چرا داستان فیلم‌های کریستوفر نولان معمولاً پیچیده و گیج کننده هستند؟

نولان بدنبال تاثیرگذاری بیشتر است

داستان فیلم‌های کریستوفر نولان

داستان فیلم‌های کریستوفر نولان (Christopher Nolan) معمولاً ساختاری غیرخطی داشته و همین مسئله باعث می‌شود درک اتفاقات برای مخاطب سخت و گیج کننده باشد.

اولین فیلمی که نام کریستوفر نولان را بر سر زبان‌ها انداخت، Memento محصول ۲۰۰۱‍ میلادی بود. داستان درباره فردی است که حافظه‌اش دچار اختلال شده و بدنبال قاتل همسر خود می‌گردد. نولان برای روایت تلاش‌های پروتاگونیستش از ساختاری غیرخطی و پیچیده بهره برد که از قضا باعث شد فیلم یادگاری بشدت مورد توجه قرار بگیرد. او همچنین در فیلم‌های بعدی خود از جمله Dunkirk و Tenet از ساختارهایی پیچیده برای روایت داستان استفاده کرد.

کریستوفر نولان اخیراً مصاحبه‌ای را با هوگو تراورز (Hugo Travers)، صاحب کانال یوتیوب HugoDécrypte انجام داده است. تراورز در بخشی از گفتگو پرسید چرا داستان‌های فیلم‌های او معمولاً پیچیده بوده و ساختاری غیرخطی دارند. فیلمساز بریتانیایی هم در پاسخ گفت با استفاده از ساختارهای پیچیده می‌توان مخاطب را غرق در داستان کرد، مانند اتفاقی که در دوران سینمای صامت رخ می‌داد:

من اغلب از ساختارهای زمانی [پیچیده] و ساختارهای غیرخطی استفاده می‌کنم. این ساختارها در دوران سینمای صامت و اوایل ورود صدا به سینما خیلی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه تلویزیون‌ از راه رسید. تلویزیون ساختارها و رویکردهای ساده‌تری را می‌طلبید.

کریستوفر نولان در ادامه گفت:

سپس دستگاه پخش دی وی دی از راه رسید و حالا هم که استریم در دسترس است، بار دیگر می‌توانیم ماجراجویی کنیم. وقتی پای تماشا می‌نشینید، می‌توانید اثر را متوقف کنید، صحنه‌ای را بازبینی کنید و نگاه دقیق‌تری داشته باشید. به لطف آن‌ها، می‌توانیم روایت‌های متراکم‌تر و پیچیده‌تری داشته باشیم.

کارگردان بریتانیایی اضافه کرد:

فیلمساز باید مقداری جلوتر از مخاطب خود باشد، نه خیلی جلو و نه خیلی عقب. اگر عقب‌تر از مخاطب باشید، قبل از اینکه چیزی را توضیح دهید، خودش [همه چیز را] می‌فهمد.

داستان فیلم‌های کریستوفر نولان همیشه پیچیده نبوده‌اند. او ترجیح داد برای ساخت سه گانه The Dark Knight که در ژانر ابرقهرمانی قرار می‌گیرد، از ساختاری ساده و مرسوم بهره ببرد. مورد دیگر، Insomnia است که تلاش‌های یک کارآگاه برای پیدا کردن قاتل دختری نوجوان را به تصویر می‌کشد.

جدیدترین فیلم کریستوفر نولان Oppenheimer نام داشته و هم اکنون اکران می‌شود.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا