زره های مرد آهنی
1%
  • 10/10

قدرتمندترین زره های مرد آهنی که در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند

نگاهی به بهترین اختراعات تونی

قدرتمندترین زره های مرد آهنی که در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند ۳۴ ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

از آنجایی که تونی استارک در طول حضور شصت ساله خود، صدها زره آهنی به تن کرده، قصد داریم در این مطلب نگاهی به ۱۰ مورد از قدرتمندترین زره های مرد آهنی که در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند، داشته باشیم.

مرد آهنی اولین بار سال ۱۹۶۳ در کمیک  Tales of Suspence #39 به دنیای مارول پا گذاشت. درست مثل اولین اثر سینمایی استودیو مارول، اولین زره آهنی تونی متشکل از قطعات مختلف بود و قابلیت‌های چندان زیادی نداشت. البته مارول طی شصت سال گذشته به قدری روی شخصیت مرد آهنی مانور داده که تعداد و تنوع زره‌های آهنی او از دست طرفداران در رفته است. با اینکه زره های مرد آهنی در دنیای سینمایی مارول تا حد زیادی برگرفته از کمیک‌ها بوده، اما همچنان مدل‌های قدرتمند زیادی وجود دارد که متاسفانه فرصت درخشیدن در این فرانچایز پانزده ساله را از دست داده‌اند. البته علیرغم وقایع اندگیم همچنان احتمال دیده شدن برخی از آنها وجود دارد، چراکه طبق شایعات اخیر، نسخه‌های مولتی‌ورسی زیادی از تونی استارک قراره در رویداد کراس اوری مورد انتظار Avengers: Secret Wars حضور داشته باشند.

قدرتمندترین زره های مرد آهنی که در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند

Deep-Space Armor – کمیک Iron Man #5 (2013)

زره مدل 45 با نام مستعار Deep-Space Armor به تونی اجازه می‌دهد تا به راحتی از اتمسفر زمین خارج شود و در کسری از ثانیه از یک سیاره به سیاره دیگر سفر کند. این زره زمانی به کار آمد که مرد آهنی برای مدتی به نگهبانان کهکشان پیوسته بود. بهترین فرصت برای معرفی این زره در دنیای سینمایی مارول، فیلم Avengers: Endgame بود، چراکه تونی می‌توانست به کمک آن از سیاره تایتان فرار کند و به زمین برگردد. البته دیده نشدن آن از یک جهت خوب است، زیرا بار احساسی سکانس آغازین اندگیم را از بین می‌برد.

The Godkiller Armor – کمیک Avengers #5 (2018)

شاید بزرگترین زرهی که تونی تا به حال در دنیای سینمایی مارول به تن کرده، هالک باستر باشد، اما در کمیک‌ها او زره‌های بسیار بزرگ‌تر و قدرتمندتری دارد که یکی از معروف‌ترین آنها Godkiller MK II است. همانطور که از نامش پیداست، این زره آهنی برای مبارزه با سلستیال‌های سرکش ساخته شده و به‌ معنای واقعی کلمه قصاب خدایان است. تونی از این زره برای مقابله با گروهی به‌نام دارک سلستیال‌ها (Dark Celestials) استفاده کرده و علیرغم شکست خوردن در نبرد نهایی، توانسته به‌عنوان یک فانی آنها را به چالش بکشد.

Cold Iron Armor – کمیک Iron Man #24 (2014)

در کمیک‌ها، تونی استارک ‌زره‌های بسیار تخصصی دارد که فقط در موقعیت‌های خاص استفاده می‌شوند. یکی از این زره‌‌ها Cold Iron Armor نام دارد که منحصرا برای مبارزه با مالکیث و الف‌های تاریکش ساخته شده است. حالا قابلیت خاص آن چیست؟ برخلاف دیگر اختراعات تونی، این زره با قرار گرفتن روی زرهی دیگر، تبدیل به یک ماشین جنگی غول‌ پیکر می‌شود. از آنجایی که الف‌های تاریک تنها در دنباله فراموش‌شده Thor: The Dark World ظاهر شدند، تونی فرصت به تن کردن این زره را پیدا نکرد. به طور کلی، دنیای سینمایی مارول تمایل داشت از معرفی زره‌های خاص امتناع بورزد و در عوض فقط ارتقاهای مورد نیاز را به زره‌های فعلی تونی اضافه کند، چرا؟ چون پروسه جان بخشیدن به زره‌ های مرد آهنی به‌شدت وقت‌گیر و پرهزینه بود.

Endo-Sym Armor – کمیک Superior Iron Man #1 (2014)

اگر طرفدار مرد آهنی باشید، حتما با مرد آهنی برتر که ورژن شرور این شخصیت نمادین است، آشنایی دارید. اما برای کسانی که نمی‌دانند، در مجموعه کمیک به‌شدت محبوب Superior Iron Man، تونی به‌جای دست کشیدن از اسلحه سازی، بیزینس خود را وارد سطح جدیدی می‌کند و زره آهنی فوق پیشرفته‌ای به‌نام End-Sym Armor را می‌سازد. او این زره را با الهام از سیمبیوت‌هایی مانند ونوم و کارنیج طراحی کرده، زیرا منبع تغذیه‌اش یک ماده نیمه مایع فوق‌العاده حساس است که پس از تماس با بدن تونی سفت شده و زره را شکل می‌دهد. Endo-Sym Armor هیچگاه در دنیای سینمایی مارول دیده نشد، اما اخیرا تئوری هیجان انگیزی در فضای مجازی خبرساز شده که به خط داستانی مرد آهنی برتر ارتباط دارد.

طبق این تئوری، وقتی دکتر استرنج در فیلم Avengers: Infinity War چهارده میلیون احتمال را بررسی می‌کرد، بیش از یک راه برای شکست دادن تانوس پیدا کرده بود، اما تصمیم گرفت احتمالی را انتخاب کند که درنهایت به مرگ تونی ختم می‌شد. حالا چرا؟ چون اگر تونی بعد از وقایع اندگیم زنده می‌ماند، بیشتر با ایده سفر در زمان بازی می‌کرد و درنهایت به بزرگترین تهدید دنیاهای موازی تبدیل می‌شد.

Iron Sorcerer Armor – کمیک What If…? #113 (1998)

بدون شک یکی از عجیب‌ترین و قدرتمندترین زره‌ های مرد آهنی که فرصت درخشیدن در دنیای سینمایی مارول را نداشت، Iron Sorcerer است؛ یک نسخه مولتی‌ورسی تونی استارک از زمین ۹۸۱۰ که دارای قدرت‌های منحصر به‌فرد دکتر استرنج است و در یکی از سناریوهای بی‌شمار وات ایف معرفی شده است. در این داستان، تونی استارک باعث تصادف رانندگی استیون استرنج می‌شود و به‌منظور درمان او، سر از کامارتاج درمی‌آورد. تونی بعد از تسلط پیدا کردن بر هنرهای عرفانی، عنوان جادوگر اعظم را بدست می‌آورد و برای مقابله با دورمامو، زره آهنی Iron Sorcerer را می‌سازد. همانطور که از نامش پیداست، این زره ترکیبی از دو شخصیت مرد آهنی و دکتر استرنج است و به تمامی طلسم‌ها و گونه‌های مختلف جادو دسترسی دارد. شاید تونی در دنیای سینمایی مارول جان خود را از دست داده باشد، اما از آنجایی که جادوگر آهنی حاصل یک سناریو وات ایف است، استودیو مارول به‌راحتی می‌تواند یکی از قسمت‌های فصل سوم سریال What If را به داستان این شخصیت اختصاص بدهد.

Hulkbuster Armor MK.52 – کمیک All-New, All-Different Avengers #1 (2015)

شاید در دنیای سینمایی مارول دو مدل هالک باستر داشته باشیم، اما هیچکدام به جذابی پنجاه و دومین مدل که تنها در کمیک‌ها دیده شده، نیستند. درست مثل زرهی که در قسمت چهارم فصل دوم سریال What If دیدیم، این زره هالک باستر با فشار دادن یک دکمه تبدیل به یک ماشین فوق پیشرفته می‌شود. مسلما استفاده از چنین زره آهنی در فیلم Avengers: Age of Ultron می‌توانست سکانس‌های هیجان انگیز زیادی خلق کند، اما چون جان بخشیدن به آن در دنیای لایو اکشن به‌شدت وقت‌گیر و پرهزینه است، هیچگاه به فرانچایز پانزده ساله استودیو مارول راه پیدا نکرد.

Virtual Armor – کمیک Iron Man 2020 #5 (2020)

زره مجازی تونی استارک با اکثر زره های مرد آهنی فرق دارد، زیرا به جای اینکه متشکل از فلز یا هر ماده فیزیکی دیگری باشد، از هولوگرام ساخته شده است و شکل ثابتی ندارد. جدا از تنوع ظاهری، دیگر قابلیت منحصر به‌فرد این زره، ساخت هرگونه سلاحی است که می‌شود تصور کرد. بنابراین می‌شود گفت که شکلی از حلقه فانوس سبز دنیای دی سی است. دیده نشدن زره مجازی در دنیای سینمایی مارول کاملا منطقی است، چراکه برای تونی زمین ۶۱۶ کمی بیش از حد ایده آل بود، به‌طوری که به‌خاطر قدرت غیرقابل توصیفش، در کمیک‌ها نیز حضور کمرنگی داشت. البته همچنان این احتمال وجود دارد که استودیو مارول آن را در یکی از قسمت‌های فصل سوم سریال What If زنده کند.

Fin Fang Foombuster – کمیک Tony Stark: Iron Man #1 (2018)

یکی از ابرشرورهای اصلی مرد آهنی که هرگز در دنیای سینمایی مارول ظاهر نشده، اژدهای فین فانگ فوم است. با این حال، تونی بارها در کمیک‌ها با او مبارزه و به‌خاطر جثه عظمیش، زره مخصوص فین فانگ فومباستر را طراحی کرده است. این زره به‌طرز عجیبی شبیه زره‌های فوق‌پیشرفته فیلم‌های Pacific Rim است و کارآمدترین سلاح علیه اژدهای باستانی دنیای مارول به‌شمار می‌رود. درسته که فین فانگ فوم در حماسه بی‌نهایت دنیای سینمایی مارول حضور نداشته، اما جای شکی نیست که زره آهنی فین فانگ فومباستر می‌توانست در نبردهای بزرگ فرانچایز مثل نبرد پایانی اندگیم بدرخشد.

Mystic Armor – کمیک Iron Man: Legacy of Doom #3 (2008)

تونی فقط در داستان‌های وات ایف به قدرت‌های جادویی دست پیدا نکرده، چراکه در مینی کمیک Iron Man: Legacy Of Doom، تونی با بیرون کشیدن شمشیر اکسکالیبور از سنگ، قدرت‌های جادویی بدست می‌آورد. این زره تنها در دو شماره از مینی کمیک نامبرده ظاهر شده، بنابراین جای تعجب ندارد که هرگز به دنیای سینمایی مارول راه پیدا نکرده است.

آیا مرد آهنی به دنیای سینمایی مارول بازخواهد گشت؟

از وقتی تونی استارک در نبرد پایانی فیلم Avengers: Endgame جان خود را فدا کرد، طرفداران دنیای سینمایی مارول خواهان بازگشت دوباره او بودند. به‌همین خاطر طی چهار سال گذشته شایعه و گمانه‌زنی‌های بسیار زیادی در رابطه با احتمال بازگشتش مطرح شده که جدیدترین آن گزارش ورایتی با محوریت مشکلات کوچک و بزرگ فرانچایز پانزده ساله استودیو مارول بود.

ورایتی سال گذشته اظهار داشت که استودیو مارول برنامه‌هایی برای بازگرداندن رابرت داونی جونیور (.Robert Downey Jr) و سایر اعضای انتقام جویان اصلی را دارد. به‌گفته آنها، کوین فایگی در پی انتقاد شدید طرفداران از کیفیت و عملکرد ضعیف دنیای سینمایی مارول بعد از اندگیم، به فکر ساخت فیلم جدید انتقام جویان با محوریت شش عضو اصلی است و به‌همین خاطر قصد دارد بعد از پایان یافتن اعتصابات اتحادیه بازیگران (SAG-AFTRA) با رابرت داونی جونیور برای بازگشت به دنیای سینمایی مارول وارد مذاکره شود.

متاسفانه هیجان و خوشحالی طرفداران خیلی زود با صحبت‌های کوین فایگی از بین رفت، چراکه مدیر استودیو مارول حین صحبت با Entertainment Tonight در جریان مراسم فرش قرمز دنباله کیهانی The Marvels گزارش ورایتی را به‌کلی تکذیب کرده بود. وقتی از او درباره بازگشت انتقام جویان کشته شده به پروژه‌ای جدید با محوریت شش عضو اصلی سوال شد، فایگی ادعا کرد که برای اولین بار چنین چیزی را می‌شنود.

هوم... انتقام جویان کشته شده بازگشته‌اند. باور کنید اولین باره چنین چیزی می‌شنوم، آیا این یک شایعه جدید است؟ ببینید صادقانه می‌گویم ما درباره این موضوع صحبت نکردیم. من رابرت را دوست دارم، او بخشی از خانواده ماست اما در مورد بازگشت، باید ببینیم چه اتفاقی در آینده رخ می‌دهد.

ظاهرا صحبت‌های او در مراسم فرش قرمز The Marvels چندان مفهوم را خوب منتقل نکرده، چراکه چند ماه پیش گزارشی جدید از Vanity Fair منتشر شد و رسما تایید کرد که کوین فایگی و سایر مدیران استودیو مارول به‌هیچ وجه تونی استارک رابرت داونی جونیور را به دنیای سینمایی مارول بازنمی‌گردانند. به‌گفته کوین فایگی، بازگشت مرد آهنی به پایان بندی که ده سال برای به تصویر کشیدنش زحمت کشیده‌اند، آسیب می‌زند.

ما آن لحظه را حفظ می‌کنیم و دیگر بهش دست نمی‌زنیم. ما ده سال تمام برای رسیدن به آن لحظه طلایی زحمت کشیدیم و طبیعتا هرگز کاری نمی‌کنیم که کوچکترین آسیبی بهش وارد شود. بنابراین باید بگویم که مرد آهنی هیچگاه به دنیای سینمایی مارول بازنخواهد گشت. داستان او به‌ بهترین شکل ممکن به پایان رسیده و ما همگی به آن افتخار می‌کنیم.

شاید این موضوع برای طرفداران بسیار ناراحت‌کننده باشد، اما فراموش نکنید که کوین فایگی تنها عدم بازگشت رابرت داونی جونیور را تایید کرده است. این یعنی هنوز می‌توان نسبت به دیدن ورژنی دیگر امیدوار بود. طبق گزارش‌ها مارول قصد دارد با استفاده از ایده جهان‌های موازی، تیمی بسیار بزرگ‌تر از آنچه که در نبرد پایانی اندگیم دیدیم را شکل بدهد. به‌همین خاطر دیدن ورژنی مولتی‌ورسی مرد آهنی در نبرد پایانی Avengers: Secret Wars نمی‌تواند خیلی دور از ذهن باشد.

شایان ذکر است که به‌دنبال پخش قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره بازگشت تونی استارک به دنیای سینمایی مارول بواسطه قدرت های جدید لوکی مطرح شده که تام هیدلستون (Tom Hiddleston) هم به آن واکنش نشان داده است. استودیو مارول به‌تازگی یکی از بهترین ابرشرورهای فرانچایز خود را به مهمترین و قدرتمندترین شخصیت‌ها تبدیل کرده که به معنای واقعی کلمه پتانسیل تغییر دادن داستان کلی حماسه مولتی‌ورس را داراست. با این حال، پیش از بدست گرفتن کنترل خطوط زمانی و نشستن بر تخت پادشاهی، لوکی با پدیده‌ای عجیب به‌نام لغزش زمانی (Time Slipping) مواجه شده بود که به او اجازه می‌داد در زمان و مکان جابجا شود.

این قدرت جدید به‌قدری بین طرفداران سروصدا کرد که بلافاصله پس از پخش قسمت پایانی سریال، شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره بازگشت تونی استارک به دنیای سینمایی مارول بواسطه قدرت های جدید لوکی در فضای مجازی مطرح شد. وقتی جیمی فلن (Jimmy Fallon) در برنامه تلویزیونی خود از تام هیدلستون درباره این موضوع پرسید، هیدلستون خیلی محافظه‌کارانه پاسخی جالب داد.

این مرد کارش را خوب بلده. سوال خیلی جالبی پرسیدی، ببین در جواب باید بگویم که لغزش زمانی از نظر فنی فرصت‌های خاصی برای لوکی فراهم می‌کند. من فکر می‌کنم هر سناریویی امکان پذیر باشد چون لوکی می‌تواند به اختیار در زمان و مکان جابجا بشود. من می‌دانم که می‌توانم لغزش زمانی داشته باشم اما درباره بقیه شخصیت‌ها خیلی مطمئن نیستم.

جدیدترین اثر سینمایی استودیو مارول با محوریت مرد آهنی، اقتباس لایو اکشن Armor Wars است که فعلا تاریخ اکران مشخصی ندارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

34 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments