بهترین بازی‌های سبک شوتر در سال ۲۰۲۱

بهترین بازی‌های سبک شوتر در سال ۲۰۲۱ | از زامبی‌کشی تا حلقه زمان

از زامبی‌کشی تا حلقه زمان

بهترین بازی‌های سبک شوتر سال ۲۰۲۱ در واقع عناوینی هستند که علاوه بر گیم پلی جذاب برای ارائه یک تجربه تیراندازی خوب، ویژگی‌هایی داشته‌اند که به همان دلیل در این لیست قرار گرفته‌اند. با این حساب، در این مطلب می‌توانید قوی‌ترین عناوین در این سبک که سال گذشته میلادی عرضه شده بودند را مشاهده کنید.

یکی از دسته بازی‌هایی که هم بیشترین طرفدار و هم بیشترین هیجان را برای برخی افراد در میان سایر عناوین دارد، بدون شک سبک شوتر است. در این حالت، بازیکن با سلاحی که در دست دارد به دشمن تیر می‌زند؛ خیلی ساده! اما همین مکانیزم ساده امروزه در دنیای بازی‌های ویدیویی به حدی متفاوت و جذاب شده که حالت آن از یک عنوان به بازی دیگر فرق می‌کند. به همین دلیل در این مطلب قصد دارید تا به معرفی بهترین بازی‌های سبک شوتر برویم که در سال ۲۰۲۱ معرفی یا برای دیگر کنسول‌ها یا با محتوای بیشتر، آپدیت شده‌اند.

دقت کنید که این بازی‌ها همگی براساس نمره میانگین در وبسایت Metacritic لیست شده‌اند. پس اگر بازی Battlefield 2042 یا Call of Duty: Vanguard در آن وجود ندارد، به دلیل این بوده که نمره آن‌ها کمتر از حد مورد نظر بوده و شرایط حضور در لیست را نداشته است!

بازی Back 4 Blood

نمره: ۷۷

شاید Back 4 Blood به خوبی آن چیزی که در Left 4 Dead برای برخی از کاربران به جای مانده بود نباشد، اما لذتی که در کشتن زامبی‌های پرخون در هرکدام از این دو بازی وجود دارد، هرگز خسته‌کننده نخواهد بود! در واقع گیم پلی بازی به حدی جالب و جذاب است که در آن داستان به شدت نادیده گرفته می‌شود. اما باید بدانید که تاحدودی هم هدف همین است!

در محیطی مشابه که مردم آلوده شده‌اند و چند بازمانده برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، شاید تعداد افراد سالم کم باشد، اما تعداد خشاب و سلاح به جای مانده به حد کافی زیاد است! به همین ترتیب شما می‌توانید در یک شوتر بی‌نظیر در بازی Back 4 Blood زامبی‌ها را تکه پاره کنید و با دست نگه داشتن روی دکمه تیر، از کنده شدن دست، پا و سر آن‌ها لذت ببرید.

بازی Lemnis Gate

نمره: ۷۸

مثل اینکه اضافه کردن یک سبک روایت داستانی جالب به بازی‌های ویدیویی اضافه شده که سازندگان بسیاری هم اخیرا از آن استفاده می‌کنند؛ به نحوی که بازیکن در یک نقشه کلی قرار می‌گیرد و بعد از هربار مردن، متوجه می‌شود که در یک حلقه زمانی ایستاده که چندین و چند بار تکرار می‌شود! حال عناوین بسیار مهم و برتری در دسته بهترین بازی‌های سبک شوتر در سال ۲۰۲۱ از این مکانیزم استفاده کرده‌اند و Lemnis Gate نیز یکی از آن‌ها است.

با این وجود، Lemnis Gate کمی نسبت به دو بازی ذکر شده متفاوت است؛ بدین شکل که شما در بازی در مقابل دیگر بازیکنان قرار می‌گیرید و ۲۵ ثانیه فرصت دارید تا هرکاری که می‌خواهید انجام دهید! کشتن دشمن، کمک به یار، برداشتن مهمات و .. همه از کارهایی هستند که در این ۲۵ ثانیه قادر به انجام آن خواهید بود! بعد از آن نیز دوباره زمان ریست شده و وارد یک حلقه ۲۵ ثانیه‌ای جدید می‌شوید.

بازی Hell Let Loose

نمره: ۷۹

در بازی‌هایی مانند Call of Duty: WWII یا Vanguard قطعا جنبه جالبی از یک مبارزه خشن در جنگ جهانی دوم را می‌بینید که در نقشه‌ای نسبتا کوچک، سربازان می‌دوند و همدیگر را تکه پاره می‌کنند. در این بازی‌ها که حتی Battlefield V را هم باید در دسته آن بدانیم، بازیکن بیشتر به جای اینکه روی دقت تیر تمرکز کند، راه می‌رود، لیز می‌خورد، می‌پرد و کلا با حرکات بدن سعی می‌کند تا به تیر جای خالی بدهد. اما آیا در جنگ جهانی دوم، افراد برای جای خالی دادن به تیرها لیز می‌خوردند؟

اگر یک بازی نسبتا واقع‌گرایانه در مقایسه با عناوین ذکر شده و موفق بازار ویدیوگیم را بخواهید، قاعدتا Hell Let Loose یک انتخاب بسیار هوشمندانه خواهد بود. در این بازی، نقشه‌ای بزرگ مثل زمین‌های جنگ برای بازیکنان فراهم می‌شود تا در دو جبهه در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. با این حال به جای تک‌روی و دویدن، اینجا کار تیمی، تاکتیک و استراتژی حرف اول و آخر می‌زند! باید بتوانید به درستی تیم را هدایت کنید یا به حرف‌های رهبر آن گوش بدهید تا در این بازی موفق شوید. همچنین انتخاب نوع سلاح در Hell Let Loose، کمی دقیق‌تر و تاریخی‌تر از سایر عناوین این سبک است.

بازی Far Cry 6

نمره: ۸۰

یک Far Cry خوب که بتواند در دسته بهترین بازی‌های سبک شوتر قرار بگیرد، باید بتواند داستانی هیجان‌انگیز با شخصیت منفی درست حسابی، ماجراجویی در گیم پلی، آیتم‌های مختلف و همچنین تنوع در سلاح را داشته باشد. این در حالی است که Far Cry 6 دقیقا همه این موارد در لیست را خیلی خوب تیک می‌زند! شما در جزیره یارا (Yara) هستید، جایی که مردم آن بر ضد دیکتاتوری فوق‌العاده قدرت‌طلب به نام آنتون کاستیلو (Anton Castillo) آن‌ها را سرکوب می‌کند. حال آیا به حرف‌های این فرد برای نابودی مردم گوش می‌دهید؟ هرگز!

در Far Cry 6 نیروهای مقاومت سعی دارند تا جزیره را آزاد کنند و در همین راستا داستانی مهیج و جذاب رقم‌زده می‌شود. بخصوص وقتی که می‌بینید پسر کاستیلو مثل او شرور نیست. از نظر گیم پلی نیز در این عنوان از نظر تنوع سنگ تمام گذاشته شده است! شما می‌توانید یک موشک‌انداز همراه را در کوله پشتی خود داشته باشید، یک سلاح برای پرتاب میخ با قدرت بالا داشته باشید یا حتی از یک سی دی پلیر برای قطع کردن سر دشمنان با دیسک‌های مختلف استفاده کنید!

بازی Crysis Remastered Trilogy

نمره: ۸۱

سری Crysis برای طرفداران بازی‌های شوتر با سبکی آینده‌نگر همیشه مورد علاقه بوده‌اند. در این بازی‌ها، ترکیبی از دشمنان انسان و فضایی‌ها در مقابل شما قرار می‌گیرند که هرکدام به دنبال مقصدی هستند. با این حال، چیزی که باعث می‌شد تا افراد حتی بدون کوچک‌ترین توجهی به داستان از آن لذت ببرند، استفاده از تکنولوژی نانو در لباس‌هایی بود که خود و یاران می‌پوشیدید. در واقع وقتی که لباس نانو سوت با استفاده از قابلیت‌های مختلف، نام هرکدام را می‌گفت، در واقع از آن نهایت لذت را می‌بردیم!

برای مثال، استفاده از زره بی‌نهایت یا همان Maximum Armor به شما کمک می‌کرد تا تیرهایی که شلیک می‌شوند تا مدتی کوتاه هیچ تاثیری نداشته باشند. همچنین قابلیت‌های غیب شدن و استفاده از نهایت قدرت، همیشه به بازیکن حس قدرتمند بودن را می‌دادند. حال این حس در سال گذشته ریمستر شد! جایی که می‌توانستید ماجرای پرافت (Prophet) را دنبال کنید که از بازی اول چطور زنده ماند، در عنوان دوم خودکشی کرد و ذهنش را در بدن فردی دیگر بارگذاری کرد و در بازی سوم، نهایتا تهدیدهای مقابل زمین را با تیر و کمان معروفی که داشت پاکسازی کرد!

بازی Boomerang X

نمره: ۸۱

بازی Boomerang X یکی از آن دسته عناوینی بود که دلیل قرار گرفتنش در دسته بهترین بازی‌های سبک شوتر داشتن یک گیم پلی بسیار اعتیادآور و جذاب است؛ حتی اگر تنها سلاح شما یک بومرنگ شبیه به حرف X بوده و با آن مجبور شوید تا انواع و اقسام دشمنان را بزنید! در واقع در این بازی داستان چندان هم ملاک اصلی نیست و بیشتر روی همین گیم پلی خاص تمرکز شده تا پرتاب بومرنگ مد نظر باشد. در هر صورت، تا زمانی که خود آن را بازی نکنید، توصیف تجربه آن حتی در صورت تکراری بودن واقعا امکان‌ناپذیر است!

بازی Returnal

نمره: ۸۵

یکی دیگر از انحصاری‌های پلی استیشن که ترکیب گیم پلی بی‌نظیر آن با ویژگی‌های کنترلر دوال سنس بدون شک هر بازیکنی که به وجد می‌آورد! در واقع Returnal علاوه بر یک داستان مهیج، بازیکنان را در محیطی قرار می‌دهد که هر سه ملاک بهترین بازی‌های سبک شوتر در آن کاملا رعایت شده است؛ تنوع سلاح، چالش، بهره‌گیری از استعداد. در واقع این عنوان به دید بسیاری از کاربران این لیاقت را داشت که به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شود، اما سازندگان آن به گرفتن جایزه بهترین بازی اکشن سال بسنده کردند.

بازی Halo Infinite

نمره: ۸۶

تزریق یک خون تازه به دنیای انحصاری‌های ایکس باکس، کاری بود که در واقع باید یک سال پیش با عرضه کنسول ایکس باکس سری ایکس انجام شود. با این وجود، سازندگان با خوش‌فکری وقتی که دیدند عرضه زودهنگام پروژه تمام نشده فقط نابودی به بار می‌آورد (مثل Cyberpunk 2077)، تصمیم گرفتند تا یک سال دیگر هم طرفداران را منتظر بگذارند تا نهایتا یک نمونه کامل را تحویل دهند.

در بازی Halo Infinite همه چیز هست؛ یک داستان برگرفته از تجربه چندین و چند ساله سری Halo، دشمنانی متفاوت از قبلیه‌هایی مختلف، انواع سلاح با تکنولوژی ساخت متفاوت و قابلیت‌هایی که می‌توان ارتقا داد و از آن‌ها برای قدرتمند شدن استفاده کرد. در واقع به گفته بسیاری از منتقدان، سری Halo با عنوان Infinite هم‌اکنون در همان جایی قرار دارد که باید باشد؛ طوری که هم مکانیزمی جدید به سری اضافه شده، هم داستان و گیم پلی عناوین قبلی به خوبی حفظ شده است.

همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های این بازی داشتن بخش چند نفره یا همان Multiplayer بسیار قوی است که یه گفته سازندگان، تا سال‌ها آپدیت خواهد شد.

بازی Ratchet And Clank: Rift Apart

نمره: ۸۸

واقعا قرار نیست تا یکی از بهترین بازی‌های سبک شوتر درباره داستان جنگ جهانی یا مبارزاتی باشد که با درون‌مایه واقع‌گرایانه طراحی شده‌اند؛ بلکه روایت یک لامبکس که به دنبال هم‌نوع‌های خود می‌گردد هم دقیقا می‌تواند به همان اندازه جالب و هیجان‌انگیز باشد!

در واقع وقتی که داستان سری Ratchet And Clank برای کنسول پلی استیشن 4 یکبار ریبوت شد، بازیکنان فکر می‌کردند که قرار است تا همه چیز از نو نوشته شده و روایت رتچت و کلنک از نو با بازی‌های بعدی به نمایش گذاشته شود. این ایده خیلی خوب بود، اما بهتر از آن دنبال کردن همان داستانی بود که سال‌ها بازیکنان با آن در کنسول‌های پلی استیشن 2 و پلی استیشن 3 خاطره داشته‌اند. به همین دلیل نیز سازندگان مسیر درستی را در پیش گرفتند تا با ارائه کردن ایده جهان‌های مختلف، رتچت را از کلنک جدا کنند!

در Ratchet And Clank: Rift Apart در واقع یک شخصیت جدید به نام ریوت (Rivet) معرفی می‌شود که هم‌نوع رتچت است، اما قابلیت‌هایی دارد که او ندارد! مانند استفاده از یک بازو مکانیکی که خودش درست کرده و همچنین اسلحه‌ای که پیش‌تر هرگز در عناوین مختلف سری ندیده بودید! تنوع گجت‌ها و وسایلی که با آن می‌توانید دشمنان متنوع را نابود کنید بالاست و از طرفی روایت داستان به حدی شیرین و مهیج است که شما را هرلحظه به ادامه آن ترغیب می‌کند.

بازی Deathloop

نمره: ۸۸

گیر افتادن در یک حلقه زمانی می‌تواند خیلی آزار دهنده باشد، آن هم وقتی که راه طولانی را رفته باشید و ناگهان پس از کشته شدن دوباره از آن همان اول شروع کنید! با این وجود بازی Deathloop موفق شده تا این مکانیزم را طوری پیاده‌سازی کند که در صورت مردن و بازگشت به خط زمانی قبلی، هم چیزهای زیادی را از دست داده باشید و هم نداده باشید! در واقع Deathloop نه‌تنها در دسته بهترین بازی‌های سبک شوتر در سال ۲۰۲۱ قرار می‌گیرد، بلکه دو جایزه را هم برنده شده تا ثابت شود که این عنوان برعکس برخی تبلیغات شرکت‌های سازنده، فقط در حد یک تریلر هیجان‌انگیز نیست؛ بلکه خود بازی هم به همان اندازه مهیج و جذاب است.

در این بازی هم داستان بی‌نظیری از تلاش‌های شخصیت اصلی برای خارج شدن از این حلقه زمانی وجود دارد، هم به دلیل ریست شدن زمان گیم پلی آن جالب است. در حقیقت این بازی ساخته استودیو Arkane است و اگر عناوین مختلف آن مانند Dishonored را بازی کرده باشید، خیلی خوب می‌دانید که استفاده از سلاح و قدرت‌های عجیب و ویژه در طراحی منحصر آن چه حسی را دارد! این در حالی است که Deathloop از ویژگی‌های زمانی هم استفاده می‌کند و از همین جهت دست سازندگان در این استودیو را برای هرگونه نوآوری باز گذاشته است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا