1%
  • 0/10

شیائومی اطلاعات خصوصی و رفتار کاربران را ضبط و ردیابی می‌کند

شیائومی اطلاعات خصوصی و رفتار کاربران را ضبط و ردیابی می‌کند ۰ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ اخبار فناوری کپی لینک
شیائومی و نوکیا

اطلاعاتی به‌دست آمده مبنی بر اینکه کمپانی چینی شیائومی اطلاعات خصوصی کاربران را ضبط و رفتار آنها را ردیابی می‌کند.

براساس آمارها، شیائومی سال گذشته توانست در جایگاه چهارم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند قرار گیرد؛ بنابراین کاربران زیادی دارد و حدود ۷.۵۲ درصد از سهم بازار موبایل را به خود اختصاص داده است. گوشی‌های شیائومی مقرون به صرفه هستند و از نظر کلی نیز عملکرد خوب و قابل قبولی دارند.

با این حال، یک گزارش جدید منتشر شده که نشان می‌دهد شیائومی اطلاعات خصوصی کاربران و همچنین رفتار آنها را در استفاده از تلفن‌های همراه ضبط و آن‌ها را در سرورهای مختلف ذخیره می‌کند. البته این اولین بار نیست که یک شرکت سازنده‌ی گوشی دست به چنین کاری می‌زند و موجبات نگرانی کاربران برای استفاده از گوشی‌هایشان را فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش، کاربری که اخیراً ردمی 8 را خریداری کرده، متوجه شده است بیشتر کارهایی که انجام می‌دهد به سرورهایی ارسال شده که توسط علی‌بابا، یکی دیگر از غول‌های فناوری چینی، میزبانی می‌شود.

به نظر می‌رسد کاربر مورد نظر محقق امنیت سایبری بوده است؛ وی دریافته که بسیاری از کارهایی که در تلفن خود انجام می‌دهد ردیابی می‌شود.

گشت و گذار در اینترنت با استفاده از مرورگر پیش فرض شیائومی باعث می‌شود مرورگر تمام وب‌سایت‌های بازدید شده را ضبط کند و ردیابی ادامه می‌یابد و متوقف نمی‌شود حتی اگر کاربر وارد حالت ناشناس شود. همچنین پوشه‌هایی که کاربر باز کرده، نوار وضعیت و تنظیمات و همه‌ی فعالیت‌های وی ضبط می‌شود. همه این داده‌ها در کشورهایی مانند سنگاپور و روسیه به سرورهایی که در سراسر جهان قرار گرفته‌اند، ارسال می‌شود. اما میزبان اصلی این اطلاعات در پکن قرار دارد.

در پاسخ به چنین ادعاهایی، شیائومی موضوع ثبت و ضبط اطلاعات کاربران را رد کرده است. اما کسی که موضوع ضبط اطلاعات کاربران در سرورهای شیائومی را مطرح کرده، مدعی است که شماره‌های خاصی برای شناسایی دستگاه‌ها و نسخه‌های اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین در مورد چگونگی جمع‌آوری اطلاعات حتی برنامه‌ی موسیقی در گوشی‌های شیائومی می‌گوید که مثلا عادت گوش دادن به موسیقی یا نوع موسیقی که کاربر گوش می‌کند، نیز از سوی شیائومی ردگیری می‌شود.

در دنیایی که مصرف کنندگان نگرانی‌های زیادی راجع به جایی که اطلاعاتشان به اشتراک گذاشته شده یا به آنها ارسال می‌شود، در حال افزایش است، مطمئناً این موضوع بسیار نگران کننده است و اگر ثابت شود که شیائومی اقدام به چنین کاری کرده، این کمپانی چینی باید پاسخگو باشد و مجبور به پاک کردن این اطلاعات خواهد شد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments