فیل اسپنسر به نگرانی بازی‌سازان در مورد Xbox Series S دامن زد!

آیا ایکس‌باکس سری اس کار دست مایکروسافت و بازی‌سازان خواهد داد؟

فیل اسپنسر به نگرانی بازی‌سازان در مورد Xbox Series S دامن زد! سینا توسلی ۶ ۲۷ مهر ۱۳۹۹
قدرت ایکس‎باکس سری اس

با عرضه PlayStation 5 در ماه آینده با دو کنسول متفاوت رو‌به‌رو خواهیم شد، اما مشخصات سخت‌افزاری این دو دستگاه دقیقا یکسان است و تنها تفاوتشان در این است که یکی از آن‌ها دیسک درایو یا قابلیت اجرای نسخه فیزیکی (دیسک) بازی را ندارد. مایکروسافت اما رویکرد دیگری را برای عرضه کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس در پیش گرفته است.

ایکس‌باکس سری اس ۲۹۹ دلاری، مشخصات ایکس‌باکس سری ایکس ۴۹۹ دلاری را ارائه نمی‌دهد. در مراسم معرفی شدن کنسول‌های نسل جدید مایکروسافت، برخی اظهار داشتند که این رویکرد باعث افزایش کار کمپانی‌های توسعه‌دهنده ویدیو گیم خواهد شد، ادعایی که مایکروسافت ظاهرا نا‌دیده گرفت. با این حال، رئیس ایکس‌باکس Phil Spencer، در مصاحبه اخیرش، این ادعا را تصدیق کرد.

به گفته فیل اسپنسر، بخشی از دلیل این استراتژی دو کنسولی، توسعه‌ی بازار است. مطمئنا، یک کنسول ۲۹۹ دلاری برای یک مصرف‌کننده معمولی بسیار جذاب‌تر خواهد بود. اگر‌چه این استراتژی به خوبی می تواند بازار کنسول‌های مایکروسافت را گسترش دهد، اما منجر به گسترش و سخت‌تر شدن کار توسعه‌دهندگان نیز خواهد شد.

این استراتژی کاملا کارساز است؛ در این شکی نیست. شما دو سخت‌افزار با مشخصات متفاوت و دو عملکرد متفاوت خواهید داشت. ما این کار را برای توسعه‌ی بازار انجام می‌‌دهیم.

فیل اسپنسر در حالی که می‌داند این موضوع باعث افزایش و سخت‌تر شدن کار کمپانی‌های توسعه‌دهند خواهد شد، اما هنوز هم انکار می‌کند که Xbox Series S و قابلیت‌های آن، مانع قدرت‌نمایی گرافیکی بازی‌های نسل بعدی می‌شود. مسئله‌ای که برخی از توسعه‌دهندگان با آن موافق و برخی دیگر با آن مخالف هستند. اسپنسر می‌گوید:

من نگران نیستم. در کامپیوتر‌های شخصی نکته‌ای برای اثبات این موضوع وجود دارد و آن این است که شما می‌توانید بازی‌ها را با سخت‌افزار عالی و با گرافیک شگفت‌انگیز داشته باشید و همچنین می‌توانید آن‌ها را با سخت‌افزار معمولی نیز اجرا کنید.

در حال حاضر باید دید که Xbox Series S چه تاثیری در بازار نسل بعدی خواهد گذاشت. در حالی که می‌دانیم این کنسول منجر به کار بیشتر توسعه‌دهندگان خواهد شد – که عواقبی هم در پی دارد – اما نکته‌ی مهم‌تر این است که آیا این کنسول مانع توسعه بازی‌های نسل بعدی (از نظر قابلیت گرافیکی) برای توسعه‌دهندگان می‌شود یا نه؟ برای پاسخ به این سوال، باید منتظر بمانیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا