نگاهی به بهترین انیمه های تاریخی تمام دوران‌ها
1%
  • 0/10

نگاهی به بهترین انیمه های تاریخی تمام دوران‌ها

سفری به زمان‌های گذشته

نگاهی به بهترین انیمه های تاریخی تمام دوران‌ها ۰ ۱۷ آذر ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

داستان‌هایی که این انیمه های تاریخی بازگو می‌کنند بینندگان خود را در سفری به دنیاهای گذشته همراهی می‌کنند.

گاهی داستان‌هایی که انیمه‌ها برای ما روایت می‌کنند در رابطه با جهان‌های فانتزی و یا فضاهای دوردستی است که هیچ انسانی به آنها وارد نشده است؛ گاهی هم این داستان‌ها ما را به گذشته‌های دور می‌برند و وقایع تاریخی را به بهترین شکل ممکن به تصویر درمی‌آورند. این انیمه های تاریخی با هدایت بینندگان به جهان‌های گذشته، برای آنها این امکان را فراهم می‌کنند تا تصوری از اینکه در گذشته دنیا می‌توانست به چه شکل باشد در ذهن خود شکل دهند. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی انیمه های تاریخی می‌پردازیم که به طور قطع ارزش تماشا کردن دارند و هر لحظه از آنها می‌تواند برای بینندگان، به ویژه افرادی که به این ژانر علاقه دارند، بسیار دیدنی و جذاب باشد. انیمه‌های که در این لیست قرار گرفته‌اند به قدری زیبا هستند که نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان موفق به جذب طرفداران بی شماری شده‌اند؛ از این رو، دیدن این انیمه‌ها برای کسانی که از قبل آن‌ها را تماشا نکرده‌اند، بدون شک توصیه می‌شود.

Hyouge Mono

دوران کشورهای متخاصم (The Era of Warring States) که با نام Sengoku Jidai شناخته شده است، به دوره‌ای مشخص از زمان گذشته می‌شود که چین به هفت کشور مختلف تقسیم شد. با گذشت سال‌ها، این دوره از زمان، به کانون داستان و روایات بی‌شمای تبدیل شده است و از همین رو، انیمه‌های زیادی نیز بر اساس این داستان‌ و افسانه‌ها ساخته شده‌اند. در میان همه انیمه‌های ساخته شده، داستان Hyouge Mono موفق به جذب طرفداران بسیار بیشتری در سراسر جهان شد و به موفقیت بی سابقه‌ای دست یافت. این انیمه کمتر بر روی جنگ‌ها و دسیسه‌های سیاسی آن دوره تمرکز می‌کند. داستان این انیمه در رابطه با فردی است که در داستان با نام فوروتا ساسوکه (Furuta Sasuke) شناخته شده است. این انیمه داستان این کارکتر را که به مراسم چای علاقه زیادی  دارد را به بهترین شکل ممکن روایت می‌کند. تمرکز جالب این مجموعه بر عناصر زیبایی شناسی، فلسفه و لحظاتی از سکوت که بسیار خلاقانه در طول داستان جای گرفته‌اند، بدون شک انیمه Hyouge Mono را از دیگر انیمه‌های مشابه، متمایز می‌کند و آن را به یکی از بهترین انیمه های تاریخی ساخته شده در تمام دوران‌ها تبدیل می‌کند.

The Rose of Versailles

به طور قطع، همه طرفداران انیمه‌ های تاریخی و کلاسیک، انیمه The Rose of Versailles را تماشا کرده‌اند. این انیمه به قدری زیبا و به یاد ماندنی است، که طرفداران سراسر جهان را مجذوب خود کرده است. این روایت تاریخی به طور کلی در رابطه با انقلاب فرانسه است. در طول این داستان، دسیسه‌های سیاسی سال هزار و هفصد و هفتاد و پنج، به علاوه روابط عاشقانه بین کارکترها، به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است. این انیمه بر اساس وقایع تاریخی حقیقی ساخته شده است اما با این وجود، از این وقایع برای خلق یک داستان فانتری فوق العاده شگفت انگیز و به یاد ماندنی استفاده کرده است؛ از این رو، دیدن آن برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند توصیه می‌شود. علاوه بر همه این‌ها، تماشای این انیمه برای کسانی هم که اطلاعات کمی در رابطه با این دوره مهم از تاریخ دارند، ضروری و لازم است زیرا در طول داستان، اطلاعات زیادی در مورد این دوره آشفته جای داده شده است که می‌توانند برای بینندگان بسیار مفید باشند.

Romeo And the Black Brothers

داستان Romeo And the Black Brothers در اصل یکی داستان‌های آخرین شاهکارهای هنرهای نمایشی جهان (World Masterpiece Theatre) است که توسط نیپون انیمیشن (Nippon Animation) ساخته شده است. این داستان درست قبل از آنکه این استودیو به مدت ده سال پروژه‌های خود را به طور کلی متوقف کند، ساخته شده است. استودیو نیپون انیمیشن به خاطر ساخت مجموعه‌های انیمه‌ای برگرفته از ادبیات کلاسیک غرب  شناخته شده است و به همین خاطر نیز حسی خاطره انگیز و نوستالژیک را به بینندگان خود منتقل می‌کنند؛ همانند آنشرلی با موهای قرمز (Anne of GREEN Gables). انیمه های تاریخی این استودیو، در سراسر جهان، به صورت گسترده‌ای، موفق به جذب طرفداران بسیاری زیادی، در سن‌های مختلفی، شده است. داستان این انیمه بر اساس رمان کلاسیک کودکان به نام Die Schwarzen Bruder یا همان Romeo And the Black Brothers ساخته شده است. دوایت ماجراجویی‌های رومئو و آلفردو (Alfredo) به قدری زیبا و دیدنی است که نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان را نیز مجذوب خود کرده است.

Kingdom

انیمه جذاب و فوق العاده زیبای Kingdom یکی از بهترین انیمه های تاریخی چند سال گذشته با مضمون جنگ است و به همین خاطر نیز مایه شرمساری است که نسخه CG ساخته شده از این انیمه، از نظر بسیاری از طرفداران، نا امید کننده تلقی شده است. لاذم به ذکر است که حتی نسخه انیمه‌ای این داستان نیز به خوبی مانگا نوشته و طراحی شده این داستان نیست. در این داستان، دیدگاهی بسیار شگفت انگیز و متفاوت از دوره کشورهای متخاصم چین به بینندگان ارائه می‌شود. داستان آن نیز به طور کلی در رابطه با تجربیات زندگی قهرمان و شخصیت اصلی داستان، کودکی بی سرپرست به نام شین (Xin) است. این انیمه زیبا، رنج، سختی و اندوه افرادی که جنگ را تجربه می‌کنند، به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد. روند داستانی انیمه Kingom از همان قسمت‌های آغازین به گونه‌ای است که بینندگان را مجذوب خود کرده و آن‌ها را هرگز خسته نمی‌کند.

Golden Kamuy

 خط داستانی انیمه Golden Kamuy در رابطه با افرادی است که به دنبال ذخایر عظیمی از طلا هستند و از این رو بسیار منحصر به فرد و خاص است زیرا که مشابه چنین داستان‌هایی، به ویژه در قالب انیمه، به کمی ساخته می‌شود. با این حال، فضای انیمه برگرفته از روایاتی تاریخ است و به همین خاطر نیز، به طور قطع در لیست بهترین انیمه های  تاریخی قرار می‌گیرد. این مجموعه در رابطه با دوره پس از پایان جنگ بین روسیه و ژاپن است و تمرکز اصلی داستان نیز بر روی مردم آینو (Aino) است که در جزیره هوکایدو (Hokkaido Island) زندگی می‌کنند. Golden Kamuy با کمال احترام، به فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف مردم آینو می‌پردازد. به علاوه همه این‌ها، تاثیرات جسمی و روانی جنگ بر افراد نیز به بهترین شکل ممکن مورد بررسی قرار می‌گیرد. در کنار همه این‌ها، ماجراجویی‌های کارکترها را نیز به صورت خنده‌داری در طول داستان به تصویر کشیده می‌شود. هر لحظه از این انیمه ارزش تماشا کردن دارد و دیدن آن، به ویژه برای علاقه‌مندان به تاریخ، بدون شک لذت بخش خواهد بود.

Rainbow

داستان انیمه سریالی زیبای رنگین کمان (Rainbow) در رابطه با گروهی از پسران جوان ژاپنی است که به یک مدرسه انضباطی منتقل می‌شوند. در ادامه این داستان، سوء استفاده و آزار و اذیت‌هایی که سیستم کیفری بر این افراد اعمال می‌کند، از جنبه‌های مختلفی به تصویر کشیده می‌شود. این هفت نوجوانی که به مدرسه اصلاحات فرستاده می‌شوند، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و هر کاری که در توانشان باشد را انجام می‌دهند تا بتوانند زند بمانند و از آن مکان فرار کنند. در واقع، این داستان پس از جنگ جهانی دوم، در سال هزار و نهصد و پنجاه و پنج اتفاق می‌افتد؛ زمانی که فساد در کشور ژاپن به شدت رواج یافته بود. با وجود اینکه بیشتر داستان‌های تاریخی جنبه‌های مخلتفی از تاریخ را به تصویر می‌کشند که در اغلب موارد، دیدنشان برای بینندگان بسیار لذت بخش است، داستان انیمه رنگین کمان، تنها بر بخش‌های تاریک‌تر تاریخ تمرکز می‌کند و از این رو یکی از معدود انیمه های تاریخی منحصر به فردی است که تاکنون ساخته شده است.

Baccano

شاید بهترین واژه برای توصیف انیمه باکانو (Baccano)، منحصر به فرد باشد. نظیر داستان این انیمه را به سختی می‌توان در دیگر داستان‌ و انیمه‌ها پیدا کرد. داستان این انیمه تا حدودی مشابه داستان رمان‌ها است اما در عین حال به قدری اتفاقات هیجان انگیز پیش بینی نشده در آن اتفاق می‌افتد که ممکن است حتی از نظر برخی از بینندگان، گیج کننده هم تلقی بشود. داستان به سه دوره زمانی مختلف می‌پردازد و مدتی زمان می‌برد تا این سه بخش، به گونه‌ای معنادار به همدیگر نزدیک شوند. کارکترهای این داستان زیبا و هیجان انگیز، افرادی غیر قابل پیش بینی، جذاب و فریبنده هستند. روایت بخش‌های مختلف این داستان، به آرامی به همدیگر نزدیک می‌شوند و پیوندشان با یکدیگر کمی طول می‌کشد، به همین خاطر نیز پیدا کردن ارتباط بین آنها ممکن است برای برخی از بینندگان کمی سخت باشد، اما با این حال، فضای روایات این سه دوره زمانی متفاوت، به قدری زیبا ساخته شده است که مخاطبان را به طور کامل در خود غوطه ور می‌کند و به همین خاطر نیز، دیدن آن، به طور قطع، برای علاقه‌مندان به دنیای انیمه بسیار لذت بخش خواهد بود.

Shouwa Genroku Era Comic Storytelling

گاهی اوقات، برخی از انیمه‌ها، فضایی به خصوص و ویژه‌ای را به خود می‌گیرند که مشابه‌شان را به سختی می‌توان در دیگر انیمه‌ها پیدا کرد. انیمه فوق العاده زیبا و شگفت انگیز Shouwa Genroku Era Comic Storytelling یکی از آنهاست. داستان این انیمه در رابطه با هنر داستان سرایی ژاپنی راکوگو (Rakugo) و چگونگی توسعه یافتن آن پس از جنگ جهانی دوم است. داستان از جایی آغاز می‌شود که دو دوست سعی در یادگیری هنر راکوگورا دارند و به همین خاطر نیز نزد استادی می‌روند که در آن زمینه بسیار توانا است. در ادامه، داستان به ماجراهای پیچیده زندگی این دو کارکتر در طول مدت زمانی طولانی می‌پردازد و از این رو در قسمت‌های پایانی به آینده‌ای دور می‌رسد. داستان این انیمه، به ویژه برای بینندگان غربی، از آنجایی که ممکن است با این هنر آشنایی زیادی نداشته باشند، می‌تواند بسیار جذاب باشد. این مجموعه دارای اسرار پنهان و تکه‌های افسانه‌ای زیادی است که در طول داستان به چشم می‌خورند و زیبایی آن را دو چندان می‌کنند.

Grave of The Fireflies

اگر تا به حال انیمه سینمایی مدفن کرم‌های شب تاب (Grave Of The Fireflies) را ندیده باشید، به طور قطع نام آن به گوشتان خورده است. نکته جالب در مورد این انیمه سینمایی فوق العاده شگفت انگیز این است که بر اساس داستانی واقعی شاخته شده است. این فیلم بر اساس سختی‌هایی ساخته و طراحی شده است که رمان نویس مشهور ژاپنی با نام آکییوکی نوکاسا (Akiyuki Nokasa) در زمان جنگ جهانی دوم مشاهده و تجربه کرده است. این فیلم شگفت انگیز، به جای تمرکز بر مسائل اصلی و بزرگتر جنگ، رنج، سختی و اندوهی را که مردم آن دوره تجربه می‌کنند را نشان می‌دهد. داستان فیلم هم در رابطه با دوره‌ای است که جنگ جهانی دوم در حال پایان یافتن است. کشور ژاپن نیز به خاطر بمباران‌هایی که توسط آمریکا صورت می‌گیرد، در موقعیت و شرایط بسیار ناگوار و سختی قرار گرفته است. داستان مدفن کرم‌های شب تاب، داستان زندگی دو خواهر و برادر جوان را بازگو می‌کند که والدین و خانواده خود را در یکی از این بمباران‌ها از دست می‌دهند. این دو با وجود غم و اندوه بزرگی که تجربه کرده‌اند هنوز هم تمام تلاش خود را برای زنده ماندن، به امید رسیدن به یک آینده بهتر، می‌کنند.

Vinland Saga

داستان انیمه حماسه وینلند (Vinland Saga) برگرفته از حقایق تاریخی بر اساس Thord Horsehead و دوران پس از حمله وایکینگ‌ها به کشور انگلستان است؛ دوره‌ای که به ندرت در داستان‌های تاریخی و تخیلی به آن پرداخته می‌شود.  اکنون این انیمه زیبا، به عنوان بهترین انیمه تاریخی تمام دوران‌ها شناخته شده است. داستان انیمه زیبای حماسه وینلند، اثری است که صحنه‌های اکشن نفس گیری را که ضربان قلب را بالا می‌برند، مبارزه با شمشیر و صحنه‌های پیچیده نبرد زیادی را در خود جای داده است. داستان این انیمه در رابطه با جنگجوی جوانی به نام تورفین (Thorfinn) است که قصد دارد از مردی که پدرش را به قتل رسانده است، انتقام بگیرد. این خط داستانی، همانند نقطه ورود به جنگ و تصمیمات سیاسی است که در نهایت به جنگ در آن زمان ختم شدند. در طول داستان این انیمه شگفت انگیز، ما شاهد رشد شخصیتی چشمگیر قهرمان و کارکتر اصلی داستان هستیم که به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است. دیدن این انیمه حتی برای کسانی هم که به داستان‌های مربوط به وایکینگ‌ها علاقه‌ای ندارند، بدون شک پیشنهاد می‌شود زیرا هر لحظه از آن ارزش تماشا کردن دارد. به علاوه، از آنجایی که داستان بر اساس وقایع تاریخی حقیقی ساخته شده است، اطلاعات مفید بسیار زیادی هم در رابطه با آن دوره از زمان، در اختیار بینندگان قرار داده شده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments