عرضه پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X عقب افتاد

ورود نسل سوم پردازنده‌های Ryzen Threadripper

پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X

بر اساس بیانیه اخیر شرکت AMD، عرضه اولین مدل پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X به ماه نوامبر سال جاری موکول شده و این تراشه همزمان با نسل سوم پردازنده‌های Ryzen Threadripper راهی بازار می‌شود.

شرکت سرشناس AMD چندی پیش در جریان مراسم E3 2019 یکی پس از دیگری از دستاوردهای جدید خود در حوزه گیمینگ رونمایی کرد که پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X را می‌توان یکی از مهم‌ترین محصولات این شرکت در سال جاری دانست. این پردازنده با شانزده هسته و 32 ترد که به 72 مگابایت کش، فرکانس پایه 3.5 گیگاهرتزی و فرکانس حداکثری 4.7 گیگاهرتزی مجهز است، لقب اولین پردازنده‌ شانزده هسته‌ای گیمینگ جهان را به خود اختصاص داده و در حال حاضر شماری از بازیکنان حرفه‌ای بی‌صبرانه در انتظار عرضه آن هستند.

این تراشه قدرتمند در ابتدا برای عرضه در روز 8 مهر (30 سپتامبر) برنامه ریزی شده بود که حال، به نظر می‌رسد شرکت AMD در فرآیند تولید و آماده سازی آن کمی به مشکل برخورده و عرضه آن را کمی عقب انداخته است. از این رو، اگر به دنبال جمع بندی و ارتقای سیستم رایانه شخصی خود هستید، بد نیست کمی دست نگه دارید تا محصولات جدید گیمینگ ای‌ام‌دی روانه بازار شوند.

به طور دقیق‌تر، چندی پیش کمپانی نامدار AMD در بیانیه جدید خود به AnandTech رسما اعلام کرد که به منظور ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و تامین کافی تراشه‌ها، پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X با دو ماه تاخیر، در تاریخ نامشخصی از ماه نوامبر امسال (آبان – آذر) با قیمت 749 دلار از راه خواهد رسید. به بیان ساده‌تر، این شرکت برای آنکه کاربران با مشکل کمبود این تراشه قدرتمند در بازار روبه‌رو نشوند، تصمیم گرفته تا با تاخیر در انتشار آن، حجم گسترده‌ای از تقاضای مشتریان را به خوبی تامین کند.

با اینکه تاخیر دو ماهه در عرضه این پردازنده شماری از بازیکنان را ناامید می‌کند، اما خبر خوب این است که اولین مدل از نسل سوم پردازنده‌های رده‌های بالا که به سری Ryzen Threadripper معروف است، همزمان با تراشه Ryzen 9 3950X روانه بازار خواهد شد. متاسفانه، هنوز جزئیات تکمیلی در این زمینه در دست نیست.

تاخیر دو ماهه در عرضه پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X در حالی است که اخیرا گزارش‌های زیادی مبنی بر کمبود تامین کافی پردازنده‌های رده بالا توسط شرکت AMD به گوش می‌رسد. موضوعی که شدیدا روی افزایش چشمگیر قیمت این محصول تاثیر گذاشته است. با توجه به این مورد، ظاهرا این کمپانی در خصوص اولین پردازنده شانزده هسته‌ای گیمینگ جهان به دنبال تکرار چنین حوادثی نیست و با ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، شاهد بروز مشکلاتی از قبیل کمبود و افزایش قیمت در بازار نخواهیم بود.

در انتها، دیدگاه شما در رابطه با پردازنده 16 هسته‌ای Ryzen 9 3950X چیست؟ به نظر شما، آیا مشکلات تامین پردازنده‌ها علت این تاخیر دو ماهه است؟ نظرات شخصی خود را با ما و کاربران وب سایت سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا