برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
آیا بهترین انیمه های علمی تخیلی را می‌شناسید؟
1%
 • 5.5/10

آیا بهترین انیمه های علمی تخیلی را می‌شناسید؟

آثاری که ذهن شما را به کنکاش ترغیب می‌کنند

آیا بهترین انیمه های علمی تخیلی را می‌شناسید؟ ۲ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

چه در انیمه‌ها و چه در فیلم‌های هالیوودی، ژانر علمی تخیلی همیشه جزوی از ژانرهای پرطرفدار و محبوب واقع شده است. دنیاهایی که در آینده و زندگی بشریت در کنار ربات‌ها سیر می‌کنند، موضوعی جذاب برای تماشا کردن محسوب می‌شود. با ما همراه شوید چرا که در این مطلب قرار است به معرفی و بررسی ۱۰ مورد از بهترین انیمه های علمی تخیلی بپردازیم.

امروزه انیمه توانسته است سیر عظیمی از مضامین گسترده را در خود جای دهد که به عنوان یکی از موفق‌ترین آن‌ها می‌توان به انیمه‌هایی در سبک علمی تخیلی اشاره کرد. ژانر sci-fi یا به عبارتی (Science fiction) توانسته است براساس آثار منتشر شده امتیازهای قابل قبولی را از طریق رسانه‌های مختلف کسب کند و به یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها تبدیل شود. این ژانر در اصل برای افرادی که به کنکاش در آینده و اتفاقاتی که اطراف فضا می‌افتد علاقه‌مند هستند، ساخته شده است. خوشبختانه دنیای انیمه موفق به پوشش دهی عالی و عرضه آثار محبوبی در ژانر علمی تخیلی با رضایت تماشاگران بی‌شماری رو به رو شده است. 

آثاری که در سبک علمی تخیلی به اقتباس می‌رسند به اطلاعات مخاطبان و تماشاگران خود کمک می‌کنند، بنابراین در صرف وقت آن‌ها مفید واقع می‌شوند. البته ناگفته نماند که امسال نیز انیمه‌های خوبی در ژانر مذکور در خود جای داده است که تاکنون دو مورد از آن‌ها، Kaiju No. 8 در ۲۵ فروردین و Go! Go! Loser Ranger! در ۱۹ فروردین به اقتباس رسیده‌اند. همانطور که از موضوع این مطلب مشخص است، در ادامه ۱۰ مورد از بهترین انیمه های علمی تخیلی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم، بنابراین با رسانه سرگرمی جهت مطلع شدن از آن‌ها همراه شوید.

۱۰. توهم بهشتی

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۲۲
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۳
 • تعداد قسمت‌ها: ۱۳ قسمت

پانزده سال قبل، مصیبتی بزرگ باعث ویرانی توکیو در ژاپن می‌شود. اکنون زمین خالی از سکنه است، اما موجوداتی عجیب‌الخلقه در آن پرسه می‌زنند. با این حال، تمدن یک مرکز منزوی را برای رشد یافته است، مکانی که بهترین رفتار در مقابل کودکان می‌شود و همواره از دنیای بیرون محافظت می‌شوند. اما در این بین، دو کودک بیرون از این مرکز به نام‌های مارو (Maru) و کیروکو (Kiruko) زندگی خود را در جستجوی بهشت فرضی سپری می‌کنند. انیمه توهم بهشتی (Heavenly Delusion) جدیدترین عضو در لیست بهترین انیمه های علمی تخیلی محسوب می‌شود، که گاهی اوقات شامل صحنه‌هایی طاقت‌فرسا است. طرفداران سریال The Last Of Us به تماشای این انیمه دعوت می‌شوند، چرا که شباهت‌های بسیاری میان این دو سریال وجود دارد؛ دو غریبه ناچار می‌شوند به یکدیگر اعتماد کنند و به دنبال مکانی امن، از خطرها گذر کنند. شخصیت پردازی پیچیده و تصاویری با کیفیت و معمایی باعث می‌شود این انیمه به یکی از پرطرفدارترین انیمه‌های سال ۲۰۲۳ تبدیل شود. به همین سبب، انیمه توهم بهشتی طرفداران بسیاری را مجذوب خود کرده است.

۹. دکتر استون

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۲۸
 • تاریخ عرضه: ۲۰۱۹
 • تعداد قسمت‌ها: ۵۸ قسمت

در سراسر جهان به خصوص کشور ژاپن، رویدادی رمزآلود و مرموزانه باعث شد تقریباً همه افراد جهان به سنگ تبدیل شوند. پس از گذشت هزاران سال، دانش آموز دبیرستانی به نام تایجو (Taiju) در ژاپن احیا می‌شود، جایی که تقریباً خالی از هرگونه تمدنی است. او با چهر‌ای آشنا در سنکو آشنا می‌شود. این فرد نابغه قصد دارد تمدن را مجدداً از ابتدا بازسازی کند. آن‌ها با یکدیگر متحد شده و با استفاده از دانش خود برای ساخت آتش و موارد ابزاری دیگری می‌کوشند، و سعی در دستیابی به چیز‌های غیر ممکن دارند. تاکنون، روایت‌های آخرالزمانی تنها در جذب طرفداران اکشن و سرگرم کردن آن‌ها موفق بوده‌اند. اما مجموعه دکتر استون (Dr. Stone) به دلیل استفاده از موضوعاتی بر حسب دانش فیزیک و شیمی مورد تحسین قرار می‌گیرد، و به همین سبب جزوی از بهترین انیمه های علمی تخیلی به شمار می‌آید. این انیمه زندگی دو قهرمان در قلب دنیایی محکوم به فنا را در بر می‌گیرد که باید برای بقای خود با استفاده از علم دنیای واقعی تلاش و با مرگ مقابله کنند.

۸. انگل: قاعده کلی

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۳۳
 • تاریخ عرضه: ۲۰۱۴
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۴ قسمت

مجموعه انگل: قاعده کلی (Parasyte: the maxim) به نویسندگی هیتوشی ایواکی (Hitoshi Iwaaki) می‌تواند یکی از بهترین انیمه های علمی تخیلی تمام دوران باشد. همانطور که ذکر شد این انیمه در ژانر علمی تخیلی سیر می‌کند، به همین سبب خاطره‌ای تکرار نشدنی را برای تماشاگران خود به وجود می‌آورد. داستان از آنجایی شروع می‌شود که انگل‌ها قصد تصرف دنیا را دارند، و سعی می‌کنند با تسخیر بدن انسان‌ها بشریت را از بین ببرند. شخصیت اصلی این داستان پسری ۱۷ ساله به نام شینیچی ایزومی (Shinichi Izumi) است که طی حمله یک انگل، دست راست او توسط این انگل تسخیر می‌شود. در ادامه داستان این انیمه، ایزومی به همراه انگل دست راست خود یک گروه را تشکیل می‌دهند و سعی دارند در مقابل دیگر انگل‌های بیگانه ایستادگی کنند. 

انیمه انگل: قاعده کلی مملو از صحنه‌‌های وحشتناک و چندش‌آور است که موجب می‌شود همچنین به عنوان یکی از بهترین انیمه های ترسناک نیز شناخته شود. با وجود مباحث غیر واقعی و علمی، این انیمه قطعا به عاشقان ژانر علمی تخیلی پیشنهاد می‌شود، تا بتوانند با تماشای آن لحظاتی از زندگی خود را صرف لذت بردن از داستان زیبای این مجموعه کنند.

۷. سایبرپانک: اج رانرز

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۶۰
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۲
 • تعداد قسمت‌ها: ۱۰ قسمت

در حالی ساخت مجموعه‌های متفاوت براساس داستان بازی‌ها به محبوبیت بسیاری دست یافته است، همواره در حال شاهد گسترش روزافزون این سبک هستیم، که به عنوان یک مورد از موفق‌ترین انیمه‌های این سبک می‌توان به مجموعه ده قسمتی سایبرپانک: اج رانرز (Cyberpunk: Edgerunners) که بر اساس بازی ویدئویی Cyberpunk ۲۰۷۷ عرضه شده است، اشاره کرد. این انیمه در ژانر عاشقانه، اکشن و علمی تخیلی از زندگی پسری به نام دیوید مارتینز (David Martinez) پیروی می‌کند که به دنبال انتقام مرگ مادرش به دنیای زیرزمینی خلافکاران نفوذ کرده، وسپس با دختری به نام لوسی (Lucy) ملاقات می‌کند. 

لوسی رویای سفر به کره ماه را در سر دارد، و آشنایی او با دیوید منجر به تغییراتی در مسیر پیش‌روی او شد. دیوید و لوسی نقاط مشترکی را بین خود می‌یابند و این موضوع موجب شروع رابطه عاشقانه آن‌ها می‌شود. زندگی این شخصیت‌ها پس از آشنایی با یکدیگر رنگارنگ و هیجان انگیزتر می‌شود. روند پر تلاطم و زیبای این انیمه به جذابیت آن افزوده است، همچنین وجود صحنه‌هایی خنده‌دارمانند شلیک اتفاقی شخصیت ربکا (Rebecca) به برادرش لبخند را روی لب‌های تماشاگران به ارمغان می‌آورد. در نهایت با وجود این تفاسیر، انیمه مذکور به عنوان موردی از سری بهترین انیمه های علمی تخیلی به دنبال کنندگان انیمه پیشنهاد می‌شود.

۶. پلاتو

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۶۰
 • تاریخ عرضه: ۲۰۲۳
 • تعداد قسمت‌ها: ۸ قسمت

انیمه پلوتو (Pluto)  اولین داستان در مورد احساسات ربات‌ها نیست، اما از آن می‌توان به عنوان یکی از بهترین‌ها یاد کرد. مانگا پلوتو توسط نویسنده انیمه شاهکار مانستر (Monster)، نائوکی اوسارا (Naoki Urasawa) نوشته شده است. این انیمه با ژانر رازآلود و ترسناک به یکی از بهترین انیمه های علمی تخیلی در سال ۲۰۲۳ تبدیل شده است. پلوتو زندگی ربات‌هایی را در نظر می‌گیرد که برای اولین بار یاد می‌گیرند دوست داشته باشند، متنفر و یا ناراحت شوند. داستان این مجموعه از خط داستانی مانگا پسر فضایی (Astro Boy) پیروی کرده و ماموریت‌های یک کارآگاه را روایت می‌کند. داستان از آنجایی شروع می‌شود که قاتلی بی‌نام و نشان طیف گسترده‌ای از انسان و ربات‌ها را به قتل رسانده و از بین می برد. با توجه به اینکه از مانگا پلوتو به عنوان یک شاهکار توسط  نائوکی اوسارا یاد می‌شود، توقعات دنبال کنندگان از انیمه آن نیز بالا می‌رود که در نهایت مجموعه انیمه پلوتو توانست تا حدی انتظارات مخاطبان و طرفداران را برآورده کند. پلوتو دنیایی را روایت می‌کند که انسان‌ها زندگی قابل قبول و مسالمت‌آمیزی را در کنار ربات‌ها سپری می‌کنند و از طرفی ربات‌ها نیز توانایی درک موضوعات مختلف را دارند که باعث می‌شود زندگی آن‌ها بهتر پیش برود.

۵. کد گیاس

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۷۰
 • تاریخ عرضه: ۲۰۰۶
 • تعداد قسمت‌ها: ۵۰ قسمت

در سال ۲۰۱۰ کشور بریتانیا با تقویت نیرو نظامی خود به یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا تبدیل می‌شود و به همین سبب استعمارگری و کشورگشایی‌های خود را شروع می‌کند. یکی از کشورهای قربانی اولیه این استعمار، کشور ژاپن است که داستان اصلی از این نقطه شروع می‌کند. لولوش لمپروژ (Lelouch Lamperouge) دانش آموز باهوشی است که در منطقه ۱۱ ژاپن سکونت دارد. یک روز به صورت اتفاقی، لولوش در میان هیاهوی سربازان بریتانیایی و ژاپنی قرار می‌گیرد اما با کمک دختری به نام سی سی (C C) می‌تواند از آن منجلاب بگریزد. 

اما آن‌طور که انتظار می‌رفت، سی سی دختری عادی نیست؛ او از قدرت شاهان یا گیاس بهره‌مند است که به او اجازه می‌دهد تنها با یک دستور دیگران را به انجام کارهای مد نظر خود ترغیب کند. در ادامه سی سی تصمیم می‌گیرد این قدرت را به لولوش تقدیم کند که این موضوع باعث می‌شود موج متفاوتی در ادامه داستان انیمه کد گیاس (Code Geass) آغاز شود. با وجود اینکه تقریبا سه دهه از عرضه اولین فصل این انیمه می‌گذرد اما همچنان از مقبولیت و محبوبیت چشمگیری برخوردار است که باعث می‌شود براساس داستان این مجموعه اسپین‌آف‌های متعددی هرساله منتشر شود. دنیایی تلفیقی از ربات‌ وانسان‌ها به همراه داستانی بی‌نظیر و تکرار نشدنی موجب می‌شود انیمه کد گیاس به جمع بهترین انیمه های علمی تخیلی افزوده شود. بنابراین اگر تاکنون موفق به تماشای این اثر زیبا نشده‌اید، تماشای هرچه سریع‌تر آن به شما پیشنهاد می‌شود. 

۴. نئون جنسیس اونگلیون

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۳۵
 • تاریخ عرضه: ۱۹۹۵
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶ قسمت

 داستان انیمه نئون جنسیس اونگلیون (Neon Genesis Evangelion) حول محور اتفاقاتی می‌چرخد که برای پسر ۱۴ای به نام شینجی ایکاری (Shinji Ikari) رخ می‌دهد. پس از حمله هیولایی ترسناک در زمین که قصد از بین بردن بشریت را در سر دارد، زندگی برای ساکنان زمین سخت می‌شود و بسیاری از آن‌ها به گروهی برای مقابله با این هیولا ملحق می‌شوند. شینچی نیز پس از اجبارهای پدر خود به این گروه اضافه شده و در پی آن با چالش‌های گوناگون و عظیمی رو به رو می‌شود.   

مانند دیگر انیمه‌های این لیست، انیمه نئون جنسیس اونگلیون نیز در دنیایی از زندگی مشترک انسان‌ها و ربات‌ها پیروی می‌کند. به همین سبب، انسان‌ها برای مقابله با مشکلات خود به خصوص هیولای ذکر شده، کنترل ربات‌های غول پیکر را در دست می‌گیرند. این مجموعه با موضوع روان شناختی و علمی تخیلی به عنوان یکی از شاهکارترین انیمه‌ها از آن یاد می‌شود، و به نظر می‌رسد هرگز تکرار نخواهد شد. 

۳. شبح درون پوسته

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۲۷
 • تاریخ عرضه: ۱۹۹۵

انیمه شبح درون پوسته (Ghost In The Shell) به عنوان یکی از شاهکارترین مجموعه‌های دنیا به شهرت رسیده است. پیچیدگی داستان این انیمه به حدی خارق العاده محسوب می‌شود که همواره با آثار نولان در حال مقایسه است. این مجموعه به بررسی دنیایی که حول محور ربات و سایبورگ‌ها و چگونگی شرایط آن می‌پردازد. انیمه شبح درون پوسته راجع به خطرات جامعه‌ای که تنها بر اساس تکنولوٰژی پیش می‌رود به تماشاگران و دنبال کنندگان خودهشدار می‌دهد.

شخصیت اصلی این مجموعه، زنی قدرتمند و قوی به نام موتوکو کوساناگی (Motoko Kusanagi) در قالب یک افسر پلیس که از قضا سایبورگ است به نقش آفرینی می‌پردازد. اعضای بدن موکوتو با تکنولوژی آغشته شده‌اند، و بنا به این دلیل او به بررسی چگونگی اسرار و راز‌های آشکار نشده راجع به نفوذ عظیم در زندگی افراد جامعه و گسترش غیر قابل کنترل تکنولوژی می‌پردازد. مجموعه مذکور با توجه به داستان نویسی منحصر به فرد و استثنایی، افکار بینندگان را تا مدت‌ها به بررسی وقایع خود وادار می‌کند. در نهایت، انیمه شبح درون پوسته به عنوان یکی از بهترین سری انیمه های علمی تخیلی عرضه شده، ارزش صرف وقت مخاطبان را برای تماشا کردن دارد.

۲. کابوی بیباپ

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۸.۷۵
 • تاریخ عرضه: ۱۹۹۸
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶ قسمت

هنگامی که صحبت از یک انیمه به شدت مشهور با قسمت‌هایی در تعداد کم می‌شود، انیمه کابوی بیپاپ (Cowboy Bebop) می‌درخشد. انیمه کابوی بیپاپ در آینده بسیار دور، در دنیایی که انسان‌ها بخش‌های مختلفی از منظومه شمسی را استعمار کرده‌اند، رخ می‌دهد. شخصیت‌های اصلی داستان یک گروه را تشکیل داده‌اند و از آنجایی که هرکدام از آن‌ها هدایت یک سفینه را به عهده دارند، “گاوچران” خطاب می‌شوند. این افراد به عنوان جایزه بگیران ماهر، و با همکاری یکدیگر گروهی شکست ناپذیر را می‌سازند؛ گروه آن‌ها تشکیل شده از یک هیتمن، پلیس فضایی سابق، کلاهبرداری خطرناک، هکر کودک و یک سگ است. 

انیمه کابوی بیپاپ در ژانر معمایی، فانتزی تاریک، علمی-تخیلی و مضامین غربی، داستانی منحصر به فرد را به ارمغان می‌آورد. در نهایت تنها نقطه ضعف این مجموعه در داستان نویسی کوتاه آن دیده می‌شود. 

۱. اشتاینر؛گیت

 • امتیاز مای انیمه لیست: ۹.۰۷
 • تاریخ عرضه: ۲۰۱۱
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۴ قسمت

انیمه اشتاینر؛گیت (Steins;Gate) بر اساس رمانی به همین نام، داستان رینتارو اوکابه (Rintaro Okabe) را دنبال می‌کند؛ فردی که طی کنفرانس خود با موضوع سفر در زمان به جسد مرده یک محقق علوم اعصاب برخورد می‌کند. رینتارو سعی دارد پیامی را با توجه به این حادثه ارسال کند، اما در همین زمان متوجه می‌شود موتفی زنده است، و پیام قبل از ارسال او ظاهر شده است. پس از وقوع این اتفاقات عجیب و غریب، رینتارو و دوستانش متوجه اختلالی در زمان می‌شوند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به دست کاری و سفر در زمان بپردازند، و هدف آن‌ها تغییراتی در گذشته، حال و آینده است.

همانطور که از موضوع این‌ مقاله مشخص است، انیمه  اشتاینر؛گیت نیز جزوی از بهترین انیمه های علمی تخیلی و براساس داستان واقعی است. این انیمه از شخصی به نام جان تایتر (John Titor) فردی که ادعا می‌کرد مسافری از سال ۲۰۳۶ است الهام می‌گیرد. جان تایتر ادعا می‌کرد برای تعمیر زمان به یک‌ کامپیوتر‌ ۱۹۷۵ IBM-۵۱۰۰ احتیاج دارد. اما نکته جالب این انیمه این‌جا است؛ جان تایتر در قالب رینتارو اوکابه به تصویر کشیده نمی‌شود، بلکه شخصیت مجزا خود را دارد. این نسخه از جان تایتر به عنوان منبعی از اطلاعات مهم در طول داستان ظاهر می‌شود و به نظر می‌رسد یک مسافر واقعی در زمان باشد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments