WWE 2K23

نقد و بررسی بازی WWE 2K23

تلاش، وفاداری، احترام

نقد و بررسی بازی WWE 2K23 نریمان هروی ۱ ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ بررسی بازی

آیا 2K توانسته باری دیگر با نسخه جدید این سری یعنی WWE 2K23 طرفداران را راضی کند؟ آیا پیشنهاد می‌کنیم که این بازی را تهیه کنید و باز هم پا به رینگ بگذارید؟

سال گذشته Visual Concepts و 2K بازی WWE 2K23 را منتشر کردند و این بازی با استقبال بسیار زیادی از سوی طرفداران پرو رسلینگ مواجه شد. امسال نیز در حالی که همه منتظر بازی مخصوص کمپانی رقیب یعنی AEW با نام AEW Fight Forever بودند و این بازی با تاخیرهای زیادی مواجه شده بود، 2K فرصت را غنیمت شمارد و بازی جدید خود را معرفی کرد و در حالی که هنوز تاریخ دقیق عرضه بازی AEW معلوم نشده، بازی WWE 2K23 منتشر و نمره متای بهتری را نسبت به نسخه قبلی کسب کرد. سوال این‌جاست که آیا ما توصیه می‌کنیم که این بازی را تهیه کنید؟

بازی ابتدا با یک Tutorial با محوریت Xavier Woods آغاز می‌شود. او از شما می‌خواهد که حرکات و ضربات مختلف را روی حریف تمرینی خود در مرکز تمرین‌های WWE یا همان Performance Center انجام دهید و اصول اولیه را به خوبی یاد بگیرید. سپس شما باید در یک مسابقه رویایی در رویداد رسلمنیا با جان سینا مبارزه کنید و او را شکست دهید. پس از این برد، راهی منوی اصلی بازی می‌شوید و قادر به انتخاب از بین مادهای مختلف بازی خواهید بود. مادهای اصلی این بازی Kick Off، My Rise، My Gm، Universe و Showcase هستند.
در بخش گیم‌پلی تغییر خیلی خاص و بنیادی نسبت به نسخه قبلی ایجاد نشده و شما مثل سال قبل، در نسخه PS5 این بازی با زدن دکمه‌ی مربع ضربه‌ی سبک، با زدن دکمه ضربدرضربه‌ی سنگین و با فشردن دکمه دایره می‌توانید حریف را بگیرید و با زدن دکمه‌ ضربدر و یا مربع روی او فنون مختلفی اجرا کنید یا با زدن دکمه دایره، او را به سمت دلخواه خود هل دهید. نکته‌ی جالب این‌جاست که شما می‌توانید با ترکیب کردن این ۳ دکمه، کمبوی متفاوتی اجرا کنید و به حریف آسیب بزنید. همچنین شما با فشردن هم‌زمان دکمه‌های R2 و مربع می‌توانید Signature Move را اجرا کنید و همچنین با نگه داشتن دکمه‌های R2 و ضربدر، فینیشر سهمگین خود را روی حریف پیاده کنید و شانس برد خود را بالا ببرید.

در کنار نکات قبلی نیز ۲ نوار مختلف در بخش HUD کشتی‌گیر شما وجود دارد که یکی از آنان مربوط به Momentum شماست که با آن می‌توانید کارهای مختلفی مثل انجام Payback Move، سریع‌تر بلند شدن و پین‌های غافلگیرانه استفاده کنید. البته که استفاده از آن باعث خالی شدن نوار می‌شود و اگر تا انتها آن را پر کنید، می‌توانید Signature Move را روی حریف پیاده کنید. با انجام این حرکت، بخشی از نوار زرد پایینی آن که نوار فینیشر است، کاملا پر می‌شود و می‌توانید فینیشر خود را اجرا کنید. البته که لازم نیست فینیشر را همان موقع بزنید و شما می‌توانید تا ۳ فینیشر را پشت هم ذخیره کنید و در مواقع نیاز از آنان استفاده کنید. در این نسخه بر خلاف نسخه قبل که فقط یک Payback Move داشتید، حالا می‌توانید ۲ تا از آنان را برای خود انتخاب کنید و شگرد‌های بیشتری در جیب خود داشته باشید.
بخش دیگر در HUD نوار سلامتی و میزان دمیج بخش‌های مختلف بدن است. با هر بار ضربه به بخشی خاص از بدن حریف، دمیج آن بخش رفته رفته بالاتر می‌رود و نوار سلامتی نیز خالی‌تر می‌شود. به هر اندازه که به بدن حریف ضربه بزنید و نوار سلامتی او را خالی‌تر کنید، حریف ضعیف‌تر می‌شود و شانس شما برای پیروزی را افزایش می‌دهد.
همچنین تغییری کوچک نیز در بخش Kick Out کردن یا همان گریز از پین شدن در مقابل حریفان به وجود آمده است. در نسخه‌های قبلی و هنگام تلاش حریف برای پین کردن شما، نواری روی صفحه نقش می‌بست که شما باید با فشردن دکمه ضربدر، خطی را روی نقطه‌ای مشخص قرار دهید. در این نسخه این مینی‌گیم کمی تغییر کرده و حالا این نقطه مشخص نیز همزمان جا‌به‌جا می‌شود و قاعدتا کار شما را سخت‌تر می‌کند.

یکی از Match Type های بسیار جذاب و پرطرفداری که سال‌ها جایش در بازی‌های این سری خالی بود، مسابقه War Games محسوب می‌شد. بالاخره مسابقه وار گیمز نیز پای خود را به سری بازی‌های WWE باز کرده و انصافا هم توانسته‌اند این مسابقه را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند. در این مسابقه ۲ کشتی‌گیر از ۲ تیم مختلف وارد ۲ رینگ به هم چسبیده درون یک قفس بزرگ می‌شوند و طی باز‌ه‌های زمانی، کشتی‌گیران ۲ تیم به ترتیب وارد این میدان نبرد می‌شوند و با ورد تمامی کشتی‌گیران، وارگیمز به شکل رسمی آغاز می‌شود و هر تیمی که یکی از کشتی‌گیرانش پین شود یا تسلیم Submission کشتی‌گیر حریف شود، بازنده محسوب می‌شود. نکته جالبی که توسعه‌دهندگان آن را فراموش نکرده‌اند، وجود قابلیت برداشتن سلاح‌های مختلف از زیر رینگ توسط کشتی‌گیران قبل از ورود به مسابقه بود.

بخش Entrance کشتی‌گیران در نسخه قبلی به شدت خوب و باکیفیت از آب درآمده بود و بازی WWE 2K23 تفاوتی با نسخه به جز اضافه شدن ورودی‌هایی با ۲ کمربند قهرمانی ندارد. البته که Entrance برخی از کشتی‌گیران در این نسخه آپدیت نشده‌اند و برای مثال Butch با موزیک جدید ولی حرکات کارکتر قبلی خود یعنی Pete Dunne در نسخه قبلی وارد می‌شود و یا سمی زین با لباس جدید ولی با موزیک و حرکات قدیمی خود وارد مسابقه می‌شود. رعایت کردن این موضوع جزئی می‌توانست تجربه بهتری را به بازیکنان اعطا کند.

بخش MyGM باری دیگر برگشته و خوشبختانه هم برخی از مشکلات عمده این بخش در بازی WWE 2k23 رفع شده‌اند. شما ابتدا باید یک General Manager بین چندین فرد در کمپانی را انتخاب کنید و سپس برند خود را بین Raw، Smackdown، WCW، NXT و NXT 2.0 برگزینید. سپس شما می‌توانید انتخاب کنید که در مقابل چندین General Manager و چندین برند تا سقف ۳ برند دیگر قرار بگیرید. پس از انتخاب درجه سختی و بودجه، به بخش جذاب Draft می‌رسیم و شما بسته به بودجه خود باید حداقل ۸ سوپراستار مورد نظر خود را به زبان خیلی ساده یارکشی کنید. بعد از Draft وارد بخش اصلی این ماد می‌شوید و باید بسته به ترکیب برند خود مسابقاتی را برگزار کنید تا طرفداران و درآمد بیشتری نسبت به دیگر برندها را به دست آورید. همچنین شما با انجام آبجکتیوهایی که تریپل اچ به شما می‌دهد، می‌توانید کارت‌هایی به دست آورید و با استفاده از آنان دست دیگر جنرال منیجرها را ببندید و راحت‌تر آنان را شکست دهید. در نسخه قبلی و در هر برند فقط یک کمربند جهانی مردان و یک کمربند جهانی زنان وجود داشت و البته تعداد Match Type برای برگزاری بسیار محدود و کم بود. این بار و در MyGM این نسخه شما کمربند‌های تگ تیم هر بند و البته کمربند دوم مردان را نیز در اختیار دارید و می‌توانید مسابقاتی را برای آنان برگزار کنید. همچنین Match Type ها در این نسخه گسترش بسیار زیادی نسبت به نسخه قبلی داشته و می‌توانید حتی مسابقات مختلف ۳ نفره و ۴ نفره را هم برگزار کنید. در کنار این نکات نیز آبجکتیو‌های مخصوص هر فصل اضافه شده که می‌ةوانید در طول فصل آنان را انجام دهید و همچنین می‌توانید آبجکتیو‌های Hall Of Fame را در طول فصل‌های مختلف کامل کنید.

سال قبل ما بخش شوکیس مخصوص ری میستریو را شاهد بودیم و با بازسازی مسابقات قدیمی او در برابر ادی گررو، باتیستا، آندرتیکر، جی بی ال و… خاطره‌بازی داشتیم و کریر درخشان فردی که تمام کلیشه‌های یک سوپراستار را در این کمپانی شکست، مرور کردیم. حالا نوبت یک سوپراستار بسیار محبوب و پرطرفدار دیگر یعنی جان سینا است ولی این بار تفاوتی بزرگ در این بخش به وجود آمده است. جان سینا شکست‌های خود را در طول کریر خود بازگو می‌کند و شما باید در نقش حریف‌های جان سینا که او را شکست دادند، بازی کنید و بدانید که کریر فوق‌العاده جان سینا بدون تلاش و تسلیم نشدن او در برابر شکست‌ها امکان‌پذیر نبود . شما در این شوکیس در نقش سوپراستارهایی مثل کرت انگل، آندرتیکر، براک لزنر، د راک و… قرار می‌گیرید و باید آبجکتیو‌های مختلف را در طول مسابقه با ورژن‌های سالانه جان سینا انجام دهید و البته این بار نیز ترنزیشن‌های جذابی بین گیم‌پلی و ویدیوهایی از مبارزه واقعی قدیمی انجام می‌شود و می‌توانید ویدیوی مسابقه را نیز حین گیم‌پلی تماشا کنید و لذت ببرید. نکته جالب این بخش اشاره‌ای به عبارت You Can’t See Me و میم‌هایی مربوط به نامرئی بودن جان سینا بود و شما در بخشی از این شوکیس باید با سوپر سینا که بدن او نامرئی است و بالاترین اورال بازی را دارد، مبارزه کنید و او را شکست دهید.

در بخش MyRise شما باید در ابتدا یک سوپراستار را طبق سلیقه خود بسازید و ظاهر و حرکات او را تعیین کنید و پا به کمپانی بزرگ WWE بگذارید. شما در ابتدا باید در مقابل سمی زین برای کمربند Intercontinental مبارزه کنید و او را شکست دهید تا سرآغاز قصه شما در این بخش شروع شود. شما در این بخش بسته به انتخاب‌های خود وارد Faction های مختلفی می‌شوید و البته باید در کمپانی‌های کوچک و مستقل مبارزه کنید تا یاران و البته دشمنانی مختلف پیدا کنید و در نهایت قادر به بردن کمربند جهانی کمپانی WWE شوید.

بخش یونیورس این بار هم شاهد تغییرات زیادی نشده و شما باید بین ۲ حالت سوپراستار و سندباکس یکی را انتخاب کنید. در بخش سوپراستار باید یک سوپراستار کمپانی WWE را انتخاب کنید و همراه او مسابقات مختلف را در طول فصل‌های مختلف به اتمام برسانید. در بخش سندباکس آزادی عمل کامل در برگزاری شوهای مختلف به شما داده می‌شود و می‌توانید تمامی مسابقات و Pay Per View ها را با سوپراستارهای مختلف بازی کنید. با وجود این که مسابقات توسط بازی انتخاب می‌شود، شما قادر به ادیت کردن و یا حذف هر کدام از این مسابقات هستید و می‌توانید مسابقات مورد علاقه خود را در شو‌ها قرار دهید. تنها قابلیت نسبتا قابل توجهی که در این بخش اضافه شده، امکان تعیین کردن اتفاقات مختلف را در طول مسابقه خواهید داشت و به وسیله آن می‌توانید رقابت‌ها را شامل تغییرات دلخواه کنید. البته که Entrance ها برای تگ‌تیم‌های ۳نفره، در این بخش مشکلاتی دارد و توسعه‌دهندگان نیز اعلام کردند که از این مشکل باخبرند ولی امکان حل این مشکل در بازی WWE 2K23 وجود ندارد.

در نقد و بررسی نسخه قبلی بازی WWE 2K23 گفتیم که این بازی پایه خوبی برای نسخه‌های بهتر و کامل‌تری خواهد بود و بهبودها در نسخه جدید هم ثابت کردند که درست فکر می‌کردیم. این بازی قطعا بی‌نقص نیست ولی فعلا با یک بازی کشتی کج جذاب رو به رو هستیم که می‌تواند علاقه‌مندان را تا مدت زیادی سرگرم نگه دارد.

نقد و بررسی بازی WWE 2K23 با توجه به نسخه‌ PS5 این بازی به نگارش درآمده است.

 

4.5 8 آراء
امتیاز مطلب

8 عالی
در نقد و بررسی نسخه قبلی بازی WWE 2K23 گفتیم که این بازی پایه خوبی برای نسخه‌های بهتر و کامل‌تری خواهد بود و بهبودها در نسخه جدید هم ثابت کردند که درست فکر می‌کردیم. این بازی قطعا بی‌نقص نیست ولی فعلا با یک بازی کشتی کج جذاب رو به رو هستیم که می‌تواند علاقه‌مندان را تا مدت زیادی سرگرم نگه دارد.
  • روان‌تر شدن گیم‌پلی بازی
  • هوش مصنوعی بسیار بهتر از نسخه قبل
  • رفع مشکلات بخش MyGM
  • بخش MyRise جذاب
  • بخش Showcase خاطره‌انگیز و متفاوت
  • اضافه شدن مسابقه War Games
  • افت در زمینه تعداد کشتی‌گیران حال و قدیمی
  • وجود مشکلات جزئی در گیم‌پلی بازی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا