شباهت سریال ونزدی و هری پاتر

عجیب اما واقعی؛ الهام گیری و شباهت سریال ونزدی به هری پاتر

آگاهانه یا تصادفی؟ نمی‌دانیم، اما این موضوع خیلی جذاب است!

اگر به شما بگوییم هری پاتر و سریال Wednesday به یکدیگر ارتباط دارند باور می‌کنید؟ احتمالا این موضوع را باور ندارید! در این مطلب قصد داریم نگاهی به شباهت سریال ونزدی و هری پاتر داشته که شما را به شدت نسبت به این دو فرنچایز کنجکاو خواهد کرد.

اگر کمی به سریال ونزدی توجه کنید، این سریال شبیه به یک اسپین آف از فیلم‌های هری پاتر است، همانطور که فیلم‌های هری پاتر شباهت بسیاری به یک اسپین آف از خانواده آدامز دارند. در این میان یک جمله معروف وجود داشته که این دو را بیش از همیشه به یکدیگر نزدیک می‌کند! جنا اورتگا (Jenna Ortega) با ایفای نقش در سری Scream و البته سریال محبوب ونزدی در نقش دختر مورتیشا (Morticia) و گومز (Gomez) آدامز، این روزها تبدیل به ملکه ترس و وحشت شده است. والدین ونزدی، او را در آکادمی نور مور (Nevermore Academy)، پس از اخراج شدن از مدرسه پیشین به دلیل استفاده از ماهی‌های پیرانا برای دفاع از برادر خود ثبت نام کردند. در نور مور، ونزدی به حل دو راز مهم می‌پردازد. اولین راز، راز قتل‌هایی زنجیره‌ای و دومین راز، رازی مربوط به زمانی است که والدین او در این مدرسه حضور داشته‌اند.

متاسفانه پیشروی‌های ونزدی در حل رازها، او را بیش از آنکه باید، با رئیس نور مور یعنی لاریسا ویمز (Larissa Weems) درگیر می‌کند. ریشه این درگیری از تلاش ویمز برای جلوگیری از ونزدی برای مطلع شدن از اتفاقات رخ داده در سطح شهر نشات می‌گیرد. در قسمت ششم سریال ونزدی، اورتگا خود را در میان رخدادی ترسناک که از قضا ویمز در آن دست دارد می‌یابد! از قدرت‌های ماورا الطبیعی گرفته تا قدرت دوستی، همه چیز ونزدی شبیه به هری پاتر است، اما یک جمله که توسط ویمز بیان می‌شود، ما را به طور کاملا مستقیم به یاد پروفسور مک‌گانگل (Professor McGonagall) می‌اندازد!

سریال ونزدی از شخصیت مک‌گانگل در هری پاتر کپی برداری کرده است!

در فیلم Harry Potter and Half-Blood Prince، هری، هرماینی (Hermoine) و ران (Ron)، کیتی بل (Katie Bell) را می‌بینند که به وسیله گردن بندی که از رزمرتا (Rosmerta) گرفته نفرین می‌شود و رزمرتا نیز پیش‌تر به دست دریکو ملفوی (Draco Malfoy) با استفاده از گردن بند نفرین شده بود. همانطور که اشاره شد سه ستاره داستان ما شاهدان این رخداد بودند و وظیفه آن‌ها بود که با پروفسور مک‌گانگل درباره این موضوع صحبت کنند. در این بخش ما با جمله معروف «Why is it when something happens, it is always you three?» به معنای «چرا هر وقت اتفاقی می‌افتد، همیشه شما سه نفر در آن دخیل هستید؟» رو به رو می‌شویم. این جمله همانطور که گفته شده به سه ستاره داستان ما اشاره دارد که همیشه در اصلی‌ترین نقطه اتفاقات هاگوراتز قرار دارند. در ادامه ران پاسخ می‌دهد: «باور کنید پروفسور، من هم طی این شش سال همیشه همین پرسش را داشته‌ام!». در قسمت ششم سریال ونزدی، ویمز جمله‌ای مشابه را به ونزدی می‌گوید!

ونزدی در حال تحقیق درباره مرگ گرت گیتس (Garrett Gates) بوده و در صندوق عقب ماشین واکر (Walker) پنهان می‌شود. زمانی که واکر از ماشین خود پیاده می‌شود، در دم با ماشینی دیگر تصادف می‌کند. حضور ونزدی در صحنه‌های مختلف به نحوی است که حتی کلانتر گالپین (Sheriff Galpin) نیز به او مشکوک می‌شود. زمانی که ونزدی به نور مور باز می‌گردد، ویمز از ونزدی می‌پرسد: «چه کار می‌کنی که همیشه در کنار اتفاقات بد شهر دیده می‌شوی؟». در ادامه ونزدی پاسخی شبیه به پاسخ ران به پروفسور مک‌گانگل را به زبان می‌آورد. ونزدی جمله «شانس غیر قابل باور» را بیان می‌کند.

الهام گیری ونزدی از هری پاتر فراتر از یک جمله است!

جملات بیان شده در قسمت ششم ونزدی، شباهت سریال ونزدی و هری پاتر را به وضوح به ما نشان می‌دهند، با این وجود جنبه‌های دیگری در سریال ونزدی وجود داشته که آن را به هری پاتر نسبت می‌دهند. هر دو فرنچایز در مدارسی برای دانش آموزانی با قدرت‌های ماورا الطبیعی رخ داده و دانش آموزان بر اساس قدرت‌های خود از یکدیگر تفکیک شده‌اند. در ونزدی، کسانی که قدرتی ندارند نورمی (Normie) نامیده شده که شباهت بسیار زیادی با کلمه ماگل (Muggle) در دنیای هری پاتر دارد.

مسابقات پو کاپ (Poe Cup) در ونزدی دقیقا مشابه تورنمنت تری ویزارد (Triwizard) در هری پاتر است. ونزدی و هری هر دو به دنبال کشف رازی مهم هستند. شخصیت بیانکا (Bianca) در ونزدی نقش دریکو در هری پاتر را ایفا می‌کند. بیانکا و دریکو هر دو به قصد اذیت کردن دیگر دانش آموزان در مدرسه حضور داشته و روابط عجیب و غریب و منفی را با خانواده خود داشته و دارند. به طور کلی تنها چیزی که ونزدی کم داشته تا کاملا تبدیل به هری پاتر شود، کلاه سخنگو (Talking Hat) است! در پایان باید اشاره داشت که سریال ونزدی بسیار خاص و دوست داشتنی است، اما نمی‌توان الهام گرفتن و شباهت فوق العاده زیاد آن با دنیای هری پاتر را فراموش کرد. نظر شما درباره شباهت سریال ونزدی و هری پاتر چیست؟ فکر می‌کنید سازندگان این سریال دانسته و با علم و آگاهی کامل از دنیای هری پاتر الهام گرفته یا شباهت این دو اتفاقی است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

4.1 40 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

43 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا