نمرات فیلم آواتار 2 و شکستی که کامرون انتظارش را نداشت!

عملکرد ضعیف دنباله یک رکورد دار

نمرات فیلم آواتار 2 - Avatar 2

به تازگی نمرات فیلم آواتار 2Avatar 2 منتشر شده و چنان که به نظر می‌رسد، میانگین متاکریتیک اصلا آن چیزی که سازندگان انتظارش را داشتند نیست.

مدت‌هاست که منتظر اکران فیلم Avatar 2 هستیم؛ اثری که نسخه اول آن در سال ۲۰۰۹ عرضه شد و توانست رکورد فروش جهانی را بزند! فیلمی که جلوه‌های ویژه آن، به علاوه کارگردانی درجه ۱ جیمز کامرون (James Cameron)، باعث شده بود تا نظر اکثریت بینندگان جلب شود و همگی از آن لذت ببرند.

با این وجود پس از پخش این فیلم و کسب موفقیت‌های فراوان، هرگز جزئیان بیشتری درباره ساخت دنباله آن منتشر نشد. جیمز کامرون طرفداران را عملا بیش از ۱۰ سال منتظر گذاشت، سپس بعد از تغییر نسل و گذشت مدتی طولانی، تصمیم گرفت تا آواتار 2 را بسازد! اثری که نمرات آن چنگی به دل نمی‌زنند و انتظارات را برآورده نمی‌کنند. دقت کنید که این فیلم همچنان «خوب» خوانده می‌شود، اما انتظاری که از آواتار با رکوردشکنی نسخه اول آن می‌رفت، گرفتن میانگین متا ۶۹ نیست!

نمرات فیلم آواتار 2 از دید رسانه‌های مختلف با نمره میانگین ۶۹

نقد رسانه AV Club – نمره: ۱۰۰

فیلم آواتار 2 نه تنها هرآنچه که در فیلم اول دیده بودید را برای شما بازسازی می‌کند، بلکه پیشرفت‌های بسیاری را هم در آن اعمال کرده است که لذت دیدن آن را دوچندان می‌کند! آن هم از دید و قلب داستان‌سرایی که خود به دریا علاقه دارد.

نقد رسانه Polygon – نمره: ۸۰

کامرون بیشتر از هرچیز در این فیلم روی هرج و مرج نشان دادن اوضاع تمرکز کرده است. هیچوقت کار این کارگردان را به این شکل ندیده بودیم، در حالی که پایان فیلم، بیننده را راضی نگه می‌دارد.

نقد رسانه IGN – نمره: ۸۰

عنوان The Way of Water نسبت به عنوان قبلی پیشرفت‌های بسیاری به همراه داشته، گرچه داستان آن اصلا مورد تازه و شگفت‌انگیزی نیست. با این وجود جلوه‌های ویژه این اثر شما را به شدت متعجب خواهند کرد.

نقد رسانه Slant – نمره: ۷۵

عنوان The Way of Water شما را با یک پرسش آزاردهنده تنها می‌گذارد: سرگرم شدن به چه قیمتی؟!

نقد رسانه TIME – نمره ۶۰

داستان فیلم آواتار 2 نسبت به نسخه قبلی خیلی اضافه‌روی و صحنه‌های بی‌معنی دارد. گرچه فیلم اول هم خود به اندازه کافی المان‌های بی‌معنی داشته است.

نقد رسانه The Guardian – نمره: ۴۰

به جز جلوه‌های ویژه چیز دیگری را هم در Avatar 2 دیدیم؟ داستان این فیلم عملا شبیه به داستان بچگانه‌ای است که حتی فاقد المان طنز بوده و ارزش شنیدن ندارد. یک روایت احساسی بدون زخم و یک اکشن بدون صحنه‌های هیجان‌انگیز؛ آواتار 2 چیزی برای از دست دادن ندارد.

نقد رسانه The Telegraph – نمره: ۲۰

فیلم آواتار 2 عملا یک جهان گسترده و پتانسیلی ناب را طوری خراب می‌کند که انتظارش را نداشتید. اثری که روی دیگری از یک کارگردان خلاق در گذشته را نشان می‌دهد و به شدت نا امید کننده است.

همانطور که می‌بینید، فیلم آواتار 2 عملا توسط منتقدین رسانه‌های مختلف با خاک یکسان شده است! این یعنی احتمالا با اثری نا امیدکننده مواجه می‌شویم که شاید استانداردها و انتظاراتی که داشتیم را رعایت نکرده باشد. با این حال، تا زمانی که خود این اثر را مشاهده نکرده باشیم، نمی‌توانیم درباره خوب یا بد بودن آن، نظر قطعی بدهیم. ضمن اینکه تصمیم درباره خوب یا بد بودن چنین فیلمی بسته به سلیقه افراد خواهد بود؛ درست مثل فیلم Black Adam که میانگین متا آن انتظارات را برآورده نکرد، اما همچنان طرفدارانی هستند که از تماشای آن لذت برده‌اند.

فیلم Avatar: The Way of Water برای اکران در تاریخ ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) برنامه‌ریزی شده، در حالی که تاریخ دقیق انتشار نسخه دیجیتالی آن هنوز مشخص نیست.

4.6 7 آراء
امتیاز مطلب

guest

13 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا