برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
رتبه‌بندی بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰
1%
  • 0/10

رتبه‌بندی بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰

مروری بر نوستاژی‌ها

رتبه‌بندی بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ ۱۸ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ سینما کپی لینک

کودکان دهه ۲۰۰۰ دوران طلایی را بر اساس کارتون‌های منحصر به فرد تجربه کرده‌اند، چرا که خاص‌ترین کارتون‌ها مختص این دوره زمانی است. در ادامه با ما همراه شوید تا به رتبه‌بندی بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ بپردازیم. 

نسل زد (افرادی که بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ متولد شده‌اند) با تماشای بهترین کارتون‌های موجود در دهه ۲۰۰۰ بزرگ شده‌اند. با شروع قرن ۲۰۰۰ کارتون‌ها تحول عظیمی را در خود ایجاد کردند؛ این کارتون‌ها تجربی‌تر و البته عجیب‌تر شدند، و در ادامه با داستان گویی دراماتیک، طولانی و گاهی اوقات آمیخته شده با طنز به تکامل رسیدند. این برنامه‌های طلایی برای تجربه جوی متفاوت می‌توانند برای مخاطبان مفید واقع شوند. برخی از آثار جدید همچنان در ادامه شروع خود در دهه ۲۰۰۰ در حال ساخت قسمت‌های جدید هستند که این موضوع ارزشمندی کارتون‌های این دهه را به وضوح نشان می‌دهد. 

در واقع کارتون های اوایل دهه ۲۰۰۰ از چنان مقبولیتی برخوردارند که در زمان حال نیز بسیاری از بزرگسالان و کودکان برای تماشای برنامه‌ای سرگرم کننده به سمت آن‌ها می‌شتابند. البته ناگفته نماند انیمیشن‌های بسیاری در دیگر دهه‌ها نیز وجود دارند که مستحق بهترن خطاب شدن را دارند، اما با توجه به نسل فعلی، کارتون‌ های دهه ۲۰۰۰ از محبوبیت بیشتری بهره‌مند هستند. این کارتون‌ها برخلاف قدیمی بودن، از عناصر طنزآمیزی استفاده کرده‌اند که اکنون نیز می‌توان با تماشای آن‌ها از ته دل خندید. در ادامه این مطلب با رسانه سرگرمی همراه شوید، چرا که قرار است به رتبه‌بندی ۱۵ مورد از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ بپردازیم که ارزش تماشای مجدد را دارند.

۱۵. فینس و فرب (۲۰۰۷-۲۰۱۵)  

کارتون فینس و فرب (Phineas And Ferb) نمایشی منحصر به فرد بود که توانست با تسلط بر کمدی خودآگاه طرفداران بسیاری را در دهه ۲۰۰۰ به خود جذب کند. فینس و فرب دو برادر کاراگاه بودند که برای مقابله با شرور داستان به اختراعات جدید می‌پرداختند. با وجود هوش و ذکاوت آن‌ها، خواهر این خانواده کندنس، تحت هر شرایطی سعی داشت برای آن‌ها مشکلاتی به وجود آورد تا سد راه ماموریت‌های فنیس و فرب شود. تمامی قسمت‌ها از موسیقی منحصر به فرد و جالبی بهره‌مند هستند که باعث می‌شود قسمت‌های طولانی آن تماشاگران را خسته نکند. در همین حال پلاتیپوسی به نام پری که حیوان خانگی آن‌ها بود با مواجه شدن با شرور داستان همیشه توجه تماشاگران را به خود جلب می‌کرد و به بیان ساده‌تر به ستاره برنامه تبدیل می‌شد. این انیمیشن می‌تواند به صورت تعداد دفعات متعددی دیده شود در حالی که تکراری نمی‌شود، و به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ در این لیست، مقام پانزدهمین کارتون را کسب می‌کند.  

۱۴. خانه موش (۲۰۰۱-۲۰۰۳)

قبل از اینکه فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil) به عنوان مشهورترین اثر دیزنی شناخته شود، کارتون خانه موش (House Of Mouse) این جایگاه را از آن خود کرده بود. در این کارتون میکی موس در یک کلوپ شبانه با کمک کارکنان خود به میزبانی در برابر بسیاری از چهره‌های شناخته شده دیزنی می‌پردازد. از شخصیت‌هایی مانند سفید برفی گرفته تا سیمبا در این نمایش ظاهر می‌شوند و آن را به برنامه سلطنتی دیزنی تبدیل می‌کنند. در ادامه، میکی موس به عنوان مجری یک برنامه تلویزیونی در این کارتون حضور می‌یابد و تمامی شخصیت‌های شرور و کاراکترهای دوست‌داشتنی را به کارهای دست‌جمعی فرا می‌خواند. خانه موش یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ است که نشان می‌دهد چقدر آن دوران برای کارتون‌های دیزنی سرگرم کننده بوده است.

۱۳. ماجراهای بزرگ بیلی و مندی (۲۰۰۱-۲۰۰۷)

کارتون ماجراهای بزرگ بیلی و مندی (The Grim Adventures Of Billy and Mandy) بی‌شک به عنوان یکی از عجیب‌ترین نمایش‌های کودکان به شمار می‌آید. پس از برنده شدن در بازی برزخ، بیلی و مندی روح پلیدی به نام گریم را به عنوان دوست صمیمی خود انتخاب می‌کنند. شخصیت‌ها تضاد‌های بسیاری در روند داستان این کارتون به وجود می‌آوردن؛ مندی از شخصیتی بی‌صبر و خشن برخوردار است در حالی که بیلی دلسوز و مهربان و گریم خونسرد و عملگرا است. استفاده از صحنه‌های طنزآمیز در حالی که به سمت تاریکی می‌روند باعث شده است این اثر به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ در ذهن مخاطبان حک شود. 

۱۲. خانه فاستر برای دوستان خیالی (۲۰۰۴-۲۰۰۹) 

کارتون خانه فاستر برای دوستان خیالی (Foster’s Home For Imaginary Friends) حول محور گروه دوست‌داشتنی، مک و دوست خیالی او بلو می‌چرخد. مک هشت ساله تحت فشارهای مادر خود قرار می‌گیرد چرا که او را به دلیل بازی‌های غیر عادی با دوست خیالی‌اش سرزنش می‌کند. ناگهان مک خود را در مکانی خیالی می‌بیند، جایی که می‌تواند بدون محدودیت در کنار بلو به بازی کردن بپردازد. در ادامه داستان این گروه دوست‌داشتنی با شخصیت‌های جدیدی آشنا می‌شود که به دنبال آن‌ها با چالش‌های جدیدی نیز روبرو می‌شوند. برای کودکان دهه ۲۰۰۰ سریال خانه فاستر برای دوستان خیالی یکی از نوستالژی‌ترین آثار است، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ یاد می‌شود. در زمان حال نیز بسیاری از والدین تماشای این کارتون را برای کودکان خود مناسب می‌دانند و به تماشای آن می‌پردازند. 

۱۱. باب اسفنجی شلوار مکعبی (۱۹۹۹-زمان حال)

کارتون باب اسفنجی شلوار مکعبی (Spongebob Squarepants) موفق شده است در زمینه‌های متفاوت موفقیت‌های بزرگی را کسب کند. این انیمیشن با گذشت سال‌های متوالی همچنان در حال پخش است و نه  تنها مخاطبان قبلی خود را حفظ کرده است بلکه به جذب تماشاگران جدید نیز می‌پردازد. هریک از قسمت‌های این نمایش داستانی جدید را روایت می‌کند و با استفاده از شخصیت‌های محبوب و دوست‌داشتنی خود برای تماشاگران لحظاتی لذت‌بخش را به ارمغان می‌آورد. متاسفانه پس از عرضه فیلم باب اسفنجی شلوار مکعبی در سال ۲۰۰۴، این کارتون دیگر نتوانست به فضای طلایی خود بازگردد. اما با این حال و با توجه به محبوبیت و مقبولیت این اثر، باب اسفنجی شلوار مکعبی قطعا در میان باقی کارتون های دهه ۲۰۰۰ از جایگاه خاصی برخوردار است. 

۱۰. مردان ایکس: تکامل (۲۰۰۰-۲۰۰۳)

مردان ایکس: تکامل (X-Men: Evolution) یک فرانچایز مناسب برای علاقه‌مندان مارول است و جزوی از نخستین کمیک‌های دنیای مارول به شمار می‌آید. این فیلم به معرفی شخصیت‌هایی مانن ولورین، ژان گری و استورم می‌پردازد که با کنترل قدرت خود و کنار آمدن با آن به مبارزه در برابر جهش یافته‌های جدید می‌پردازند. البته ناگفته نماند که پروفسور ایکس هم آنجاست و کل سریال در واقع با یک سخنرانی به یاد ماندنی از او به پایان می‌رسد. قابل توجه بینندگانی که قرار است برای اولین‌بار این کارتون را ببینند باید عرض شود که بهتر است انتظار خشونت‌های بیش از حد را نداشته باشند، چرا که داستان براساس روندی ملایم پیش می‌رود.

۹. داک داجرز (۲۰۰۳-۲۰۰۵)

انیمیشن سریالی داک داجرز (Duck Dodgers) داستان شخصیت تنبل، حریص و از قضا قهرمان اصلی به نام داک داجرز را روایت می‌کند که به دلایل نامعلوم پس از سیصد سال منجمد شدن توسط یک دکتر نجات می‌یابد. پس از گذشت سالیان متوالی و بسیار زیادی که داک منجمد بوده است بشریت تغییرات بی‌شماری را تجربه می‌کند و اکنون در فضاها به سر می‌برد. در ادامه داک با شخصیت‌های محبوب و قدیمی، لونی تونز و پورکی پیگز روبرو می‌شود و با کمک یکدیگر از چالش‌های متعددی جان سالم به در می‌برند. دشمن اصلی آن‌‌ها یک ملکه برفی است که پس از گذشت مدتی با یکدیگر رابطه خوبی برقرار می‌کنند و به دوستان خوبی تبدیل می‌شوند. این اثر لحظات به یادماندنی و جالبی را برای کودکان دوره خود به وجود می آورد و به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ شناخته می‌شود. 

۸. مهاجم زیم (۲۰۰۱-۲۰۰۶)

طرفداران آثار علمی تخیلی احتمالا هرگز نمی‌توانند سریال کمدی تاریک مهاجم زیم (Invader Zim) را از یاد بردند. داستان از آنجایی شروع می‌شود که زیم، موجود فرازمینی طی ماموریتی اما به صورت اشتباه از سرزمین خود به کره زمین فرستاده می‌شود. در ادامه زیم به عنوان دانش‌آموزی معمولی به تحصیل در یک دبیرستان مشغول می‌شود. هدف اصلی زیم تسخیر بشریت و کره زمین است اما پس از اتفاقاتی و روبرو شدن با دوستان جدید برنامه او تا حد قابل توجهی تغییر می‌کند. زیم تقریبا در تمامی نقشه‌های خود شکست می‌خورد، به خصوص زمانی که دیب همکلاسی او سد راه زیم می‌شود. اگرچه این سریال زیبا هرگز شانس به پایان رسیدن را پیدا نکرد اما همچنان می‌تواند به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ در این لیست قرار بگیرد. 

۷. تایتان‌های نوجوان (۲۰۰۳-۲۰۰۶)

کارتون نتورک همیشه آثاری را عرضه می‌کند که نسبت به باقی رقبای خود انتخابی جسورانه محسوب می‌شود و کارتون تایتان‌های نوجوان (Teen Titans) نیز نمونه بارز این موضوع است.  تایتان‌های نوجوان با داستانی بالغانه برای افراد کم سن و سال و نوجوانان داستانی جالبی و هیجان‌انگیزی را ارائه می‌کند. ترکیبی از قهرمانان دی‌سی در حالی که اکثر دیالوگ‌ها برگرفته از جملات طنز سبک آمریکا هستند و همچنین انیمیشن ژاپنی به گیرایی این انیمیشن کمک می‌کنند. شخصیت‌های این کارتون را نوجوانانی تشکیل می‌دهند که در برابر شرورها می‌ایستند و پس از هر قسمت با چالش‌های جدید روبرو می‌شوند. با اینکه تایتان‌های جوان به عنوان یکی از کارتون های قدیمی در دهه ۲۰۰۰ شناخته می‌شود اما همچنان می‌توان از تماشای آن لذت برد. 

۶. مرد عنکبوتی خارق‌العاده (۲۰۰۸-۲۰۰۹)

کارتون مرد عنکبوتی خارق‌العاده (The Spectacular Spider-Man) می‌توانست به عنوان کامل‌‌ترین انیمیشن اقتباس شده از قهرمان محبوب، مرد عنکبوتی باشد اما پس از عرضه انیمیشن مرد عنکبوتی: ورود به دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse) این انیمیشن موفق شد این عنوان را از آن خود کند. با این حال، سریال انیمیشنی مرد عنکبوتی خارق‌العاده به خوبی می‌دانست چه اثری باتوجه به اینکه دفعات متعددی از شخصیت مرد عنکبوتی در آثار مختلف به اقتباس رسیده است، تولید کرده و ایده‌های کلاسیک خود را استادانه متعادل کند. با توجه به این تفاسیر، جای تعجبی وجود  ندارد که چگونه کارتون مرد عنکبوتی خارق‌العاده توانسته است در میان دیگر کارتون های شگفت‌انگیز دهه ۲۰۰۰ از جایگاهی طلایی بهره‌مند شود.

۵. ولورین و مردان ایکس (۲۰۰۸-۲۰۰۹)

ولورین و مردان ایکس

بر خلاف مردان ایکس: تکامل، کارتون ولورین و مردان ایکس (Wolverine And The X-Men) تمایل بیشتری در استفاده از مضامین تاریک‌ دارد. پروفسور ایکس تلاش می‌کند تا مردان ایکس را کنار هم‌دیگر نگه دارد اما مشاجره بین ولورین و روگ منجر به متلاشی شدن تیم می‌شود. بقیه سریال شخصیت‌های ولورین و هیولا را دنبال می‌کند که تلاش می‌کنند همه را مجددا دور هم جمع کنند. برخی از مردان ایکس مانند ژان گری به افرادی شرور تبدیل شدند، در حالی که دیگر شخصیت‌ها مانند استورم بیش از حد مایل به بازگشت هستند تا به جلوگیری از دستگیری جهش یافته‌ها توسط دولت کمک کنند. ولورین و مردان ایکس برای اینکه چگونه جزئیات مهمی را در مورد داستان اصلی شخصیت‌های مورد علاقه طرفداران فاش می‌کند قطعا یکی از جذاب و تماشایی‌ترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ است.

۴. لیگ عدالت (۲۰۰۱-۲۰۰۴)

کارتون لیگ عدالت (Justice League) به عنوان بخشی از آثار دی‌سی، به جمع‌آوری شخصیت‌های قهرمان دی‌سی می‌پردازد و تقریبا لایواکشن دنیای دی‌سی را شرمنده می‌کند. با وجود اینکه سه قهرمان بزرگ (بتمن، سوپرمن و زن شگفت‌انگیز) نیز در این کارتون حضور داشتند، وجود باقی شخصیت‌های محبوب  آن‌چنان تماشاگران را مجذوب خود کرده است که حضور سه قهرمان بزرگ نتوانست توجه‌های لازم را به خود جلب کند. موضوعات ذکر شده دلایل قابل قبولی هستند تا انیمیشن لیگ عدالت را به عنوان یکی از خارق‌العاده‌ترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ بدانیم. 

۳. مگاس اکس ال ار (۲۰۰۴-۲۰۰۵)

مگاس اکس ال ار (Megas XLR) یکی از بهترین  کارتون‌ های کودکانه دهه ۲۰۰۰ است که ارزش تماشای دوباره را دارد. داستان از این قرار است که چگونه دو شخصیت اصلی آن، مکانیک کوپ و بهترین دوستش جیمی، با یک ربات مکانیکی از آینده به نام مگاس برخورد می کنند. در ادامه آن‌ها با کمک ربات‌ها سعی می‌کنند از زمین در مقابل گلرفت دفاع و محافظت کنند. دلیل اینکه مگاس اکس ال ار یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ است، این است که در واقع یک تقلید جالب و درخشان از ژانر مکا است و یک داستان عاشقانه، اکشن و خنده دار را به دنبال دارد.

۲. جنگ ستارگان: نبرد کلون‌ها (۲۰۰۳-۲۰۰۵)

جنگ ستارگان: نبرد کلون‌ها (Star Wars: Clone Wars) یکی از اولین سریال‌های انیمیشنی بود که درگیری اصلی بین سربازان کلون و ارتش‌های دروید را بررسی کرد. این فیلم پس از وقایع حمله کلون‌ها اتفاق می‌افتد و به بررسی تأثیرات درگیری بر جمهوری کهکشانی و تضعیف نفوذ آن بر چندین سیاره می پردازد. این کارتون به خاطر نمایش سرگرم‌کننده‌اش از شخصیت‌های مورد علاقه طرفداران مانند یودا و اوبی‌وان کنوبی مشهور است، زیرا نیروهای جدای برای به دست آوردن دست برتر در طول جنگ تلاش می‌کنند. در نهایت انیمیشن جنگ ستارگان: نبرد کلون‌ها بی‌شک یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ بوده و خاطرات خوبی را برای کودکان آن نسل به وجود آورده است.

۱. آواتار: آخرین بادافزار (۲۰۰۵-۲۰۰۸)

انیمیشن آواتار: آخرین بادافزار (ٰAvatar: The Last Airbender) بی‌نقص نبود اما در دنیای تخیلی که مردم می‌توانستند قدرت عناصر مختلف را داشته باشند در هر قسمت از نهایت پتانسیل خود استفاده می‌کرد تا بتواند تاثیرگذار واقع شود. نمایش آواتار از آنگ و دوستانش در طول زمان یکی از دلچسب‌ترین داستان‌های قابل تصور را ایجاد می‌کند، که تنها نمونه‌ای از دلایلی است که در سطح جهانی به عنوان یکی از بهترین کارتون های دهه ۲۰۰۰ شناخته می‌شود.آواتار در طول داستان حماسی و مبتنی بر هنرهای رزمی خود در مورد کشورهای متخاصم، هرگز از نظرات و دیدگاه‌های اجتماعی-سیاسی کلی خود در مورد رفتار و معنویت انسانی غافل نمی‌شود. این کارتون لحظات طنز و خنده‌دار بسیاری را در خود جای داده است که اکنون نیز پس از گذشت بیش از یک دهه همچنان خنده را به لبان تماشاگران فرا می‌خواند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

18 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments