فیلم های اقتباسی کمیک
1%
  • 0/10

فیلم های اقتباسی کمیک که در گیشه شکست خوردند

بزرگترین شکست‌های سینمای کمیکی

فیلم های اقتباسی کمیک که در گیشه شکست خوردند ۳ ۰۷ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

همه فیلم های اقتباسی کمیک بوک، موفق به فتح گیشه سینما نشده‌اند. بیایید نگاهی به ۱۰ فیلم ابرقهرمانی مهم از دنیای مارول (Marvel) و دی‌سی (DC) بیندازیم که متأسفانه در گیشه با شکست مواجه شدند.

دنیای ابرقهرمانان مدتی است که بر پرده سینما حکومت می‌کند و فیلم های اقتباسی کمیک بوک‌های مارول و دی‌سی به طور مداوم رکوردهای گیشه را جابجا می‌کنند. اما برخلاف این موفقیت عظیم، برخی از این فیلم‌ها علی‌رغم پتانسیل بالا، با شکست تجاری در گیشه مواجه شده‌اند. در حالی که فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمانی قدمتی چند ده ساله دارند، قرن بیست و یکم دوران شکوفایی واقعی فیلم های اقتباسی کمیک بوک به شمار می‌رود. ابرقهرمانان دی‌سی و مارول بالاخره روی پرده سینما جان گرفتند و با گسترش این ژانر، شاهد پیوستن قهرمانان مختلف به یکدیگر شدیم، درست همان‌طور که در دنیای کمیک این اتفاق رخ می‌دهد. این همکاری‌ها و پیوند بین فیلم‌های ابرقهرمانی باعث شده تا این ژانر به یک غول باورنکردنی در گیشه تبدیل شود. حتی برخی از فیلم‌های مارول و دی‌سی به پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما بدل گشته‌اند.

با وجود موفقیت عظیم فیلم‌های ابرقهرمانی، این ژانر هم از شکست‌های گیشه در امان نبوده است. در دنیای مدرن، این اتفاق اغلب به خاطر بازگشت سرمایه ناکافی نسبت به بودجه‌های کلان این فیلم‌ها رخ می‌دهد. در موارد دیگر، دلیل شکست، کیفیت بسیار پایین و غیرقابل دفاع فیلم‌ها بوده است. در اینجا به ۱۰ مورد از فیلم های اقتباسی کمیک بوک که با شکست در گیشه مواجه شدند و عواملی که به این شکست مالی دامن زدند، می‌پردازیم.

۱۰. The Suicide Squad

هزینه ساخت: ۱۸۵ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۱۶۸/۷ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم The Suicide Squad ساخته‌ جیمز گان (James Gunn) در سال ۲۰۲۱، به عنوان دنباله‌ای مستقل برای فیلم Suicide Squad محصول سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود. با این حال، این دنباله با بازی گروهی از شخصیت‌های شرور به رهبری تسک فورس ایکس (Task Force X) از نظر تجاری موفقیت چندانی کسب نکرد و تنها توانست در مقابل بودجه‌ی ۱۸۵ میلیون دلاری خود، ۱۶۸/۷ میلیون دلار فروش داشته باشد. شکست اکران سینمایی The Suicide Squad به عوامل متعددی نسبت داده می‌شود، از جمله اکران همزمان آن در سرویس استریم اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) که حالا فقط با نام مکس شناخته می‌شود، که ناشی از همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ بود. همچنین، فقدان بسیاری از شخصیت‌های برجسته‌ی فیلم Suicide Squad مانند ددشات (Deadshot) با بازی ویل اسمیت (Will Smith) و بتمن (Batman) با بازی بن افلک (Ben Affleck)، احتمالا در عدم موفقیت فیلم تاثیرگذار بوده است. فیلم جوخه انتحاری جدید مجبور بود بر شخصیت‌های درجه دو و سه دنیای دی‌سی تکیه کند.

۹. The Flash

هزینه ساخت: ۲۰۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۲۷۰/۶ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم The Flash با هیاهوی بسیار و به عنوان رویداد بزرگ دنیای مولتی‌ورس دی‌سی معرفی شد. بازخوردهای اولیه نمایش‌های محدود و حتی نظرات مثبت سلبریتی‌هایی مثل تام کروز (Tom Cruise) و استفن کینگ (Stephen King)، نویدبخش موفقیت این فیلم بود. بااین‌حال، The Flash در سینما اقبالی به دست نیاورد و درحالی‌که بودجه‌ی ساخت آن بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود، تنها توانست در سطح جهانی به فروش ۲۷۰ میلیون دلار دست پیدا کند. احتمالاً حواشی پیش از اکران مرتبط با ازرا میلر (Ezra Miller)، بازیگر نقش اصلی، در عملکرد ضعیف The Flash در سینما نقش داشته است. همچنین خبر راه‌اندازی مجدد دنیای سینمایی دی‌سی بدون شک تأثیر منفی قابل توجهی روی این فیلم و به‌طور کلی عملکرد فیلم‌های دی‌سی در سال ۲۰۲۳ داشته است. به این امید که در نهایت، عرضه The Flash از طریق سرویس‌های اشتراکی استریم فیلم و سریال و رسانه‌های خانگی بتواند تا حدودی جبران عملکرد ناامیدکننده‌ی آن در سینما را بکند.

۸. Punisher: War Zone

هزینه ساخت: ۳۵ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۱۰/۱ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

سومین فیلم لایو اکشن از شخصیت ضدقهرمان مارول، یعنی فیلم Punisher: War Zone به کارگردانی لکسی آلاندر (Lexi Aleander)، در دسامبر ۲۰۰۸ با فروش ناامیدکننده تنها ۱۰ میلیون دلار در سطح جهانی روی پرده رفت، در حالی که بودجه ساخت آن ۳۵ میلیون دلار بود. متأسفانه، Punisher: War Zone تا به امروز کم‌درآمدترین فیلم اقتباس‌شده از کمیک‌های مارول است. محبوبیت فرانک کسل (Frank Castle) با بازی جان برنتال (Jon Bernthal) در سریال نتفلیکس Punisher این احتمال را مطرح می‌کند که شاید این شخصیت برای سرویس‌های استریم مناسب‌تر باشد تا اکران سینمایی (حتی فیلم Punisher با بازی توماس جین (Thomas Jane) در سال ۲۰۰۴ با وجود بودجه ۳۳ میلیون دلاری تنها به فروش ۵۴/۷ میلیون دلار دست یافت). با این حال، گذر زمان و عرضه فیلم در بازار خانگی با روی خوشی همراه بوده و این فیلم از زمان اکران، طرفداران پرشور و وفاداری پیدا کرده است.

۷. The Marvels

هزینه ساخت: ۲۱۹ تا ۲۷۴ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۲۰۴/۷ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم The Marvels، یکی از غیرمنتظره‌ترین شکست‌های گیشه در دوران اخیر بود. این فیلم که سی و سومین اثر دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe) به شمار می‌رود، با بودجه‌ای بین ۲۱۹ تا ۲۷۴ میلیون دلار ساخته شد و تنها توانست ۲۰۴/۷ میلیون دلار در سطح جهانی فروش کند. با توجه به اینکه فیلم قبلی این مجموعه یعنی Captain Marvel در سال ۲۰۱۹ به راحتی به فروش ۱ میلیارد دلاری در دنیا دست یافت، به نظر می‌رسد شکست سینمایی The Marvels تا حدودی به این دلیل باشد که این فیلم برخلاف Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame بین دو اثر ابرقهرمانی عظیم اکران نشد.  همچنین اعتصاب اتحادیه بازیگران آمریکا (SAG-AFTRA) در سال ۲۰۲۳ که مانع از مصاحبه بازیگران فیلم تا لحظات آخر می‌شد، در کنار عوامل دیگر، باعث شکست گیشه The Marvels شده‌اند.

۶. Howard the Duck

هزینه ساخت: ۳۰ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۳۸ میلیون میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

اولین فیلم مارول کامیکس به روی پرده‌های سینما رفت، یعنی فیلم نیز Howard the Duck شاید بدنام‌ترین اشتباه سینمایی مارول باشد. این فیلم که توسط لوکاس‌فیلم (Lucasfilm) تولید و توسط یونیورسال پیکچرز (Universal Pictuews) توزیع شد، با اکران سینمایی در سال ۱۹۸۶ با فروش جهانی ۳۸ میلیون دلاری در برابر بودجه‌ای بین ۳۰ تا ۳۷ میلیون دلاری کاملاً شکست خورد. شکست باکس‌آفیس فیلم Howard the Duck تقریباً به طور کامل به خاطر نقدهای منفی وحشتناک آن قابل توضیح است، زیرا این فیلم هنوز هم به طور استثنایی بد در نظر گرفته می‌شود. اگرچه هاوارد اردک در هیچ فیلم انفرادی دیگری ظاهر نشده است، اما او چند حضور جزئی در دنیای سینمایی مارول داشته است، از جمله در صحنه پس از تیتراژ فیلم Guardians of the Galaxy و نبرد نهایی فیلم Avengers: Endgame.

۵. Catwoman

هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۸۲/۱ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم Catwoman محصول ۲۰۰۴ تقریباً هیچ شباهتی به شخصیت ضدقهرمان کمیک‌های دی‌سی با همین نام ندارد و با فروش جهانی ۸۲ میلیون دلاری در مقابل بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری، یکی از بدنام‌ترین مرگ‌های سینمایی تاریخ را تجربه کرد. فیلم Catwoman همچنان به عنوان یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود و تقریباً تمام اجزای فیلم، از فیلمنامه‌ی ضعیف و جلوه‌های ویژه‌ی وحشتناک گرفته تا لباس مسخره‌آمیز پشینس فیلیپس (Patience Phillips) با بازی هلی بری (Halle Berry)، مورد تمسخر قرار گرفته‌اند. شکست Catwoman نمونه کلاسیکی از نابودی تدریجی به شمار می‌رود. حتی خود هلی بری نیز با پذیرفتن جایزه تمشک طلایی (Razzie Award) برای این فیلم، تاریخی شد. بری در سخنرانی پذیرش جایزه، Catwoman را «تکه‌ای آشغال و فیلمی به شدت افتضاح» توصیف کرد.

۴. Steel

هزینه ساخت: ۱۶ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۱/۷ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم Steel محصول ۱۹۹۷ با بازی ستاره آن زمان بسکتبال NBA یعنی شکیل اونیل (Shaquille O’Neal) در نقش جان هنری آیرونز (John Henry Irons) که با پوشیدن زره‌ای به ابرقهرمان استیل تبدیل می‌شود، اکران ناامیدکننده‌ای داشت. با وجود حضور شکیل اونیل، این فیلم ابرقهرمانی نتوانست به موفقیت برسد. فیلم Steel با بودجه ۱۶ میلیون دلاری، تنها به فروش ناچیز ۱/۶ میلیون دلاری دست پیدا کرد. لحن شوخ و سطحی فیلم و صحنه‌های اکشن ضعیف با حضور شکیل اونیل در خیابان‌های لس‌آنجلس، احتمالا در شکست فیلم نقش داشتند. به علاوه، خود فیلم هم از ابتدا محکوم به شکست بود، چرا که روی ابرقهرمان کمپانی دی‌سی تمرکز داشت که ذاتا با سوپرمن پیوند خورده بود و تقریبا تمام عناصر اصلی او، از جمله همین ارتباط، را حذف کرده بودند.

۳. Superman IV: The Quest For Peace

هزینه ساخت: ۱۷ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۳۶ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم Superman IV: The Quest For Peace که در سال ۱۹۸۷ اکران شد، آخرین فیلم از مجموعه فیلم‌های کریستوفر ریو (Christopher Reeve) در نقش سوپرمن بود. این فیلم با استقبال بسیار ضعیف روبرو شد و تنها ۳۶ میلیون دلار فروش کرد، در حالی که بودجه ساخت آن ۱۷ میلیون دلار بود. این رقم با فروش جهانی ۳۰۰ میلیون دلاری فیلم Superman: The Movie در سال ۱۹۷۸ فاصله زیادی دارد. Superman IV: The Quest For Peace با انبوهی از مشکلات در مرحله تولید دست و پنجه نرم کرد، از جمله کاهش شدید بودجه توسط تأمین‌کنندگان مالی گلان گلوباس (Golan Globus). این مشکلات نهایتا باعث شد تا فیلم Superman IV: The Quest For Peace با جلوه‌های ویژه‌ی بسیار ضعیف اکران شود. استقبال منفی از شخصیت شرور جدید فیلم، مرد هسته‌ای (Nuclear Man) با بازی مارک پیلو (Mark Pillow) به همراه حذف ۴۵ دقیقه از فیلم که باعث برهم خوردن روایت کلی داستان شد، دست به دست هم دادند تا Superman IV: The Quest For Peace را به اثری شکست‌خورده تبدیل کنند.

۲. Green Lantern

هزینه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۲۲۰ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

برای اولین حضور هال جردن (Hal Jordan) روی پرده های بزرگ در سال ۲۰۱۱،  با بازی رایان رینولدز (Ryan Reynolds) در نقش شخصیت قهرمانانه صاحب قدرت حلقه و عضو سپاه فانوس سبز، روزهای چندان درخشانی رقم نخورد. فیلم Green Lantern یک ماجراجویی ابرقهرمانی ضعیف بود که در کل با نقدهای منفی روبرو شد و تنها توانست با بودجه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری، ۲۲۰ میلیون دلار در سطح جهانی فروش کند. بازخوردهای منفی در کنار بودجه‌ای که به طور قابل بحثی برای اولین حضور گرین لنترن روی پرده سینما بسیار زیاد بود، در نهایت هر دو به شکست Green Lantern کمک کردند و همچنین  احتمال بازی دوباره رایان رینولدز در نقش این ابرقهرمان در فیلم Green Lantern 2را از بین بردند. در جریان فیلمبرداری های اضافی برای فیلم Zack Snyder’s Justice League، زک اسنایدر قصد داشت رایان رینولدز را دوباره در نقش هال جردن به سینما بیاورد، اما این اتفاق در نهایت رخ نداد.

۱. Fantastic Four

هزینه ساخت: ۱۵۵ میلیون دلار

فروش جهانی باکس آفیس: ۱۶۷/۹ میلیون دلار

فیلم های اقتباسی کمیک

فیلم Fantastic Four محصول سال ۲۰۱۵، به اندازه‌ای که هر فیلم ابرقهرمانی دیگری در عصر مدرن فیلم‌های کمیک بوکی شکست خورد، بدنام است. در حالی که فیلم Fantastic Four بیشتر تلاشی برای حفظ حق ساخت خانواده اول مارول توسط کمپانی فاکس قرن بیستم (20th Century Fox) به نظر می‌رسید، مشکلات پشت صحنه به شدت جنجالی فیلم در نابودی آن نقش اساسی داشت. گزارش‌ها حاکی از آن است که جاش ترانک (Josh Trank)، کارگردان فیلم، طی ساخت فیلم Fantastic Four درگیری‌های شدیدی با کمپانی فاکس داشته است، در حالی که نارضایتی استودیو از محصول نهایی باعث شد تا فاکس دستور فیلمبرداری مجدد گسترده‌ای بدهد که تنها به افزایش بودجه فیلم منجر شد.

با افزایش تدریجی نظرات منفی پیش از اکران Fantastic Four در آگوست ۲۰۱۵، در نهایت ترانک، کارگردان فیلم، شب قبل از اکران آن در توییتر اعلام کرد که این فیلم اثر او نیست. این عوامل، به همراه علاقه فزاینده به ادغام چهار شگفت‌انگیز در دنیای سینمایی مارول، باعث شد تا Fantastic Four در گیشه باکس آفیس مرده‌ای متحرک لقب بگیرد و تنها ۱۶۷ میلیون دلار در سطح جهانی در برابر بودجه‌ای بین ۱۲۰ تا ۱۵۵ میلیون دلار فروش کند. در نهایت، شکست Fantastic Four و خریداری کمپانی فاکس توسط دیزنی (Disney)، سرانجام منجر به ریبوت این مجموعه در دنیای سینمایی مارول شد و قرار است خانواده اول مارول در فاز پنج این دنیا به مخاطبان معرفی شوند.

همانطور که مشاهده کردید، تاریخ سینما پر از فیلم های اقتباسی کمیک است که با شکست تجاری و نقدهای منفی روبرو شده‌اند. این شکست‌ها می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند، از جمله: فیلمنامه ضعیف، کارگردانی ضعیف، بازیگری ضعیف و بازاریابی ضعیف. با وجود این شکست‌ها، هنوز هم فیلم‌های ابرقهرمانی اقتباسی زیادی وجود دارند که به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند. این فیلم‌ها نشان می‌دهند که با وجود چالش‌های زیادی که در ساخت این نوع فیلم‌ها وجود دارد، می‌توان با خلاقیت، تلاش و تعهد به منبع اصلی، فیلم‌های ابرقهرمانی اقتباسی باکیفیت و جذابی ساخت که مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرند. با توجه به محبوبیت روزافزون فیلم‌های ابرقهرمانی، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده شاهد اکران فیلم های اقتباسی کمیک باشیم. با وجود شکست‌هایی که در این ژانر وجود دارد، هنوز هم پتانسیل زیادی برای ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی اقتباسی باکیفیت و جذاب وجود دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments