#مهسا_امینی

چرا عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس از رگناروک بهتر بود؟

عشق و تندر از پایان جهان پیشی می‌گیرد!

چرا عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس از رگناروک بهتر بود؟ شینا گازرانی ۰ ۲۳ تیر ۱۴۰۱ مارول
عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس

علی‌رغم انتقاداتی که پس از اکران عمومی به فیلم Thor: Love and Thunder وارد شد، در مقایسه با پروژه پیشین فرنچایز فیلم‌های ثور یعنی رگناروک، عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس فروش چشمگیری داشته است.

چهارمین فیلم از فرنچایز ثور با ایفای نقش کریس همسورث (chris hemsworth) و کارگردانی تایکا وایتیتی در آمریکای شمالی بیش از ۱۴۳ میلیون دلار در باکس آفیس فروش داشته که در مقایسه با فروش گیشه فیلم رگناروک به مبلغ ۱۲۳ میلیون دلار مبلغ چشمگیری به حساب می‌آید. به نظر می‌رسد که پس از عملکرد شگفت‌انگیز فیلم‌های Top Gun: Maverick، دنیای ژوراسیک: قلمرو و مینیون‌ها: ظهور گرو، فیلم عشق و تندر با اکران بر پرده سینما در خلال تابستان جاری فروش امیدوارکننده‌ای در گیشه خواهد داشت.

همچنین، این فیلم روند صعودی عملکرد فیلم‌های فرنچایز ثور را نوید می‌دهد؛ چرا که با توجه به فروش ۶۵ میلیون دلاری فیلم Thor، اولین فیلم از فرنچایز ثور، هر کدام از فیلم‌های این دنباله یکی پس از دیگری در زمینه فروش گیشه بهتر عمل کرده اند. فیلم Thor: Love and Thunder بهم پیوستن دوباره ثور و جین فاستر (Natalie Portman) را برای مواجه با گور: قصاب خدایان (Christian Bale) به تصویر می‌کشد. با وجود اینکه فیلم ثور ۴ ترکیب دوست‌داشتنی کمدی و رقت و حماقت موجود در فیلم رگناروک را حفظ کرده ، اما برای برخی از منتقدان و مخاطبان، Thor: Love and Thunder علی‌رغم فروش فوق‌العاده در باکس آفیس، بازدهی کم‌تری از لحاظ پلات و ساختار دارد.

با وجود اینکه فیلم هنوز به فروش پیش‌بینی شده توسط استدیو مارول یعنی ۱۵۰ میلیون دلار دست نیافته است، اما به‌طرز چشم‌گیری توانسته فروش رگناروک در سال ۲۰۱۷ را پشت سر بگذارد. فروش جهانی فیلم Thor: Love and Thunder در افتتاحیه به مبلغ ۱۵۹ میلیون دلار رسید که عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس را مجموعا به ۳۰۲ میلیون دلار رسانده است. موفقیت فیلم ثور: عشق و تندر در باکس آفیس در حالی‌ست که این فیلم نظرات متناقض و گوناگونی از سوی منتقدان و مخاطبان دریافت کرده است و بدترین میانگین امتیازات Rotten Tomatoes در میان تمام فیلم‌های MCU به فیلم ثور: عشق و تندر تعلق گرفته است.

در ادامه، تمام جنبه‌های لازم درباره تناقض عملکرد فیلم Love and Thunder در فروش تجاری و منتقدانه بررسی خواهیم کرد.

چرا سطح نظرات و انتقادات فیلم ثور ۴ از فیلم رگناروک پایین‌تر بود؟

با وجود حال و هوای جدی و گاه به گاه فخرفروشانه در دو فیلم اول از فرنچایز ثور، با اکران فیلم ثور: رگناروک منتقدان تایکا وایتیتی (Taika Waititi) کارگردان فیلم را به‌دلیل پررنگ کردن حس و حال طنز و اعجاب‌انگیز فیلم در داستان یک جنگجوی فضایی اسکاندیناوی با یک چکش جادویی ستایش کردند. نکته دیگری که فیلم رگناروک را به اثری قابل ستایش بدل می‌کرد، جلوه‌های بصری پررنگ و حس و حالی بود که با فضای کمیک بیش‌تر هم‌خوانی دارد. چنین تصویری در دیگر فیلم‌های فرنچایز ثور و البته فیلم‌های دیگر MCU به چشم نمی‌خورد، زیرا در ساختار این فیلم‌ها سعی بر این بوده که ابرقهرمانان و فضاهای موجود در فیلم بیش‌تر به واقعیت زمین امروزی نزدیک باشد. تمام ویژگی‌های ساختاری فیلم رگناروک در فیلم عشق و تندر نیز حفظ شده است، اما منقتدان و مخاطبان فیلم معتقدند که حس شوخ‌طبعی و بداهه‌نوازی وایتیتی در ساخت فیلم ثور ۴ رویکردی به‌تدریج خسته‌کننده بوده است.

منتقدان فیلم Thor: Love and Thunder بر این باورند که رویکرد طنز‌آمیز وایتیتی در کارگردانی فیلم، به‌نوعی بازتاب ناهماهنگی میان کاراکترهای کمیک مانند زئوس (Russell Crowe) و فضاهای جدی‌تر و معنوی‌تر در خط داستانی گور قصاب خدایان است. برخی منتقدان از این تناقض نتیجه گرفته اند که این ناهم‌آوایی نه تنها فضای بازتابی از فضای طنزآمیز فیلم نبوده است، بلکه عملکرد و هماهنگی بقیه عناصر جدی فیلم را نیز مختل کرده است. اگرچه طنازی و فضای کمدی از نکات مثبت و قابل تحسین فیلم رگناروک به حساب می‌آمد، اما همین طنز فیلم ثور: عشق و تندر را وادار به حرافی درباره مسائل حاشیه‌ای از جمله سرطان، مسئولیت‌پذیری و مذهب می‌کند.

عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس فیلم چگونه رگناروک را پشت سر گذاشت؟

تاریخچه عملکرد فرنچایز ثور در باکس آفیس نشان می‌دهد که هر فیلم فروش و عملکرد تجاری بهتری نسبت به فیلم قبلی داشته است. با در نظر گرفتن چنین روالی، علی‌رغم آنچه که از واکنش‌ها نسبت به فیلم برداشت می‌شود، تا حدودی انتظار می‌رفت که فیلم Love and Thunder بیش‌ترین فروش را در هفته افتتاحیه اکران نسبت فیلم‌های پیشین داشته باشد. اگرچه فیلم عشق و تندر مانند فیلم‌های Doctor Strange in the Multiverse of Madness و Spider-Man: No Way Home بازگشت بازیگرانی همچون پاتریک استورات (Patrick Stewart) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) به پرده نقره‌ای را نوید نمی‌داد، اما احتمالاً ویژگی‌های مهم دیگری برای اغوای مخاطبان و کشاندن آن‌ها به سینما داشته است.

شکی نیست که مشارکت مداوم تایکا وایتیتی در ساخت فرنچایز ثور عاملی کلیدی در موفقیت عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس بوده است؛ چرا که کارنامه این کارگردان نیوزلندی با وجود سریال‌های محبوبی از جمله Reservation Dogs و Our Flag Means Death به‌تدریج درخشان‌تر شد. همچنین، با وجود وضعیت ناامیدکننده فرنچایز ثور پس از فیلم Thor: Dark World احتمالاً مخاطبان تمایل کم‌تری برای رفتن به سالن‌های تئاتر و دیدن رگناروک بر پرده سینما داشتند. اما پس از تبلیغات شفاهی و مثبت و همچنین موفقیت قابل توجه انتقادی و تجاری فیلم رگناروک طرفداران این فرنچایز می‌دانستند که چه انتظاراتی از فیلم Love and Thunder دارند و مشتاق دیدن فیلم‌های Thor بیش‌تر به کارگردانی تایکا وایتیتی بودند. در نهایت، کاراکتر ثور به‌عنوان تنها انتقام‌جوی اصلی که دارای یک فرنچایز اختصاصی‌ست و از ابتدا در دنیای سینمایی مارول با بازی کریس همسورث حضور داشته است باعث وفاداری مخاطبان و اشتیاق آن‌ها برای دیدن فیلم می‌شود.

عدم تاثیر منفی نظرات مخاطبان بر عملکرد فیلم در گیشه

به‌طور کلی، نقدها و نظرات ارائه شده نمی‌تواند فروش گیشه در هفته افتتاحیه اکران فرنچایزهای بزرگ و مهمی از قبیل Thor: Love and Thunder را تحت تاثیر قرار دهد. تعداد بسیاری از مخاطبان در سرتاسر جهان برای جلوگیری از اسپویل شدن داستان فیلم در فضاهای مجازی و تماشای فیلم به سینماها حجوم می‌برند. از یک سو، بحث‌ها و مناظرات مکرری درباره زاویه داشتن نظرات منتقدین سینما و سلیقه مخاطبان فیلم‌ها در جریان است. بهترین مثالی که در این رابطه می‌توان به آن اشاره کرد، راه‌اندازی کمپینی در شبکه‌های مجازی توسط مخاطبان MCU برای رسیدن جایزه اسکار بهترین فیلم از نظر بینندگان به فیلم Spider-Man: No Way Home بود که البته در نهایت این جایزه به فیلم Army of the Dead ساخته زک اسنایدر (Zack Snyder) تعلق گرفت.

با این حال، نظرات منفی همچنان نتوانسته است عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع، برای دسته‌ای از مخاطبان معمولی MCU صف کشیدن صبح روز اکران فیلم جلو سینما معنای به‌خصوصی ندارد و ممکن است تحت تاثیر نقدها و نظرات منفی از تماشای فیلم در سینما منصرف شوند. به‌علاوه، در پی همه‌گیری بیماری کرونا، ممکن است هنوز برخی از بینندگان در انتخاب فیلم برای رفتن به سینما محتاط‌تر باشند. به نظر می‌رسد حتی واکنش‌هایی که فیلم ثور: عشق و تندر را فیلمی حراف یا دورانداختنی می‌نامند نتوانسته اند نظر این دو دسته از مخاطبان فیلم را تغییر دهند. علی‌رغم هر فیلم دیگری، بسیاری از مخاطبان Thor: Love and Thunder تماشای فیلم در سینما را به صبر کردن برای رسیدن فیلم به سرویس‌های استریم آنلاین ترجیح داده‌اند. 

تخمین تقریبی فروش عشق و تندر در باکس آفیس

از بین دو اثر محصول MCU که تا کنون در سال ۲۰۲۲ منتشر شده اند، رتبه دوم فروش در باکس آفیس پس از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness به فیلم Thor: Love and Thunder تعلق دارد. فیلم دکتر استرنج ۲ به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) سه‌شنبه شب گذشته با گذر از ۳۶ میلیون دلار فروش ۲۹ میلیون دلاری فیلم ثور ۴ را پشت سر گذاشت. با وجود اینکه ۷ میلیون دلار اختلاف زیادی نیست، اما رقابت میان فیلم دنباله‌داری از انتقام‌جوی اصلی مانند ثور و جادوگر زبردستی مانند دکتر استرنج با نگاهی کلی به آمار و ارقام در آخر هفته بیش‌تر خواهد شد.

اکران فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness با فروش بیش از ۱۸۷ میلیون دلار در داخل کشور آمریکا آغاز شد؛ این در حالی‌ست که رقم فروش هفته افتتاحیه فیلم Love and Thunder ۱۴۳ میلیون دلار بوده است. همچنین، تفاوت مشابهی میان افتتاحیه‌های اکران بین‌المللی دو فیلم وجود دارد، به‌طوری که دکتر استرنج ۲ در افتتاحیه بین‌المللی‌اش ۲۶۲.۴ میلیون دلار و ثور ۴ به مبلغ ۳۰۲ میلیون دلار در گیشه فروش رفتند. موجی که بازارهای کلیدی مانند بریتانیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ممکن است منجر به کاهش تماشاگران سینما در آخر هفته اول اکران شود، اما با نگاهی به فاصله ۴۰ میلیون دلاری فیلم ثور ۴ می‌توان فهمید که گذر از رشد پیوسته فروش باکس آفیس فیلم دکتر استرنج ۲ در سرتاسر اکرانش ناممکن خواهد بود.

در حالی که عملکرد فیلم ثور ۴ در باکس آفیس در حال حاضر در مسیر پیشی گرفتن از فروش ۸۵۳.۹ میلیون دلاری رگناروک قرار دارد، ممکن است نظرات منفی بتواند بر فروش گیشه چهارمین فیلم فرنچایز ثور تاثیر بگذارد و این فیلم نهایتا از اثر قبلی‌اش جا بماند و روند صعودی فروش فیلم‌های این فرنچایز را مختل کند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا