برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
نقد و بررسی بازی Among Us

نقد و بررسی بازی موبایلی Among Us

جنایت‌کارانی در میان ما

1%
  • 0/10
نقد و بررسی بازی موبایلی Among Us ۷ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ بررسی بازی موبایل کپی لینک

بازی Among Us اولین ‌بار در سال ۲۰۱۸ میلادی توسط استودیو InnerSloth برای رایانه‌های شخصی منتشر شد؛‌ این بازی یک مولتی‌‌پلیر آنلاین است و گیم‌پلی بسیار جالبی دارد. بازی Among Us در سال ۲۰۱۸ مورد توجه چندانی قرار نگرفت، اما به‌تازگی و در سال ۲۰۲۰ پس از آن‌که استریمرها به سراغ آن رفتند، توانست محبوبیت زیادی کسب کند، آن‌قدر که استودیو‌ی سازنده یک نسخه موبایلی هم از این بازی منتشر کرد تا طرفداران بیش‌تری برای خود دست و پا کند. Among Us که این روزها حسابی طرفدار پیدا کرده است، به‌صورت رایگان روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS قابل اجرا است و رده‌بندی سنی ندارد.

شما و چندین نفر دیگر سوار یک سفینه فضایی می‌شوید و نقص فنی باعث می‌شود که داخل آن سفینه گیر کنید؛‌ آن هم با یک یا چند قاتل شرور! Among Us به معنی «در میان ما» است؛ همان جنایت‌کار یا جنایت‌کارانی که در میان خدمه‌ی سفینه حضور دارند و باید برای نجات تک‌تک افراد را به قتل برسانند و سعی کنند شناسایی نشوند. اگر از بازی‌هایی مثل مافیا و بازی‌های پنهان‌کاری لذت می‌برید، Among Us یک گزینه‌ی خوب برای شما است. همه‌چیز در این بازی ساده است؛ از طراحی گرفته تا گیم‌پلی و تنها نکته‌ی سخت بازی، حدس زدن و پیدا کردن قاتل‌ها، یا فرار از دست اهل سفینه و بردن بازی است که آن هم به هوش و مهارت بازیکنان دیگر داخل سفینه بستگی دارد. هر دور بازی می‌تواند از ۴ تا ۱۰ بازیکن داشته باشد که یک الی ۳ نفر آن‌ها می‌توانند Imposter یا شیاد باشند و باقی افراد Crewmate یا خدمه‌ی سفینه فضایی خواهد بود. با ورود به صفحه اول بازی می‌توانید انتخاب کنید که یک اتاق بازی برای خودتان (و با قوانین خودتان) بسازید، با بازیکنانی از سراسر جهان و به‌صورت تصادفی بازی کنید و یا به یک بازی خصوصی با دیگر دوستان‌تان وارد شوید. کسی که اتاق بازی را می‌سازد می‌تواند قوانین بازی را هم تعیین کند؛ چیزهایی از قبیل تعداد افراد داخل بازی، تعداد شرورها، زمان رای‌گیری و بحث، تعداد تسک‌های قابل انجام و حتی میدان دید افراد گروه.

بازی AmongUs
اتاق انتظار شروع بازی و انجام تنظیمات

آموزش بازی Among Us

بعد از این‌که از طریق هرکدام از راه‌های گفته شده، وارد اتاق مخصوص بازی Among Us یا همان سفینه فضایی شدید، باید منتظر بمانید تا تعداد نفرات تکمیل شود و بازی شروع شود. هرکدام از افراد بازی یک کاراکتر مخصوص به خود دارد؛ این کاراکترها آناتومی شبیه به یک‌دیگر و رنگ متفاوتی دارند تا هر بازیکن به‌صورت جداگانه قابل تشخیص باشد. پس از ورود به سفینه از قسمت منوی مخصوص تنظیمات می‌توانید رنگ کاراکتر خود، انواع کلاه و زیورآلات و… را برای خود انتخاب کنید. از منوی تنظمیات اصلی بازی می‌توانید انتخاب کنید که کاراکترتان را با کمک یک جوی‌استیک که سمت چپ، پایین صفحه ظاهر می‌شود، یا با دست گذاشتن در جاهای مختلف صفحه هدایت کنید.

بعد از تکمیل شدن افراد و آغاز بازی، نقش شما به‌صورت تصادفی توسط خود بازی مشخص می‌شود؛ Imposter یا Crewmate؛ هرکدام از نقش‌ها برای برنده شدن در بازی ماموریت خاص خود را دارند. اگر شما عضو خدمه باشید، باید در سراسر سفینه به دنبال ماموریت‌های مشخص شده باشید و آن‌ها را انجام دهید تا بتوانید به همراه‌ تیم‌تان بازی را برنده شوید؛ اما حواس‌تان باشد آن‌قدر غرق انجام کارها نشوید که یکی از شرورها موفق شود به شما آسیب برساند. یکی از راه‌های برنده شدن تیم خدمه، انجام دادن تمام ماموریت‌ها به‌صورت کامل است. اگر جسدی روی زمین ببینید باید فورا آن را به دیگر هم‌تیمی‌ها گزارش کنید تا بازی وارد فاز بحث و رای‌گیری شود. اگر یکی از شرورها را حین ارتکاب جرم دیدید، باید به دکمه اضطراری مراجعه کنید و یک ملاقات اضطراری برای رای‌گیری و بیرون انداختن آن شرور انجام دهید. به‌صورت پیش‌فرض، هر بازیکن (حتی شرورها) یک امکان استفاده از «ملاقات اضطراری» یا Emergency Meeting را نیز دارد.

نقد و بررسی بازی AmongUs
پیش از شروع بازی Among Us، نقش‌تان را به‌صورت خصوصی می‌بینید

اگر در نقش شرور قرار گرفتید، باید سعی کنید در روند کار خدمه به روش‌های مختلف اخلال ایجاد کنید و آن‌ها را از سر راه بردارید. طبق قانون بازی تعداد شرورها همیشه از خدمه کم‌تر است و کار آن‌ها سخت‌تر؛ شما باید با ابزاری که در اختیار دارید، با کارهایی مثل قطع کردن برق،‌ بستن درها، خاموش کردن موتور سفینه یا قطع کردن ارتباطات حواس خدمه را از ماموریت‌ها پرت کنید، سعی کنید آن‌ها را در جاهای خلوت گیر بیندازید و از سر راه برشان دارید. البته حواس‌تان باشد که کسی از خدمه شما را هنگام ارتکاب جرم نبیند، وگرنه کارتان حسابی سخت خواهد شد. هر زمان که موفق شوید تعداد خدمه را با تعداد خودتان برابر کنید، بازی را برنده خواهید شد.

هر بازیکن بعد از کشته شدن به هر طریق و از هر تیمی که باشد، به شکل روح به بازی برمی‌گردد و می‌تواند به هم‌تیمی‌هایش کمک کند، اما کسی او را نمی‌بیند و دیگر نمی‌تواند در بحث و نظرسنجی شرکت کند.

نحوه بحث کردن در این بازی نیز به‌صورت چت با دیگر هم‌تیمی‌ها در زمان بحث و هم‌فکری برای پیدا کردن شرور از میان‌تان است. نکته‌ی جالب بازی Among Us این است که هر بازیکن بعد از کشته شدن به هر طریق و از هر تیمی که باشد، به شکل روح به بازی برمی‌گردد و می‌تواند به هم‌تیمی‌هایش کمک کند، اما کسی او را نمی‌بیند و دیگر نمی‌تواند در بحث و نظرسنجی شرکت کند.

راهنمای بازی Among Us
روح بازیکن کشته شده درحال کمک به هم‌تیمی‌های باقی مانده

نقد و بررسی بازی Among Us

بازی Among Us با وجود محبوبیت بسیاری که کسب کرده است،‌ از طراحی بسیار ساده‌ای در تمام قسمت‌های بازی بهره می‌برد. رنگ کاراکترهای بازی و زیورآلات آن‌ها شفاف و جان‌دار است و نقشه‌های بازی با رنگ‌های خنثی‌تری طراحی شده است. صداها و موسیقی مخصوص بازی مرموز و کمی دلهره‌آور است و شما را کاملا برای فضایی که در آن قرار می‌گیرید آماده می‌کند. کنترل کاراکترها و انجام دادن ماموریت‌های مخصوص ممکن است در دفعات اول تجربه‌ی بازی کمی سخت به‌نظر برسد، اما با گذشت زمان همه‌چیز به دلیل سادگی و راهنماهای درست بازی روی هر ماموریت، آسان خواهد شد. Among Us از بخش داستانی بهره نمی‌برد و تمام بازی بر پایه‌ی رفتار بازیکنان آنلاین می‌چرخد و به‌غیر از نکات ثابت مانند نقشه و شکل کاراکترها، شما با هربار بازی کردن، فضای تازه و چالش‌های جدیدی را تجربه می‌کنید.

یکی از مشکلات بسیار مهم بازی Among Us مربوط به بخش بحث کردن است که همان‌طور که پیش‌تر گفته شد با چت کردن در فضای بازی انجام می‌شود و معمولا باز شدن کیبورد موبایل و تایپ و ارسال نظرات‌تان که اکثرا هم باید به زبان انگلیسی باشد، زمان زیادی از شما خواهد گرفت. معمولا کسانی که با دوستان خود به انجام این بازی می‌پردازند با ساخت گروه‌های دیسکورد و برقراری تماس گروهی و حرف زدن حین زمان بحث و رای‌گیری، این مشکل را حل کرده‌اند، اما شما هم‌چنان برای بازی با غریبه‌های تصادفی با این مشکل مواجه خواهید شد.

آموزش بازی Among Us
صفحه رای‌گیری بازی Among Us

مشکل دیگر بازی Among Us سرورهای آن است. این‌که شما برای اجرای Among Us به وی‌پی‌ان احتیاج دارید یا نه، کاملا به اپراتور اینترنت‌تان بستگی دارد و روی همه‌ی اینترنت‌ها یکسان نیست، اما سرورهای بازی به‌دلیل تازگی آن و استقبال بیش از اندازه هرازگاهی دچار مشکل می‌شوند و شما را به هیچ‌وجه داخل بازی راه نمی‌دهند و ماجرا این‌جاست که شما دقیقا نمی‌توانید متوجه شوید که مشکل از اینترنت شما است یا سرور بازی، چون خطاهای دریافتی باهم یک‌سان هستند. تبلیغات در بازی Among Us نقش چندانی ندارد و شما تنها پس از اتمام هر بازی، به مدت چند ثانیه با یک تبلیغ ساده مواجه می‌شوید که به‌راحتی می‌توانید آن را رد کنید و به ادامه‌ی بازی بپردازید.


8.5 عالی
Among Us یک بازی بسیار سرگرم‌کننده و دوست‌داشتنی است که می‌تواند مهارت‌های ذهنی شما را تقویت کند و به شما یاد دهد که بیش‌تر حواس‌تان را به اطرافتان جمع کنید، اما مشکلی که هنگام بحث و رای‌گیری با آن مواجه می‌شوید، ممکن است باعث شود به ناحق از بازی بیرون انداخته شوید؛ خطاهای متعدد سرور بازی هم می‌تواند منجر به قطع ارتباط شما با سرورهای بازی شود تا سرنوشت آن، کاملا تحت تاثیر قرار بگیرد.
  • سرگرم‌کننده
  • گرافیک جذاب و دوست‌داشتنی
  • گیم‌پلی آسان
  • درگیر کردن ذهن بازیکن
  • بدون تبلیغات آزاردهنده
  • نحوه بحث کردن در بازی
  • خطاهای متعدد سرور

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments