ایان هولم بازیگر نقش بیلبو بگینز در سن ۸۸ سالگی از دنیا رفت

او به پارکینسون مبتلا بود

ایان هولم

ایان هولم بازیگر مشهور انگلیسی در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او طی سال‌های فعالیت خود در آثار شاخصی از جمله سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها به نقش‌آفرینی پرداخت.

وب سایت Guardian با انتشار یک گزارش اعلام کرد ایان هولم (Ian Holm) صبح امروز ۱۹ ژوئن در بیمارستان دار فانی را وداع گفت. بازماندگان این بازیگر انگلیسی همسر و پنج فرزندش هستند. مدیر برنامه‌های او این خبر را تایید کرد و گفت اعضای خانواده و دیگر عزیزانش در لحظه‌ی فوت کنارش بودند. او در ادامه‌ی صحبت‌های خود هولم را فردی جذاب، مهربان و به شدت بااستعداد توصیف و تایید کرد این بازیگر مشهور به خاطر پارکینسون در بیمارستان بستری بوده است.

ایان هولم در ۱۳ سپتامبر سال ۱۹۳۱ در منطقه‌ی گودمیز واقع در لندن چشم به جهان گشود. اگرچه پدر و مادر او به ترتیب روانپزشک و پرستار بودند اما ملاقات اتفاقی با یکی از بازیگران مشهور آن زمان به نام هنری بینتون (Henry Baynton) باعث شد در مسیر متفاوتی با والدین خود قدم بردارد. او نهایتا در سن ۱۸ سالگی به تحصیل در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک پرداخت اما چندی بعد به ارتش فراخوانده شد. خدمت در ارتش آن زمان یک اجبار برای پسران به شمار می‌رفت. ایان سرانجام در سال ۱۹۵۳ فارغ التحصیل شد و مدتی بعد هم به شرکت Royal Shakespeare Company پیوست تا به عنوان بازیگر روی صحنه‌ی تئاتر به ایفای نقش بپردازد.

این بازیگر مشهور انگلیسی تا اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی در Royal Shakespeare Company مشغول به کار بود اما پس از آن به سینما و تلویزیون پیوست. او به مدت چندین سال نقش‌های نه چندان مهم را می‌پذیرفت تا اینکه در Alien به کارگردانی ریدلی اسکات (Ridley Scott) حضور پیدا کرد. این اتفاق را می‌توان سرآغازی بر دوران اوج ایان هولم دانست. او در اقتباس رادیویی ارباب حلقه‌ها نقش فردو بگینز را بر عهده گرفت و پس از آن هم به عنوان سم مسابینی در فیلم درام و ورزشی Chariots of Fire به نقش‌آفرینی پرداخت؛ فیلمی که بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده بود. عملکرد او به قدری بی‌نقص بود که جایزه‌ی بفتا را از آن خود کرد و برای دریافت جایزه‌ی اسکار هم نامزد شد.

ایان هولم طی دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ میلادی به فعالیت در حوزه‌ی بازیگری ادامه داد. او در این بازه سه بار نقش ناپلئون بناپارت را در سه اثر مختلف ایفا کرد و در فیلم The Fifth Element به کارگردانی لوک بسون (Luc Besson) حضور یافت. هولم سپس نقش بیلبو بگینز را پذیرفت و آن را در سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه‌ی هابیت ایفا کرد. این بازیگر انگلیسی همچنین در سال ۱۹۹۷ به پاس زحمات خود نشان شوالیه را دریافت کرد. او نهایتا در سال ۲۰۱۴ بازیگری را برای همیشه کنار گذاشت.

طی مدتی که از فوت ایان هولم می‌گذرد، تعداد قابل‌توجهی از فعالان حوزه‌ی سینما و تلویزیون به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند که برای مثال می‌توان به ادگار رایت (Edgar Wright)، سمیرا احمد (Samira Ahmed) و آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا اشاره کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا