برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بهترین بازی های مخفی کاری
1%
  • 0/10

۱۵ مورد از بهترین بازی های مخفی کاری در طول تاریخ

هیسسسسس! قرار نیست کسی از عملیات شما با خبر شود!

۱۵ مورد از بهترین بازی های مخفی کاری در طول تاریخ ۱ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

بازی‌های سبک مخفی کاری با وجود افت شدید طی سال‌های اخیر، هنوز سبک منتخب بسیاری از گیمرها بوده و حتی اگر بازی جدیدی در این سبک به انتشار نرسد، کاربران به تجربه بازی‌های قدیمی این سبک می‌پردازند. در این مطلب نگاهی به بهترین بازی های مخفی کاری خواهیم داشت.

بازی‌های سبک مخفی کاری متاسفانه طی سال‌های اخیر به شدت افت کرده و سبب دوری گیمرها از این سبک جذاب شده‌اند. این بازی‌ها نسبت به بازی های شوتر اول شخص نیازمند تفکر بیشتری بوده و به ثمر رساندن آن‌ها می‌تواند برای بسیاری گیمرها خسته کننده باشد. بازی‌های سبک مخفی کاری در حقیقت پازل‌هایی بسیار گسترده بوده که نیازمند استراتژی دقیق و قتل‌های دقیق و بی صدا برای پیش‌روی هستند.

حال در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین بازی های مخفی کاری در طول تاریخ ویدیو گیم داشته باشیم. برخی از این بازی‌ها تمرکز بیشتری بر مبارزات داشته و به شکل مداوم به شما اجازه درگیری می‌دهند، اما برخی دیگر بیشتر مکانیسم‌های سبک مخفی کاری را اولویت قرار داده و کمتر از شما طلب مبارزه می‌کند.

Mark of the Ninja

نمره متاکریتیک: ۹۰ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۲

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ

بازی Mark of the Ninja گرچه محصول ۲۰۱۲ بوده، اما مانند بازی‌های کلاسیک توسعه یافه است. این بازی به زیباترین شکل اکشن را با استراتژی ترکیب کرده و شما را به وجد می‌آورد. این بازی دو بعدی به تازگی نسخه ریمستر دریافت کرده و جانی تازه به خود گرفته است. بازی Mark of the Ninja با نمره متاکریتیک ۹۰ یکی از بهترین بازی‌های سبک مخفی کاری بوده و سنگ محک عناوین زیادی است.

از بهترین ویژگی‌های این بازی باید به گیم پلی جذاب، جلوه‌های دیداری خیره کننده و مهم‌تر از همه صداگذاری عالی اشاره داشت. این بازی با وجود دو بعدی بودن مملو از چالش‌های متفاوت بوده که شما را به معنای واقعی به چالش دعوت می‌کنند. سبک مخفی کاری به بهترین شکل در این بازی معنی شده است!

Alien: Isolation

نمره متاکریتیک: ۷۹ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۴

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ، اندروید، آی او اس

بازی Alien: Isolation ترکیبی جذاب از سبک مخفی کاری و ترس و بقا بوده که عنوانی جذاب از جهان Alien را ارائه می‌دهد. مکانیسم مخفی کاری این بازی بسیار روان بوده و با استفاده از فضای تاریک ایستگاه فضایی سواستوپول شما را بر صندلی میخکوب می‌کند. شما همیشه باید در انتظار زنومورف‌ها در تاریکی باشید.

هدف اصلی این بازی مخفی کاری بوده و بقا اولویت دوم شماست، اما شما در این بازی قدرت مواجهه مستقیم با دشمنان سرسخت خود را نیز دارید. داستان بازی از سوی دیگر گیرا بوده و گرچه به قدرت گیم پلی ظاهر نشده، اما بسیار ستودنی است. اگر علاقه زیادی به بازی‌های علمی-تخیلی دارید، هرگز از این بازی غافل نشوید.

Assassin’s Creed: Brotherhood

نمره متاکریتیک: ۸۹ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۰

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ

بازی Assassin’s Creed Brotherhood با هنرنمایی اتزیو آدیتوره دا فیرنتزه بدون شک نه تنها یکی از بهترین نسخه‌های سری بازی اساسینز کرید، بلکه یکی از بهترین بازی‌های تاریخ ویدیو گیم به خصوص در سبک مخفی کاری است. مکانیسم‌های مخفی کاری در این بازی به شدت روان، فکر شده و دقیق بوده و ارائه رم دوران رنسانس شما را هر ثانیه شیفته خود می‌کند.

این بازی با دارا بودن نمره خیره کننده ۸۹ از سوی منتقدین، از همان ابتدا به ما نشان داد که شاهکار است. در پایان نباید فراموش کرد که میزان آزادی شما در این بازی بسیار زیاد بوده و شما در صورت علاقه یا نیاز، می‌توانید روش پر سر و صدا و خطرناک را پیش بگیرید. با این حال توسعه دهندگان شما را هر دم به استفاده از مخفی کاری دعوت و ترغیب می‌کنند!

Prey

نمره متاکریتیک: ۷۹ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۷

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Prey یکی از پویاترین بازی‌ها در سبک مخفی کاری است. آزادی شما برای پیش برد بازی بسیار زیاد است. شما در این بازی می‌توانید با بازگشایی قدرت‌ها و ویژگی‌های مختلف، روش مبارزه در برابر دشمنان را در کسری از ثانیه طبق علاقه خود تغییر دهید.

دشمنان رباتی خود را از پشت سر از کار انداخته یا به صورت مستقیم به آن‌ها حمله می‌کنید؟ انتخاب با شما است! دیگر ویژگی جذاب این بازی، وجود پایان‌های مختلف با پیچش داستانی بسیار سنگین بوده که این بازی را با نمره قابل قبول ۷۹ همراه کرده است. تنها مشکل این بازی، وجود باگ‌ها و مشکلات فنی آزار دهنده است که متاسفانه هرگز رفع نشدند!

Thief 2: The Metal Age

نمره متاکریتیک: ۸۷ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۰۰

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی

سری بازی Thief یکی از بزرگان سبک مخفی کاری بوده و به دلیل نوآوری‌های همیشگی خود به عنوان یکی از پیشروان این سبک جذاب شناخته می‌شود. این سری بازی کار خود را در پایان دهه ۱۹۹۰ آغاز کرد و با مکانیسم‌های نو، سبک مخفی کاری را برای همیشه تغییر داد. مهم‌ترین ویژگی این سری بازی، دوری از طراحی خطی مراحل است!

بازی Thief 2: The Metal Age همه چیز از نسخه ابتدایی را با کیفیت بهتری ارائه داد و به پیشوایی خود در این سبک ادامه داد. داستان سرایی در این سری بازی نیز جایگاه مهمی داشته و ترکیب آن با مکانیسم‌های عالی سبک مخفی کاری و البته اتسفمر بسیار خاص، این سری بازی را تبدیل به غولی در مخفی کاری کرده است. آخرین نسخه این سری یعنی Thief به قدرت نسخه‌های پیشین ظاهر نشد، اما هنوز می‌تواند برای شما تجربه جذابی باشد!

Styx: Shards of Darkness

نمره متاکریتیک: ۷۲ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۷

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Styx: Shards of Darkness نسخه پیشین که عملکرد بدی داشت را در این نسخه تبدیل به عنوانی قابل قبول کرد. این بازی مشکلات فنی زیادی داشت، اما توانست با سبک مخفی کاری پیشرفته خود کاربران را راضی نگه دارد. در این بازی شما سیلی از ابزار برای از بین بردن دشمنان را در کنار قدرت‌های جذاب زیاد در اختیار دارید.

این بازی در کنار مشکلات فنی، متاسفانه در بخش مبارزات نیز دچار مشکلاتی بوده که می‌توانند آزار دهنده باشند. از سوی دیگر اما مکانیسم مخفی کاری در این بازی خیره کننده بوده و پازل‌های آن شما را شگفت زده می‌کنند. به باور بسیاری از کاربران، این بازی مستحق نمره بیش از ۷۲ است!

Volume

نمره متاکریتیک: ۸۰ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۵

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، رایانه شخصی

بازی Volume عنوانی مخفی کاری با دوربین بالا به پایین بوده که بسیاری را به یاد بازی پرطرفدار Pac-Man می‌اندازد. از بهترین ویژگی‌های این بازی می‌توان به جلوه‌های دیداری خیره کننده اشاره داشت. هدف شما در این بازی دزدی در جهانی مجازی با داستانی جالب است. شما در مسیر خود با انواع دشمنان روبرو می‌شوید و باید از آن‌ها عبور کنید.

این بازی تمرکز بسیار زیادی بر استفاده مفید از جهان بازی دارد. شما در بازی Volume باید با استفاده از اجسام و ابزار مختلف، نگهبانان را از مسیر خود خارج کرده و از آن‌ها عبور کنید. این بازی یکی از ساده‌ترین بازی‌های فهرست ما بوده و می‌تواند با ساختار ساده‌اش هر کسی را به خود جلب کند.

Batman: Arkham Asylum

نمره متاکریتیک: ۹۲ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۰۹

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ

در میان تمام بازی‌های با محوریت قهرمان دی سی یعنی بتمن، هیچ بازی به اندازه بازی Batman: Arkham Asylum بر سبک مخفی کاری تمرکز نداشت. ما در این بازی با بخش‌های زیادی روبرو شدیم که در صورت استفاده نکردن از مخفی کاری، بتمن به قتل می‌رسد. البته نباید فراموش کنیم که در برخی بخش‌های دیگر این بازی، ما شاهد مبارزات فوق العاده سنگین و مهیج بودیم. به طور کلی این بازی ترکیبی از دو سبک جذاب است.

شما در مسیر خود ویژگی‌ها و ابزار مختلفی را برای خفاش گاتهام بازگشایی می‌کنید که برخی از آن‌ها برای مبارزات پر سر و صدا و برخی دیگر برای مبارزات مخفیانه و آرام مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازی Batman: Arkham Asylum نه تنها یکی از بهترین بازی های مخفی کاری، بلکه یکی از بهترین بازی‌های ابرقهرمانی تاریخ است!

Dishonored

نمره متاکریتیک: ۸۸ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۲

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Dishonored عنوانی بسیار زیبا و ترکیبی از دو سری بازی BioShock و Thief است. هر مرحله از این بازی شبیه به هزارتویی بوده که باید با هوش و زکاوت پشت سر گذاشته شود. این بازی در بخش‌های زیادی مبارزه رو در رو را نیز به شما پیشنهاد کرده، با این حال بیش از آن بر مخفی کاری و استراتژی تمرکز دارد.

این بازی به نحوی طراحی شده که می‌توانید بدون کشتن حتی یک دشمن آن را به پایان برسانید. چالش‌های این بازی زیاد و سخت هستند، اما پشت سر گذاشتن آن‌ها یکی از بهترین احساسات در بازی‌های ویدیویی است. همچنین باید اشاره داشت که این بازی پایانی واحد نداشته و بسته به انتخابات شما پایان بازی متفاوت است.

Splinter Cell: Chaos Theory

نمره متاکریتیک: ۹۵ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۰۵

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۳، ایکس باکس، رایانه شخصی

بازی Splinter Cell: Chaos Theory به باور عموم بهترین ماجراجویی سم فیشر (Sam Fisher) است. این بازی به شما اجازه مبارزه رو در رو و مبارزات مخفیانه را داده، اما ریسک شکست عملیات در صورت دوری از مخفی کاری بسیار بالا است! قدرت مخفی کاری شما در این بازی به لطف ابزار نظامی به روز بسیار بالا بوده و استفاده از این ابزار، پیشروی را تبدیل به کاری فوق العاده لذت بخش می‌کند.

بازی Chaos Theory از لحاظ مقیاس نسبت به بسیاری از بازی‌های فهرست کوچک‌تر بوده اما از لحاظ جزئیات مخفی از بسیاری از آن‌ها بهتر و قدرتمندتر است. به طور کلی این بازی جز بهترین بازی های مخفی کاری تاریخ ویدیو گیم شناخته می‌شود.

Sly Cooper: Thieves in Time

نمره متاکریتیک: ۷۵ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۳

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳

بازی Sly Cooper: Thieves in Time سنت نام گیری به عنوان بهترین بازی مخفی کاری پلتفرمر را در کنار نسخه‌های پیشین خود ادامه داد. این بازی با شخصیت‌هایی فوق العاده دوست داشتنی و داستان جالب و سبک عالی خود، پل ارتباطی میان بازی‌های قدیمی و مدرن است. شما در این بازی در قالب نیاکان اسلای ظاهر می‌شوید.

هر کدام از نیاکان اسلای مکانیسم‌های مخصوص به خود را داشته که تجربه گیم پلی آن را بسیار لذت بخش کرده است. برخی از آن‌ها مانند اصل بازی رویکرد مخفی کارانه داشته و برخی دیگر با سلاح گرم خود به دشمن شلیک می‌کنند. در نهایت باید گفت کنار رفتن این سری بازی مایه تاسف است!

Deus Ex: Human Revolution

نمره متاکریتیک: ۸۹ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۱

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی

بازی Deus Ex: Human Revolution مانند مرحله جاسوسی بسیار عظیم در بازی Cyberpunk 2077 است! این بازی تمرکز بسیار بالایی بر عملیات مخفی کاری داشته و یکی از بازی‌های نسبتا سخت فهرست ماست. پشت سر گذاشتن مراحل این بازی نیازمند استراتژی به موقع و درست بوده و اشتباه رفتن می‌تواند به سرعت سبب مرگ شما شود.

از سوی دیگر جهان بازی بسیار جذاب و متفاوت بوده و با ارائه ویژگی‌های خاص در گیم پلی خود، مخفی کاری را تبدیل به امری فوق العاده لذت بخش می‌کند. ما به شما اطمینان می‌دهیم که تجربه این بازی حس خاص بودن به شما القا خواهد کرد!

Outlast

نمره متاکریتیک: ۸۰ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۳

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Outlast به دلیل تمرکز بسیار زیاد بر سبک ترس و بقا، متفاوت‌ترین بازی فهرست ماست. این بازی به طور کلی اجازه مبارزه را از شما گرفته و تنها قدرت شما در مخفی شدن است! دشمنان در این بازی بسیار خطرناک و کشنده بوده و شما تنها می‌توانید با فرار کردن و مهم‌تر از آن مخفی کاری جان سالم به در ببرید.

هر دشمن در این بازی مانند شخصیت اصلی عناوین دیگر قدرتمند بوده و شما را به دردسر می‌اندازد. هدف اصلی این بازی هیچ چیز به غیر از ترساندن و آزار دادن مخاطب نبوده و به همین دلیل هیچ مکانیسم تهاجمی در این بازی تعبیه نشده است. همین موضوع آن را به یکی از نوآورانه‌ترین بازی‌های ترسناک بدل کرده است.

Hitman 3

نمره متاکریتیک: ۸۷ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۲۱

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

گیم پلی بازی Hitman 3 شباهت زیادی به نسخه‌های پیشین داشته، با این حال در اختیار قرار دادن نقشه‌های با مقیاس بسیار بزرگ، تفاوتی عمده در این بازی ایجاد کرده است. هر نقطه از نقشه‌های این بازی شبیه به شاهکاری هنری بوده و قابلیت‌های مخفی کاری این بازی را به بهترین شکل در خود جای می‌دهد.

در سوی دیگر داستان بازی جذاب و مملو از لحظات غافلگیر کننده است. شما با پیشرفت در عملیات بازی به طور مداوم با مکانیسم‌های جدید آشنا می‌شوید که باعث شده هر دم از این بازی بیش از پیش لذت ببرید.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

نمره متاکریتیک: ۹۳ از ۱۰۰

سال انتشار: ۲۰۱۵

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

بازی Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain برخی از بهترین مکانیسم‌های مخفی کاری در تاریخ بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌دهد. پازل‌های بازی به نحوی طراحی شده که کاربر برای آن‌ها تلاش کند و در زمان‌های زیادی شما ممکن است در انجام آن‌ها با شکست مواجه شوید. علاوه بر آن، این عنوان زیبا به شما روش‌های مختلفی برای پیشرفت را ارائه می‌دهد.

بازی Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain در سبک جهان باز بوده که به شما اجازه ماجراجویی‌های متفاوت را می‌دهد. علاوه بر آن، ترکیب جهان باز و روش‌های پیشروی مختلف، قابلیت تکرار چند باره را به این بازی بخشیده است. همچنین نباید از توجه به جزئیات و اثر آب و هوای پویای بازی بر مبارزات چشم پوشی کرد!

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره شد، بازی های مخفی کاری طی سال‌های اخیر افت شدیدی داشته‌اند، با این حال با تجربه بازی‌های این فهرست می‌توانید سال‌های سال از این سبک جذاب لذت ببرید. نظر شما چیست؟ شما کدام یک از بهترین بازی های مخفی کاری فهرست ما را تجربه کرده‌اید؟ در انتظار نظرات و تجربیات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments