نقاط قوت فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

بررسی نقاط قوت فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

دنباله‌ای که در چشم طرفداران ندرخشید

بررسی نقاط قوت فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 پارسا خلیلی ۹ ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ سینما

درسته که دنباله مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز به رهبری اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) و کارگردانی مارک وب (Marc Webb) داستان بیش از حد شلوغی داشت، اما از طرفی هم فیلم خیلی بد نبود چراکه نحوه به تصویر کشیده شدن پیتر پارکر یکی از بزرگترین نقاط قوت فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 محسوب می‌شود.

مرد عنکبوتی شگفت ‌انگیز 2 مشکلاتی دارد که در طول سال‌ها درباره آنها صحبت‌های زیادی شده است، اما نباید فراموش کرد که این فیلم بلاک باستر برخی از بهترین لحظات مرد عنکبوتی را در دنیای لایو اکشن به خود اختصاص داده است. به دنبال کنسل شدن فیلم Spider-Man 4 سم ریمی (Sam Raimi)، کار اندرو گارفیلد بسیار دشوار شده بود چراکه او موظف بود طرفداران شخصیت مرد عنکبوتی و سه‌گانه محبوب سم ریمی را با بازی در ریبوتی جدید به‌نام The Amazing Spider-Man راضی نگه دارد.

با اینکه قسمت اول به‌کلی روی داستان پیشینه مرد عنکبوتی تمرکز داشت، اما قسمت دوم تصمیم گرفت بزرگ‌تر از نسل قبلی خود باشد. به‌همین منظور به روایت داستانی بلندپروازانه‌تر پرداخت، داستانی که پتانسیل راه اندازی یک دنیای سینمایی بزرگ را داشت. اما متاسفانه این جاه‌طلبی دقیقا همان چیزی بود که منجر به سقوط فیلم و کنسل شدن قسمت سومش شد، درست مثل اتفاقی که برای فیلم Spider-Man 4 رخ داد. در حالی که جنبه‌های منفی فیلم کاملا قابل درک است، اما نقاط قوت آن بسیار بیشتر از نقص‌هایش است. این دنباله با دارا بودن برخی از احساسی‌ترین سکانس‌های مرد عنکبوتی در دنیای لایو اکشن، بازی بی‌نقص اندرو گارفیلد در قامت پیتر پارکر و همچنین جلوه‌های بصری چشم نواز، بدون شک یکی از بهترین‌ فیلم‌های مرد عنکبوتی به‌شمار می‌رود.

نگاهی به نقاط قوت فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

بهترین لباس لایو اکشن مرد عنکبوتی

مرد عنکبوتی یکی از معدود شخصیت‌هایی است که همواره بهترین ظاهر را در دنیای لایو اکشن داشته است، اما بدون شک هیچ لباسی به پای لباس مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 نمی‌رسد. لباس توبی مگوایر (Tobey Maguire) در سه‌گانه سم ریمی اقتباسی از ظاهر کلاسیک مرد عنکبوتی بود. تارهای برآمده با طراحی کلاسیک کمیکی آن تفاوت قابل توجهی داشت، اما بازهم مورد استقبال طرفداران قرار گرفت، به‌خصوص نسخه تمام مشکی او در قسمت سوم. مجموعه لباس‌های تام هالند (Tom Holland) نیز عمدتا به فناوری متکی هستند و ظاهر مدرن‌تری نسبت به لباس‌های کلاسیک این ابرقهرمان به ارمغان می‌آورند.

در حالیکه اولین لباس مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز اندرو گارفیلد با دارا بودن رنگ‌های تیره و لنزهای زرد به‌کلی از طراحی کلاسیک کمیک‌ها فاصله گرفته بود، ولی ایده جدید سونی در قسمت دوم، به تولد بهترین لباس مرد عنکبوتی لایو اکشن ختم شد، لباسی که رسما ترجمه عالی از دنیای کمیک به لایو اکشن محسوب می‌شود. البته نباید فراموش کرد که جلوه‌های بصری فوق‌العاده فیلم نیز به درخشش هرچه بیشتر این لباس کمک کرده است.

این فیلم به بهترین شکل ممکن مرگ گوئن استیسی را به تصویر کشید

فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت ‌انگیز همواره در هسته خود یک داستان عاشقانه دارند. در واقع هسته عاطفی فرانچایز رابطه پیتر پارکر گارفیلد و گوئن استیسی اما استون (Emma Stone) است که تحولاتش در هر دو فیلم به اندازه سکانس‌های مبارزه شگفت انگیزی که از ماجراجویی مرد عنکبوتی انتظار می‌رفت، تاثیرگذار بود. گوئن شخصیت کاملا تفاوتی نسبت به مری جین واتسون است، چراکه او از آسیب دیدن هیچ ترسی نداشت و این همان چیزی است که در نهایت او را در دید هری آزبورن قرار داد. در کمیک‌ها، مرگ گوئن یکی از نمادین‌ترین رویدادها به‌شمار می‌رود و مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 موفق شد آن لحظه را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد. در اصل شکل گرفتن رابطه قوی بین پیتر و گوئن در طول دو فیلم باعث شده تا مرگ او تاثیر مخربی روی پیتر داشته باشد. به‌همین خاطر سنگینی و عمق این اتفاق تلخ با صحبت‌های پیتر پارکر گارفیلد روی بام مدرسه و همچنین نجات دادن ام جی زندایا (Zendaya) در فیلم Spider-Man: No Way Home بیشتر حس می‌شود.

بازگشت مرد عنکبوتی و مبارزه‌اش با راینو بعد از مرگ گوئن نشان می‌دهد که معنای قهرمان بودن چیست

مرگ گوئن لحظه تکان دهنده‌ای بود، به‌خصوص برای کسانی که از تاریخچه کمیکی او هیچ اطلاعی نداشتند. به‌همین دلیل مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 این سکانس تلخ را طوری زنده کرد تا به همه نشان بدهد از دست دادن گوئن چه تاثیر بزرگی روی پیتر گذاشته است. در پایان فیلم می‌بینیم که پیتر چگونه ماه‌ها سر قبر گوئن ایستاده و قهرمان بودن را کنار گذاشته بود. اما این معنای واقعی قهرمان بودن نیست، زیرا یک قهرمان نمی‌تواند اجازه بدهد درگیر بودنش با بزرگ‌ترین مشکلات شخصی، منجر به آسیب دیدن دیگران شود. درست مثل صحبت‌های گوئن حین فارغ ‌التحصیلی‌اش از دبیرستان.

سکانس پایانی فیلم مرد عنکبوتی شگفت ‌انگیز 2 به خوبی بیانگر معنای واقعی مرد عنکبوتی بودن است. ابتدا قبل از اینکه مرد عنکبوتی به صحنه برسد، یک بچه کوچک شجاع که پیتر در اوایل فیلم بهش کمک کرده بود، تصمیم می‌گیرد تا به تنهایی با راینو روبرو شود، زیرا مرد عنکبوتی از زمان مرگ گوئن مفقود شده بود. این سکانس نشان می‌دهد که چگونه مرد عنکبوتی مردم را به خوب بودن و خوبی کردن تشویق می‌کند. سپس پیتر بازمی‌گردد و طبق معمول با حس شوخ طبعی همیشگی خود راینو را به مبارزه دعوت می‌کند.

توجه ویژه مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز 2 به حس شوخی‌ طبعی پیتر پارکر

ریبوت سونی قبلا نشان داده بود که چگونه گارفیلد پتانسیل‌ زنده کردن بزرگ‌ترین ویژگی شخصیتی مرد عنکبوتی که حس شوخ طبعی او حین مبارزه است، را دارد. این ویژگی پیتر عمدتا در سه‌گانه سم ریمی گم شده بود و در حالی که هالند سعی داشت شور و اشتیاق پیتر در انجام تحقیقات و آزمایش را زنده کند، گارفیلد در منعکس کردن این ویژگی شخصیتی مرد عنکبوتی ترجمه عالی از دنیای کمیک به لایو اکشن بود. مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز شوخی‌های فوق‌العاده‌ای داشت، مانند صحنه چاقوهای کوچک در قسمت اول، اما از آنجایی که فیلم باید به داستان پیشینه مرد عنکبوتی می‌پرداخت، زمان کافی برای گارفیلد وجود نداشت تا به‌طور کامل حس شوخ طبعی شخصیت را مثل کمیک‌ها به تصویر بکشد. با این حال قسمت دوم به گارفیلد اجازه داد تا دقیقا در جایی که به استعدادهای کمدی مرد عنکبوتی نیاز بود، وارد عمل شود. فیلم با تعقیب راینو در شهر شروع می‌شود. این سکانس تعقیب و گریز طولانی ‌مدت شامل لحظات زیادی است که گارفیلد با شوخی‌های متعدد به‌شکلی هوشمندانه بزرگ‌ترین ویژگی شخصیتی مرد عنکبوتی را زنده می‌کند.

مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز 2 بهترین جلوه‌های ویژه را دارد

دنباله مرد عنکبوتی شگفت انگیز یک شگفتی بصری است. این فیلم ممکن است از نظر داستانی یا شخصیت پردازی ضعیف برخی شخصیت‌ها ایراداتی داشته باشد، اما وقتی صحبت جلوه‌های بصری به میان می‌آید باید اعتراف کرد که این فیلم در خلق جلوه‌های بصری بهتر از هر فیلم لایو اکشن مرد عنکبوتی عمل کرده است، حتی بهتر از سه‌گانه پرخرج دنیای سینمایی مارولدر حالی که سکانس‌های مبارزه مطمئنا برخی از بهترین کاربردهای جلوه‌های بصری در مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز 2 بودند، CGI عالی فیلم برای یکی دیگر از جنبه‌های کلیدی مرد عنکبوتی نیز مهم بود چراکه در این فیلم شاهد بهترین سکانس‌‌های تار زنی بودیم. تاب خوردن مرد عنکبوتی در این فیلم از هر آنچه که قبلا در سه‌گانه سم ریمی دیده بودیم پیشی گرفت و به طرز شگفت‌انگیزی هرگز با سه‌گانه تام هالند مطابقت نداشت.

در مجموع، مرد عنکبوتی شگفت‌ انگیز 2 چندین عنصر کلیدی مرد عنکبوتی را به درستی دریافت کرد و با بازگشت گارفیلد در فیلم Spider-Man: No Way Home که یک موفقیت چشمگیر دیگر برای مارول بود، بسیاری تصمیم گرفته‌اند شانسی دوباره به آخرین فیلم انفرادی گارفیلد بدهند.

3.9 20 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا