد شد؟

بازی Cyberpunk 2077 در زمان لانچ قرار است برای کنسول‌های پلی‌استیشن 4، ایکس باکس وان و پی‌سی منتشر شود. نسخه‌ای نیز برای گوگل استیدیا برای اواخر سال۲۰۲۰ میلادی در نظر گرفته شده که سر فرصت پروسه‌ی انتشار خود را طی خواهد کرد. از طرفی دیگر این بازی قرار است برای کنسول‌های نسل بعدی هم پورت شود. بر این اساس در سال ۲۰۲۱ میلادی باید منتظر بمانیم تا بازی سایبرپانک برای کنسول‌های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس نیز منتشر شود. البته اگر کنسول گیمر هستید و می‌خواهید برای کنسول‌های نسل حاضر این بازی را خریداری کنید، نگران نسل آینده نباشید؛‌ چراکه سازندگان قول داده‌اند شما بدون پرداخت حتی یک ریال می‌توانید بازی Cyberpunk 2077 را برای کنسول نسل آینده نیز ارتقا دهید.

آیا قرار است محصولاتی مرتبط به Cyberpunk 2077 منتشر شود؟

سی‌دی پراجکت رد در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که بازی Cyberpunk 2077 قرار است برای خودش کمیک‌بوک‌های جذابی داشته باشد. این کمیک بوک‌ها با همکاری ناشر کمیک‌های دارک هورس به انتشار خواهند رسید. قصه‌ی کمیک بوک Cyberpunk 2077 درباره‌ی یک تکنیسین پزشکی اورژانس است که توسط تیم تروما در نایت سیتی به کار گرفته می‌شود؛ تیم تروما، بزرگترین تولیدکننده‌ی سرویس پزشکی در دنیای Cyberpunk 2077 است.

در جریان یکی از لایو استریم‌های نایت سی، استودیوی سی‌دی پراجکت رد از یک انیمه‌ی جذاب رونمایی کرده که قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی از بستر نتفلیکس به یک‌باره منتشر شود. این انیمه که Cyberpunk: Edgerunners نام گرفته توسط استودیوی تریگر، مراحل تولید را پشت سر می‌گذارد و توسط هیرویوکی ایمایشی کارگردانی می‌شود؛ هنرمندی که انیمه‌های خوش‌ساختی مثل Promare و Kill La Kill را کارگردانی کرده است. در نهایت یک نسخه‌ی لیمیتد ادیشن از کنسول ایکس‌باکس وان ایکس با تم سایربانک قرار است عرضه شود که شامل یک نسخه‌ی فیزیکی از بازی Cyberpunk 2077 به انضمام اولین بسته‌ی الحاقی بازی خواهد بود.

تاریخ انتشار نهایی بازی Cyberpunk 2077

بازی Cyberpunk 2077 در نظر گرفته شده تا در تاریخ ۱۰ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۲۰ آذر سال ۱۳۹۹ منتشر شود. این بازی روی پلتفرم پی‌سی در استیم و GOG در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. با این حال امیدواریم که این موعد انتشار، تاریخ نهایی این بازی مورد انتظار باشد؛‌چراکه سایبرپانک قرار بود در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی(مصادف با ۲۸ فروردین) منتشر شود اما سی‌دی پراجکت رد اعلام کرد که مدت زمان بیشتری برای پولیش و پیدا کردن عیب و ایرادهای بازی نیاز دارد. بازی برای راه پیدا کردن به بازار قرار شد تا در ماه سپتامبر (شهریور) منتشر شود اما باز هم با یک خبر مایوس‌کننده، کفر گیمرهایی که بازی را پیش‌خرید کرده بودند درآمد! این مرتبه انتشار بازی به ۱۹ نوامبر (مصادف با ۲۹ آبان) موکول شد و با این‌که سی‌دی پراجکت رد با صراحت اعلام کرد که بازی گلد شده و دیگر به هیچ وجه بازی تاخیر نمی‌خورد، باز هم تاریخ انتشار این بازی به همان دلایلی که گفتیم به عقب افتاد و در زمان نگارش این مقاله منتظر هستیم بازی در تاریخ ۲۰ آذر بالاخره به دستمان برسد. با این‌که گیمرها به شدت از این تاخیرهای مکرر اعصاب و روانشان خط خطی شده، سی‌دی پراجکت رد بیان کرده که فشار زیادی به اعضای تیم وارد شده و بازیسازها به صورت خیلی سخت مشغول به کار هستند.   

بازی Cyberpunk 2077 گلد شد یعنی چی؟

گلد (Gold) شدن به این معناست که بازی به طور کلی آماده شده و ناشر می‌تواند برای توزیع انبوه محصول دست به کار شود. بازی Cyberpunk 2077 در ماه نوامبر گلد شد و این موضوع حداقل یک خبر خوب بود چون دیگر بازی نیازی به زمان مازاد برای طراحی مراحل ندارد. با تمام این اوصاف سرپرست ارشد بخش مالی سی‌دی پراجکت رد به گیمرها اطمینان داده که دیگر بازی تاخیر نخواهد خورد. چون قبلا هم قرار بود بازی در اواخر تابستان یعنی ماه ژوئن منتشر شود اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و ما شاهد بودیم که انتشار بازی سایرپانک به اواسط فصل پاییز موکول شد که در نهایت فعلا در زمان نگارش این مقاله تاریخ انتشار بازی به ماه آذر تغییر پیدا کرد. استودیوی سی‌دی پراجکت رد ضمن عرض تاسف در این رابطه توضیح داد از آنجایی که بازی وسعت زیادی دارد، همه چیز باید مجدد چک شود تا باگ خاصی در بازی وجود نداشته باشد. استودیو توضیح می‌دهد:

به سراغ همه چیز رفتیم تا مکانیک‌های بازی بالانس شده و باگ‌های متعدد بازی برطرف شوند. ما می‌خواهیم بازی Cyberpunk 2077 یکی از افتخارات پرچم‌دار این نسل باشد و به تعویق انداختن زمان انتشار بازی به ما فرصت گران‌بهایی می‌دهد تا یک بازی کامل و فوق‌العاده را بسازیم.

بی‌صبرانه منتظر تجربه‌ی بازی هستیم. آیا شما فکر می‌کنید با یک بازی ویدیویی استثنایی و ماندگار، حتی قوی‌تر از بازی The Witcher 3 روبه‌رو خواهیم شد؟ نظر و دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا