#مهسا_امینی

قیمت ایکس باکس سری ایکس و اس | با چند روز کار می‌توان در ایران ایکس باکس خرید؟

بررسی احوالات کنسول‌های جدید مایکروسافت در بازار ایران

قیمت ایکس باکس سری ایکس

قیمت ایکس باکس هم‌اکنون در ایران به یک رقم منطقی رسیده است، اگرچه در ابتدای عرضه این کنسول با قیمت بسیار نجومی راهی بازار شد.

معمولا خوره‌های بازی عاشقان پروپاقرص کنسول‌های جدید هستند و برای عرضه‌ی آن در بازار کشورشان لحظه شماری می‌کنند. کاربران و دوستداران بازی در ایران هم کم نیستند و همانند سایر بازارهای دنیا به دنبال تهیه‌ی یکی از این کنسول‌ها هستند. اما همه‌ی ما می‌دانیم که بازار ایران کمی با بازارهای جهانی متفاوت است؛ از یک سو تحریم‌ها که باعث شده بسیاری از شرکت‌های بزرگ در کشور ما نمایندگی نداشته باشند و از سوی دیگر دلالانی که از اعمال همین تحریم‌ها سود زیادی به جیب می‌زنند و در نهایت این دستگاه‌های بازی با قیمتی چندین برابر قیمت واقعی به دست ما می‌رسد.

پیشتر در رابطه با کنسول محبوب و تازه وارد PS5 نوشتیم که با چند روز کار در ایران می‌توان این دستگاه را خریداری کرد. در این مقاله نیز قصد داریم به قیمت ایکس باکس در ایران بپردازیم و قیمت آن را با سایر کشورها مقایسه کنیم.

ایکس باکس سری ایکس اواسط پاییز امسال به بازار عرضه شد؛ مثل همیشه این کنسول با فاصله‌ی کمی به بازار ایران هم رسید. قیمت جهانی این کنسول ۴۹۹ دلار بود و کنسول ایکس باکس سری اس با قیمت ۲۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شد. اما این کنسول با چه قیمتی به دست کاربر ایرانی رسید.

قیمت ایکس باکس سری ایکس همانطور که گفتیم ۴۹۹ دلار است که اگر با قیمت روز دلار در کشور حتی حدود ۳۰ هزار تومان هم در نظر بگیریم، چیزی معادل ۱۵ میلیون تومان می‌شود. اما این کنسول با قیمت ۲۴ میلیون تومان به بازار ایران رسید.

قیمت کنسول ایکس باکس سری اس هم ۲۹۹ دلار است و اگر با همان نرخ دلار در ایران محاسبه کنیم، این کنسول باید در آن زمان خاص با قیمت حداکثر ۹ میلیون تومان به بازار می‌رسید. اما این دستگاه با قیمتی حدود ۱۷ میلیون تومان به دست مشتری ایرانی رسید.

قیمت ایکس باکس

حالا با گذشت چند ماه از عرضه‌ی ایکس باکس سری ایکس و اس، قیمت‌ها تا حدودی منطقی‌تر شده و با وجود کاهش نرخ دلار و قرار گرفتن در کانال ۲۵ هزار تومان امروز کنسول ایکس باکس سری ایکس با قیمت ۱۹ میلیون تومان و ایکس باکس سری اس با قیمت ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار موجود است.

اگرچه احتمال می‌رود که این قیمت‌ها باز هم کاهش پیدا کند، اما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که با چند روز کار در ایران و سایر کشورها می‌توان یک دستگاه کنسول بازی ایکس باکس خرید.

ابتدا به قیمت این کنسول در کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌پردازیم و سپس قیمت ایکس باکس را در بازار ایران بررسی می‌کنیم.

با توجه به قیمت حدودی ۵۰۰ دلاری ایکس باکس سری ایکس، مردم کشور سوییس با پس انداز تقریبا دو سه روزه می‌توانند این کنسول را تهیه کنند. با توجه به اینکه میزان درآمد در این کشور نسبت به سایر کشورها بالا است، برای خرید کنسول سری اس هم ظاهرا فقط با یک روز و نیم کار می‌توان آن را خرید.

اما خوره‌های بازی در کشور‌هایی مثل استرالیا و آمریکا، حدود ۵ روز باید کار و پس انداز کنند تا یک دستگاه کنسول ایکس باکس سری ایکس خریداری کنند و برای خرید ایکس باکس سری اس، سه روز کار کافی است تا بتوانند این دستگاه را بخرند.

در کشورهایی مثل فرانسه، آلمان و انگلیس برای ایکس باکس سری ایکس ۶ روز و ایکس باکس سری اس تقریبا ۴ روز کار و پس انداز لازم است.

کاربران در کشورهایی مثل مالزی و چین باید ۱۵ روز برای خرید ایکس باکس X و حدودا ۹ روز برای ایکس باکس سری اس کار کنند.

دستمزد ۲۵ روز یک کارگر در روسیه برای خرید ایکس باکس سری ایکس کفایت می‌کند و اگر این فرد بخواهد سری اس را تهیه کند حدود ۱۷ یا ۱۸ روز باید پس انداز کند.

اما کاربران ایرانی با توجه قیمت امروز ایکس باکس سری اس و ایکس چند ماه باید کار و پس انداز کنند تا بتوانند این کنسول‌ها را خریداری کنند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم قیمت ایکس باکس سری ایکس هم‌اکنون در بازار ایران حدود ۱۹ میلیون تومان است؛ اگر میانگین دستمزد و حقوق ماهانه را در نظر بگیریم؛ یک کاربر ایرانی حداقل باید بین ۷ تا ۹ ماه پس انداز کند تا بتواند یک دستگاه کنسول ایکس باکس سری ایکس خریداری کند.

اما خرید کنسول سری اس نیز لازمه‌ی کار و پس انداز تقریبا ۵ ماه است.

البته با در نظر گرفتن کاهش تب خرید کنسول و گذشت تقریبا چند ماه از عرضه‌ی اولیه، احتمالا تا دو سه ماه آینده، قیمت‌ها باز هم کاهش خواهد یافت.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا