خانواده ویزلی
1%
  • 1/10

چرا هری پاتر اجازه داد خانواده ویزلی در فقر به زندگی خود ادامه دهند؟

هری پاتر شخصیت منفی است؟ خیر، کاملا برعکس!

چرا هری پاتر اجازه داد خانواده ویزلی در فقر به زندگی خود ادامه دهند؟ ۱۵ ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

از سال‌ها پیش تا به امروز، طرفداران بسیاری گله مند بودند چرا شخصیت هری پاتر (Harry Potter) در حالی که ثروت قابل توجهی داشت، اجازه داد خانواده ویزلی (Weasley) به زندگی فقیرانه خود ادامه داده و هرگز به آن‌ها کمک مالی نکرد! در این مطلب نگاهی به این حقیقت دنیای هری پاتر خواهیم داشت.

اگر از طرفداران دنیای زیبا و جادویی هری پاتر باشید، بدون شک یکی از چیزهایی که خانواده ویزلی را با آن می‌شناسید، وضعیت اقتصادی ضعیف آن‌ها است و این موضوعی است که تمام اعضای خانواده ملفوی (Malfoy) علاقه دارند به طور مداوم به آن‌ها یاد آور شوند. از سوی دیگر، هری پاتر، نزدیک‌ترین دوست خانواده ویزلی، ثروت قابل توجهی را از خانواده پدری خود به ارث برده است. با این وجود، ما هرگز شاهد کمک مالی هری پاتر به ویزلی‌ها نبودیم. اما بد نیست بدانید که این کمک نکردن به معنی منفی بودن هری پاتر و به معنی طمع و خساست او نیست!

ما بارها و بارها شاهد گله کردن ران ویزلی از وسایل و متعلقات دست دوم خود بودیم. لباس‌ها، تجهیزات مدرسه و حتی حیوان دست آموز او برای برادران بزرگ‌تر او بودند. در سوی دیگر، هری پاتر به قدری ثروت در اختیار داشت که نمی‌دانست با آن‌ها چه کار بکند! این موضوع در برخی بخش‌ها حتی سبب بر افروخته شدن ران و حسادت کردن او به هری شد! علاوه بر آن، پسری که زنده ماند همیشه هدایای ارزشمندی از جمله چوب دستی نو و دیگر چیزها دریافت می‌کرد و این در حالی بود که ران همیشه بدترین وسایل را به دست می‌آورد. این موضوع به طور مداوم این ذهنیت را در میان طرفداران شکل داده که هری پاتر شخصی خسیس، طمع کار و بد جنس است، اما باید اشاره داشت که این موضوع حقیقت نداشته و شما می‌توانید با مطالعه کتاب‌ها از واقعیت اتفاقات مطلع شوید.

در کتاب‌ها، هری برای کمک به ران تلاش می‌کند!

در کتاب‌های هری پاتر، هری همیشه در رویارویی با فقر ویزلی‌ها احساس گناه و نا آرامی دارد و گاه و بی گاه هر آنچه در اختیار دارد را با ران تقسیم می‌کند. ما این واقعیت را در اولین رویارویی ران و هری در قطار هاگوارتز اکسپرس تجربه می‌کنیم. در این قسمت هری تمام چرخ دستی را خریده تا ران با ساندویچ کوچک خود احساس تنهایی نکند. ران نیز همیشه علاقه مند به سهیم شدن در داشته‌های هری یا دریافت لیوانی باتر بیر (Butterbeer) بود، اما آن‌ها را به چشم خیریه نمی‌دید!

برای مثال، در کتاب Harry Potter and The Goblet of Fire، ران از ناتوانی خود در خرید دوربین در جام جهانی کوییدیچ بسیار عصبانی و سر خورده بود. در سوی دیگر هری پاتر که از دیدن این موضوع ناراحت شد، با پول خود یک دوربین برای ران خرید و ران نیز با بی میلی آن را از هری دریافت کرد. در ادامه، باران سکه‌های طلای لپرکان‌ها (Leprechaun) باریدن گرفت و ران در دم قرض خود را با پول‌های تازه به دست آورده پرداخت کرد. اما ران پس از ماه‌ها متوجه شد که سکه‌های طلای لپرکان‌ها جادویی بوده و پس از یک روز ناپدید می‌شوند. با این وجود هری پاتر به قدری ثروتمند بوده که هرگز متوجه ناپدید شدن این سکه‌ها نشده است.

این موضوع به شدت ران را عصبانی کرد. او در ابتدا نیز علاقه‌ای به قبول کردن هدیه هری نداشت و پس از پرداخت پول این هدیه بسیار با ارزش احساس رهایی می‌کرد، اما این حس رهایی او دیری نپایید! زمانی که ران متوجه شد پولی که به هری داده تقبلی است، احساس گناه کرده و دوربین هدیه داده شده را مانند خیریه‌ای از طرف هری پاتر می‌دانست. این موضوع بیش از پیش ران را عصبانی کرد، چون او هرگز نمی‌خواست مانند شخصی مریض و بدبخت توسط دوست ثروتمند خود تیمار شده و از او مراقبت شود. این موضوع، دلیل اصلی بوده که هری پاتر به خانواده ویزلی کمک نمی‌کرد. در حقیقت او نمی‌خواست بهترین دوست او و خانواده‌اش احساس گناه داشته باشند!

خانم ویزلی قصد داشت مراقب هری باشد!

برخی باور دارند شاید هری نمی‌توانست بدون شرمنده کردن ران به او سکه طلا بدهد، اما می‌توانست همیشه مقداری سکه طلا به مادر ران یعنی مالی (Molly Weasley) داده و با توجه به این موضوع که مالی سال‌ها از هری نگه داری کرده و او را عضوی از خانواده خود می‌دانست، کاری بسیار منطقی بود. با این وجود، باید این نکته را در نظر گرفت که پول دادن به مالی به نحوی غیر اخلاقی بود. هری در حقیقت مهمان خانواده ویزلی بوده و از سوی دیگر او سن به مراتب کمتری نسبت به پدر و مادر ران دارد. خانم ویزلی زنی مهربان است که قصد دارد از هری مراقبت کرده و عشق و علاقه‌ای که هرگز تجربه نکرده را به هری نشان دهد و البته که آخرین چیزی که از هری می‌خواهد کیسه‌ای پر از سکه‌های طلا است.

علاوه بر آن، شاید خانواده ویزلی همیشه قدرت خرید چیزهایی که می‌خواستند را نداشتند، اما اهمیت بسیاری به خانه و خانواده می‌دهند. برای مثال ران با تمام مشکلات، خانواده خود را خیلی دوست داشت. این نکته را نیز نباید فراموش کرد زمانی که خانواده ویزلی با مشکلات بزرگ دست و پنجه نرم می‌کرد، هری در کنار آن‌ها بود و آن‌ها را تنها نگذاشت و در حقیقت هری نیز خانواده ویزلی را خانواده خود می‌دانست! پیش‌تر که برویم، به خاطر می‌آوریم زمانی که جورج و فرد (George and Fred) برای بازگشایی فروشگاه خود در Goblet of Fire به پول نیاز داشتند، هری پاتر در دم به آن‌ها پیشنهاد کمک مالی داد. هری حتی از آن‌ها قول گرفت که خبر پول دادن به جورج و فرد به گوش خانم ویزلی نرسد. به عبارت دیگر هری می‌دانست که خانم ویزلی این کمک را قبول نمی‌کند!

در نهایت، ما متوجه می‌شویم که هری پاتر نه تنها خسیس و طمع کار نبوده، بلکه به دلیل علاقه به ران و خانواده او و برای جلوگیری از شرمنده کردن آن‌ها از کمک مالی اجتناب کرده است. نظر شما درباره این واقعیت دنیای هری پاتر چیست؟ شما هنوز هم هری را به چشم شخصی طمع کار و خسیس می‌بینید؟ منتظر نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

15 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments