کد منبع واحد گرافیکی Xbox Series X توسط یک هکر به سرقت رفته است!

درخواست اخاذی ۱۰۰ میلیون دلاری از AMD

کد منبع واحد گرافیکی Xbox Series X توسط یک هکر به سرقت رفته است! عرفان خورسند ۰ ۰۸ فروردین ۱۳۹۹ اخبار (گیم)
واحد گرافیکی Xbox Series X

به تازگی در خبری بزرگ و غافلگیرکننده اعلام شده که یک هکر به کدهای منبع واحد گرافیکی Xbox Series X دسترسی پیدا کرده و قصد اخاذی دارد.

شرکت AMD به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های واحدهای گرافیکی بازار، فناوری‌های پردازشی پیشرفته‌ای در چنته دارد که تعدادی از آنها قرار است در نسل بعدی کنسول‌های بازی به کار گرفته شوند. در حال حاضر، پردازشگرهای گرافیکی Navi و Arden دو مهره‌ی اصلی و قدرتمند این شرکت برای رقابت با Nvidia هستند که مورد دوم طبق گزارش‌ها قرار است موتور محرک کنسول Xbox Series X با قدرت ۱۲ ترافلاپسی باشد. اهمیت حیاتی این فناوری‌ها برای AMD و مشتریانش بدین معناست که اطلاعات مربوط به آنها باید بشدت تحت حفاظت قرار بگیرند، اما به تازگی مشخص شده که یک هکر توانسته به گنجینه‌ی ارزشمندی از کدهای منبع واحدهای گرافیکی جدید AMD دست پیدا کند.

مطابق شایعات، یک هکر ناشناسِ زن بخشی از کدهای منبع پردازشگرهای Navi 10، Navi 21 و Arden را دزدیده و قصد دارد از آنها برای اخاذی استفاده کند. بخش کوچکی از این کد چندی پیش در مخزنی در Github منتشر شد که با واکنش سریع AMD و استفاده از قانون DMCA توسط این شرکت، از این وب‌سایت حذف شد. از آن زمان تاکنون این شرکت در تکاپو بوده تا هر نسخه‌ی دیگر از این کد را شناسایی و حذف کند. دست‌کم ۴ کپی از کد اولیه در مخازن دیگر یافت شده که فورا توسط گیت‌هاب حذف شده‌اند.

وب‌سایت TorrentFreak توانسته با این هکر مرموز تماس گرفته و از او درباره‌ی چگونگی دست پیدا کردنش به چنین اطلاعات مهمی سوال کند. او در پاسخ گفته:

در نوامبر ۲۰۱۹، من کدهای منبع سخت‌افزار واحد گرافیکی Navi شرکت AMD را در یک کامپیوتر هک‌شده پیدا کردم. کاربر [آن کامپیوتر] هیچ اقدام موثری برای جلوگیری از درز کدها انجام نداده بود.

واحد گرافیکی Xbox Series X
واحد گرافیکی Xbox Series X که طبق گزارش‌ها از فناوری AMD Arden استفاده می‌کند

او جزئیات دقیق‌تری از نحوه‌ی درز کردن این کدها را با TF در میان گذاشته است:

کد منبع به‌طور غیرمنتظره‌ای از طریق کامپیوتر/سرور حفاظت‌نشده از طریق برخی حفره‌ها به دست آمد. من مدتی بعد به وجود فایل‌های داخلش پی بردم. آنها حتی به شکل درستی با هیچ‌چیز محافظت یا رمزگذاری نشده بودند و این ناراحت‌کننده است.

او در پاسخ به این سوال که انگیزه‌هایش از این اقدام چیست و اینکه آیا با AMD در این باره تماس گرفته یا خیر می‌گوید:

من با AMD در این باره صحبت نکردم چون مطمئنم که آنها به جای پذیرفتن اشتباهشان و فراموش کردن موضوع، از من شکایت خواهند کرد. پس چرا نباید آن را برای همه افشا کنم؟

هنوز مشخص نیست که AMD چه راه‌حلی برای جلوگیری از درز کامل کدهای منبع واحد گرافیکی Xbox Series X و سایر فناوری‌های خود تدارک دیده است. هکر مذکور اعلام کرده که طبق محاسباتش، این کد ۱۰۰ میلیون دلار می‌ارزد و اگر خریداری پیدا نشود که این مبلغ را پرداخت کند، تمام آن را در اینترنت لو خواهد داد. AMD در حال حاضر علاوه بر همکاری با گیت‌هاب برای حذف کدها، بیانیه‌ای صادر کرده که طبق آن، کدهای به سرقت رفته مربوط به بخش‌های حساس رقابتی و امنیتی IPهای گرافیکی این شرکت نیستند. به‌علاوه این شرکت خبر از همکاری خود با مراجع قانونی و دیگر متخصصان برای پیگیری این اقدام مجرمانه‌ی این هکر داده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا