طلسم های نابخشودنی در هری پاتر
1%
  • 0/10

کدام شخصیت‌ها از طلسم های نابخشودنی در هری پاتر استفاده کردند؟

خیر و شر در آخر در دنیای هری پاتر به طلسم‌های نابخشودنی روی آوردند!

کدام شخصیت‌ها از طلسم های نابخشودنی در هری پاتر استفاده کردند؟ ۱۳ ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

طلسم های نابخشودنی در هری پاتر یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این فرنچایز زیبا و جادویی هستند. در این مطلب قصد داریم به تمام شخصیت‌های این فرنچایز که از هر یک از طلسم‌های نابخشودنی بهره برده نگاهی داشته باشیم و خاطرات زیبا و البته گاهی ترسناک خود را زنده کنیم!

طلسم های نابخشودنی در هری پاتر دسته‌ای از جادوهای به شدت قوی هستند که استفاده از آن‌ها در دنیای جادوگری (Wizarding World) ممنوع شده، اما این موضوع باعث نشد که برخی از شخصیت‌های مهم دنیای هری پاتر از آن‌ها استفاده نکنند. معرووف‌ترین طلسم نابخشودنی که بدون شک همه شما با آن آشنا هستید، طلسم آوادا کداورا (Avada Kedavra) است. این طلسم در حقیقت دلیل زخم روی پیشانی هری پاتر بوده و به عبارتی اصلی‌ترین دلیل شکل گیری مبارزه میان هری پاتر و شخصیت منفی اصلی دنیای او یعنی لورد ولدمورت (Lord Voldemort) است.

علاوه بر این طلسم، دو طلسم دیگر وجود داشته که استفاده از آن‌ها برای جادوگران خطرناک تلقی شده و در نتیجه استفاده از آن‌ها ممنوع است. این دو طلسم، طلسم ایمپریوس (Imperius Curse) و طلسم کروشیاتس (Cruciatus Curse) هستند. طلسم ایمپریوس قدرت کنترل ذهن را به جادوگر داده و طلسم کروشیاتس سبب درد شدید شخصی می‌شود که طلسم روی او اجرا شده است. با وجود ممنوعیت این طلسم‌ها، حتی برخی از دوستان و نزدیکان هری نیز از آن‌ها استفاده کرده‌اند.

لورد ولدمورت و گریندلوالد (Grindelwald) در دسته خطرناک‌ترین جادوگران دنیای جادوگری قرار دارند، اما آن‌ها تنها کسانی نیستند که از طلسم های نابخشودنی استفاده می‌کنند. شخصیت‌های بسیاری در دنیای هری پاتر از آن‌ها استفاده کرده و ما شاهد بسیاری از آن‌ها در فیلم‌های این فرنچایز بوده‌ایم. قدرت این طلسم‌ها، به خصوص طلسم آوادا کداورا از همان آغاز سری فیلم هری پاتر به ما گوش زد شد و ما هر مرتبه شاهد تعجب شخصیت‌های داستان خود از جان سالم به در بردن هری پس از طلسم شدن توسط ولدمورت هستیم. این موضوع، اهمیت طلسم های نابخشودنی را به شدت برای ما افزایش داده و داستان را جذاب کرده است. در ادامه نگاهی به تمام شخصیت‌های دنیای هری پاتر که از این طلسم‌ها استفاده کرده‌اند خواهیم داشت.

لورد ولدمورت

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: آوادا کداورا، ایمپریوس، کروشیاتس

ولدمورت، شخصیت منفی اصلی دنیای هری پاتر بیش از هر شخصیت منفی دیگری در این دنیا از طلسم آوادا کداورا استفاده کرده است. حتی اشتباه و اغراق نیست اگر بگوییم اکثر طلسم و جادوهای استفاده شده توسط او نور سبز خیره کننده‌ای دارند. ولدمورت خالی از هر گونه احساس و تفکر دوباره، از این طلسم در برابر هر کسی که مسیر او را سد کند، استفاده خواهد کرد. از جمله مهم‌ترین افرادی که گرفتار این طلسم شده‌اند می‌توان به پدر و مادر هری پاتر اشاره داشت.

ما بارها شاهد کشته شدن افراد عادی یا به اصطلاح ماگل‌ها (Muggles) توسط او و با استفاده از طلسم آوادا کداورا بوده‌ایم. از جمله این افراد می‌توان به پدر و مادر شخص ولدمورت اشاره داشت. لورد ولدمورت در سنین جوانی نام تام ریدل (Tom Riddle) را از زندگی خود حذف کرد، با این وجود گذشته تاریک او هرگز او را رها نکرد و در انتها این طلسم آوادا کداورا بود که جان لورد را در نبرد هاگوارتز (Battle of Hogwarts) گرفت!

اما این تنها طلسم آوادا کداورا نبود که به طور مداوم توسط ولدمورت استفاده می‌شد. او چند مرتبه از طلسم کروشیاتس نیز استفاده کرده است. ما اولین مرتبه شاهد استفاده از این طلسم توسط ولدمورت بر هری پاتر در قبرستان لیتل هنگلتون (Little Hangleton Graveyard) پس از خیزش او در Harry Potter and The Goblet of Fire بودیم. اما در ادامه ما متوجه می‌شویم که او پیش‌تر این طلسم را در برابر دو تن از مرگ خواران (Death Eaters) یعنی پیتر پتیگرو (Peter Pettigrew) و ایوری دوم (Avery II) نیز استفاده کرده است. همچنین باید اشاره داشت که ولدمورت از طلسم ایمپریوس نیز در برابر هری استفاده کرد. او تلاش داشت هری را بر قوانین مبارزه واقف کند، اما هری موفق شد این طلسم را از خود دور کند!

دریکو ملفوی

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: ایمپریوس و کروشیاتس

این همیشه لوسیوس ملفوی (Lucius Malfoy) با بازیگری زیبای جیسون آیزاکس (Jason Isaacs) است که به صحنه‌های خشن در دنیای هری پاتر معروف است. دریکور ملفوی (Draco Malfoy) که پسر لوسیوس بوده، شاید به اندازه پدر خود قدرتمند نباشد، اما آشنایی خوبی با طلسم‌های نابخشودنی دارد. دریکو هرگز در دنیای هری پاتر از طلسم آوادا کداورا استفاده نکرد، اما پس از دریافت دستورات از ولدمورت از دو طلسم نابخشودنی دیگر بهره برده است.

دریکو از طلسم کروشیاتس در برابر دو تن از مرگ خواران یعنی تورفین روول (Thorfinn Rowle) و آنتونین دولوهوف (Antonin Dolohov) به دلیل فرار کردن هری پاتر استفاده کرده و طلسم ایمپریوس را به منظور قاچاق گردن بندی جادویی به داخل هاگوارتز به کار برده است. این در حالی است که دریکو سعی داشت به دستور ولدمورت جاسوسی پروفسور دامبلدور (Professor Dumbldore) را بکند.

لازم به ذکر است در حالی که استفاده از این طلسم‌ها ممنوع بوده، او هرگز آن‌ها را به سود خود استفاده نکرده است. دریکو در تک تک مواقع استفاده از این طلسم‌ها، تحت فرمان لورد ولدمورت بوده است. ما می‌دانیم که دامبلدور یکی از قوی‌ترین پروفسورهای هاگوارتز بوده و تنها یک مرگ خوار کم اهمیت می‌تواند از او جاسوسی کند. دریکو در چند نسخه پایانی سری هری پاتر سفری عجیب و طولانی را پیش می‌گیرد. البته نباید فراموش کرد که دریکو در آخر متوجه می‌شود که او شبیه به پدر خود نبوده و به نحوی در مسیر رستگاری قدم می‌گذارد!

سوروس اسنیپ

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: آوادا کداورا

حقیقت شخصیت سوروس اسنیپ (Severus Snape) تا قسمت‌های پایانی هری پاتر برای همه ما یک راز بود، اما در این میان یک نفر همیشه به او اعتماد کامل داشت. دامبلدور در حالی که از جنایات اسنیپ در زمان حضور او در گروه مرگ خواران مطلع بود، هرگز از او سلب اعتماد نکرد. این دو رابطه‌ای بسیار نزدیک داشتند و در حالی که تفاوت بسیاری میان این دو شخصیت بود و خود آن‌ها نیز بارها به آن اعتراف کردند، موفق به فریب ولدمورت شده و توانستند اسنیپ را در قالب یک دو همیشه همراه با او معرفی کنند.

با این حال، اسنیپ به منظور جلب اعتماد ولدمورت مجبور به استفاده از طلسم آوادا کداورا در برابر دامبلدور شد. اسنیپ همیشه بزرگ‌ترین قهرمان خانه اسلیدرین (Slytherin) باقی خواهد ماند، با این وجود او این شهرت را با کشتن نزدیک‌ترین دوست خود با استفاده از طلسم آوادا کداورا به دست آورده است!

تنفر داشتن از اسنیپ به دلیل کشتن دامبلدور بسیار آسان است، اما نباید فراموش کرد که مرگ دامبلدور و البته تمام اعمال دیگر اسنیپ توسط شخص دامبلدور تایید شده بود و حتی آن‌ها را تحسین می‌کرد. قهرمانان داستان ما نیازمند جاسوسی در میان نیروهای ولدمورت بودند و اسنیپ تنها شخصی بود که می‌توانست از عهده این عملیات خطیر بر بیاید.

در آخر، این اعمال اسنیپ در برابر مرگ خواران بودند که سبب شکست و کشته شدن ولدمورت شدند و به عبارت دیگر نقشه‌های اسنیپ و دامبلدور به بهترین شکل پیاده سازی شده و پاسخ گو بودند. پیش از پرداختن به شخصیت بعدی باید اشاره داشت که استفاده از طلسم آوادا کداورا در برابر دامبلدور توسط اسنیپ، تنها استفاده اسنیپ از طلسم های نابخشودنی در هری پاتر بوده است. البته نباید فراموش کرد که توجه به نقشه‌های دامبلدور و اسنیپ باعث می‌شود استفاده از طلسم را نه تنها نابخشودنی، بلکه کاملا درست و منطقی بدانیم!

بارتی کراوچ جونیور

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: آوادا کداورا، ایمپریوس، کروشیاتس

بارتی کراوچ جونیور (Barty Crouch Jr.) با قرار دادن نام هری پاتر در جام مسابقات در Harry Potter and the Goblet of Fire مشکلات بسیاری را به وجود آورد، اما این بزرگ‌ترین جنایت او در دنیای جادوگری نیست! برای مدتی طولانی، بارتی نزدیک‌ترین و وفادارترین یار و پیرو ولدمورت بود. او از معدود اعضای گروه مرگ خواران بود که به هدف و مسیر ولدمورت ایمان داشت و تنها از روی ترس و حفاظت از خود پیرو او نبود. او از شکنجه ماگل‌ها لذت می‌برد و بدون اینکه لحظه‌ای به خود شک وارد کند، از طلسم‌های نا بخشودنی استفاده می‌کرد و مسیر خود را از مخالفان پاک سازی می‌کرد. او زمانی که خود را در قالب مد آی مودی (Mad-Eye Moody) قرار داده بود از هر سه طلسم نا بخشودنی استفاده کرد. او برای پنهان ماندن از دید دیگران از طلسم ایمپریوس بهره برد.

زمانی که به کلیت دنیای هری پاتر نگاه بیندازید، بارتی کراوچ جونیور شخصیت چندان با اهمیتی به چشم نمی‌آید، اما حضور او در داستان Harry Potter and the Goblet of Fire باعث شد او تبدیل به ترسناک‌ترین و خطرناک‌ترین پیرو ولدمورت شود. نا گفته نماند که ایفای نقش بارتی توسط دیوید تننت (David Tennant) با استقبال بی نظیر طرفداران و منتقدین روبه رو شد و شخصیت مرموز و غیر قابل پیشبینی او رخی جدید به همه داستان ما و شخصیت ولدمورت بخشید.

او طلسم‌های نابخشودنی را مانند دیگر طلسم‌های دنیای جادوگری دیده و به طور مداوم از آن‌ها استفاده می‌کند. در حالی که ما به ندرت شاهد استفاده او از این طلسم‌ها هستیم، نباید فراموش کنیم که او هرگز تلاشی برای باز داشتن خود برای استفاده از آن‌ها ندارد! در حقیقت او اولین شخصی است که در داستان هری پاتر از طلسم‌های نابخشودنی استفاده کرده و همین موضوع باعث می‌شود او شخصیتی ماندگار و تاثیر گذار باشد.

بلاتریکس لسترینج

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: کروشیاتس

یکی دیگر از پیروان حقیقی ولدمورت، بلاتریکس لسترینج (Bellatrix Lestrange) بود و اشتباه نیست اگر بگوییم او غیر قابل پیشبینی‌ترین شخصیت تمام دنیای هری پاتر است! نکته بسیار جالب این است که بسیاری از صحنه‌های اجرا شده در فیلم‌های هری پاتر به صورت بداهه توسط بازیگر این نقش یعنی هلنا بونام کارتر (Helena Bonham Carter) انجام شده که بعد غریب و در عین حال زیبایی به شخصیت او بخشیده است.

بلاتریکس هرگز کسی را با استفاده از طلسم آوادا کداورا از پای در نیاورد، با این حال هرگز در استفاده از طلسم کروشیاتس برای اعتراف گرفتن از دیگران خود داری نکرده و در اسرع وقت از آن استفاده می‌کرد! ما شاهد استفاده از این طلسم توسط بلاتریکس در برابر هرماینی گرنجر (Hermione Granger) و نویل لانگ باتم (Neville Longbottom)، ازجمله نزدیک‌ترین دوستان هری پاتر بوده‌ایم و همچنین می‌دانیم که او سال‌ها پیش از این طلسم در برابر فرانک لانگ باتم (Frank Longbottom) و آلیس لانگ باتم (Alice Longbottom)، پدر و مادر نویل، استفاده کرده است. در دنیای جادوگری، اثری از استفاده از طلسم ایمپریوس توسط بلاتریکس دیده نمی‌شود!

اهمیت ندادن به ممنوعیت برخی از طلسم‌ها توسط بلاتریکس، یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که او را تبدیل به یکی از نزدیک‌ترین مریدان ولدمورت کرده و در حقیقت یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های شخصیت بلاتریکس همین موضوع است. سن نسبتا بالای ولدمورت در دنیای هری پاتر به این معنی بوده که او بیش از پیروان خود با طلسم‌ها آشنا است، با این حال ما با این حقیقت رو به رو شدیم که بلاتریکس نیز به شدت با طلسم‌های نابخشودنی آشنا بوده و یاد گرفته چگونه به بهترین نحو از آن‌ها بهره ببرد.

بلاتریکس هرگز احساس ترحمی در برابر دشمنان خود نداشته و بدون چشم داشت از قدرت خود استفاده می‌کند. در دنیای هری پاتر، طلسم‌های استفاده شده توسط یک شخص به خوبی نشان دهنده شخصیت آن‌ها است و بلاتریکس نیز مانند بسیاری از دیگر اعضای مرگ خواران، گناه کارتر از آن است که به رستگاری برسد!

هری پاتر

طلسم‌های نابخشودنی استفاده شده: ایمپریوس و کروشیاتس

زمانی که درباره طلسم های نابخشودنی در هری پاتر سخن می‌گوییم، شخص هری پاتر معمولا اولین کسی نیست که به خاطرمان می‌آید. با این حال او دو طلسم از میان سه طلسم را روی دیگران اجرا کرده است. ما می‌دانیم که هری به خوبی با طلسم آوادا کداورا آشنا است، اما حتی یک مرتبه از آن استفاده نکرده و تنها به استفاده از دو طلسم ایمپریوس و کروشیاتس به منظور پایین کشیدن ولدمورت از قدرت بسنده می‌کند!

هری پاتر در Harry Potter and the Deathly Hallows به منظور رسیدن به صندوق بلاتریکس در گرینگاتس (Gringotts) طلسم ایمپریوس را بر باگراد (Bogrod) و تراورس (Travers) اجرا می‌کند و امیکوس کرو (Amycus Carrow)، بلاتریکس و حتی سوروس اسنیپ از قربانیان طلسم کروشیاتس هری پاتر یا بسیار نزدیک به تبدیل شدن به قربانی این طلسم هری بوده‌اند. ما می‌دانیم که هری همیشه در سمت خیر به مبارزه پرداخته، با این حال این موضوع به معنی پا نگذاشتن بر قوانین نیست!

اتفاقاتی که در زندگی هری پاتر رخ داده، همیشه به او گوش زد کرده‌اند که او هرگز نباید از طلسم‌های نابخشودنی استفاده کند، با این حال او گاهی به استفاده از این طلسم‌ها احساس نیاز داشته است! البته نباید فراموش کرد که ما نمی‌توانیم او را برای استفاده از طلسم کروشیاتس تبرئه کنیم، چون او هر مرتبه این طلسم را بر اساس خشم و عصبانیت پیاده سازی کرده است.

با این حال استفاده او از طلسم ایمپریوس به منظور به دست آوردن جام هافل پاف از گرینگاتس بود و در این بخش نمی‌توان به او خرده گرفت!‍ ما می‌دانیم که بدون از بین بردن هورکراکس (Horcrux)، از بین بردن ولدمورت توسط هری پاتر و دوستان او در نبرد هاگوراتز امری کاملا نشد بود و از این رو می‌توان او را برای استفاده از ایمپریوس عفو کرد.

دنیای زیبا و جادویی هری پاتر همیشه ما را شگفت زده کرده است. استفاده از طلسم های نابخشودنی در هری پاتر یکی از جذبه‌های اصلی این فرنچایز بوده که باعث شده ما با هر مرتبه تماشای آن‌ها در عین تعجب احساس گناه کنیم و این موضوع خلاقیت نویسندگان و سازندگان جهان جادوگری را به ما نشان می‌دهد. شما کدام صحنه استفاده از طلسم های نابخشودونی در هری پاتر را جذاب‌تر از دیگر صحنه‌ها می‌دانید؟ منتظر نظرات و خاطرات زیبای شما از این طلسم‌ها هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

13 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments