#مهسا_امینی

موجودی پایین ایکس‌باکس سری ایکس و اس تا چه زمانی ادامه دارد؟

مدیر ارشد مالی ایکس‌باکس پاسخ می‌دهد

موجودی پایین ایکس‌باکس سری ایکس

تیم استوارت مدیر ارشد مالی ایکس‌باکس در مصاحبه‌ی اخیر خود به این سوال پاسخ داد که موجودی پایین ایکس‌باکس سری ایکس و اس تا چه زمانی دارد.

شروع نسل جدید کنسول‌ها اتفاق هیجان‌انگیز و بزرگی برای فعالان حوزه‌ی ویدیو گیم اعم از رسانه‌ها، بازیسازها و ناشران به شمار می‌رود اما همیشه با حاشیه‌هایی همراه بوده است. شرکت‌های سونی و مایکروسافت هرگز نتوانستند در هفته‌های آغازین نسل، تناسب لازم را بین عرضه و تقاضا به وجود بیاورند. از همین رو، فروشگاه‌ها همیشه با کمبود موجودی مواجه بوده و مجبور شدند بسیاری از علاقه‌مندان را با دست‌های خالی به خانه برگرداندند. این موضوع برای نسل نهم هم صدق می‌کند.

اگرچه موجودی پایین ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس اتفاق جدیدی نیست و مشابهش را در آغاز نسل‌های قبل دیدیم اما همه‌گیری ویروس کرونا شرایط پیچیده‌تری را به وجود آورده است. این بحران جهانی و صد البته اعمال محدودیت‌های مختلف باعث شده روند تولید و عرضه‌ی کنسول‌ها با چالش‌های بیشتری نسبت به گذشته مواجه شود. همین موضوع هم شرایط بسیار خوبی را برای دلالان به وجود آورده تا یک بازار سیاه ساخته و به واسطه‌ی آن کنسول ۵۰۰ دلاری را چهار برابر بفروشند.

تیم استوارت (Tim Stuart) مدیر ارشد مالی ایکس‌باکس چندی پیش در کنفرانس آنلاین Jefferies Interactive Entertainment حضور یافت. او در بخشی از صحبت‌های خود به موجودی پایین ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس در فروشگاه‌های سراسر جهان پرداخت. برخلاف چیزی که انتظار می‌رفت، شرایط قرار نیست طی هفته‌های آینده بهبود یافته و باید تا اواخر سه ماهه‌ی نخست سال آینده‌ی میلادی (مصادف با ۱۱ فروردین سال ۱۴۰۰) منتظر ماند. استوارت در این باره گفت:

فکر می‌کنم شرایط کنونی تا سه ماهه‌ی بعد از تعطیلات هم ادامه داشته باشد. سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ با سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی همزمان است. با ورود به سه ماهه‌ی چهارم، زنجیره‌ی عرضه با سرعت تمام به ارسال سفارش‌ها پرداخته تا شرایط برای فروش کنسول‌ها پیش از آغاز تابستان مهیا شود.

مدیر ارشد مالی ایکس‌باکس پیش‌بینی می‌کند وقتی تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار شد، فروش هر دو مدل جدید ایکس‌باکس به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد:

طی چهار، پنج الی شش ماه آتی مشکلاتی در زنجیره‌ی عرضه خواهیم داشت. انتظار دارم پس از آن تعادلی میان عرضه و تقاضا برقرار شود که بدون شک اتفاق بسیار خوبی است. وقتی این دوران آغاز شود، هر دو مدل قدرتمند و ضعیف‌تر ایکس‌باکس افزایش قابل‌توجهی را در فروش تجربه خواهند کرد. برای دیدن این اتفاق هیجان‌زده هستم.

چند ساعت قبل از اینکه متن صحبت‌های تیم استورات در فضای مجازی منتشر شود، مصاحبه‌ی اخیر فیل اسپنسر (Phil Spencer) روی خروجی وب سایت GlitchCon قرار گرفت. مدیر ایکس باکس در بخشی از گفتگوی خود از تمامی افرادی که قصد داشتند ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس را تهیه کنند اما به دلیل موجودی پایین نتوانستند عذرخواهی کرد. او همچنین گفت روند ساخت کنسول‌ها از دو ماه پیش شروع شد. با این حال، نتوانستند تعداد کافی‌ای را به بازار بفرستند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا