عملکرد ایکس‌باکس در سه ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۲۱ فوق‌العاده بوده است

ردموندی‌ها در این بازه‌ی زمانی ۵ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند

ایکس‌باکس در سه ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۲۱

با توجه به اطلاعاتی که در کنفرانس اخیر مایکروسافت به اشتراک گذاشته شد، عملکرد ایکس‌باکس در سه ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۲۱ فوق‌العاده بوده است.

حدودا دو دهه از ورود مایکروسافت به ویدیو گیم می‌گذرد و مانند هر شرکتی، ردموندی‌ها هم طی این سال‌ها فراز و نشیب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند. یکی از اخیرترین بحران‌ها، همزمان با شروع نسل هشتم رخ داد. تیم ایکس‌باکس نه تنها قیمت بیشتری را برای کنسول جدید خود در نظر گرفته بود، بلکه توجه چندانی به ساخت و انتشار بازی‌های انحصاری نداشت. این موضوع در بلند مدت باعث شد طیف وسیعی از کاربران به سمت پلی‌استیشن کوچ کرده و شرایط مالی نامناسبی را برای ردموندی‌ها به وجود بیاورد. فیل اسنسر (Phil Spencer) به محض به دست گرفتن ریاست ایکس‌باکس، تغییرات عمده‌ای را در سیاست‌گذاری‌ها به وجود آورد و شرایط را بهبود داد.

مایکروسافت اخیرا کنفرانسی را برگزار کرد تا در جریان آن، گزارشی از عملکرد مالی بخش‌های مختلف خود ارائه دهد. با توجه به اطلاعاتی که توسط ساتیا نادلا (Satya Nadella) و ایمی هود (Amy Hood) به اشتراک گذاشته شد، می‌توان گفت عملکرد ایکس‌باکس در سه ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۲۱ فوق‌العاده بوده است. به بیان دقیق‌تر، درآمد بخش گیمینگ مایکروسافت در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۵۱ درصد رشد داشته و به رقم ۵ میلیارد دلار رسیده است. بد نیست بدانید درآمد کلی شرکت در این بازه‌ی زمانی ۴۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلارش سود خالص بوده است.

درآمد حاصل از فروش سخت‌افزارهای ایکس‌باکس در سه ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۲۱ رشدی ۸۶ درصدی را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تجربه کرده است. این افزایش قابل‌توجه را باید به پای عرضه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس نوشت که اواسط نوامبر سال گذشته‌ی میلادی رخ داد. در این جا باید به یک نکته‌ی جالب‌توجه دیگر اشاره کرد: پتانسیل ثبت رقم بالاتری وجود داشت اما کمبود موجودی کنسول‌ها در کشورهای مختلف جلوی رخ دادن این اتفاق را گرفت. در ضمن، تعداد کنسول‌هایی که مایکروسافت طی سه ماه‌ی دوم سال مالی به بازار فرستاده در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۳ (زمان عرضه‌ی ایکس‌باکس وان) کمتر بوده است.

مایکروسافت در ادامه‌ی گزارش خود از رشد ۴۰ درصدی درآمد بخش محتوا و سرویس‌های ایکس‌باکس نسبت به موعد مشابه سال گذشته خبر می‌دهد. این اتفاق به لطف افزایش تعداد مشترکان ایکس‌باکس گیم پس و فروش بازی‌های فرست پارتی و ثرد پارتی رخ داده است. طبق اعلام رسمی مایکروسافت، گیم پس در حال حاضر ۱۸ میلیون مشترک دارد. ردموندی‌ها وارد جزئیات نشده و مشخص نیست هر یک از پلتفرم‌ها چه تعداد از کاربران را به خود اختصاص داده‌اند. در ضمن، بد نیست بدانید مایکروسافت بابت فروش هر یک نسخه از بازی‌های ثرد پارتی روی کنسول‌های ایکس‌باکس مبلغی دریافت می‌کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا