برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بهترین بازی های داستانی تک نفره
1%
  • 0/10

بهترین بازی های داستانی تک نفره برای تجربه در ۲۰۲۴

خود را در برخی از بهترین‌های تاریخ غرق کنید!

بهترین بازی های داستانی تک نفره برای تجربه در ۲۰۲۴ ۶ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

بازی‌های ویدیویی در سال‌های اخیر به سوی بخش آنلاین چند نفره مهاجرت کرده‌اند، اما در این میان توسعه دهندگان زیادی توجهی ویژه به تجربه‌ای جذاب در بخش داستانی تک نفره دارند. در این مطلب نگاهی به بهترین بازی های داستانی تک نفره برای تجربه در ۲۰۲۴ خواهیم داشت.

در دنیای بازی‌های ویدیویی، تقریبا هیچ چیز نمی‌تواند جای بازی تک نفره با داستانی عالی را بگیرد. بازی‌های داستانی تک نفره همیشه وظیفه غرق کردن مخاطب در جهانی جذاب و گیرا چه از طریق داستان، چه از طریق گیم پلی یا فضاسازی را دارند. زمانی که به عمق صنعت بازی سازی نگاه می‌اندازید، کمتر بازی می‌تواند عنوان داستانی عالی را شکست دهد.

بازی‌های داستانی در طول تاریخ به سبک‌های مختلف طراحی و توسعه یافته و در اختیار ما قرار گرفتند. برخی از آن‌ها داستان‌هایی شبیه به دنیای حقیقی ما، برخی دیگر داستانی در زمان آینده انسان و برخی دیگر داستانی در گذشته را برای ما شرح می‌دهند. فارغ از موضوع آن‌ها، هر بازی که قدرت درگیر کردن یا بهتر است از نو بگوییم غرق کردن مخاطب را داشته باشد، پیروز میدان است.

البته نباید فراموش کرد که با پیشرفت تکنولوژی به خصوص در سال‌های اخیر، مرز میان بازی‌های داستانی و بازی‌های آنلاین چند نفره بسیار باریک شده و تعداد زیادی از آن‌ها با یکدیگر ترکیب شده‌اند. این موضوع متاسفانه سبب افت بازی‌های داستانی توسعه یافته توسط برخی از استودیوهای مطرح شده است.

به همین بهانه در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از بهترین بازی های داستانی برای تجربه در سال ۲۰۲۴ بپردازیم. این بازی‌ها بر اساس کیفیت جلوه‌های دیداری، مدرن بودن گیم پلی و البته گیرایی داستان برگزیده شده و پیش از آغاز باید بدانید که این بازی‌ها بهترین بازی‌های داستانی تاریخ نبوده و صرفا بهترین بازی‌های داستانی توسعه یافته در سال‌های اخیر برای تجربه جذاب در سال ۲۰۲۴ هستند.

Mass Effect Legendary Edition

زمانی که درباره بازی‌های علمی تخیلی صحبت می‌کنیم، کمتر بازی قدرت رویارویی با سه گانه خارق العاده Mass Effect Legendary Edition را دارد. داستان رویارویی فرمانده شپرد (Commander Shepard) با ریپرها (Reapers) یکی از بهترین داستان‌های تاریخ است. نسخه Legendary Edition هر سه نسخه این سه گانه را به همراه بسته‌های الحاقی ارائه می‌دهد. علاوه بر آن، کیفیت دیداری این بازی‌ها به روز شده و شما می‌توانید تجربه‌ای خارق العاده با کیفیتی بسیار قابل قبول داشته باشید. داستان بازی شخصیت‌های زیادی در خود داشته که هر کدام از دیگری بهتر است. هر یک از همراهان شما شخصیتی ویژه داشته و در بخشی خاص به کمک شما می‌آید. به عبارتی ما شخصیت تو خالی در این بازی نمی‌بینیم!

در این سه گانه، انتخابات شما بسیار اهمیت دارند. شما می‌توانید فرماندهی مثبت (Paragon) یا فرماندهی منفی (Renegade) بوده یا میانه رو باشید. فارغ از مسیر، داستان بازی‌ها بسیار شگفت انگیز است. همانطور که اشاره شد این بازی به همراه بسته‌های الحاقی عرضه شده و فرصت خوبی برای کسانی است که موفق به تجربه داستان‌های فرعی این بازی در زمان گذشته نشده‌اند.

Super Mario Odyssey

بازی Super Mario Odyssey بهتر از هر بازی دیگری شما را شاد می‌کند. جهان بازی رنگارنگ و جذاب بوده و جمع آوری سکه‌ها و کالکتیبل‌های بازی احساسی فوق العاده دارد. دیگر بخش جذاب آن موسیقی بازی بوده که باعث می‌شود شما لحظه‌ای را به اضطراب و نگرانی در این بازی سپری نکنید. بازی Super Mario Odyssey دارای ۱۶ جهان بوده که هر کدام ویژگی‌هایی اختصاصی را به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر آن، این بازی مملو از چالش‌های فرعی بوده که به شما اجازه داده پس از به پایان رساندن داستان اصلی نیز بتوانید ساعاتی طولانی به تجربه این بازی بپردازید.

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های بازی که سبب شهرت بسیار زیاد آن شده ترکیب بازی‌های دو بعدی با سه بعدی است. اما این پایان خلاقیت توسعه دهندگان نبوده و انبوهی از ویژگی‌های خلاقانه در این بازی تعبیه شده است. برای مثال، شما زمانی که از دنیای سه بعدی به دنیای دو بعدی بازی می‌روید، لباس ماریو تغییر نکرده و فقط نسخه‌ای دو بعدی از لباس سه بعدی او را تماشا می‌کنید. این بازی ترکیبی جذاب از نوستالژی‌های ما با مدرنیته و همراهی آن‌ها با داستانی جذاب است.

Dead Space Remake

اگر به تجربه بازی‌های سبک ترسناک علاقه داشته باشید، می‌دانید که تجربه این دست بازی‌ها به صورت تک نفره لذت و ترسی داشته که کمتر بازی ارائه می‌دهد. بازی Dead Space Remake با شرح داستانی قدیمی، اما جذاب در جهانی بسیار با کیفیت و مدرن، روحی تازه به خاطرات یا شاید کابوس‌های ما بخشید. تنها ماندن با موجودات فراطبیعی که تنها هدفشان به قتل رساندن شما در سفینه‌ای فضایی است، بدون شک تجربه‌ای تکرار نشدنی است. این بازی به بهترین شکل ممکن روح نسخه اصلی را در خود داشته، اما کیفیت بالای جلوه‌های دیداری و البته گان پلی روان و خیره کننده، تجربه‌ای کاملا متفاوت را نسبت به نسخه اصلی ارائه می‌دهد.

اگر شما در گذشته موفق به تجربه سری بازی Dead Space نشده‌اید، بدون شک این بازی یکی از گزینه‌های شما برای تجربه خواهد بود. بازی Dead Space Remake یکی از بهترین بازی‌های ترسناک سال‌های اخیر بوده که ضربان قلب هر کسی را بالا می‌برد. علاوه بر دشمنان وحشتناک این بازی، فضای بازی به نحوی طراحی شده که تصمیم گیری درست برای شما چالش برانگیز شده و اگر نتوانید به درستی فکر کنید، به سرعت لقمه‌ای چرب و خونین برای دشمنان خود می‌شوید.

Marvel’s Spider-Man Remastered

بازی Marvel’s Spider-Man Remastered یکی از بهترین بازی‌های ابرقهرمانی تاریخ است. این بازی به معنای واقعی جانی تازه به عنکبوتی محبوب در دنیای بازی‌های ویدیویی بخشید. ما تا پیش از این بازی، موفق به تجربه‌ای حقیقی و لذت بخش از تار زنی در شهر دوست داشتنی نیویورک نشده بودیم. یکی از نکاتی که این بازی را جذاب کرده، داستان اوریجینالش است. داستان بازی Marvel’s Spider-Man Remastered چند سال پس از تبدیل شدن پیتر پارکر به مرد عنکبوتی تعریف شده و داستانی کاملا تازه و پیش‌تر تعریف نشده را ارائه می‌دهد. این رویه داستان سرایی نه تنها کاربران قدیمی را به خود جلب کرده و داستانی تازه برای آن‌ها شرح می‌دهد، بلکه مخاطبین جدید به سادگی با این بازی ارتباط گرفته و چیزی از دست نمی‌دهند.

یکی دیگر از اتفاقات خیره کننده در این بازی بار دیگر به داستان آن برمی‌گردد. داستان این بازی به نحوی طراحی شده که می‌توان چندین داستان جدید از آن انشعاب گرفت. شخصیت‌های بازی همه عمیق و اتفاقات همه برنامه ریزی شده بوده و این موضوع نه تنها باعث از بین رفتن حفره‌های داستانی شده، بلکه به توسعه دهندگان اجازه داده که در آینده داستان‌هایی تازه بر اساس شخصیت‌های درون جهان این بازی را برای ما تعریف کنند. تمام این موضوعات کار توسعه دهندگان برای عرضه بازی Marvel’s Spider-Man 2 را نیز آسان ساخت و این بازی را نیز تبدیل به یکی دیگر از بهترین بازی‌های ابرقهرمانی کرد.

Elden Ring

زمانی که از بازی‌های جهان باز فانتزی صحبت می‌کنیم، کمتر بازی به پای بازی Elden Ring می‌رسد. البته این بازی در صورتی برای شما مناسب بوده که به دنبال چالش‌های سخت باشید! گیم پلی بازی طبق انتظارات به نحوی طراحی شده که شما هر دم ضرباتی مهلک دریافت کرده و چندین قدم در مسیر خود عقب می‌افتید. باس‌های این بازی هر کدام به نحوی خاص بوده و مکانیسمی ارائه داده که پیش‌تر جایی در بازی‌های ویدیویی نداشته‌اند. این بازی گرچه از سبک بازی سولزبورن پیروی کرده، نسبت به سری بازی Dark Souls آسان‌تر بوده و افراد بیشتری موفق به تمام کردن این بازی شده‌اند.

البته نباید فراموش کنید در حالی که این بازی نسبت به دیگر بازی‌های هم سبک آسان‌تر بوده، در برخی بخش‌ها در حد و اندازه آن‌ها ظاهر شده و مبارزاتی بسیار طاقت فرسا اما لذت بخش را ارائه می‌دهد. در ادامه باید اشاره داشت که نقشه بازی بسیار جذاب و دوست داشتنی، اما مملو از مخاطرات است. جهان بازی پایان نداشته و هر نقطه از آن داستانی برای شرح دادن دارد. شما نیازمند زمان و تلاش زیادی برای به پایان رساندن این بازی هستید!

Persona 5 Royal

با انتشار بازی Persona 5 استودیو اتلاس (Atlus) شهرتی بی سابقه کسب کرد. با انتشار نسخه Royal، این بازی تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های نقش آفرینی ژاپنی شد. بازی Persona 5 Royal از آن دست نقش آفرینی‌هایی بوده که هر کسی با کمترین مهارت در بازی‌های ویدیویی می‌تواند از آن لذت ببرد. دقت در جزئیات بازی و روابط میان شخصیت‌های بسیار بالا بوده و به معنای واقعی شما را در خود غرق می‌کند. شما برای پیشرفت در روابط خود نیازمند استراتژی هستید که همین موضوع به آن عمق بخشیده است.

بازی Persona 5 Royal در همه بخش‌ها خیره کننده است. موسیقی متن این بازی به باور بسیاری جز بهترین‌های تاریخ بوده و تجربه بازی را به شدت لذت بخش می‌کند. در بخش مبارزات نیز این بازی تنوع بی نظیری داشته و هر لحظه از آن برای شما تازگی دارد. همانطور که در بخش بالا نیز اشاره شد، ایجاد ارتباط یکی از ارکان اصلی بازی بوده و می‌تواند مسیر پیشرفت شما در بازی را به طور کلی تغییر دهد. به باور ما اگر پیش‌تر به تجربه این سری نپرداخته‌اید، بازی Persona 5 Royal بهترین نسخه برای ورود به این سری است!

The Last of Us Part 1

زمانی که بحث داستان سرایی عالی شده، کمتر بازی می‌تواند جای نسخه ابتدایی سری The Last of Us را بگیرد. این بازی در سه نسل مختلف به انتشار رسیده، با این حال هنوز با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد. داستان این بازی به قدری قدرتمند بود که توسعه دهندگان آن را به دنیای سریال آورده و این نسخه از The Last of Us نیز همه را دیوانه خود کرد. پیشرفت رابطه میان الی و جوئل یکی از زیباترین داستان‌های تاریخ بوده و عواطف هر کسی را بر می‌انگیزد.

در کنار داستان الی و جوئل، جهان بازی به نحوی طراحی شده که شما در همان ساعت ابتدایی بازی در آن غرق می‌شوید. ویرانی شهرها، شیوع بیماری و البته انسان‌های تبدیل شده همه به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند. این بازی زمانی که در کنسول پلی استیشن ۳ به انتشار رسید، با جلوه‌های دیداری خود همه را شگفت زده کرد و در کنسول پلی استیشن ۵ بار دیگر ما را غافلگیر کرد.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild انقلابی در بازی‌های ویدیویی بود، اما بازی The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom به قدری قدرتمند ظاهر شد که نسخه پیشین عنوانی ضعیف به نظر ما رسید! نینتندو همیشه خلاق بوده و به شما اجازه داده با مکانیسم‌هایی که هرگز در دیگر بازی‌ها دیده نشده، از مسیرهای سخت گذر کنید. جهان ژرف این بازی هر ثانیه شما را به کاوش ترغیب کرده و ابزاری را در اختیارتان قرار داده که کاوش را برای شما تبدیل به امری لذت بخش می‌کند.

در کنار جهان جذاب و دو گانه این بازی، دشمنان بازی بسیار عالی طراحی شده که مبارزه در این بازی را تبدیل به اثری هنری می‌کند. همه چیز در این بازی به جای خود طراحی شده و شما هیچ تکه اضافه‌ای در این بازی نمی‌بینید. حال تصور کنید این بازی برای کنسول نینتندو سوییچ به انتشار رسیده که به باور بسیاری از منتقدین سال‌های اوج خود را سپری کرده و آن را کنسولی به روز و قابل مقایسه با کنسول‌های پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس نمی‌دانند!‍

Red Dead Redemption 2

اگر به بازی‌های غرب وحشی علاقه دارید، بازی Red Dead Redemption 2 شما را شیفته خود می‌کند. این بازی بدون شک بیش از هر بازی دیگر در تاریخ شما را در خود غرق می‌کند. ماهی‌گیری، اسب سواری در دشت و کوه و شهرهای کوچک، همه و همه تجربیات وصف نشدنی هستند. از سوی دیگر داستان زیبا و دردناک آرتور مورگان شما را با حقایقی در جهان آشنا کرده که برای همیشه درسی مهم می‌شوند.

به باور بسیاری، آرتور مورگان بهترین شخصیت در بازی‌های ویدیویی است. سفر تراژیک او سفری بسیار معنا دار و حقیقی است. اما این تنها آرتور نیست که شخصیتی کامل دارد و دیگر شخصیت‌های بازی نیز همه و همه چیزی برای یاد دادن به ما دارند. علاوه بر این‌ها، جهان بازی بسیار وسیع بوده و وجود مناطق و زیست بوم‌های مختلف که هر کدام فعالیت‌های مخصوص به خود را دارند، تا مدت‌ها پس از پایان بازی شما را سرگرم نگه داشته و اجازه می‌دهند بار دیگر در این بازی غرق شوید.

Baldur’s Gate 3

بازی Baldur’s Gate 3 تجربه‌ای بی نظیر به همراه دوستان بوده، اما شما می‌توانید به تجربه آن به صورت تک نفره نیز بپردازید. این بازی یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی برگرفته از جهان Dungeons and Dragons بوده و شخصیت‌هایی بی نظیر را درون داستانی بسیار وسیع به ما معرفی می‌کند. هر کاراکتر در گروه شما شخصیتی مخصوص به خود داشته، نظرات مختلفی داده به پیشرفت یا پسرفت شما کمک می‌کند! این بازی ارزش تجربه چندین و چند باره را دارد!

هر داستان اصلی یا فرعی در این بازی جهانی جدید برای خود است. شما می‌توانید هر داستان را با شخصیتی خاص پیش ببرید و به روش‌های مختلف وارد یک منطقه شوید. هر تک گزینه در این بازی می‌تواند مسیر شما را به طور کامل تغییر دهد. این بازی یکی از منعطف‌ترین و وسیع‌ترین بازی‌های تاریخ بوده که هرگز نباید از دست دهید.

در نهایت باید اشاره داشت که بازی های داستانی تک نفره معرفی شده در این فهرست شاید همه جز بهترین بازی‌های تاریخ نباشند، اما ما تلاش داشتیم با توجه به جلوه‌های دیداری، داستان و البته گیم پلی مدرن، بهترین‌ها را انتخاب کنیم. نظر شما چیست؟ شما کدام بازی های داستانی تک نفره را برای تجربه در ۲۰۲۴ پیشنهاد می‌کنید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments