#مهسا_امینی

عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty متوقف شده است؟

سرنوشت مبهم سری ندای وظیفه

عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty متوقف شده است؟ حمید توحیدلو ۱ ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty

بر اساس اظهارات اخیر یکی از اینسایدرهای معروف حوره ویدیو گیم، به نظر می‌رسد که چرخه‌ی عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty در آینده‌ی نه چندان دور دوباره از سر گرفته خواهد بود.

بدون هیچ شک و تردیدی، سری بازی‌های کال آو دیوتی به عنوان یکی از بهترین فرنچایزهای تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود؛ مجموعه‌ای که اولین نسخه‌ی آن در سال ۲۰۰۳ میلادی راهی بازار شد و سپس به دنبال استقبال کم‌نظیر گیمرها، با گذشت دو سال شاهد انتشار دنباله‌ی آن بودیم. در پی فروش باورنکردنی و محبوبیت زیاد هر دو بازی، شرکت سرشناس اکتیویژن بلیزارد تصمیم گرفت تا در اواخر هر سال میلادی، یک نسخه‌ی جدید از سری ندای وظیفه منتشر کند.

از این رو، هواداران در طول دو دهه‌ی اخیر هر سال میزبان بازی جدید Call of Duty بودند. با این حال، چند وقت پیش بود که کمپانی مایکروسافت با پرداخت مبلغ هنگفت ۶۹ میلیارد دلار، اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد. در پی این معامله، حق امتیاز تمامی بازی‌ها و استودیوهای این شرکت بزرگ در اختیار ردموندی‌ها قرار گرفت که این موضوع ظاهرا منجر به ایجاد یک سری تغییرات اساسی در سیاست‌ها و رویکرد چندین ساله‌ی اکتیویژن شده است.

در وهله‌ی اول، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که مایکروسافت با رویکرد عرضه سالانه بازی‌های Cal of Duty موافق نیست و برخلاف سنت همیشگی اکتیویژن، به‌زودی این روند متوقف خواهد شد. هرچند، از آنجا که هنوز معامله‌ی ردموندی‌ها و اکتیویژن بلیزارد تکمیل و نهایی نشده، گویا این گفته‌ها بعد از سال ۲۰۲۲ میلادی صادق خواهند بود. در واقع، استودیوی اینفینیتی وارد در حال حاضر مشغول ساخت بازی جدید Call of Duty است که این عنوان مطابق با رویکرد اکتیویژن، در اواخر سال جاری میلادی از راه می‌رسد.

بر اساس گزارش‌ها، اثر مزبور دنباله‌ای برای ریبوت کال آو دیوتی مدرن وارفر خواهد بود. همزمان با این پروژه، اینفینیتی وارد وظیفه توسعه‌ی بازی Call of Duty Warzone 2 را نیز برعهده گرفته که این عنوان مورد انتظار نیز برای عرضه در سال ۲۰۲۲ میلادی برنامه ریزی شده است. در همین حین که به نظر می‌رسید دو اثر مزبور در قالب عناوین سرویس محور تا چندین سال در عرصه باقی می‌مانند، اما شواهد امر کویای این موضوع است که فرآیند ساخت بازی بعدی Call of Duty در استودیوی تری‌آرک هم آغاز شده است.

با این وجود، نباید منتظر عرضه‌ی بازی در سال ۲۰۲۳ میلادی باشید؛ چرا که زنجیره‌ی انتشار سالانه‌ی بازی‌های کال آو دیوتی بعد از دو دهه متوقف می‌شود و این مجموعه برای تجدید قوا از این چرخه کمی فاصله خواهد گرفت. حال، تازه‌ترین خبر منتشر شده در این زمینه نشان می‌دهد که شرایط برای همیشه به این شکل پیش نمی‌رود و اکتیویژن بعد از استراحت یک ساله، دوباره چرخه‌ی عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty را از سر می‌گیرد.

ماجرا از این قرار است که ساعاتی قبل آقای تام هندرسون، یکی از اینسایدرهای معروف صنعت بازی‌های ویدیویی، در پیامی اعلام کرد که پروسه‌ی پیش تولید بازی جدید سری Call of Duty از چندی پیش در استودیوی اسلج‌همر گیمز آغاز شده و این عنوان بعد از عرضه پروژه‌ی ۲۰۲۴ استودیوی تری‌آرک در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت.

نکته مهم و جالب ماجرا این است که ظاهرا اکتیویژن برای تکمیل این پروژه تنها تا سال ۲۰۲۵ به توسعه‌دهندگان اسلج‌همر گیمز فرصت داده است. بر این اساس، به نظر می‌رسد که فقط در سال ۲۰۲۳ میلادی یک وقفه‌ی کوتاه در چرخه‌ی عرضه‌ی سالانه این مجموعه به وجود می‌آید و بعد از آن، با انتشار بازی جدید استودیوی تری‌آرک در سال ۲۰۲۴ میلادی، بار دیگر این زنجیره از سر گرفته می‌شود و طبق روال همیشه، بازیکنان هر سال میزبان نسخه‌ی جدیدی از این فرنچایز خواهند بود.

در طرف دیگر، وقفه‌ی یک ساله در عرضه‌ی بازی‌های کال آو دیوتی ضربه‌ی چندانی به محبوبیت فرنچایز وارد نمی‌کند. در واقع، کار استودیوی اینفینیتی وارد با عرضه‌ی دنباله‌ی Modern Warfare در سال ۲۰۲۲ میلادی به پایان نمی‌رسد و تیم سازنده با تداوم پشتیبانی‌ها به مدت دو سال، به مرور محتوای جدیدی را برای اثر مزبور منتشر خواهند کرد. بنابراین، محتواها و بسته‌های الحاقی تا حدودی خلاء نبود بازی جدید کال آو دیوتی در سال ۲۰۲۳ میلادی را جبران می‌کنند.

از طرفی، نباید از انتشار بازی کال آو دیوتی وارزون ۲ در ادامه‌ی سال جاری غافل شد که هر دو اثر در صورت موفقیت و پشتیبانی‌ها، تا دو سال می‌توانند هواداران و گیمرها را به خود سرگرم کنند. در خلال این گفته‌ها، بهتر است اشاره کنم که رسانه‌ی معروف بلومبرگ به تازگی اعلام کرده که شرکت مایکروسافت هیچ نقشی در تصمیم‌گیری برای عدم انتشار سالانه‌ی بازی‌های جدید مجموعه نداشته و این سیاست طبق نظر مدیران حال حاضر اکتیویژن بلیزارد اتخاذ شده است.

تام هندرسون معتقد است که بعد از انتشار بازی Call of Duty: Vanguard در ماه نوامبر سال گذشته، استودیوی اسلج‌همر گیمز با استخدام افراد جدید، تعداد اعضای تیم توسعه‌دهنده خود را افزایش داده است. این مورد می‌تواند از شروع روند ساخت بازی بعدی حکایت داشته باشد. با توجه به اینکه اسلج‌همر گیمز در توسعه‌ی بازی‌های تیراندازی در دوران جنگ جهانی مهارت دارد، شاید فرنچایز Call of Duty در سال‌های آینده بار دیگر به این دوره‌ی مهم تاریخی بازگردد.

با این حال، هنوز نمی‌توان با قاطعیت درباره بازی بعدی این استودیو اظهار نظر کرد و طبق معمول باید منتظر انتشار خبرهای موثق و رسمی بمانیم. ناگفته نماند که سم مگز، نویسنده‌ی ارشد ونگارد، پیش از عرضه بازی از علاقه و تمایل استودیو برای ساخت دنباله‌ی بازی سخن گفته بود. هرچند، از آنجا که اثر مزبور به خوبی نتوانست توجه و رضایت منتقدها و هواداران را به خود جلب کند، ممکن است که اکتیویژن بلیزارد به توسعه‌ی دنباله‌ی بازی چراغ سبز نشان ندهد و در عوض، وظیفه‌ی ساخت یک اثر متنوع از سری ندای وظیفه را به آن‌ها محول کند.

به طور کلی، انتشار سالانه یک مجموعه‌ی بزرگ در بلند مدت عواقب چندان خوبی را هم برای بازیکنان و هم برای ناشران به دنبال ندارد. اگر خاطرتان باشد، چند سال پیش بود که سری اساسین کرید بعد از انتشار Assassin’s Creed Syndicate به خاطر ارائه‌ی گیم‌پلی تکراری و عدم نوآوری‌ها، شکست تلخی را تجربه کرد؛ اتفاقی که شرکت یوبی‌سافت را مجبور کرد تا با تغییر رویکردهای خود، زنجیره‌ی انتشار سالانه بازی را متوقف کند. در نتیجه‌ی این اقدام، سازندگان زمان بیشتری را برای خلق بازی بعدی اختصاص دادند که در نهایت بازی اساسین کرید اوریجین با المان‌ها و ایده‌های جدید از راه رسید و انتظار هواداران را برآورده کرد.

بدین ترتیب، شاید وقفه‌ی یک ساله بتواند مجموعه‌ی ندای وظیفه را از وضعیت فعلی نجات دهد؛ به خصوص که بازی Call of Duty Vanguard هرگز آن‌طور که باید و شاید ظاهر نشد و با دریافت نمرات نسبتا پایین از سوی اغلب منتقدها، در میان یکی از ضعیف‌ترین عناوین فرنچایز قرار گرفت. علاوه بر این، بازی از نظر تجاری نیز انتظارهای اکتیویژن را برآورده نکرد و گویا این استراحت یک ساله، امری کاملا ضروری است.

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که شرکت اکتیویژن بلیزارد در اوایل سال جاری اعلام کرد که تمامی بازی‌های بعدی Call of Duty با موتور گرافیکی یکسان توسعه می‌یابند. این موتور با انتشار دنباله بازی Modern Warfare معرفی خواهد شد که هنوز جزئیات چندان زیادی از عملکرد آن در دسترس نیست.

گفتنی است که مایکروسافت در ماه‌های قبل به طور رسمی اعلام کرد که این شرکت برنامه‌ای برای تصاحب غیرمنطقی بازی‌های پرطرفدار اکتیویژن بلیزارد ندارد و با وجود برخی گمانه‌زنی‌ها، بازی‌های بعدی سری کال آو دیوتی و سایر مجموعه‌های شناخته‌شده همچنان برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن منتشر می‌شوند و خبری از عرضه‌ی انحصاری آن‌ها برای ایکس‌باکس نخواهد بود. بر اساس اظهارات ردموندی‌ها، قرارداد اکتیویژن بلیزارد تاثیری در سرنوشت بازی‌های محبوب اکتیویژن نمی‌گذارد و آن‌ها کماکان به همکاری با پلی‌استیشن و نینتندو ادامه خواهند داد.

دقت داشته باشید که خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت قرار است در سال مالی ۲۰۲۳ نهایی شود. بنابراین، این کمپانی نامدار تا آن زمان به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. همچنین، فیل اسپنسر، مدیر بخش گیمینگ مایکروسافت، مدعی است که نتایج این توافق بزرگ و تاریخی در کوتاه مدت محقق نمی‌شود و باید چند سالی منتظر ثمره‌ی آن ماند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با زنجیره‌ی عرضه سالانه بازی‌های Call of Duty چیست؟ به نظر شما، آیا استراحت یک ساله می‌تواند محبوبیت از دست رفته‌ی بازی در طول چند سال اخیر را دوباره بازگرداند؟ شما چه انتظارهایی از عناوین بعدی این فرنچایز دارید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا