بازی Baldur’s Gate 3
1%
  • 0/10

۱۴ نکته‌ای که قبل از تجربه بازی Baldur’s Gate 3 باید بدانید

پیش بسوی ماجراجویی در فرون

۱۴ نکته‌ای که قبل از تجربه بازی Baldur’s Gate 3 باید بدانید ۲ ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ پلتفرم‌ها کپی لینک

حالا که روی رایانه‌های شخصی در دسترس قرار گرفته، می‌خواهیم به توضیح نکاتی بپردازیم که تجربه شما از بازی Baldur’s Gate 3 را بهبود می‌بخشد.

انتظارها در اواسط مرداد به انتها رسید و نسخه سوم سری بازی‌های Baldur’s Gate پس از نزدیک به سه سال از حالت «دسترسی زودهنگام» خارج و رسماً عرضه شد. محصول جدید Larian Studios نه تنها بازخوردهای بسیار مثبتی را از سوی کارشناسان دریافت کرده، بلکه در زمینه مالی هم فوق العاده ظاهر شده است. طبق آمارها، این بازی نقش آفرینی توانسته تنها از طریق فروشگاه استیم به فروشی معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه دست یابد؛ رقمی که نشاندهنده استقبال بسیار بالای کاربران است.

داستان در سال ۱۴۹۲، حدوداً یک قرن پس از اتفاقات Baldur’s Gate II: Shadows of Amn روایت می‌شود. شخصیت اصلی داستان و چندین نفر دیگر توسط مایند فلیرها گروگان گرفته شده و یک انگل وارد بدنشان شده است؛ انگلی که به مرور زمان میزبان خودش را به مایند فلیر تبدیل می‌کند. قبل از اینکه فرایند تبدیل شدن به انتها برسد، کشتی حامل پروتاگونیست توسط گروهی از گیثینکی‌ها و اژدهایان سرخشان مورد حمله قرار می‌گیرد. بدین ترتیب، او و دیگران موفق به فرار می‌شوند. حالا که شخصیت اصلی آزادی خود را بدست آورده، باید قبل از اینکه دیر شود راهی برای بیرون آوردن انگل از بدنش پیدا کند.

اگر قصد دارید بازی Baldur’s Gate 3 را تجربه کنید اما آشنایی چندانی با آن ندارید، توصیه می‌کنیم مطالبی که در ادامه این مقاله آورده شده‌اند را مطالعه کنید.

زیاد درگیر انتخاب کلاس نباشید

اولین بخش در تجربه بازی، ساخت شخصیت اصلی است. شما در این بخش با انبوهی از انتخاب‌های مختلف در ظاهر، نژاد، سرگذشت و کلاس مواجه می‌شوید. محصول استودیو لارین مجموعاً ۱۲ کلاس را در خود جای داده که هر کدام به چند زیرمجموعه تقسیم می‌شوند. از همین رو، اگر در باقی موارد دچار مشکل نشوید، بدون شک حین انتخاب کلاس مورد نظر دچار تردید شده و نمی‌توانید انتخاب کنید.

کلاس‌ها هیچ گونه برتری خاصی نسبت به یکدیگر نداشته و تفاوتشان، نحوه مبارزه است. در ضمن، اگر کلاسی را انتخاب کردید و پس از مدتی به این نتیجه رسیدید که به سبک بازی‌تان نمی‌خورد، جای هیچ گونه نگرانی‌ای نیست؛ زیرا سازندگان این امکان را فراهم کرده‌اند که در صورت پشیمانی، کلاس شخصیت خود را تغییر دهید.

دقیقاً در شمال منطقه‌ای که بازی آغاز می‌شود (کشتی سقوط می‌کند)، منطقه‌ای به نام Overgrown Ruins وجود دارد. با رفتن به آن‌جا می‌توانید به ملاقات فردی به نام Withers رفته و ماموریتی که می‌سپارد را انجام دهید. با اتمام ماموریت، می‌توانید به سراغش رفته و کلاس خود را تغییر دهید.

قوانین نسخه پنجم D&D حاکم هستند

Wizards of the Coast یک شرکت فعال در حوزه بازی‌های رومیزی بوده و از سال ۱۹۹۷ میلادی تاکنون وظیفه نشر محصولات Dungeons & Dragons را بر عهده داشته است. آخرین نسخه از D&D که توسط Wizards of the Coast منتشر شده، نسخه پنجم نام داشته و بازی Baldur’s Gate 3 بر اساس قوانین آن توسعه یافته است. از همین رو، اگر با نسخه پنجم سیاهچاله‌ها و اژدهایان آشنایی داشته باشید، حین تجربه بازی جدید لارین با هیچ گونه مشکلی مواجه نمی‌شوید.

البته ترس به دلتان راه نداده و گمان نکنید بدون تجربه نسخه پنجم D&D نمی‌توانید از Baldur’s Gate 3 لذت ببرید. فراموش نکنید این محصول یک بازی ویدیویی بوده و اکثر کارها را خودش انجام می‌دهد.

همه چیز به توانایی‌ها و مهارت‌ها ربط پیدا می‌کند

توانایی‌ها (Abilities) و مهارت‌ها (Skills) یکی از مهمترین بخش‌ها حین ساخت کاراکتر اصلی بوده و روی نحوه تعامل شما با جهان بازی تاثیر مستقیم دارد.

توانایی‌ها در شش مورد خلاصه شده و میزان قدرتمندی شما از لحاظ فیزیکی و ذهنی را نشان می‌دهند: Strength (قدرت فیزیکی)، Dexterity (چابکی)، Constitution (قدرت اراده و میزان دلسوزی)، Intelligence (اطلاعات پیرامون موضوعات مختلف)، Wisdom (شهود و اطلاعات لازم برای مواجهه با خطرات) و Charisma (خصوصیات شخصیتی). توانایی‌ها بر اساس نمره یک الی ۲۰ سنجیده می‌شوند. مسلماً، نمره یک کمترین و نمره ۲۰ بیشترین میزان است. در ضمن، توانایی‌ها ارتباط مستقیم با مهارت‌ها (Skills) دارند؛ برای مثال، وقتی میزان Strength شما بالا باشد، عملکرد خوبی در فعالیت‌های جسمی مانند پریدن دارید.

مورد دیگری که باید با آن آشنایی داشته باشید، تخصص یا همان Proficiency است. تخصص در واقع یک پاداش بوده که احتمال موفقیت شما در انجام کاری را افزایش می‌دهد.

همه چیز به Skill Check وابسته است

وقتی بخواهید کاری را در بازی Baldur’s Gate 3 انجام دهید، در واقع یک تاس می‌اندازید که موفقیت یا شکست شما در آن را تعیین می‌کند. اینکه توانایی مرتبط با آن عمل چقدر است و در انجامش تخصص دارید یا نه، احتمال موفقیت شما را افزایش یا کاهش می‌دهد. البته عمل تاس انداختن یا افزایش/کاهش احتمال پیروزی شما توسط خود بازی انجام شده و شما فقط نظاره‌گر هستید.

گیم پلی ترکیبی از سیستم‌های همزمان و نوبتی است

بخش عمده تعامل شما با محیط از طریق ماوس صورت می‌گیرد؛ برای مثال؛ در گوشه‌ای از محیط با یک صندوقچه مواجه شده‌اید و می‌خواهید محتویاتش را بردارید. برای اینکار کافی است رویش کلیک کنید. بدین ترتیب، می‌توان گفت گشت و گذار در محیط بصورت همزمان (Real-Time) صورت می‌گیرد. وقتی هم گروهتان تکمیل شد، هر کجا که بروید همراهتان می‌آیند.

وقتی مبارزه آغاز می‌شود، ورق برمی‌گردد. به بیان دیگر، حالت گیم پلی از همزمان (Real-Time) به نوبتی (Turn-Based) تغییر می‌کند. همچنین یک نوار در بالای صفحه ظاهر می‌شود تا نشان داده شود نوبت حرکت کدام شخصیت است. وقتی نوبت شما فرا می‌رسد، سه انتخاب در مقابل خود دارید: Movement ،Action و Bonus Action.

همانطور که از نامش می‌توان حدس زد، Movement به شما اجازه می‌دهد در محیط به حرکت بپردازید. Action شامل انجام کارها مانند حمله به دشمن می‌شود. در انتها، به Bonus Action می‌رسیم که عمل‌های کوچکتر مانند خوردن معجون (Potion) را در بر می‌گیرد.

انتخاب موقعیت خوب در مبارزات حیاتی است

اگر دشمنان نتوانند شما را ببینند، در اکثر موارد قادر نیستند به شما صدمه‌ای وارد کنند. از همین رو، توصیه می‌کنیم زمانی که نوبتتان نیست، خود را پشت یکی از آیتم‌های موجود در محیط پنهان کنید تا دشمن قادر به دیدن شما نباشد. اینکار حتی باعث می‌شود احتمال عدم برخورد تیر یا جادویشان وجود داشته باشد. در ضمن، اگر در میان اعضای گروه شما کاراکتری وجود دارد که می‌تواند از تیر و کمان بهره ببرد یا از جادو برای وارد کردن صدمه به دشمنان دور استفاده کند، توصیه می‌کنیم آن‌ها را به ارتفاع ببرید.

به سیستم ذخیره سازی خودکار اعتماد نکنید

بازی Baldur’s Gate 3 مانند همه محصولاتی که این روزها وارد بازارهای جهانی می‌شود، یک سیستم ذخیره سازی خودکار (Autosave) در خود دارد اما به آن اعتماد نکنید. این سیستم معمولاً پیش از آغاز یک مکالمه یا مبارزه، پیشرفت‌های شما را ذخیره می‌کند اما در کمال ناباوری گاهی اوقات چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ ایرادی که می‌تواند به هدر رفتن چند ساعت منجر شود.

با در نظر گرفتن آنچه در پاراگراف پیشین گفته شد، توصیه می‌کنیم خودتان بصورت دستی قبل از آغاز مکالمه‌ها و مبارزات مهم بازی را ذخیره کرده و این عمل را به یک عادت برای خودتان تبدیل کنید. با کلید روی دکمه F5 بازی شما ذخیره شده و با کلید روی دکمه F8 آخرین فایل ذخیره بارگذاری می‌شود.

همه چیز را در همان محیط اول امتحان کنید

پس از اینکه کنترل شخصیت اصلی سرانجام به شما سپرده می‌شود، توصیه می‌کنیم سمت درب خروجی نرفته و از محیط اول خارج نشوید. اولین محیط، بهترین زمان و مکان برای آشنایی با برخی از مکانیک‌های گیم پلی است. در همین راستا، قبل از هر چیز از کلیدهای W ،A ،S و D برای حرکت دوربین استفاده کنید تا اصطلاحاً قلقش دستتان بیاید. بعد از این، نوبت به اسکرول ماوس می‌رسد که با استفاده از آن می‌توانید دوربین را زووم کنید یا از حالت زووم خارج شوید. اگر دکمه میانی ماوس را نگه داشته و ماوس را به چپ یا راست حرکت دهید، زاویه دید شما تغییر می‌کند.

پس از اینکه با مکانیک‌های مربوط به کنترل آشنا شدید، وقت آن است تا اشیایی که در گوشه و کنار محیط هستند را بیابید. اگر نشانگر را نزدیک به یک شی ببرید که امکان تعامل با آن وجود داشته باشد، علامت نشانگر ماوس تغییر می‌کند. در محیط اول، اجسادی در گوشه و کنار هستند که می‌توانید به سراغشان رفته و آیتم‌هایشان را بردارید.

در محیط اول می‌توانید از یک بونس اکشن به نام Dip بهره ببرید. در چند نقطه از محیط، گودال‌های آتش وجود دارد. به سمتشان رفته و از طریف بخش Bonus Action، گزینه Dip را انتخاب کنید. با این کار، سلاح شما شعله ور شده و در مقایسه با حالت عادی صدمه بیشتری به دشمنان وارد می‌کند.

حین مبارزات به محیط توجه داشته باشید

برخی اوقات وارد کردن ضربه مستقیم به دشمن، انتخاب درستی نیست. در چنین شرایطی، بهتر است نگاهی به محیط اطراف انداخته و ببینید آیتم‌هایی مانند سنگ در دسترس هستند یا خیر. همچنین لوسترها و دیگر آیتم‌های آویزان از سقف را فراموش نکنید که افتادنشان روی سر دشمنان می‌تواند صدمه زیادی را به آن‌ها وارد کند.

یکی دیگر از بونس اکشن‌هایی که به کار می‌آید، Shove است. این عمل شامل هُل دادن دشمنان شده و می‌توانید از آن برای به پایین پرت کردن دشمن از ارتفاع، گرفتار کردنش در یک تله یا دور کردن متحدان از خطر استفاده کنید. در ضمن، هر چقدر ارقام مربوط به Strength و Athletics بیشتر باشد، شما می‌توانید با قدرت بیشتری دشمن خود را هل دهید.

به همدیگر کمک کنید

اگر یکی از اعضای گروه معجون بخصوصی در اینونتوری (Inventory) نداشته باشد، عضو دیگر می‌تواند آن را برایش بیاندازید. برای اینکار باید به منوی Bonus Action رفته و گزینه Throw را انتخاب کرد. از این بونس اکشن همچنین می‌توان برای پرتاب کردن معجون‌های زیان آور به سمت دشمنان بهره برد.

می‌توانید شخصیت‌های مهم را به قتل برسانید

یکی از مهمترین ویژگی‌های عناوین نقش آفرینی آزادی عمل است. خوشبختانه این ویژگی در بازی Baldur’s Gate 3 وجود داشته و کاربر می‌تواند آنطور که می‌خواهد برای رسیدن به هدف خود گام بردارد. برای مثال، با شخصیتی مواجه شدید و او چیزی که دنبالش هستید را بنا به دلایلی به شما نمی‌دهد. شما می‌توانید بدون نگرانی جانش را بگیرید. در ضمن، اتفاقات این چنینی را یک سد نبینید که جلوی حرکتتان را می‌گیرد، بلکه یک مانع در بگیرید که فقط و فقط باعث تغییر مسیرتان می‌شود.

از بررسی‌های ادراکی (Perception Checks) نهایت بهره را ببرید

برخی از مکانیک‌ها بصورت خودکار فعال شده و بررسی‌های ادراکی یا اصطلاحاً Perception Checks در این دسته قرار می‌گیرند. این مکانیک محیطی که در آن قرار دارید را بررسی کرده و اگر آیتمی مخفی مانند تله یا اهرمی برای باز کردن درب وجود داشته باشد، اطلاع می‌دهد. بررسی محیط گاهی اوقات موفقیت آمیز بوده و گاهی اوقات با شکست همراه است. با این حال، جای هیچ گونه نگرانی‌ای ندارد؛ زیرا همراهان شما هم بصورت خودکار محیط را بررسی کرده و اگر چیزی پیدا کنند، آن را با شما به اشتراک می‌گذارند تا در جریان باشید.

طلسم‌ها فقط برای مبارزات نیستند

طلسم‌ها فقط حین مبارزات بکار نمی‌آیند و می‌توانید از آن‌ها برای تعامل بیشتر با محیط و موجودات بهره ببرید. یکی از کاربردی‌ترین طلسم‌ها در خارج از میدان مبارزه، طلسمی است که به واسطه آن می‌توان با حیوانات صحبت کرد. توصیه می‌کنیم این طلسم همراه یکی از شخصیت‌های گروهتان باشد. مطمئن باشید بابت این تصمیم پشیمان نخواهید شد.

شانس خود را با دیگران امتحان کنید

امکان تغییر شخصیت تحت کنترل در بازی وجود داشته و در صورت نیاز، می‌توانید کنترل یکی از اعضای گروه را بر عهده بگیرید. یکی از بهترین زمان‌ها برای تغییر شخصیت تحت کنترل، قبل از آغاز یک مکالمه است. برخی از نژادها یا کلاس‌ها باعث می‌شوند حین مکالمه با یک شخصیت بخصوص، گزینه جدیدی برای انتخاب دسترس قرار بگیرد؛ گزینه‌ای که می‌تواند مسیر مذاکره را تغییر دهد.

دیگر شرایطی که تغییر شخصیت تحت کنترل را می‌طلبد، حضور در اماکن تاریک است. اگر شخصیت اصلی شما قابلیت Darkvision را ندارد، از عضو دیگر گروه استفاده کنید تا حین جستوجو در اماکن تاریک با مشکلی مواجه نشوید. راه حل دیگر، استفاده از مشعل یا تلاش برای یافتن شمع است.

جابجایی اشیا

قابلیت جابجایی اشیا در Baldur’s Gate 3 گنجانده شده است. برای این کار، کافی است روی شی مورد نظر کلیک کرده و آن را تا نقطه دلخواه بکشید. قابلیت جابجایی معمولاً برای مشاهده آیتم‌های مخفی بکار می‌رود؛ برای مثال، اگر در جریان بازی با دربی مواجه شدید که باز نمی‌شود، تعدادی از جعبه‌هایی که در آنجا قرار دارند را جابجا کنید. به احتمال زیاد، با اهرمی مواجه می‌شوید که از طریق آن می‌توان درب را باز کرد.

در انتها، لازم به ذکر است نسخه رایانه‌های شخصی بازی Baldur’s Gate 3 هم اکنون در دسترس بوده و نسخه پلی استیشن 5 در تاریخ ۱۵ شهریور (مصادف با ۶ سپتامبر) عرضه می‌شود. نسخه‌های ایکس باکس هم مراحل توسعه را پشت سر می‌گذارد اما در حال حاضر تاریخ انتشاری برای آن اعلام نشده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments