بازی Alan Wake 3
1%
  • 0/10

چرا توسعه بازی Alan Wake 3 برای رمدی الزامی است؟

سری بازی آلن ویک، شاهکاری هنری در دنیای بازی سازی!

چرا توسعه بازی Alan Wake 3 برای رمدی الزامی است؟ ۰ ۰۵ آذر ۱۴۰۲ مقالات بازی کپی لینک

سری بازی Alan Wake جذاب و خیره کننده است، اما بازی Alan Wake 2 مانند نسخه ابتدایی ما را آگاهانه با داستانی نا تمام همراه کرد. بازی Alan Wake 3 به این دلیل و یک دلیل مهم دیگر باید در اختیار ما قرار بگیرد!

سری بازی Alan Wake داستان نویسنده‌ای خبره را تعریف کرده که به سد نویسندگی دچار شده و کاملا ناخواسته درگیر مبارزه‌ای با نیروهایی فرا طبیعی شده و در نتیجه درگیری با آن‌ها، به صورت کاملا ناخواسته و نا آگاهانه، خود را در قالب شخصیتی در داستان‌هایی که خودش نوشته می‌بیند! اتفاقات در دنیای او به نحوی رخ داده که او در آن واحد دو دنیای مختلف را تحت تاثیر قرار داده و هر دو دنیا و اتفاقات درون آن‌ها بر اساس نوشته‌های او تغییر شکل می‌دهند!

همانطور که اشاره شد آلن نویسندگی خبره و چیره دست است و موفق شده لقب یکی از بهترین نویسندگان تاریخ را دریافت کند. در نتیجه آلن به خوبی با نحوه داستان سرایی و پایه و اساس نویسندگی آگاه بوده و حال وظیفه دارد از دانش بی نظیر خود در برابر هیولاهایی که زندگی او و بسیاری دیگر را تحت تاثیر قرار داده‌اند بهره ببرد. حال داستان ما از این سو جذاب شده که موجود فرا طبیعی که در این بازی با نام تاریکی (The Dark Presence) شناخته می‌شود، قدرت فریب دادن هنرمندانی چون آلن را دارد. آلن تمام مدت در حال تلاش برای مبارزه با این موجود است!

داستان نسخه ابتدایی این بازی که در سال ۲۰۱۰ انتشار یافت، به صورت کاملا آگاهانه و عامدانه ناقص به پایان رسید و در حقیقت ما را در حالت تعلیق نگه داشت. ما در حدود ۱۳ سال برای دستیابی به نسخه دوم و آگاه شدن از سرنوشت آلن منتظر ماندیم و اجازه دهید بگوییم که بازی Alan Wake 2 ارزش ۱۳ سال صبر را داشت و ما می‌توانیم این موضوع با توجه به نظر منتقدین و همچنین مخاطبین متوجه شویم.

نسخه دوم این سری بازی در کنار عمق بخشیدن به داستان بازی به زیباترین، البته ترسناک‌ترین شکل ممکن، از لحاظ گیم پلی نیز بی نظیر ظاهر شد. این بازی نه تنها بهترین بازی ترسناک سال ۲۰۲۳ بوده، بلکه به باور بسیاری می‌تواند بهترین بازی ترسناک تاریخ نام گرفته که بازی‌های ترسناک را به پیش و پس از خود تقسیم می‌کند! همانطور که اشاره شد این بازی از همه نظر، به خصوص بخش داستانی عالی عمل کرده، اما بار دیگر ناقص به پایان رسید و بار دیگر ما را با پرسش‌هایی بی پاسخ در حالت تعلیق رها کرد.

سری بازی Alan Wake به طور کلی نگاهی دقیق و عمیق به هنر دارد. این بازی به عبارتی ترکیبی جذاب از هنر موسیقی، سینما، شعر، نثر، نقاشی و مهم‌تر از همه بازی سازی است. در نتیجه، ما در حالی که از نو داستانی ناقص دریافت کردیم، از این بازی راضی بوده و آن را تحسین می‌کنیم و البته مهم‌تر از همه، از آن انتظاراتی داریم!

چرا توسعه و انتشار بازی Alan Wake 3 الزامی است؟

تئوری سفر قهرمان جوزف کمپبل (Joseph Campbell) به بهترین شکل در دنیای آلن ویک پیاده سازی می‌شود. تئوری سفر قهرمان در حقیقت شیوه بررسی آکادمیک در داستان‌ها بوده و الگویی قابل درک از داستان سرایی را شرح می‌دهد. طی این تئوری که سال‌های بسیاری است در هنرهای مختلف استفاده شده و بازی آلن ویک نیز از جمله بازی‌هایی است که به زیبایی از این تئوری استفاده کرده است. تئوری سفر قهرمان شامل سه بخش اصلی است.

بخش اول با نام Departure یا عزیمت شناخته شده و شاهد آن در داستان بازی Alan Wake هستیم که قهرمان داستان جهان آشنای خود را پشت سر می‌گذارد. بخش دوم Initiation یا آغاز نام داشته و در بازی Alan Wake 2 دیده شده که قهرمان در جهانی غریب، به ماجراجویی می‌پردازد. بخش سوم Return یا بازگشت نام داشته و گمان داریم داستان بازی Alan Wake 3 بوده که قهرمان داستان به بلوغ فکری یا هدف اصلی خود می‌رسد.

در کنار استفاده از این تئوری، از دیگر نظرات کمپبل نیز در این سری بازی استفاده شده است. ما حتی می‌توانیم سه بخش این تئوری را به عنوان نام کتاب‌های آلن و نام برخی از فصل‌های بازی نیز ببینیم. در حقیقت همه بخش‌های داستان سرایی بازی در تئوری سفر قهرمان کمپبل جای می‌گیرد.

نویسنده و کارگردان سری بازی Alan Wake یعنی سم لیک به خوبی با این تئوری آشناست. سم لیک نه تنها از این تئوری به بهترین شکل در بازی‌های خود بهره برده، بلکه با دانش خود از این هنر، تغییراتی درست را در آن به وجود آورده و در حقیقت به پیشرفت تئوری کمک کرده است. شخصیت اصلی داستان بازی و اتفاقات آن، قدم به قدم در مسیر تئوری سفر قهرمان قدم برداشته و انتظار می‌رود در نسخه بعدی سیر این تئوری کامل شود.

به عبارتی، اگر استودیو رمدی بازی خود را بر پایه تئوری سفر قهرمان پایه ریزی کرده که طبق شواهد آن‌ها دقیقا از این تئوری بهره برده‌اند، از نظر هنری رمدی و سم لیک موظف به توسعه و انتشار نسخه بعدی بازی به منظور تکمیل تئوری هستند.

در پایان باید افزود که این تنها تئوری نبوده که نیاز به تکمیل شدن داشته و ما به عنوان مخاطبین نیز به شدت پس از دریافت نسخه دوم درمانده و معلق در انتظار کشف پایان مسیر آلن هستیم. به باور ما پس از تکمیل داستان آلن ویک بوده که رمدی می‌تواند دیگر شخصیت‌ها را وارد جهان متصل رمدی (RCU = Remedy Connected Universe) کرده و آن‌ها را به مخاطبین به عنوان شخصیت‌هایی اصلی نشان دهد، در غیر این صورت همه شخصیت‌ها مانند جسی فیدن (Jesse Faden) شخصیت‌هایی ثانوی در این جهان شناخته می‌شوند. نظر شما درباره بازی Alan Wake 3 چیست؟ فکر می‌کنید چند سال باید در انتظار تکمیل مسیر آلن باشیم؟ نظرات خود و البته تجربیات خود از این سری بازی جذاب را با ما به انتشار بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments