انیمه حمله به تایتان
1%
  • 0/10

هفت سوال که قسمت فاینال انیمه حمله به تایتان، پاسخ داد!

اتمام سرنوشت از پیش تعیین شده ارن!

هفت سوال که قسمت فاینال انیمه حمله به تایتان، پاسخ داد! ۰ ۰۱ آذر ۱۴۰۲ انیمه کپی لینک

فاینال انیمه حمله به تایتان باید بسیاری از نکات مهم داستانی و سوالات گذشته را حل می کرد و این مواردی هستند که در نهایت به آنها پرداخته شد.

فاینال انیمه حمله به تایتان پر از فریم به فریم از اکشن‌های جذاب، تصاویری جذاب و کشمکش‌های شدید احساسی، این مجموعه را بعد از یک دهه به اتمام رساند، حتی اگر جنبه‌های خاصی از پایان آن واکنش‌های تفرقه انگیزی را به همراه داشته باشد. این عمدتاً به این دلیل بود که چند نکته داستانی و معمایی پیرامون داستان سریال حل نشده باقی ماندند که باعث ناامیدی هواداران اختصاصی Attack on Titan شد. با این حال، در میان سؤالات اصلی که در ساخت تا پایان سری مطرح شد، بیشتر آنها به شیوه‌ای نسبتاً رضایت بخش حل شدند، به ویژه به دلیل تغییرات جزئی در پایان بحث برانگیز اصلی مانگا. این بدان معنا نیست که پایان کاملاً عالی بود؛‌ با این حال، صحنه‌ها و ترفندهای اضافی که توسط استودیو MAPPA و نویسنده سریال Hajime Isayama انجام شد، به انیمه بسیار تحسین‌شده انتقالی را داد که شایسته آن بود. با در نظر گرفتن این موضوع، در این مقاله به برخی از مهم‌ترین سوالاتی که فینال سریال به آنها پاسخ داد، اشاره می‌کنیم.

۷. آیا لیوای، زیک را به قتل می‌رساند؟

پاسخ کوتاه: بله

از زمان پایان عملیات بازپس گیری دیوار ماریا، لیوای آکرمن به شدت در تلاش بوده تا آخرین دستوری را که از فرمانده سابق خود، اروین اسمیت دریافت کرده بود، انجام دهد: کشتن زیک ییگر، تایتان جانور. لیوای که توسط قربانی شدن اروین در شیگانشینا تسخیر شده بود، در دو نوبت – در شیگانشینا و بعداً در جنگل تایتان – نزدیک بود به وعده خود عمل کند. متأسفانه، او در آخرین لحظه در طی هر دو تلاش برای پایان دادن به زندگی زیک ناکام شد. خوشبختانه در پایان نبرد نهایی، زیک در مقابل یک لیوای مبهوت شده ظاهر شد. لیوای برای پایان دادن به دشمن فانی خود که به طور موقت Rumbling را متوقف کرد، وقت تلف نکرد.


۶. انگیزه‌های ارن چه بود؟

پاسخ کوتاه:‌ تغییر آینده تاریک و تلاش برای نجات دوستانش

در طول فصل آخر انیمه Attack on Titan، حدس و گمان های زیادی پیرامون اهداف ارن وجود داشت. انتخاب او برای شروع Rumbling با تایتان بنیان‌گذار و نابود کردن تمام زندگی در آن سوی دیوارها برای محافظت از پارادایس، موضوع بحث‌های زیادی در رابطه با پیامدهای اخلاقی آن بود. ارن در طی گفتگوی خود با آرمین فاش کرد که سرنوشت نهایی او در خاطراتی از آینده به او نشان داده شده است، او حتی پس از تلاش‌های مکرر قادر به تغییر آن نبود. تصمیم او برای اجرای Rumbling همچنین ناشی از فهم او از یادگیری وجود تمدن بشری در خارج از دیوارها بود، که او را بر آن داشت تا همه چیز را پاک کند و یک لوح سفید ایجاد کند. ارن همچنین می‌خواست اطمینان حاصل کند که دوستانش امیدی به زنده ماندن داشته باشند. نسل کشی او زمین بازی را مساوی می‌کرد و هر گونه شانسی برای نابودی پارادایس توسط بقیه جهان را از بین می‌برد. با این حال، این هزینه نابخشودنی داشت.

۵. آیا گروه دیده‌بانی می‌تواند غرش را متوقف کند؟

پاسخ کوتاه: بله

بیشتر تنش نبرد نهایی حول محور این بود که چگونه گروه دیده‌بانی و جنگجویان قرار بود Rumbling را متوقف کنند. این امر با این واقعیت تشدید شد که بسیاری از رفقای سابق ارن – به ویژه میکاسا و آرمین – تمایلی به کشتن او نداشتند. در نهایت، با تلاش مشترک، گروه موفق شد زیک را بکشد تا جلوی پیشروی تایتان‌های دیواری را بگیرد. آنها تایتان بنیان‌گذار ارن را که منبع قدرت تایتان‌ها بود، سر بریدند و او را موقتاً متوقف کردند. سرانجام، پس از صحبت با ارن در مسیرها، میکاسا متوجه شد که وظیفه او پایان دادن به زندگی اوست. او با عزم تازه‌ای که پیدا کرده بود موفق به انجام این کار شد.

۴. چه کسانی در نبرد پایانی می‌میرند؟

پاسخ کوتاه: ارن، زیک و ۸۰ درصد انسانیت

از ابتدایی‌ترین آرک‌های داستانی، Attack on Titan از مرگ شخصیت‌های برجسته اجتناب کرده است. پیروزی همیشه هزینه دارد و هیچ برنده واقعی در جنگ وجود ندارد. از این رو، تردیدی وجود نداشت که نبرد نهایی علیه ارن منجر به مرگ شخصیت‌های اصلی شود. در حالی که هانجی، تئو ماگات، فلوک و کیث شادیس همگی در طول قسمت آخر ویژه 1 مردند، انتظار می‌رفت که قسمت دوم مرگ شخصیت‌های بیشتری را به همراه داشته باشد. در پایان، Zeke Yeager و ۸۰٪ از جمعیت جهان در طول فینال به عنوان یک نتیجه از Rumbling به پایان خود رسیدند. مهمترین مرگ خود ارن بود، زیرا او به دست میکاسا درگذشت.

۳. آیا قدرت تایتان‌ها به طور کلی نابود شده است؟

پاسخ کوتاه: شاید

در طول تاریخ در دنیای Attack on Titan، قدرت تایتان‌ها عامل اصلی درگیری بین الدیا، مارلی و بقیه جهان بوده است. از زمانی که امپراتوری الدیا بر جهان حکومت می‌کرد، تا دوران فعلی برتری مارلی، کنترل بر نه تایتان در تصمیم گیری برای نتیجه درگیری های جهانی بسیار مهم بوده است. در شروع سریال، ارن قول داد که تمام تایتان‌ها را ریشه کن کند تا انتقام مرگ مادرش در جریان سقوط دیوار ماریا را بگیرد. هنگامی که او Rumbling را شروع کرد، روایت تغییر کرد. ارن از قربانی به متجاوز تبدیل شد و نسل کشی دسته جمعی را علیه تمام تمدن‌های فراتر از پارادایس مرتکب شد. او به روشی پیچیده توانست به قول خود عمل کند، زیرا قدرت تایتان‌ها پس از مرگ او از جهان ناپدید شد. همانطور که گفته شد، لحظات پایانی صحنه پس از تیتراژ پس از نابودی پارادایس در آینده ای دور، نشان می‌داد که این چرخه محکوم به تکرار یک بار دیگر است.

۲. آیا پارادایس نجات پیدا کرد؟

پاسخ کوتاه: در حال حاضر بله

چه گروه دیده‌بانی با او موافق بودند یا نه، تصمیم ارن برای شروع Rumbling ناشی از ناامیدی او برای محافظت از سرزمین خود بود که در معرض تهدید شدید قرار داشت. پس از حمله به لیبریو، دورنمای حمله نظامی ترکیبی به پارادایس توسط کشورهای دشمن متحد، کاملاً تأیید شد. در پایان نبرد نهایی، پیشاهنگان و جنگجویان باقیمانده (به جز لیوای، گابی، فالکو و میکاسا) سه سال پس از نبرد پارادایس و زمین برای گفتگوهای صلح با ملکه هیستوریا ریس به پارادیس رفتند.

در این زمان، جناح ییگریست در پارادایس، ارتش قدرتمندی را ساخت و پیش‌بینی تلافی‌جویی برای ویرانی ناشی از رامبلینگ داشت. در حالی که صحنه پس از تیتراژ حکایت از آن داشت که شهروندان پارادایس مدتی در آرامش نسبی زندگی می‌کردند، اما این امید با ورود دوباره شعله‌های جنگ به سواحل جزیره خاموش شد. شهرهای آن در آینده‌ای دور توسط یک حمله موشکی در مقیاس هسته‌ای نابود شدند. در نهایت، از بین بردن قدرت تایتان‌ها فقط باعث شد چرخه نفرت دوباره ظاهر شود. این به عنوان یک یادآوری تلخ عمل می‌کند که طبیعت انسان تنها منبع جنگ است.

۱. آیا ارن به میکاسا اهمیت می‌داد؟

پاسخ کوتاه:‌ بله

مهمترین سوالی که بی‌پاسخ مانده، ماهیت رابطه ارن با میکاسا است. پس از زندگی با او، یک علامت سوال بزرگ در مورد احساسات ارن نسبت به او وجود داشت. بینندگان مدتها می‌دانستند که میکاسا به ارن اهمیت خاصی می‌دهد. گفتگوی آنها در طول دیدار پیشاهنگان از مارلی به نظر می‌رسید که پاسخ متناقضی بدهد. در مورد اینکه آیا میکاسا واقعاً در اینکه او را خانواده خطاب کرده است، شک و تردیدی وجود داشت. سخنان تند ارن نسبت به میکاسا در جنگ برای آرک پارادایس بر سردرگمی افزود و به نظر می‌رسید این سوال هیچ پاسخی ندارد. 

خوشبختانه گفتگوی آرمین با ارن در مسیرها و محبتی که میکاسا نسبت به بقایای او در لحظات مرگش نشان داد، تایید کرد که این زوج احساسات متقابلی نسبت به یکدیگر داشتند. متاسفانه، مکاشفه خیلی دیر رسید. احساسات آنها محکوم به پایانی غم انگیز بود، زیرا ارن در نقش از پیش تعیین شده خود به عنوان آخرین تایتان حمله و تایتان بنیان‌گذار به دام افتاده بود. طرفدارانی که ۱۰ سال منتظر این لحظه بودند، بسته به اینکه چگونه رابطه این دو را درک می‌کردند، نظرات متفاوتی داشتند، اما حداقل این سوال اکنون پاسخی قطعی دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments